RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LUBA -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2012 11:24:23)

Devojki za sreduvanje na hormonite mozete da probate so cemer na Roza Kanina na Naum Petkovski se pie ama ima i caevi mislam jas gi piev ama za drugo i na niv pisuva deka se i za hormonalen status,na prebaruvac pisete roza kanina ike vi izleze se procitajte ili javete mu se i ke vi kaze sto treba.Pozz i mislam deka pomognav malku.




dopet -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.2.2012 1:04:32)

Zdravo. Citam site imaat problem so prolaktin, estradiol, progesteron i sl. Jas imav so prolaktinot i so bromergon , nekako go srediv barem za ovoj mesec. No neobicno mi e toa sto sega za prvpat ( a ispituvam veke 1 god) imam visok testosteron. Dosega mi bese <20 a sega mi e 37. Ima li nekoj iskustvo so vakva rabota?? Izvinete za dolgiot post :)




princeza123 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.3.2012 14:19:13)

ZDRAVO .Mnogu mi e milo sto ima vakvi edukativni stranici jas imam eden problem.Imam 5 ipol godisno since odkako se porodiv so nego naglo se zdebeliv i menstrualniot ciklus mi se poremeti od togas pa natamu mi doaga na 2 na 3 meseci mi trae podolgo vreme i koga ke mi prekine posle 2 ili 3 dena povtorno krvaram taka sum veke 5 godini.....primav hormonska terapija primulut nor i jasmin no dodeka gi primam menstrualniot ciklus e vo red koga ke prekinam pak istoto mi se desava ve molam za nekoj sovet a voedno mnogu sakam da ostanam povtorno bremena no nikako ne uspeva [sm=smiley13.gif] molam za sovet kako moze ova da se resi i kako bi mozela so ovoj problem da ostanam bremena odnapred blagodarna [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.3.2012 14:23:38)

dobredojde princeza ti posakuvam prijatna druzba na rr...se nadevam nasite iskustva ke ti pomognat...odkako nastanal problemot imas napraveno nekoj ispituvanja?sto veli tvojot maticen ginekolog?jas nemam takvo iskustvo no,ako ima nekoja nasa ringerajka sigurno ke go spodeli...pozz mila




princeza123 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.3.2012 14:52:24)


Ginekologot koga odam na pregled me proveruva na eho a hormonski ispituvanja pravev vo Sk na Endokrinologija i mi rekoa deka imam malo pokacuvanje na prolaktinot no toa ne bilo strasno i nemalo vlijanie na ova mi davaat samo primulut nor a od niv se poveke se zdebeluavm a rezultatot e toj a vo posledno vreme mnogu pocnam mokram posebno navecer stanuvam po vece po 5-6 pati i toa za mnogu kratko vreme neznam no toa dali moze da e i od nastinka no sepak mnogu mi e vazno i mnogu sakam povtorno da ostanam bremena ne znam dr sto da kazam pa se nadevam na podobro ......ke vidime [sm=smiley13.gif]




taci14 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.3.2012 18:38:38)

Mila dopet jas dolgo vreme pravam hormonalni ispituvanja i sekogas mi bile vo red megjutoa posledniov pat mi pokaza testosteron pomalo od 20 i neznam sto znaci toa .Te molam kazimi kako go pokaci i dali e toa loso bideki se drugo mi e vo red .Ti blagodaram odnapred.




dusicka22 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.4.2012 20:34:16)

Zdr moi ringerajki jas sum nova ama redovno ve citam i najposle resiv da vi pisam:)
Mojot problem e sto nemam voopsto redovna menstruacija a sakam da ostanam bremena i skoro sekogas dobivav razlicno pred nekolku meseci se iskomplicira i dobivam so pienje na dabroston apcinja sto bese pricina da napravam hormonski test.Site hormoni bea vo red osven progesteronot e mn nizok 0.1 nmol/L sto e mn zagrizuvacki za mene .Ginekologot vika deka imam jajce kletki ama ne se podvizni za da dojde do oploduvanje.Sega cekame da dobijam a pak mi kasni pa da odam 12tiot den od menstruacijapa povtorno da ja ispitam podviznosta na kletkite za da se utvrdi sto ke bide ponataka jas i mm premnogu sakame sto pobrzo da si imame edno prekrasno [sm=duda.gif] A koga ke bide nikoj ne znae [sm=smiley19.gif] Zatoa ve zamoluvam dokloku nekoj ima slicen ili ist problem kako mojot da mi kazete za sovet zatoa sto premnogu loso se custvuvam!! Odnapred vi blagodaram [sm=smiley6.gif]




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.4.2012 21:50:16)

dobredojde dusicka ti posakuvam prijatna druzba so nasite ringerajki[sm=smiley31.gif]nemam takvo iskustvo no mozam od srce da ti posakam nabrzo da go resite problemot i da si dobiete edno[sm=duda.gif]za koe vredi da se borime...poz mila


ke gi zamolam nasite ringerajki da pisuvaat so mali bukvi.Spored pravilata na RR golemite bukvi znacat vikanje.






dusicka22 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.4.2012 22:38:25)

opsssss izvinete za bukvite ete se popraviv :) vi bllagodaram mnogu no sepak dokolku ima nekoja dr RR ja zamoluvam da go spodeli svoeto iskustvo ili problem so mene se nadevame na podobro stvarno vredi da se borime bidejki nadezta posledna umira a deckata nasmevka premnooooogu znacii [sm=smiley13.gif] posakuvam sto pobrzo da mi se ispolni zelbata [sm=nosecka.gif] pozzz do vas ke ve izvestuvam dobra nok




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.4.2012 13:51:15)

sekako mila nadezta posledna umira...daj boze site nie nabrzo da si docekame[sm=rozacrtici.gif]crtki...da te prasam gi imas napraveno site potrebni ispituvanja?sto e problemot za neredoven ciklus?sigurno ima nekoe resenie,za progesteronot nema nesto za da se podobri ili...se nadevam nekoja nasa ringerajka ke ti pomogne so slicno iskustvo...uste ednas mila od srce ti posakuvam sto pobrzo da si docekas[sm=rozacrtici.gif]crtki...pozz




nadezh -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2012 14:35:33)

Здраво,девојки!
Нова сум на овој форум.Ви посакувам на сите во најскоро време Господ да ви подари [sm=duda.gif],а ке ве замолам да се помолите за мене,утре чекам резултати од испитување на хормони(трет ден).Многу сум исплашена како стојам со покачување,снижување на вредностите,па резерви на јајце клетки итн..на овој интернетов нели се можеш да најдеш,само повеќе умот си го вадам и се полнам со стравови..што ако ова ми е покачено,па ова намалено,па ако за ова нема лек...[sm=zmeden.gif]..Инаку имам полицистични јајници.
Подршка за сите што се борат со овој проблем!
Поздрав




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.4.2012 14:43:06)

добредојде[sm=smiley31.gif]ајде мила со тебе сме и стискаме палци резултатите да бидат во ред...нема место за страв и паника што и да е ќе се среди само опуштено и главата горе




dusicka22 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.4.2012 18:59:37)

zdr moi RR zamnogu godini da se praznicite!!
jas vi pisav za mojot problem so progesteronot sto mi e mn nizok bev razocarana mnoogu premnogu sega malku po malku pocnuvam da gledam na posvetlata strana i da se nadevam iako odi potesko samata vo sebe si znam kako mi e :( dobiv ovoj mesec bez provokacija od dabraston iako mi kasnese mesec i nesto pa sega vo vtornik treba da odam kaj mojot ginekolog 12 den od mens za utvrduvanje podviznost na jajce kletkite.nestrplivo cekam istovremeno pronajdov drug lek mozam da go narecam koj mnogu luge se zadovolni pa sega go naracav i jas se nadevam na nego toa e http://www.macaperuvian.com/peruvianmaca-za-zene/peruvianmaca_za_zene.htm macaperuvian na prirodna baza e pomaga vo se za menopauza,plodnost,policisticni jajnici,hormoni se za dobar efekt trebalo da se ispijat 9kutii redovno bez prestan jas gi naracav od utre pocnuvam so pienje pa posakajte mi sreka !!! ke ve izvestuvam za napredokot :)) vredi da se proba [sm=zmeden2.gif] [sm=smiley1.gif] kiscinja do site vas




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.4.2012 22:13:06)

Dusicka22 се надевам дека ќе ти помогне.И во темата Рецепти за зголемување на можноста за забремнување можеш да најдеш совети и за други чаеви и таблети на природна база.




Dreamline -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.4.2012 9:17:49)

Dusicka 22..odlicen izbor.Jas sum isto taka golem pobornik rabotite da se sreduvaat so prirodni sredstva. Doktorite samo znaat so hormoni da ne klukaat za sto podolgo pacienti da im bideme. So sreka i pisi dali imalo podobruvanje. :-)




dusicka22 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.4.2012 16:13:01)

zdr moi RR povtorno razocaruvacki vesti sega vo vtornikot bev na pregled kaj mojot ginekolog se potvrdi 12ti den od menstruacija za podviznosta na jajce kletkite i utvrdi deka ima golem broj na jajce kletki ama nema edna vo dovolna golemina za da moze da dojdi do oploduvanje sega treba da ja dopieme terapijata jas i mm za bakterijata ureaplasma urealitica taka mislam bese i posle eden mesec povtorno ispituvanje dali e izlecena i po toa klimofen treba da pijam ama tek posle 2meseci doaga toa a mene ne mi se ceka :(((( dali nekoj imate problem so vakva bakterija? i dali mozebi taa e problem so ne moze da dojdi do oploduvanje plssssss za odgovor dali terapijata od klomifen ke se zdebelam premnogu ??[sm=smiley13.gif] kisss do dite vass




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.4.2012 17:56:13)

Dusicka 22 мила еве тука може да прочиташ нешто повеќе за искуствата со кломифен




dusicka22 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.4.2012 20:13:49)

ne mi izleguva nisto pratete mi link




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.4.2012 20:53:09)

kako ne ti izgleguva ajde klik




dusicka22 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.4.2012 20:58:33)

sega izleguva fala




@bebe -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.5.2012 13:54:41)

zdravo, veke dolgo vreme ve sledam i resiv so vas da gi spodelam i moite iskustva, denes pravev hormonalen statas vo GAK i utre treba da gi zemam rezultatite, se nadevam deka se ke bide vo red, imam napraveno pred 2 godini i bese se vo red, no ete ne nastanuva bremenost, pa zatoa se resiv na invitro, pri kraj sum so dokumentite, inaku se e vo red i so dvajcata, nekako podsvesno me faka trema za utresnite rezultati




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.5.2012 11:06:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: dusicka22

zdr moi RR povtorno razocaruvacki vesti sega vo vtornikot bev na pregled kaj mojot ginekolog se potvrdi 12ti den od menstruacija za podviznosta na jajce kletkite i utvrdi deka ima golem broj na jajce kletki ama nema edna vo dovolna golemina za da moze da dojdi do oploduvanje sega treba da ja dopieme terapijata jas i mm za bakterijata ureaplasma urealitica taka mislam bese i posle eden mesec povtorno ispituvanje dali e izlecena i po toa klimofen treba da pijam ama tek posle 2meseci doaga toa a mene ne mi se ceka :(((( dali nekoj imate problem so vakva bakterija? i dali mozebi taa e problem so ne moze da dojdi do oploduvanje plssssss za odgovor dali terapijata od klomifen ke se zdebelam premnogu ??[sm=smiley13.gif] kisss do dite vass


kako se proveruva podviznost na jajce kletkite??????????/
i koj denovi se ispituvaat hormoni???????????
denes dobiv pa sakam da ispitam ova ke mi e prvpat ne znam zosto do sega ne me ni pratile da ispitam i toa sama ke baram upat ........




bella80 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.5.2012 15:45:02)

Suze hormoni se ispituvat 2 ili 3 d.c.,tebe ovoj mesec loso te faka vikend,eventualno neznam dali utre rabotaat pa da zemes upat denes a utre da ti emat krv.Pozzzzzzz




@bebe -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.5.2012 17:26:06)

Denes gi zemav rezultatite od hormonalniot staus i fsh-6.0, lh-6.5, prolactin 9.7, estradiol-34.5, tiroiden status tsh-1.48 jas mislam deka se vo red vrednostite, no sepak ke odam na ginekolog da bidam na raat, ima li nekoj iskustvo ........ve molam pisete mi




suzeto -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2012 15:02:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bella80

Suze hormoni se ispituvat 2 ili 3 d.c.,tebe ovoj mesec loso te faka vikend,eventualno neznam dali utre rabotaat pa da zemes upat denes a utre da ti emat krv.Pozzzzzzz

utre mi e 3 den ke odam da ispitam hormoni ke mi zemale samo krv a vo ponedelnik ke ja ispituvale krvta.......




Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>