RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


fliud -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.11.2012 15:33:53)

Devojki,
Denes go ispituvav progesteronot ,pa mi interesira dodeka gi cekam rezultatite da mi kaze nekoj dali progesteronot treba da bide visok ili nizok?
Pozdrav




Adelle -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.11.2012 16:26:56)

Ова се референтните вредности за прогестеронот:

3. ден од циклус (фолекуларна фаза) - 0.27 - 2.61 ng/ml
на средина на циклус (овулаторна фаза) - 5.25 - 38.63 ng/ml
лутеинска фаза - 3.28-38.63 ng/ml




fliud -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.11.2012 19:14:32)

Progesteronot mi e 25,9 .Toa znaci deka e okej?

Na 21 den od ciklus




Adelle -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.11.2012 10:05:39)

Претпоставувам дека е ОК, со оглед на тоа дека е во границите.




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.11.2012 20:55:17)

Za golema nesreka mi dojde deneska ama ne ona crvena krv tuku bledo rozova.Trebase da mi dojde na 30 no deneska.I sega sto da pravam mnogu sum razocarana poludev a tolku posakuvav ovoj pat da dobijam [sm=rozacrtici.gif]...I sega,ke me posovetuva sto da pravam ve molam[sm=smiley19.gif]




Мецана -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.11.2012 12:52:04)

За Lovelace: Стабилни вредности на пролактинот и TSH хормонот се многу важни за забременување. Гинеколозите велат дека најдобра вредност на TSH за забременување е од 1-2, иако вредностите од 3,4 се во пропишаниот опсег. Затоа најдобро да се консултираш со ендокринолог и да земаш соодветна терапија. Истото важи и за пролактинот, ако е вредноста покачена се намалува веројатноста за забременување. Затоа и тој хормон треба да го регулираш. Обично овие 2 хормони истовремено растат, и може да се предизвикани од зголемен стрес и нервоза.

Razocarana 19, не мисли толку на цртките(знам дека е тешко но барем помалку мисли), опушти се и ќе видиш дека ќе успеете кога најмалку се надевате. Бидејќи мислата не е сама, вклучено е и целото тело во желбата за забременување, затоа многу често се постигнува спротивен ефект.
Можеби едноставно не сте го погодиле денот на овулација. Затоа провери ги последните неколку месеци (барем 5-6) на колку време си добивала, бидејќи не секоја жена овулира на 14 тиот ден како што е медицински одредено.
Но, најважно е да се релаксираш [sm=smiley1.gif]




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.11.2012 14:57:39)

Mila problemot mi e sto sum mnogu napnata,nervozna,sekoj den nervozi pa nervozi,zivci iskinav,za toa ne mozam da zabremenam toa e edinstveniot problem...Tri obidi i neuspesno e...Sega ke pauziram malce ke se obidam da ne bidam zivcana,ke se smiram pa se nadevam deka ke uspeam...Se ke se obidam samo da rodam detence...Bolna sum za toa.Doktorot mi vika samo opusteno i relaksirano taka ke go postignes posakuvanoto.Eden den mozebi ke stanam i jas MAJKA :([sm=smiley19.gif]




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.12.2012 19:04:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

jas pravev lani pregled na hormoni reztato mie vaka. FSH rezultat 4.9

LH 3.9

estradol 36.7

prolaktin 235.

a ova Za bremenost hormon ne go pisuva tuka, dali ovoj reztat e vo red





Ummu_Ajna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (2.12.2012 20:04:17)

bogdancanka na odgovorit tvoj nema nisto pisano za da
mi odgovoris praze list hehehe , pozdrav




Lovelace -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.12.2012 21:02:18)

Ummu_Anja : Vrednostite zavisat vo odnos na toa vo koj period od ciklusot si gi pravela ispituvanjata.
FSH - e vo normala vo koja faza i da si se naogala
LH - e istotaka vo normala (no znaci deka vo periodot vo koj sto si gi pravela ispituvanjata ne bil period na ovulacija t.e. 14-15 den od ciklusot)
FSH LH
Follikelphase 2.5 - 10.2 IE/l 1.9 - 12.5 IE/l
Ovulationsphase 3.4 - 33.4 IE/l 8.7 - 76.3 IE/l
Lutealphase 1.5 - 9.1 IE/l 0.5 - 16.9 IE/l

Estradolot e istotaka vo red: 10-320 pg/ml
Vrednostite koi gi kopirav se od medicinski stranici i se normalni verdnosti.
Prolaktinot e normalen (27 - 637 mIU/L)

So sreka!

Razocarana 19: Opusti se. Nisto ne e pobitno od tvoeto zdravje i raspolozenie. I samata znaes deka toa sto go pravis ti steti. Pozdravi i sledniot mesec misli samo na vodenje ljubov ;)

Me interesira vo vrska so pokacen TSH i prolaktin, kolku vreme ste se obiduvale da zabremenite. Dali toa e tezok vid na neplodnost ili pak lesno i brzo se regulira.





RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.12.2012 22:15:18)

ne se raboti za neplodnost,kaj mene i kaj mm e se vo red,nervozata e problem




Ummu_Ajna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 2:00:59)

razocarana zasto be zlatna da poludis? zasto ne veruvas deka bog ne saka da bide sekogas kako ti sakas, aj seti se bog kolku raboti ti gi ostvaril koga si go molela? jas treba li da poludam skoro 8 godini ke bide jas uste nisto, vo mojata kuka puno deca jatrvite moj imaat, znaes kolku e tesko koga gi gledas? ama jas edno i edinstveno ke kazam ako gospod neke svetot da go prevrtime od lek baranje dzae nie. zasto malce da ne se ponasame vernicki? zasto nekogas ne kazeme ajde gospod sakal taka i bidnalo. ne se nervirajte imajte verba u bog. pozdrav




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 14:52:45)

Pa kaj ne ke se nerviram mila Ummu_Ajna,problemi,problrmi od edno izleguvas vo drugo vleguvas,crknav,no toa e.Vo ponedelnikot bev na doktor se e vo red bev i na psihijatar da se sredam malce i oni mi vikaat samo nemoj nervozi,sama na sebe si stetis.Blagodarenie na vas od forumov i od mm se oporavuvam malce po malce.Si najdov zanimacija ja dovrsuvam knigata samo kolku tolku da ne mislam na nisto loso.Sto e moe ke si dojdi,kako ke kaze bog.Znam kolku e tesko eden kup deca okolu mene a jas nemam niedno svoe toa boli,vo domot mi e prazno nema ni bebeski plac ni smea,boli znam...Kako sto kaza mila,samo VERBA VO BOG.Od se srce ti posakuvam da dobiete edno slatko bebence i da mu se raduvate cel zivot..




Ummu_Ajna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 15:07:25)

daj boze mila go molam gospod da tebe vo naj brz rok da te nagradi da te usreki j tebe i maz ti amin i na site nas. samo ne se nerviraj dali veruvate porano ke pobudalev 24h mislev koga mene gospod ke me izraduva. ama ne veke ni pamet ne mi odi da mislam na toa,na kraj kraj ima dom ke posvojam barem ke napravam sebab ke izrasnam dete edno. uzivaj udri brige na vesele kisssss .




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 17:46:15)

Pobudaluvav i jas ama nacisto se skrenav,dojodv i do psihijatri i nemam fajde od nervozi,za toa sto e nase ke si dojde.Da dade gospod sto pobrzo da te izraduva so malecko,od srce ti posakuvam.Ti blagodaram za razbiranjeto <3




Ummu_Ajna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 17:49:22)

Daj boze mila, ne se sekiraj sve ke bide samo strpi se, a za bremenost treba da bides stalozena i smirena mnogu vlijae stresot mada gosood ako saka i 1000 stresovi da imas ke dade toa sto ti pisal, ama zasto da ne se pazis.




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 17:54:28)

Najbitna e stalezenosta,verbata,nadezta pa se ke si dojde kako sto treba,ke dojdat i nasite 5 minuti koga ke zaboravime na se sto pominalo ke zapocneme nov zivot so nasite malecki <3




Melanija RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 18:03:55)

Ummu_Ajna и RAZOCARANA 19 ќе ве замолам разговорот и подршката да ја продолжите ТУКА бидејќи не е соодветна тема и може некој нема ни да прочита бидејќи овде се дискутира за хормони.
Фала [sm=smiley1.gif]




RAZOCARANA 19 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.12.2012 18:07:30)

Nema problem Melanija RR se izvinuvam <3




mosa -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.12.2012 20:53:52)

Eve dragi moi i jas da si kazam bev konecno na ginekolog.Me gledase na eho i mi rece dekaj ajnicite mi se vo red,nemam nisto,mi pravse i pap rezultatite za mesec ipol.I cekam da dobijam za da odam da mi dade upat za da pravam hormoni.So naglasok od doktorot deka voopsto ne mu se dopaga ovaa situacija sto imam neredovni menstruacii i deka morame da ispitame sto mi e.ufffffffffffI samo da ve potprasam treba 3 den na menstruacija da ispituvam hormoni neli???




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.12.2012 20:57:35)

обично хормонален статус се испитува 3 ден од циклус




mosa -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.12.2012 21:08:28)

обично хормонален статус се испитува 3 ден од циклус



Bogdacanka ti blagodaram i dr mi rece isto samo da si se preispitam dali dobro sum si razbrala.Sega samo cekam da mi dojde [sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif]vesterkata.[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif],pa da vidam sto se slucuva so mene.




Bogdancanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.12.2012 21:17:23)

ајде мила ти посакувам се најдобро,на правиот пат си мила[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




marija30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.12.2012 19:20:28)

sto znaci fsh da ti e visoko fsh.normalno e do 12.5 a mojot e 13.2(na 3den od ciklus).




mosa -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.12.2012 17:42:09)

ајде мила ти посакувам се најдобро,на правиот пат си милаuser posted image user posted image user posted image


Bogdancanka mnogu ti blagodatam na podrskata




Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>