RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


sandrin -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.5.2011 17:06:53)

blagodaram, bombica
sledniot mesec hormoncinja- bonboncinja :)))




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2011 14:39:03)

Колку за информација за испитување на хормони
3 ден од циклус-фоликуларна фаза
13 ден-овулаторна
21 ден-лутеална




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2011 0:24:30)

jas vcera na endokrinologija so sino kartonce za ispituvanje na testosteron tsh t4 progesteron insulin prolaktin plativ 450 denari 




sandrin -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 9:49:26)

едно нешто не ми е јасно... читам дека хормониве се испитуваат на посебен ден од циклус, само не ми е јасно како се одредува кога да се испита прогестерон, во случај кога овулацијата не е на 14 ден, туку на пр на 18 ден од циклус... дали тој останува да се провери на 21 ден или се поместува границата?!




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 11:07:57)

progesteron se ispituva na 21 den od ciklusot




babyhope -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 11:30:56)

На 21 ден се испитува ако жената има редовен менструален циклус. Јас знам за мојот случај каде што ми доцни и ми доаѓа и на 35,38- 40 ден. мојот матичен гинеколог ми рече дека не е возможно да се испита на 21 ден затоа што тоа е премногу рано. Сандрин мислам дека тоа треба до го одредите заедно со твојот гинеколог- односно прво да примени други методи како што е фоликулометрија, мерење базална Т и да видите кога имаш овулација па потоа околу 7 дена пред добивање да се испита прогестеронот. Барем мене така ми го обајсни мојот гинеколог.





*mika* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 16:36:24)

Draga Sandrin, jas sum slicna na tvojot slucaj so ovulacija. Obicno mi bese na 17ti den. Jas si merev bazalna, i si ja zapisuvav na www.fertilityfriend.com i tamu mi javuvase tocno koga mi e, nekolku meseci po red. Si osekjav i po bolkata. I otkako mi javi ovulacija( okolu 17ti den) si broev 7 dena (moze i 8) toa mu doagja nekade 24dena od ciklus kaj mene, i si otidov da ispitam, i vrednosta mi bese okolu 15 , i posle 7 dena si gi vidov [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Vo sekoj slucaj, bitno e da znaes kolku tie e, lesno se nadopolnuva, i bravo sto si se odlucila da go sledis :)
Ti zemi si go uputot, pa posle broj si, i ti posakuvam da si gi vidis tvoite [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image] uste istiot mesec :))




sandrin -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 18:43:00)

vi blagodaram na site za objasnuvanjeto!
znaci, kako sto razbrav, ovoj hormon se ispituva na 7 dena od ovulacijata!
razmisluvam site hormoni da gi ispituvam vo adrialab, zatoa sto nemam mnogu slobodno vreme vo ovoj period, a i mojot doktor nema da e tuka pa samo ke go prasam koi hormoni da si gi pobaram...
ajde posle pa ke ve prasuvam za vrednostite :))))
kako i da e, sakam uste toa da proveram, a za ponatamu bez ocekuvanja i razocaruvanja, oficijalno se otkazav od sekakvi "pritisoci" za [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 22:26:12)

sandrin na mene pred edna nedela koga bev na endokrinolog endokrinologot mi rece oti progesteronot se ispituva na 21 den od ciklusot e sega i jas ke treba da ispituvam progesteronot bidejki pred nekoe vreme mi bese nizok i togas koga  go ispituvav go ispituvav na 21 den od ciklusot e sega neznam za drugite bidejki sekoj slucaj si e sam za sebe i mozam da si kazam samo kaj mene kako bese




sandrin -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 22:38:16)

хм... капина, а имаш циклус од 28 дена или варира?!




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.5.2011 23:12:16)

varira od 26 do 30 dena a tvojot redoven li e ili ne 




sandrin -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.5.2011 0:06:23)

pa ne bas...
kaj mene varira od 30 do 34 (gore-dolu)




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.6.2011 22:32:00)

zavcera gi zemav rezultatite od hormonite i site mi bea vo red samo prolaktinot mi bese pod normala bidejki pijam bromergon no sega bromergonot mi go namalija na polovina apce dnevno i se nadevam oti veke ke ostanam bremena




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2011 20:33:16)

Denes postaviv edno prasanje vo vrska so hormonot TSH ama sega mi vika deka e ponisteno ili premesteno. Bidejki sum nova vo forumot ne mozam da se snajdam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Kako i da e ke prasam pak. Se obiduvame veke edna godina da zabremenam ama nisto :(
Pravev hormonalni testovi, site hormoni mi se ok, vo normalni vrednosti, osven TSH, koj e malku povisen 4.1, vo vrednosti (0.4-4.0). E sega me interesira, dali ovaa vrednost 4.1 e veke alarmantna vrednost kako precka za ovulacija? I dali se zema nekoja terapija koga TSH e vo ovaa vrednost.
Blagodaram, pozdrav




Viktori -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2011 20:39:14)

Zdravo na site, jas sum nova na forumov i sakam da prasam nesto. Veke edna godina se obiduvame za bebush  ama nisto. Pocnavme so testiranje. Hormonite mi se ok osven TSH. Imam 4.1 od vrednosti (0.4-4.0). Sakam da prasam ustvari dali ovaa vrednost e visoka i moze da bide pricina? Dali e potrebna nekoja terapija na ovaa vrednost. Kon krajot na mesecot odam na patofiziologija, ama bev nestrpliva  . Fala vi 


Gerbera, izvini vidov deka te upatile na pravata tema, a ti se imase zablagodareno pa mislev deka ne e potrebno veke da stoi taa tema. Sorry, eve go prasanjeto tvoe, se nadevam deka nekoj ke ti odgovori.




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2011 21:06:36)

I jas se nadevam deka nekoj ke mi odgovori. Ke odam da ja proveram stitnata zlezda samo sum nestrpliva i si rekov aj da vidam nekoj da ne znae nesto okolku ova. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2011 21:07:48)

gerbera jas ti prativ privatna poraka vo vrska so toa




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2011 21:13:53)

ajdeeeeeeee jas sega tek vidov, e cepki sum hehehehhe. Fala kapina sega ke procitam.




pinokio2010 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2011 21:40:46)

Jas imam citano deka za zabremenuvanje najdobro e vrednosta na TSH da bide nekade megju 1 i 2, no jas ne sum doktor, zatoa najdobro e toj da ti kaze. Vo sekoj slucaj tvojot problem lesno se sreduva so tabletki i mnogu brzo ke go dovedes vo normala. Ti posakuvam da zabremenis sto poskoro, pozz




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.6.2011 21:51:00)

i jas citav za toa, deka e najdobro da bide megu 1 i 2. No da se nadevame deka ke bide se vo red. 




Izabela* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 9:13:34)

Zdravo devojki, hitno mi treba odgovor, sakam da gi ispitam hormonite na 3 den od ciklusot a toa e vo sreda pa sakam da mi podobjasnite kade da go napravam toa so sini kartoni, denes odam na ginekolog pa da znam za kade da pobaram uput, procitav deka cini okolu 400 denari, drugite hormoni koi se na 13 den od ciklus i na 21 den od ciklus paga da gi ispitam vo sabota i nedela pa zatoa ke gi pravam privatno. Ve molam za odgovor. Pozdrav do site.




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 9:46:20)

jas  proveruvav hormoni vo Poliklinika Idadija, ama cesto nema reagensi za site hormoni, Estradiol i Progesteron gi nemase. Za ostanatite  FSH, LH, prolaktin i TSH imase reagensi. Ako ne prvo javi se i prasaj vo poliklinikite. Porano proveruvav hormoni vo drzavna na ginekologija, ama ne znam dali sega moze direktno tamu.  Pozdrav




Izabela* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 9:50:39)

Fala ti garbeta na odgovorot, togas ke gi ispitam privatno. Pozz




Olivia -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 12:25:36)

Izabela jas gi pravam site vo Remedika site megutoa na privatno, i jas cekam da dobijam pa da gi ispitam uste ednas, veke pominaa nekolku meseci od poslednoto ispituvanje.






Izabela* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 13:42:18)

Olivia ke moze li da mi kazes kolku te cinea site zaedno ili pak posebno dokolku znaes zosto jas od utrovo postojano zvonam vo Remedika ama nikako da dobija postojano site operatori se zafateni. Dokolku znaes te molam pisi mi. Pozdravce 




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>