RE: Проблеми со менструација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Milicka 30 -> RE: Проблеми со менструација (31.7.2014 7:55:31)

Девојки си направив тест негативен е, не дека и очекував да е позитивен некако се навикнав на разочарување , туку повеќе сум загрижена на што може да се должи доцнењето 13 дена еве веќе. Позз




Felly RR -> RE: Проблеми со менструација (15.9.2014 14:13:03)

Постовите да се преместат во темата Овулација.




lukajana RR -> RE: Проблеми со менструација (29.10.2014 16:31:03)

Jas mislam da zakazes ama da sum na tvoe mesto odam pravo vo apteka po test[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
so sreka




bucko mal -> RE: Проблеми со менструација (10.3.2015 10:56:30)


Devojki,otsekogash sum dobivala pred vreme ili tochno na ista data.Sega mi kasni tri dena I sum zagrizena.Znam deka se malku dena za panika ama mnogu mi e chudno.
Inaku pravev test ne sum bremena,ne ni ochekuvav nego aj za mir u kukja.Si vikam da ne ima nesto vrska svashta sto piev I sto smeniv nachin na ishrana[sm=zmeden.gif]
Isto taka toa sto gubam kg da ne e?




LoveableMe RR -> RE: Проблеми со менструација (10.3.2015 11:00:54)

Ако си била на одмор, на друго место, си променила клима обавезно има мало пореметување на циклус, барем мене ми се случило неколку пати, а исто имам редовен циклус, нема место за паника.[sm=smiley1.gif]




bucko mal -> RE: Проблеми со менструација (10.3.2015 11:07:19)


Daj boze da e do toa.Posledniot pat imav bash na odmor koga bev[sm=smiley1.gif]
Fala LoveableMe RR [sm=smiley31.gif]

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Ако си била на одмор, на друго место, си променила клима обавезно има мало пореметување на циклус, барем мене ми се случило неколку пати, а исто имам редовен циклус, нема место за паника.[sm=smiley1.gif]





Kvisko -> RE: Проблеми со менструација (10.3.2015 12:07:26)

bucko mal може да ти се поремети циклусот и ако нагло си ослабела. Како и да е не би требало да е нешто страшно.




omorfo89 -> RE: Проблеми со менструација (25.3.2015 9:40:07)

Жени , може ли мензис да доцни од пиење антибиотици? Сега во февруари пиев двапати антибиотик , еднаш заради што бев болна и втор пат заради гној во забот. Ми почна на 4ти февруари мензис и се до денес еве ништо.Имам само болки во градите и тоа е. Дали од што се секирам па уште повеќе ми доцни [sm=smiley13.gif] а за бремена не мислам дека сум зашто користиме кондоми со мм и не ни се случи да пукне. Инаку не ми е редовна менструацијата одприлика на 35-40 дена доаѓа некогаш и на 45..ама сега па март месец изгледа ќе ме одмине [sm=smiley13.gif]




LoveableMe RR -> RE: Проблеми со менструација (25.3.2015 10:00:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: omorfo89

Жени , може ли мензис да доцни од пиење антибиотици? Сега во февруари пиев двапати антибиотик , еднаш заради што бев болна и втор пат заради гној во забот. ............... Инаку не ми е редовна менструацијата одприлика на 35-40 дена доаѓа некогаш и на 45..ама сега па март месец изгледа ќе ме одмине [sm=smiley13.gif]


Комбинација нередовен мензис, башка и пиење антибиотици може да е причина за доцнење, но ако не добиеш за две-три недели, мој совет да отидеш на гинеколог, поззз




snegce -> RE: Проблеми со менструација (17.6.2015 13:58:46)

Веќе ми е 32ри ден од циклус а од синоќа само при јак напон излегува малку црвено и толку. Ставав и топли работи божем ама исто. Ме загрижува зошто вака ми прави. Ми се има случено и порано но јас секогаш паничам. Ви се има случено ова?Ве молам за одговор испаничена сум до крај...Еве од сабајле само бледо розеви линии кога ќе дадам силен напор, вчера ми потече крв само и толку, денес пак нема.....Од една страна велам менструацијата е бидејќи веќе ми е 32ри ден, од друга страна се плашам




princessa -> RE: Проблеми со менструација (17.6.2015 15:00:33)

Најверојатно стрес е во прашање . Мене еден период од многу стрес кога ми доаѓаше ми траеше 2 дена и тоа не менстуација онака нормална туку само некои кафеаво црвени флеки. Плус ми излегуваа и некои бези брунки на долниот дел од лицето накај вратот. јас веднаш претпоставив дека е од стрес и после тоа ми го потврди и гинекологот. Некогаш ние не чувствуваме дека сме под стрес ама организмот ни враќа кога го тормозиме. Инаку и јас немам редовен циклус. Добивам на секои 34-40дена ама не се замарам, така ни е фамилијарно на сите[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]. Избегавај стресни ситуации а ако си паничар почекај уште малку па на крај да прашаш и гинеколог не е страшно. И што заборавив да кажам е дека на мене тоа ми се случуваше 8 месеци во континуитет.




lukajana RR -> RE: Проблеми со менструација (18.6.2015 23:19:45)

И мене некако шашаво ми доаѓа ,дента кога ке добијам имам малку вториот ден поплава третиот нема ни на тоалетната и четвртиот исто како првиот ден и ми завршува.
Ова трае една година откако се породив




marina111 -> RE: Проблеми со менструација (25.6.2015 2:05:24)

последна менструација имав на 8 мај требасе да добијам на 8 јуни но не добив После 6дена доцненје направив тест шур чек со втора мочка сабајлето негативен на 10ден од доцнење пак направив шур чек сопрва мочка негативен на 11ден од доцнењето отидов на гинеколог ме прегледа агинално нема бременост нема цсти се спремно за доаѓање а еве до 21 не добив а после 21 почнав с примолут нор по препорака на лекар Има ли некакви шанси забременост на ум сум да одам да испитам преку крв утре сабајле?




vanessa30 -> RE: Проблеми со менструација (25.6.2015 12:51:15)

Marina, prvin oslobodise psihicki , znaci ne go misli ne go cekaj. Moze da docni od stres. I mene pred da ostanam po vtor pat bremena predhodnite dva ciklusi mi docnese so po 10-tina dena , sto kaj mene ne se slucilo.
Ali mislam da proveris preku krv za sekoj slucaj, ima nekoj parametar vo krvta (HCG, mislam deka ova bese nekoja od ringrajkite moze da pise ) sto ukazuva da ne e vonmatericna bremenost i togas na eho ginekologot nemoze da ti vidi dali si bremena ili ne. Ova cisto za predostroznost ne e za da te panicam.




marina111 -> RE: Проблеми со менструација (25.6.2015 14:29:09)

правев бета хцсг преку крв сабајле сеа го земав резултатот >2 negativno пишува а сепак ми касни сега пијам и примоут нор а од него симптоми гадење ,тресее на снагата киселини во желудник ми се поврака абе за никаде ме изнамачи овој циклус многу




Pinky30 -> RE: Проблеми со менструација (25.6.2015 14:57:29)

RR-ki pijam treti den PRIMULUT NOR po 3 na den udarna doza 7 dena...e sega otkako ke gi prekinam za kolku vreme ke dobijam ciklus?? Imav strasno jaki bolki 5 dena i bev za mikrobioloski brisevi i me vide DR.na exo i dve vodeni cisti i rece ke docni sigurno ciklusot i stvarno i rece na 5 den ako docni ke pocnes da pies...i sega deka mi gi dade udarni taka i neznam za kolku vreme ke dobijam od istekot na sedmiot den




kapina -> RE: Проблеми со менструација (25.6.2015 15:23:36)

Za 3,4 dena treba da dobies ciklus otkako ke gi ispies promalutot




marina111 -> RE: Проблеми со менструација (25.6.2015 17:33:51)

pinky како ги поднесуваш апчињата ?
кај мене е страшно гаденје и повракање од храна додуша не сум повратила ама така ми се гаде тресење на снагата ама денес ми е 4 ден ке ги издрзам усте утре и 5дена доста е гинекологот ми вика да ги пијам 10дена ама за тоа време ек умрам многу е башка ги имам пиено порано за 5 дена и после од како гипрекинеш добиваш за 2-5 дена




kapina -> RE: Проблеми со менструација (25.6.2015 22:24:20)

mene ovaa menstruacija mi e so grutki odamna mi se nemase sluceno ova sabajleto pred da dojde povrakav dva tri pati sto nikogas prethodno mi se nemase sluceno cudno mi e oti pijam aspirin 100




Kvisko -> RE: Проблеми со менструација (26.6.2015 10:05:10)

Не може грутките да ти се од аспиринот. Бап напротив тој би требало да подобрува циркулација и да спречува грутки. Некогаш е и нормално да се пореемти малку циклусот. Не се грижи премногу.




Pinky30 -> RE: Проблеми со менструација (26.6.2015 13:42:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marina111

pinky како ги поднесуваш апчињата ?
кај мене е страшно гаденје и повракање од храна додуша не сум повратила ама така ми се гаде тресење на снагата ама денес ми е 4 ден ке ги издрзам усте утре и 5дена доста е гинекологот ми вика да ги пијам 10дена ама за тоа време ек умрам многу е башка ги имам пиено порано за 5 дена и после од како гипрекинеш добиваш за 2-5 дена



Da ti kazam iskreno denes i mene mi e 4 ti den i sabajle mi se gadese vo zeludnikot baska pijam po 2 naednas i plus Spironolacton i 4 kapiki Vit d3 i ludilo [sm=smiley19.gif] ama ranitidin se napiv i malce mi se potsmiri mm e doktor i mi rece da pijam 30 min pred jadenje ranitidin za da ne mi go iritira zeludnikot primulutot zosto sepak udarna doza pijam po 3 na den 7 dena ...pa ke probam utre taka da ne mi e pak loso...a i se nemam procisteno mi kasni vekje10 dena cista vodena imam koj znae dali raste nemam bolki kako sto imav 4 dena sigurno e smalena i sega so apcinjava ke dobijam edvaj cekam da se procistam...ufff zeniiiiiiii aman vekje...od ivf-to posle negativno hcg gi prekinav i odma dobiv...pa sleden mesec pak mi docnese 25-26 dena pa dobiv no ne dobovlno se procistiv i sleden ciklus mi dojde na ist den od proslata menst.no eve sega mesecov pak docni




marina111 -> RE: Проблеми со менструација (26.6.2015 23:01:41)

Само што го испив последното апче од примолут нор денес ми е 5 ден гинекологот ми рече да ги пијам 10 дена ама мене ми е тоа многу ,и порано сум ги пиела 5дена и сум добивала после 2-5 дена а сега она вика 10 дена а неможам едвај издржав и овие 5 дена сеа ке чекам да добијам инаку правев испитување преку крв покажа ,<2 што значи негативен резултат




Pinky30 -> RE: Проблеми со менструација (6.7.2015 16:19:21)

RR-ki dali posle pienje na Primulut Nor ste imale malo krvarenje??? jas eve 3 den bev i za hormoni da me bockaat i denes epten malce krvaram skoro ic a i pocnav da gi pijam YA3 i ke gi pijam 2,5 meseci za da mi se sredi ciklusot za da bidam spremna za ivf...Petanovski mi gi dade ovie zosto bile najlesni so malce hormoni 550 den gi zemavme ne odat na recept... strav mi e da ne i sledniot mesec mi e vaka oskudna i minimalna menstroacijata dali ste imale vakvo iskustvo ve molam pisete mi :(




scared RR -> RE: Проблеми со менструација (6.7.2015 18:48:15)

Pinky мене секогаш после пиење на примулот нор ми била ептен обилна , не знам зашто ти е оскудна. А вака ми се дешава многу пати да е оскудна при нормален циклус не провоциран.




Pinky30 -> RE: Проблеми со менструација (31.7.2015 11:22:26)

RR-ki jas pak so istiot problem [sm=smiley19.gif] piev YA3 kontraceptivi i eve vcera ja zavrsiv poslednata rozeva tabletka i ima uste 4 beli i posle pak pocnuvam so drugo pakuvanje no vcera mi procete kafeava sluz isto kako prosliot mesec so primulut nor sto imav vakva menstroacija [sm=smiley19.gif] maticniot ginekolog mi kaza deka toa bil ciklusot ne sum bila prva sto vaka se slucuva a porano pred ivf-to da go naprvam ako sum piela microgenon sum krvarela normalno a ovie dva ciklusa osludni....dali na vas vi se slucuva istoto??? Petanovski mi gi dade da gi pijam do ivf septemvri da se sredi ovulacijata i ciklusot a jas eve ne krvaram kako sto treba dali so vakva kafeava sluz ste imale problem za ivf ili...nema povrzanost edno so drugo??? uplasena sum mnoguuu se otruv od apcinja pienje i pak nesto ne stima[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>