RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


sharlot -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.7.2011 0:10:04)

just baby mene isto taka mi bese pokacen prolactinot,i toa mnogu malku no jas od lani ova vreme do sega seuste pijam dostinex za regulacija i za da si go drzam do normala,mislam deka ke go pijam se dodeka ne ostanam bremena




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.8.2011 10:28:18)

Zdravo na site. Sakav da prasam nekoj slucajno da ne e informiran okolku simptomite na visoka doza na Euthirox.
Rezultatite od ispituvanjeto na tiroidnata zlezda mi se
T4 13.7 (9-25)
TSH 5.5 (0.4-4.5)
TPO 178

mi prepisaa Euthirox 25mg
Otkako pocnav da gi zemam po 15 dena nekako cudno se cuvstvuvam. Vo grloto kako da imam celo vreme nesto, kako knedla, kako da mi e stesneto mestoto nekako taka. A i nekoi zestini mi doagaat, na momenti srceto mi cuka de brgu, de nigde go nema.
Se mislam da ne e nesto vo vrska so dozata, mozebi golema.

A kako najstrasno od se e sto doktorot otide na odmor i sega ne znam kade da odam ni sto da pravam

Ako nekoj nesto znae ve volam pisete, dali mozebi dozata ne mi odgovara ili sl.




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.8.2011 10:33:22)

Гарбера, вака според мене нестручно 25 мг не е многу. јас пијам 125мг дневно. Овие симптоми ти што ги чувствуваш кај мене се појавуваат кога дозата ми е мала. Сепак доктор ќе ти каже и објасни најдобро. 




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.8.2011 10:54:04)

Fala ti za odgovorot, ke moram da go pocekam doktorot da se vrati. Samo mi e strav do togas da ne mi se vlosi sostojbata
pozdrav




Just baby -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.8.2011 23:57:05)

Jas pijam bromergon veke eden mesec, i treba da go pijam uste 2 meseci, pa potoa povtorno ke pravam proverka. ovoj mesec na 21 den od ciklusot go proveriv progesteronot i bese skoro 8, megutoa ne go prasav lekarot sto znaci toa, dali imalo ovulacija i koi se sansite da imalo oploduvanje. znae li nekoj nesto vo vrska so toa?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.8.2011 6:23:52)

moite hormoni se sredija veke nemam problem so niv vcera bev po rezultatite i site bea vo red




angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.8.2011 18:59:43)

Dali moze nekoj da mi kaze kolku hormonot estradiol e vazan za bremenost...mene poslednite dva meseci koga ispituvav hormoni mi bese dosta pokacen ednas mi bese 383 a drugiot mesec 93-gi ispituvav gore na klinika??
Pisete ve molam ako nekoj ima nekoe iskustvo so nego? I sega treba da pocnam da pijam klimofen dli se ok i dali pomagaat? Pozz




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.9.2011 17:26:12)

Zdravo na site!

Bi Ve zamolila da mi odgovorite na edno prasanje.Kako sto citam na forumov site ste ispituvale hormoni 3den,14 i 21 den,a mene mojot ginekolog mi dade upat da ispitam hormoni 7den,14 i 21 pa malku mi e cudno[sm=zmeden.gif].Ve molam da mi kazete dali ne nekoja od Vas i se slucilo ili barem slusnala za vakvo nesto.

Odnapred Vi blagodaram.




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.9.2011 19:33:59)

angelce83 на оваа тема можеш да се информираш повеќе за Кломифенот.[sm=smiley1.gif]
klik





reyhana -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.9.2011 13:38:59)

Zdravo na site!!! Ako mozi nekoja da mi kaze dale treba da sum zagrizena za mojot rezultat ,imam sredba so doktorot vo ponedelnik a do togas ke poludam od grizi:
FSH - 6.52
LH - 5.92
E2 - 61.14
PROLACTIN - 10.39
TSH - 2.06
Ve molam ako nekoja znae da mi kazete. Fala




tedicka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.9.2011 14:13:35)

@reyhana: moras da vidis koi se referentni vrednosti na rezultatot sto ti go dale, vaka ne mozes nisto da kazes posto sekoj aparat ima razlicni referentni vrednosti

Moja preporaka do site za ovaa tema, ne se opteretuvajteso hormonite, ne veruvam deka nekoj imal pohaosni hormoni od moite, nemav menstruacija i po 6 meseci, imav vlaknetost i od sekogas se zamarav kako vas dali nekogas ke imam deca, pa uste 1,5 mesec ke si ja guskam mojata [sm=duda.gif] Moja preporaka samo pripazete koga vi e ovulacija i vodete ljubov
Pozz




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.9.2011 21:42:27)

reyhana немој да се грижиш што и да е може да се среди.На сите ни варираат хормоните.На самиот резултат би требало да ги имаш вредностите од-до.Се зависи каде си правела испитување.Уживај си до понеделник,и како ќе биде така не се секирај.Ти посакувам се најубаво[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.9.2011 22:42:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: tedicka

@reyhana: moras da vidis koi se referentni vrednosti na rezultatot sto ti go dale, vaka ne mozes nisto da kazes posto sekoj aparat ima razlicni referentni vrednosti

Moja preporaka do site za ovaa tema, ne se opteretuvajteso hormonite, ne veruvam deka nekoj imal pohaosni hormoni od moite, nemav menstruacija i po 6 meseci, imav vlaknetost i od sekogas se zamarav kako vas dali nekogas ke imam deca, pa uste 1,5 mesec ke si ja guskam mojata [sm=duda.gif] Moja preporaka samo pripazete koga vi e ovulacija i vodete ljubov
Pozz


и јас ви го давам истиот совет како тедичка. јас со хаос хормони, висок до небо пролактин останав бремена и родив здраво девојче. Само моја препорака до сите идни мамички кои имале проблем со хормони пред/за време на бременост, посебно со тироидна, направете си уште првиот месец контрола и преглед кај еднокринилог. Јас оставив се така, па после 2-3 месеци од породување си закачив 20 кг + и уште еден куп ствари. Моја препорака - редовна контрола.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.9.2011 22:29:34)

jas od denes pocnav da go koristam sprejot fucus vesicolosus za hypotireozatainaku go poracav od germanija pa ke videme sto ke bide sega




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.12.2011 16:04:52)

Devojki moze li nekoja da mi kaze kolkava treba da bide vrednosta na Progesteronot21 den za da znam sigurno dali sum imala ovulacija...Mene mi bese 9.32 a ref.vrednosti od 4 do 25?????[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




*mika* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.12.2011 19:36:23)

bella80, izracunaj dali toa 21den odgovara i kaj tebe. Jas koga merev, bidejki ovulram nekade 17ti den od ciklus  (ne 14ti, i ciklusot mi trae podolgo) progesteron ispitav nekade 24ti den, ama sigurna bev so ovulacijata, bidejki si merev bazalna temperatura. Kaj mene progestronot bese okolu 15, ama i kaj tebe vleguva vo referentni vrednosti, pa bi trebalo da e ok. Idi konsultiraj si se i so ginekologot. I bas toj mesec ostanav bremena. I na tebe ti go posakuvam istoto, samo opusteno i nemas gajle [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.12.2011 20:06:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

bella80, izracunaj dali toa 21den odgovara i kaj tebe. Jas koga merev, bidejki ovulram nekade 17ti den od ciklus  (ne 14ti, i ciklusot mi trae podolgo) progesteron ispitav nekade 24ti den, ama sigurna bev so ovulacijata, bidejki si merev bazalna temperatura. Kaj mene progestronot bese okolu 15, ama i kaj tebe vleguva vo referentni vrednosti, pa bi trebalo da e ok. Idi konsultiraj si se i so ginekologot. I bas toj mesec ostanav bremena. I na tebe ti go posakuvam istoto, samo opusteno i nemas gajle [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Fala ti Mika na odgovorot.Jas hormonot go ispitav vo septemvri ,toj mesec ciklusot mi bil 27 dena,mene inace mi varira moze da dobijam i na od 26 do 30 den,1d.c. mi bil25 Avgust,progesteron sum ispitala 14 septemvri a [sm=hudicek1.gif]sum dobila 20 septemvri,po moite presmetki najverojatno progesteronot sum trebala da go ispitam den porano...Togas mozebi i vrednosta ke mi bila pogolema...auuuuu ke poludam vise!!!!Ve guskam siteee




liljak -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.2.2012 12:13:33)

zdr ...sakav da ve prasam koga go ispituvavte estradiolot, eve mene doktorot mi rece vo sreda da odam za krv a togas mi e 7 den (imam ispituvano ama ne se sekavam na koj den , mislam na 3 ti den bese i sega sum zatoa zbuneta), inace sakam nekoja rr da mi kazi za sto se ispituva , zosto mi rece da go ispitam doktorot??????inace jas imam problem vo genetskite ispituvanja i mi se prepisani dekortin za toa, no eden mesec gi piev i nisto eve pak mi dojde i pak ja prodolzuvam terapijata so ovie tableti i plus mi dade estrofem za endometriumot...dokolku nekoj znae nesto za mojata terapija neka mi pisi ..pozdrav4e




maj25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.2.2012 23:48:54)

Llijak, estradiolot e mnogu vazen, mislam deka e pokazatel za brojoti zrelosta na j.k. Jas pravev IVF i mislam deka go ispituvav na 2 pati. Prviot pat na 3-ti den i vrednosta treba da e poniska 20-40, a vtoriot pat mislam na 13 den i togas vrednosta mi bese 3900 ( mi izvadija 81j.k.). Dali ti mu spomna na d-r deka toj edn koga ke proveruvas ti e7-mi den, moze taka treba ili prasaj go uste ednas, d-r sigurno znae. I jas taka bev zbuneta, no sepak imav mnogu golema doverba i sigurnost vo d-r . Se nadevam malku pomognav. Pozdrav




maj25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.2.2012 23:52:38)

imam greska vo pisuvanjeto 18, a ne 81. Vo sekoj slucaj site sme si poseben slucaj, a d-r treba najbodro da znaat sto i kako.




liljak -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.2.2012 13:07:13)

doktorot mi gi broese denojte i toa dva pati rece cekaj da ne zgresime 7-mi den treba , a sega mene kakov treba da mi e estradiolot na 7 den, visok ili nizok...pozz




maj25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.2.2012 14:02:10)

Od prv den na ciklus estradiolot pocnuva da raste, a najvisok e najverojatno kon sredina na ciklusot i posle ovulacijata, ne znam koi se referentni vrednosti na 7-mi den, no vo sekoj slucaj treba da se zgolemuva. Opusti se stom d-r ti rekol 7 mi den taka treba sigurno. Pozdrav i mnogu sreka.




dezdemona -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.2.2012 16:41:55)

Zdravo na site rr

Edno prasanje dali nekoj znae vo Bitola nekoja laboratorija za proverka na hormoni za IFV i kolku pari se sakam utre da odam i da proveram tamu.
pozdravce




liljak -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.2.2012 16:50:30)

dezdemona vo nuklearna ke odis na prviot spar ama ti treba upat od maticen...jas denes go ispitav estradiolot i mi e 227 a mi e 7 den ...dali mi e vo red?utre sum na pregled..pozzz




dezdemona -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.2.2012 20:25:37)

Ne misli se tolku Liljak
Estradiolot e razlicen kaj sekoja zena od vozrasta, milsam na nivoto a sigurno koga se doblizuvas do ovulacija se 1,000 and 4,000 pg/mL to e najmnogu so mozi da e , ama ima isklucoci primer mene mi bese 4400 togas a pred punkcijata ke se namalel taka mi rece doktorot i nisto ne mi dade ni terapija ni nisto samo rece malku e potkacen.
se nadevam malku ti pomogna ova, utre ke vidis so ke ti kazat na kontrola pa pisi ni
pozdravce




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>