RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Olivia -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 14:14:20)

Lh- luteostimulativen hormon       700den
FSH- folikulostimuliracki hormon   700den
E2- estradiol                                 700den
Prolaktin                                       750den
Testosteron                                  800den

Izabela ovaa e od smetkata sto ja najdov sega napravena vo septemvri, a taa od mecec januari eve uste ja baram, ne veruvam deka cenite se promeneti,pozdrav




Izabela* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 16:49:06)

Fala mnogu Olivija te izmaciv malku[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Se javiv vo Remedika i tie mi kazaa isto deka zavisi od hormon ama okolu 700 do 750. Utre ke se javam da zakazam ako ima termin za vo sreda. Fala ti uste ednas mnogu




sladjana ms -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 17:38:56)

Izabela jas ispituvav hormoni na klinika so sini kartoni,rabotat i sabota i nedela tokmu od tie pricini bidejki ne se znae koga ke ti dojde ciklusot.Ke si zemes upat za hormoni od maticniot i ke si pojdes na klinika, zatoa sto ako imas sini kartoni nemas potreba da plakas sedum pati poskapo na privatno.Toa ti e moj sovet, a se razbira odlukata e tvoja najvazno e hormonite da ti se vo red.Pozdrav!




fioona -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 20:47:46)

kako sto ve citam mnogu skapo plakavte za proverka na hormonite jas so plavo kartonce u idadija plativ 100 den za proveruvanje na hormonite inace vaka privatno 500 den mi rece ginekologot.




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 20:53:56)

фиона дали знаеш од колку почнуваат со работа во Идадија?

Треба еден куп работи да испитам, меѓу кои и хормони, а во Клиника немаат реагенси, па мора во Идадија? Колку плати за хормони и за кои хормони поточно? Затоа што јас имам еден куп ствари, да знам отприлика колку би ме коштало.





gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 23:15:14)

vo Idadija rabotat od 8.00, jas proveruvav hormoni tamu pred dve nedeli. I tamu  cesto nema reagensi za site hormoni. Estradiol i Progesteron gi nemase. Za ostanatite  FSH, LH, prolaktin i TSH imase reagensi. Ako ne prvo javi se i prasaj. Pozdrav.




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 23:17:12)

za FSH, LH, prolaktin i TSH so sino kartonce plativ 150 denari 




gerbera.tm -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 23:23:38)

izvinete, zaboraviv uste nesto. Za hormonot TSH, upatot od ginekologot ne  go priznavaat, pa taka da otposle morav da odam do maticen, da mi dade upat do internist (isto vo Idadija) za toj da mi dade upat za TSH. Ok bese sto mi go ispitaa i toj hormon, pa jas naknadno odnesov upat. 




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.6.2011 23:25:11)

И јас имам упат од интернист. Сега за секое испитување треба упат од интернист. 




fioona -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.6.2011 11:01:39)

MACA 25  od 8 mislam jas da ti kazam pravo za prv pat bev tamu dosega i otidov nakaj 10 i 15 i sestrata mi rece abe devojce kniskite se ostavat do 9 i 30 i jas ja zamoliv deka mi e hitno edno 2 3 pati i edvaj mi ja primi kniskata taka da ti odi nakaj 8 za sekoj slucaj .




Izabela* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.6.2011 20:09:16)

Zdravo devojki! Denes gi dobiv rezultatite i site hormoni se vo granicata na normala, doktorkata mi rece deka e se ok, ama mene malku me zagrizuvaat estradiolot koj e 25,31 ( ref. vred. 18-147) bidejki gledam deka e nizok i TSH koj e 4,61 ( ref. vred. 0,25- 5 ) koj pak e relativno visok. Inaku  FSH mi e 8,72 a LH e 4.92, nemaat mnogu priblizni vrednosti ama mislam deka se ok. So doktorkata se dogovorivme da mi pomine[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] pa da odam na pregled. Sto da pravam koga ne sum mnogu uverena vo odgovorot " vo red e " na doktorite.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.6.2011 19:14:15)

Zdravo na site, jas sum nova na forumot, ve citam sekogas koga imam moznost za malku da me opustite:) Jas imam problemi so mentriacijata otsekogas mi bila neredovna, otkriv deka se raboti za visok prolaktin a so toa i mikroadenom na hipofizata. Piev bromergon moze 2god pa praes kontrola i posle toa se sredi. Posle 2god. nemav nikakvi problemi i eve sega pak od januari pa navaka pak istite problemi. Imav dosta stresen period i pak mi se pokacil prolaktinot i pak pocnav so bromergon. No problemot sega mi e drug, 3 meseci nemav dobieno i sega otkako dobil cel mesec krvaram nikako ne mi prestanuva.sekoj den sum po lekari prvo me bockaa so endometril pa ne prestana i posle prodolziv so dabroston i uste ne prestanuva. Denes bev na lekar i mi rekoa deka imam nekoe zadebeluvanje na matkata, mnogu sum isplasena neznam sto mi se slucuva, Ve molam pisete ako nekoj imal takvo iskustvo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




*jana* -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.6.2011 11:17:31)

Zdravo angelce i jas sum nova na forumot [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

Nemoj da se plasis ne e strasno toa najcesto se slucuva posle prelada t.e nastinka na jajnicite,barem jas taka znam.
Dali ti kazaa nesto pokonkretno ?
Koja e dijagnozata,sto pies za toa?




angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.6.2011 12:56:47)

Mene najmnogu me plasi sto ne prestanuva krvarenjeto - samo sto gi ispiv dabrostonot pa ke cekam da vidam za nekolku dena dali ke prekine ako ne pak ke idam na lekar. Pisete mi ve molam ako imate nekoi iskustva so vakvi obilni kravarenja iako znam deka sekoj organizam si e poseben za sebe i reagira razlicno.
Lekarite mi vikaat deka toa e hormonski disbalans, a sega ne mozat da mi pravat ispituvanaja zosto krvaram. Treba da cekam a nikako ne pominuva[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Olivia -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.6.2011 13:32:39)

Angelce83 dobredojde na portalov, po tolkav period krvarenje me cudi sto se uste ne e pronajden pricinitelot, moe mislenje e da baras i vtoro pa i treto mislenje od razlicni doktori, se nadevam deka za kratko vreme ke se resi problemot.




angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.6.2011 13:43:13)

Da Olivia znam, istoto go pravam i jas bev kaj poveke lekari, eve vcera bev kaj Dr.Goran Dimitrov go falat mnogu pa da vidime dali on ke mi pomogne. Se nadevam deka se ke se sredi za brzo zosto svadba me ceka za 2-3nedeli, toa mi stvara dopolnitelen pritisok i mi rekoa deka se mi od stres i deka najverojatno pak mi se pokacil prolaktinot. Jas iskreno se nadevam deka se dobro ke se zavrsi[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.6.2011 0:18:48)

Ангелче, прво да ти посакам добредојде на РР.
Јас го имав истот проблем како тебе, нередовна менстр. ( на 40-50 дена), висок пролактин ( но без микраденом на хипофиза) но со хипотриреоза. Пиев бромергон долго време и се среди мислам малце од малце, и бап тогаш забременив. Инаку пред 5-6 години имав еден пеколен месец со еден куп нервози, плачки, стресови и ми се деси да добијам и да крварам 35 цели дена. Бев во Германија и немав многу можности да одам кај повеќе доктори и да барам мислење, едниствено нешто што ми направија на гинеколог беше брисеви, крвна слика и преглед. Имав здбелување на матката и ништо повеќе. И баш се сеќавам дека ме прашаа дали сум имала некоја нереќа претходно, стресови и тоа крварење го препишаа на стресот. На слендиот преглед веќе се си беше ок.
Така да не се секирај, не е ништо страшно.  Само испитај и пронајди го причинителот.
Кажи ми, микроаденомот ти се изгуби сам после терапијата?!?!




sandrin -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.6.2011 9:54:07)

vo nedela konecno treba da gi proveram hormonite, znae li nekoj za kade treba da zemam upat (dokolku ne se odlucam za privatno) dali za klinika za transfuziologija ili za ginekologija?
i uste nesto mozat li da mi zemat krv vo nedela i gi imaat li voopsto potrebnite reagensi ili da ne gubam vreme i nervi? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




sandrin -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.6.2011 10:09:19)

moja greska, klinika za biohemija ili ginekologija?




angelce83 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.6.2011 19:18:11)

Zdravo Maca25, fala ti za utehata:) Konecno prestana kravarenjeto pa sega pocnav da ispituvam hormoni, prolaktinot veke nekolku meseci me e sreden, no uste pijam pola apce bromergon navecer, pa ke vidime. A so mikroadenomot koga mi go otkrija pred 3-4god. mi bese so golemina 5mm togas primav terapija bromergon moze 2god. pa praev pak magnetna rezonanca i togas uste stoese-mislam se gledase na slikata-no mi rekoa deka indirektno postoi i ne e nisto opasno, kaj ne bev togas. Posledno so rezultaite otidov i kaj dr. Capreganov i togas on mi rece da prekinam so bromergonot deka nama opasnost deka se e sredeno i deka ke pocnam pak da dobivam menstruacija regularno sekoj mesec i taka i bidna. Prekinav so apcinjata i 2god nemav nikakov problem do pred 4-5meseci koga imav nekoi stresovi, nervozi i najverojatno pak se iskopmicira od togas. Prestanav da dobivam moze 3meseci nemav dobieno i mislev deka sum ostanala truda deka pocnavme da ne se cuvame ama nisto i koga napraviv pak kontrola prl bese 93 i ajde pak od pocetok pocnav so bromergon i eve veke sega e sreden na ednata kontrola bese 5, a sega e 10 taka da ok e. No posle tie 3meseci nedoaganje dobiv i mi traese cel mesec. Sreka prestana so dabrostonot pa sega ke cekam da vidam do sleden mesec sto ke se sluci i pak na ispituvanja. Mislam deka nisto ne e tolku strasno ako se otkrie navreme, se sledi i se prima terapija, taka da ne se sekiraj i ti- a kaj tebe kakva e sega situacija se sredi so hipofizata problemot ili uste ne?




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.6.2011 19:45:03)

Кај мене проблемот беше покачен пролактин и хипотиреоза ( недоволно лачење на тироксин). Во бременоста се помина супер, се породив со царски само за да не настанат некои компликации, првиот месец почнав да се враќам во нормала и после тоа бум...се ми се поремети..почнав да се дујам како балон, да отекувам цела, да имам тресење на рацете, тахикардии, косопаст, вртоглавици, нервози некои внатрешни, и отидов на контрола за тироидната и се покажа дека пак се се иреметило. Пак на висока терапија и така терав 2 години. Сама си приметив пред некој месец дека нешто не е во ред ( и покрај високата терапија на Еутирокс) и направив вонредна контрола и излезе дека и покрај терапијата кај мене не се лачи доволно тироксин.
Сега ми ја зголемија терапијата па ќе видиме што ќе биде на сл. контрола во септември.





Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.6.2011 19:47:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandrin

vo nedela konecno treba da gi proveram hormonite, znae li nekoj za kade treba da zemam upat (dokolku ne se odlucam za privatno) dali za klinika za transfuziologija ili za ginekologija?
i uste nesto mozat li da mi zemat krv vo nedela i gi imaat li voopsto potrebnite reagensi ili da ne gubam vreme i nervi? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


матичниот гинеколог треба да ти даде упут за гинекологија. јас таму правев испитувања за хормони. Но не секогаш имаат реагенси за сите испитувања што ти требаат.
Во приватните болници можат да ти земат крв во недела мислам, но во државните не, затоа што не можат во недела да ги направат испитувањата.




ana 84 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.6.2011 12:09:58)

zdr.devojki moze li nekoj da mi kaze mislenje za ovie rezultati bidejji ginekologot veli deka se vo red a jas nemislam taka:
3 den ciklus
fsh 5.4
lh 23.5
prolactin 464
estadriol 350
testosteron /




Maca25 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.6.2011 12:15:30)

ана вака ништо не би можела да ти објаснам, затоа што секоја лабараторија си има посебни и различни реф. вредности, па мене овие бројки ништо не ми значат.
но мислам дека ако гинекологот ти рекол дека се ок, не би требало да те лаже [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ама ти однеси ги кај друг па види што ќе ти рече. секогаш да си бараш второ мислење - за се!




Just baby -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.7.2011 18:39:01)

Zdravo zdravo, jas ne sum nova na rr no sum nova na ovoj forum. minatiot mesec mi kazaa deka imam pokacen prolaktin, okolu duplo od normalnoto. do pred 2-3 dena piev bromergon, no iscedokot od gradite sueste go imam. ne znam dali treba da pijam uste edna doza, vpetok ke odam povtorno na pregled. Inaku se obiduvame so mm da ostanam bremena veke edna godina. Trebase da dobijam vo sabotata no seuste nema nisto, iako testot bese negativen. Bromergonot go piev posle ovulacijata, 2 nedeli i vo toj period nemav odnosi, taka da ako sum zabremenila vekek ke se pokazese. Ve molam za mislenje, zosto uste imam bel iscedok iako prolaktinot mi bese samo duplo, i dali e problem sto mozebi ke napravam pauza vo pienjeto na apcinjata,ako mi gi prepisat povtorno vpetok




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>