RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.5.2012 16:21:55)

se zaboraviv da go prasam dr.na koj den sega da odam ..ke ve molam da mi kazite na koj den se ispituvaat hormonite na 3 pa posle na koj......utre mi e 5 dendan slucajno go propustam.fala vi...




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.5.2012 16:36:32)

Na 3 pa na 14 pa na 21d.c.Kako izlegoja rezultatite od 3den?Pozz




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.5.2012 17:26:02)

fala duso....rezultatite ke gi zemam utre bideki nemav upat nebese tuka sestrata za da mi dade upat pa doktorot otide da im kaze deka utre ke odnesam upat .....pa stom odnesam upat ke mi gi dadat




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.5.2012 14:27:19)

gi zedov rezultatite .......dr.mi rece deka se dobri na granica bile
FSH=4,55
LH=4,46
PROLAKTIN=28,45
ESTRADIOL=68,07




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.5.2012 10:52:17)

Suze pisi gi referentnite vrednosti i edinicite u koi e mereno...




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.5.2012 13:39:07)

evo odma
FSH=4,55 mUI/ml
LH=4,46 mUI/ml
PROLAKTIN=28,45 ng/ml
ESTRADIOL=68,07 pg/ml




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.5.2012 3:51:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

evo odma
FSH=4,55 mUI/ml
LH=4,46 mUI/ml
PROLAKTIN=28,45 ng/ml
ESTRADIOL=68,07 pg/ml

Suse jas ne sum nekoj expert ama mislam deka prolaktinot ti e pokacen,do 20 e vo referentni vrednosti a spored nekoi mislenja i 20ng/ml znae da bide problem za kvalitetna ovulacija,FSH I LH se idealni ama i estradiolot e malku pokacen.Konsultiraj se i so drug doktor...Pozzzz




princeza123 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.5.2012 15:19:24)

Draga Bebe i jas go imam istiot problem bev na hormonalno ispituvanje mi dadoa ksenikal tableti da pijam no nisto i od niv jas veke eno detence imam no otkako se porodiv so nego mi se poremetija hormonite i ne mi doaga redovno eve veke dve godini se obiduvame da ostanam bremena i pak nisto no so bozja volja sigurna sum deka site sto imame problemi so zabremenuvanjeto ke se resat problemite .Samo otpusti se i misli pozitivno pozzzz!!!!




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2012 20:51:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bella80


ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

evo odma
FSH=4,55 mUI/ml
LH=4,46 mUI/ml
PROLAKTIN=28,45 ng/ml
ESTRADIOL=68,07 pg/ml

Suse jas ne sum nekoj expert ama mislam deka prolaktinot ti e pokacen,do 20 e vo referentni vrednosti a spored nekoi mislenja i 20ng/ml znae da bide problem za kvalitetna ovulacija,FSH I LH se idealni ama i estradiolot e malku pokacen.Konsultiraj se i so drug doktor...Pozzzz

ke gi nosam kaj Dimitrov site rezultati stom ke odam




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.6.2012 23:52:17)

dr.dimitrov rece deka se ok...no malku mi e cudno me prasa dali sum piela nekoi lekarstva no ok se rece .........jas se zaboraviv deka piev za uvoto me bolese,neznam dali toa nesto pokazuva.....vo cetvrtok treba na 21 den da mi zemat krv pa ke vidime kako ke bidat i tie....i so site rezultati ke pojdam kaj maticnata.......




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.6.2012 23:54:04)

20ng/ml znae da bide problem za kvalitetna ovulacija

inace ovulacija na 15-16 den mi e




sencence -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.6.2012 17:26:10)

Девојки и јас сум нова на форумов па решив да ве прашам гледам и мојте се слични проблеми.Имам Хипотиреоза и на последната лабар. проверка излезе многу висок пролактин ве молм за помош.Ми беше покачен и ТСХ и шекерот на горна граница и во паника сум.Читам дека може да имам и аденом од висок пролактин.Има ли некој многу висок пролактин и кажете некој добар ендокринолог.Поззз




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.6.2012 20:22:41)

jas odam kaj iskra bitoska na klinikata za endokrinologijka i kaj nea se zakazuva telefonskiot broj ke ti go pratam po privatna poraka 




sencence -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.6.2012 8:14:17)

Благодарам за препораката и те замолувам да ми казес дали ти правеа магнетна резонанса на хипофизата .Јас сум испаницена до сега 4 год имам Хипотиреоза и немам проблеми со такви отскокнуванја на хормоните .Ке ти писам во приватна порака кои ми се вредностите хаос.Колку време се цека од заказуванјето?




heidi -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.6.2012 7:35:03)

Здраво девојќи...
Потребна ми е ваша помош, доколку би знаеле, да ми одговорите на следново прашање...
Веќе четври месец се обидувам да забременам, и се надевам дека овој месец тоа конечно ќе биде успешно
-Сакам да прашам, до предходниот циклус бев на терапија со Асентра (антидепресив), пред 20тина дена ги прекинав скроз затоа што мислев дека забременив...од тогаш не ги пијам.
Денес прочитав некаде дека Асентрата може да биде голем проблем во зачнувањето бидејќи го покачувала пролактинот
Знае ли некој нешто за ова, и колку време ќе ми биде потребно да се стабилизирам по нивното прекинување?
Фала многу




Pepelaska * -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.6.2012 8:06:11)

Добредојде на РР прво , да ти посакам убава дружба и што побрзо да си видиш [sm=rozacrtici.gif].
Мислам дека е најдобро да прашаш доктор, сепак најубаво ќе ти објасни.




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.6.2012 8:13:57)

Хајди добредојде најпрво на РР.
Најлесно ќе дознаеш ако си провериш (преку крв) хормони. Земи си упат од матичен гинеколог, нека ти каже на кој ден од циклус да направиш и оди на испитување. И така најубаво ќе видиш до кај си.




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.7.2012 13:14:14)

Dali moze hormoni da se ispituvaat na 2 den? Mene vo Sabota mi e 3 den a drzavna ne ispituvaat hormoni vo sabota i nedela, a privatno 600 den e eden hormon.[sm=hudicek1.gif] Dali bi bile isti vrednostite ako gi ispitam na 2 den?
Pozdrav




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.7.2012 18:23:38)

Анонимен порано на државна работеа и сабота ај убаво распрашај се ,не сум сигурна баш за на 2 ден повеќе на 4ти ден ама па ти е недела [sm=zmeden.gif]




Нивеа -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.7.2012 19:11:05)

anonimen ако ти помогнам барем малку, јас чекам да ми дојде па да испитам хормони и докторот рече најубаво или 2 ден или 3 ден од менструација...




cacisk -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.7.2012 19:46:26)

Konecno gi zedov rezultatite od hormonskiot status, i ne mozev da poveruvam prolaktinot prosliot mesec mi bese 54, a sega 3.1. Duri ispod normala [sm=smiley1.gif] Se nadevam ovoj mesec klomifenot ce dejstvuva pozitivno, i ce si vidime [sm=modricrtici.gif]




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.7.2012 21:44:32)

cacikd mila ajde stiskame palci nabrzo da se izraduvas na[sm=rozacrtici.gif]crtki




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.8.2012 0:13:49)

jas posledniot pat koga ispituvav hormoni samo dheata mi bese niska za decimala endokrinologot mi rece oti ne e nisto toa no nene mi stana cudno ne mi dade ni lekovi ni nisto ako ima nekoj da mi kaze nesto vo vrska so toa  so niska dhea 




Gabriela V -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.8.2012 23:07:43)

Bi sakala da prasam nesto. Imam hormonalen disbalans i policisticni jajnici, cistite gi iscistiv so kapkite femisan a no hormonite seuste ne se sredeni i jas ne dobivam redovno. Samo neznam kako da go protolkuvam toa sto jas imam simptomi na dobivanje , gradite mi otekuvaat, glavobolki imam i se kako za dobivanje ama mi kasni. Posto mi se smaci ovaa situacija a i vo bliska idnina planiram bebe sakav da prasam dokolu nekoj znae, dali ako pijam primolut nor sega za da dobijam i posle ispitam na 3 den hormoni kje imaat vlijanie lekovite i dali nekoj pravel taka hormoni, zaso nemozam vekje da cekam mi se smaci vaka na slepo da si izmisluvam simptomi. Inaku na ginekolog mi rece deka iako ne dobivam redovno da ne se plasam tuku samo da ispitam proodnost na kanali a za drugoto posle ke se dogovorime. Ve molam ako znaete da mi kazete.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.8.2012 23:54:14)

ne pij nisto nemoras da cekas ciklusot da ti dojde pa da ispituvas hormoni jas sega ispituvav hormoni na 10 den od ciklusot 




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>