RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.10.2012 15:09:16)

Fala vi Ringerajki moi[sm=smiley1.gif] I jas go piev prethodno pola apce 2pati na den, pa 1/4 itn..se dodeka se simne prolaktinot i imase vednas reakcija, samo sto uste togas maticniot mi kaza da si prodolzam da si pijam po pola apce samo navecer se dodeka da ostanam trudna.Jas pred 2-3god.ne planirav bremenost no sakav da go sredam toa za sega da ne mi pravi problem no eve vekje 1.5god kako se obiduvame i nisto[sm=smiley19.gif]Dobro i spermogramot na soprugot bas i ne e najsjaen, no morame da veruvame i da se nadevame.Ajde denes e praznik Pokrov na Presveta Bogorodica da se pomolime i na site sto cekame da ni dade po edno[sm=duda.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.10.2012 17:59:46)

Очигледно само јас од сите што ги прочитав земам висока доза Бромергон: 2 пати дневно по едно апче. Не знам зошто така ми имаат одредено, кога не сум имала толку висок пролактин како некои од вас што прочитав (50). Мене само еднаш во јануари ми беше 40, а потоа наваму максимум 26, а во моментов ми е 8. Не знам зошто ми е дадена толку јака доза.

Инаку, мене ми го даваат Бромергонот за намалување на пролактинот, а имам овулација и фоликули....чудна работа.....

Очигледно мора да консултирам други лекари. Супер што прочитав на форумот нови и корисни информации. Поздрав до сите вас




angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.10.2012 18:49:46)

LoveableMe stvarno nema potreba da pies tolkava doza, koga vekje e simnat prolaktinot ti da treba da si prodolzis so pienjeto, no so pomala doza za da se odrzava vo normala.Vidi si, konsultiraj si i dr.lekari pa vidi sto kje ti kazat,kolku vreme se obiduvate vie za bebce[sm=duda.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.10.2012 0:31:10)

na pocetokot se pocnuva so dve apcinja bromergon i jas tolku piev na pocetokot potoa postepeno ti go namaluvat prema vrednosta na prolaktinot na mene na sekoj dva meseci mi go namaluvaa bromergonot na sekoja kontrola endokrinologot vsusnost mi ja namaluvase dozata




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.10.2012 18:01:53)

Ние практично се обидуваме од минатата есен, а јас по неколку месеци отидов да направам хормонски тест и хормоните други ми беа во граница на нормала, освен пролактинот кој ми беше покачен. Тогаш ми дадоа да пијам Бромергон, а потоа на секои 2 месеци ми беше кажано да го контролирам. Постепено се намалуваше, а потоа и покрај апчињата пак ми скокна на 26, па продолжив да ја земам дозата.

Последно кога мерев ми беше 8 (граница е 25), но сепак земам висока доза за сигурно, да не ми скокнел дека се обидуваме да имаме деца.

Фала за советите на сите, ќе консултирам уште некое стручно лице. Ако знаете добар ендокринилог кажете, да се консултирам со него.

Поздрав,




bebence19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.10.2012 15:04:40)

Mi stignaa rezultatite od hormonite, uste gi nemam videno maz mi bese da gi zeme i mi vika site vo granicata na referentnite vrednosti mi bile osven PRL (imalo tuka uste nekoj plus teks ????????)mi bil za 1 pogolem odnosno gornata referentna vrednost e 24,3 a mojot e 25,5 mislam deka se raboti za prolaktinot ajde kazete mi ako nekoja ste zapoznaeni.??????




Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.10.2012 15:28:31)

Vo vrska so statusot na hormonite, toa sto se vo normala ne kazuva nisto samo po sebe. Mnogu pobiten e nivniot soodnos. Ako nema pravilen soodnos nema nitu bremenost. (ova ne vazi za prolaktinot, koj ako e pokacen isto taka ne doveduva do bremenost).

Znaci odnosot pomegu FH i LH na odreden den od ciklus e mnogu vazen za da nastane bremenost.
pozdrav i so sreka[sm=smiley1.gif]




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.10.2012 15:08:59)

Јас денес прв пат испитав хормони и резултатите се следни

ФСХ-5..............( 2,8-11.3)
ЛХ- 11................(17-77)
Пролактин 22.....(1,9-25)
Естрадиол-72.....(160)
Прогестерон-0,22...(0-1,13)
Само не знам зошто ЛХ ми е многу мал. Што значи тоа ќе ми кажете?
Фалаа




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.10.2012 23:34:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Јас денес прв пат испитав хормони и резултатите се следни

ФСХ-5..............( 2,8-11.3)
ЛХ- 11................(17-77)
Пролактин 22.....(1,9-25)
Естрадиол-72.....(160)
Прогестерон-0,22...(0-1,13)
Само не знам зошто ЛХ ми е многу мал. Што значи тоа ќе ми кажете?
Фалаа

LH ne ti e mal,ako ova se hormoni od 3dc.,spored toa sto jas go znam imas policisticni jajnici.Nesto malku mi se cudni referentnive vrednosti...Toa ne e nisto strasno ke ti objasni d-r.Pozzzzz




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.10.2012 15:49:32)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Clea

Lugdravo devojki..,,
jas posle HSG to bev pak vo sistina za doktorot da gi vidi rezlultatite.Mi kaza deka so snimkata od HSGto se e super i deka najverijatno problem e prolaktinot. Treba da se namali i i dade da pijam Dostinex,, dva pati nedelno po pola apce pred spienje. Cela bez zbuneta a ne razbrav bas kako treba da se pijat,,koi denovi na primer veer treba da se napijam.. posle koga???? pozdrav do site i pisite mi ako nekoj znae[sm=smiley1.gif]





Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.11.2012 22:31:32)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lovelace

Zaradi planiranje na semejstvo, zapocnav so pregledi, za da se podgotvam za bremenost.

Mi bese napravena detalna krvna slika (vo 5ti den od ciklusot), na koja se e vo red, osven pokacenoto nivoto na prolaktin (40.2 ng/ml) i TSH (tireotropin) (5.04µU/ml), dodeka pak T3 i T4 se vo granicite na normalata i nema znaci na makroprolaktin.
Estrogenot i testosteronot mi se istotaka vo granicite na normalata. Imam redoven ciklus i nemam nikakvi poteskotii.
Posledniot pat koga bev na ginekolog, zabeleza deka sum imala nekolku anovulatorni ciklusi, no ja iskluci moznosta od povrzanost so sindrom na policisticni jajnici, bidejki indeksot na telesna masa mi e 20.3 sto znaci imam optimalna tezina, koja ne se promenila veke 10 godini i nemam problematicna koza.

Za da se utvrdi pricinata za pokaceniot tireotropin, bev i na sonografija na tireodnata zlezda, so sto se utvrdi imam malku nehomogen parencim na tiroidata, sto bi znacelo hronicen tiroiditis vo pocetna faza. Vo naodot pisuva i deka nema znaci na limfadenopatija ili nekakvi jazli.

Od denes zapocnav so terapija za pottiknuvanje na rabotata na tiroidnata zlezda (1 tableta dnevno od 50µg Levothyroxin-Natrium).

Me interesira dali pokaceniot prolaktin i tireotropin, ke pridonesat za problemi pri zacnuvanjeto? Znaam deka e verojatno, no dali ima isklucoci.
So bi se slucilo dokolku zabremenam i pokraj pokacenite hormoni, dali toa bi pridonelo za defekti na plodot?
Sto bi mozelo da se stori za pobrzo da se reguliraat hormonite vo pogled na stil na ziveenje.

Procitav deka jadenjeto na neobraboteni ovosja i zelencuci (pr. brokula) mozat da pridonesat za pokacen prolaktin. A jas sekogas se jadam svezo (ne zgotveno). Namaluvanje na vnesot na proizvodi od soja i sl.
Dali mislite deka treba da gi namalam telesnite aktivnosti (vozenje velosiped, pesacenje nekolku pati nedelno po okolu 10km)?

Vi Blagodaram na vaset_o mislenje.
Lovelace




fliud -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.11.2012 18:50:48)

Zdravo,
Ve molam za info vo koja apteka moze da najdam dostinex?
Pozdrav




Nate76 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.11.2012 19:20:12)

Jas Dostinexot go kupuvav od Eurofarm aptekite , posledniov pat go kupiv od aptekata vo Sistina, a inaku znam deka gi nosat i se so popristupacna cena i vo edna mala apteka na partizanska vednas posle Swislion prodavnicata




fliud -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.11.2012 20:00:37)

Fala Nate,
Sega se javiv vo zegin mi rekoa deka imaat 2 kapsuli.Kazi mi cim si piela dali ima samo kapsuli poradi sto treba da pijam 1/2 na edna nedela 2 meseci ili 4 apcinja.Kako bi gi krsela kapsulite?Kakvo iskustvo imase ti so niv dali osekjase nekakvi promeni?
Pozdrav i fala uste ednas




Nate76 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.11.2012 20:33:18)

Dostinexot se tabletki i na sredinata se naznaceni za da mozes da gi skrsis, pogresno ti kazale vo Zegin sigurno bila nekoja pomlada farmacevtka koja ne gi videla kako izgledaat [sm=smiley1.gif] inaku jas mnogu lesno gi prifaiv ne mi pravea nikakov problem bas mi bea ok, se nadevam deka isto ke bide i kaj tebe [sm=smiley1.gif]




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.11.2012 20:49:07)

ke ve molam za pomos[sm=smiley13.gif] imam redovna menstruacija,hormonite mi se vo red no ne mozam da ostanam bremena




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.11.2012 22:23:55)

добредојде разочарана 19 [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]
освен хормони друго нешто имате испитано?




Lovelace -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.11.2012 12:57:47)

Mi bese napravena detalna krvna slika (vo 5ti den od ciklusot), na koja se e vo red, osven pokacenoto nivoto na prolaktin (40.2 ng/ml) i TSH (tireotropin) (5.04µU/ml) (vospalenie na tireodnata zlezda vo pocetna faza).
Ima li primeri od nekoi od vas koi uspesno zabremenile i pokraj ovie problemi?
Fala
Lovelace




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.11.2012 21:15:23)

Bogdancanka RR....Blagodaram :) Osvem hormnoi nisto drugo.Na 9 oktomvri se obidovme pak da probame do koga sega treba da cekam do naredniot ciklus,za da doznam dali ke zabremenam ???




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.11.2012 22:46:26)

Разочарана мила колку време се обидувате да останеш бремена?спермограм немате правено?
ќе си почекаш до наредниот циклус ако не добиеш значи си[sm=nosecka.gif]ајде мила стискаме палци за тебе




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.11.2012 14:49:10)

ne e mnogu...do sega 3 pat sega na 9 nov.pa ke cekame se nadevam deka ovoj pat e [sm=rozacrtici.gif] :)))).Za kolku vreme mozam da proveram dali sum???




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.11.2012 18:43:55)

RAZOCARANA 19 треба да ти касни 2-3 дена за преку тест да провериш
Пуштам среќа за [sm=rozacrtici.gif][sm=bravo.gif]




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.11.2012 19:28:39)

Di doaga na 30 noemvri,znaci ako ne mi dojdi da mi kasni 2-3 dena togas mozam da zemam test ti blagodaram mila




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.11.2012 23:13:41)

ајде Разочарана пуштам среќа и јас набрзо да се израдуваш на[sm=rozacrtici.gif]цртки[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]





RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.11.2012 17:24:06)

Ti blagodaram mila za podrskata [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>