RE: Проблеми со менструација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


new york -> RE: Проблеми со менструација (17.9.2012 14:52:08)

imate problem so hormonite, zatoa vi tece kafeavo a ne moze da dojde normalen ciklus. i mene mi bese taka, sega sum trudna, ama pred da ostanam non stop taka mi bese. eden mesec kafeavo, pa drug ke imam ovulacija i ke dobijam normalno i se taka. jas imam policisticni jajnici, a mnogu e mozno i kaj vas da e toa. treba da se ispitaat hormoni, i da zemate terapija soglasno rezultatite.




Anonimen -> RE: Проблеми со менструација (18.9.2012 23:19:11)

Zdravo na site na mene eden mesec mi nema dojdeno beh na ginekolog i mi kaza hormonsko poremetuvanje a veke podolgo vreme se macime za edno [sm=duda.gif] no nikako da bide :S Sakah da prasam dali e mozno posle ginekologot da sum zabremenila pa za toa se uste nemam dobieno[sm=zmeden.gif].




Melanija RR -> RE: Проблеми со менструација (18.9.2012 23:23:32)

Како ти рекол хормонско а не те пратил да испитш хормони?А ако е така после најмногу 1 до 2 недели не добивање треба да ти даде соодветни таблети за да добиеш.
Ако се сомневаш направи тест исклучиво преку крв




majka na eva -> RE: Проблеми со менструација (19.10.2012 20:32:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

здраво рингерајки.сакам да прашам нешто во врска со менструалниот циклус.се породив пред 6 месеци,моето бебе цицаше 3месеци,а еве веке 3м не го дојам и немам ниту млеко,а менструација сеуште не сум добила.па ако некој знае да ми одговори на прашањето "после колку време е нормално да се добие или да не се добие менструација"??? ве молам пишете ми,да не се загрижувам.бидејќи пред пораѓај имав нередовен циклус,па сега не знам како ке биде.поздрав[sm=zmeden.gif]

[sm=smiley1.gif]конечно добив.[sm=bravo.gif]11ипол месеци после пораѓај.па сега ќе видиме како ќе биде редовна или нередовна




surce -> RE: Проблеми со менструација (19.11.2012 10:37:57)

Девојки,

Молам за мала помош или совет...

пред 4 месеци имав спонтан абортус (8 недела). Веднаш после тоа менструацијата ми дојде редовно и нормално крварење, без никакви проблеми.
Минатиот месец кога добив тоа беше нешто како кафеав исцедок 5-6 капки, 2 дена И ТОЛКУ !!! бев на гинеколог, докторот ми кажа дека слузницата на матката ми била 6мм, што е многу тенка (да не кажам дека тоа нечинело) и демек ај пак да добиеш, бла бла...да видиме дали ек се здебели.
но јас пак добив И ИСТА ПРИКАЗНА [sm=smiley19.gif]
Имала ли некоја вакво искуство, и ве молам за совет...и што е највазно од се.... сакаме да имаме [sm=duda.gif] (а имам 35 години)

Благодарам на сите [sm=smiley1.gif]





natnat -> RE: Проблеми со менструација (15.2.2013 12:03:48)

Devojki moi pmagajteee..mislam deka ve zapoznav i so mojot slucaj, nemam redoven ciklus, bez terapija ne dobivam. Pravev hosteroskopija i trebase da mi bide redoven no nisto od toa eve vekje edna godine pomina jas ciklus ne dobir normalen. Zelni sme za bebence..ne znaeme vekje kade da se obratime i preku glava mi e od toa SE E VO RED..a za kakov red se misli navistina ne sum pametna da razberam Jas nema Menziss...ne ovuliram :-( [sm=smiley19.gif] . Eve pred 10 dena primav povtorno primulot 5 dena 2*1..i zamislete ...ne dobiv..ne znam sto da pravam pocnaa paniki da me fakjaat..Dokolku nekoja od devojtite se nasla so slicna situacija ili znae nesto povekje..bi ja zamolila da me sovetuva..pozdravce i imajte ubav den:)




Ummu_Ajna -> RE: Проблеми со менструација (15.2.2013 12:14:56)


ИЗВОРНА ПОРАКА: natnat

Devojki moi pmagajteee..mislam deka ve zapoznav i so mojot slucaj, nemam redoven ciklus, bez terapija ne dobivam. Pravev hosteroskopija i trebase da mi bide redoven no nisto od toa eve vekje edna godine pomina jas ciklus ne dobir normalen. Zelni sme za bebence..ne znaeme vekje kade da se obratime i preku glava mi e od toa SE E VO RED..a za kakov red se misli navistina ne sum pametna da razberam Jas nema Menziss...ne ovuliram :-( [sm=smiley19.gif] . Eve pred 10 dena primav povtorno primulot 5 dena 2*1..i zamislete ...ne dobiv..ne znam sto da pravam pocnaa paniki da me fakjaat..Dokolku nekoja od devojtite se nasla so slicna situacija ili znae nesto povekje..bi ja zamolila da me sovetuva..pozdravce i imajte ubav den:)

ti gi preporacuvam toplo kapkite FEMISAN A tie se za
sve zivo za tumori cisti ne redoven menzis jas gi pijam slobodno na svoja raka mozes da si gi kupis i ke vidis kako kako ke ti se regulora
menzisot se pijat pred menzis i so menzis i posle menzis vo site apteki gi ima svojstvoto im e sve od bilki, 480 denari kostaat




Pepelaska * -> RE: Проблеми со менструација (15.2.2013 12:48:26)

Ја имам видено рекламава за фемисан , баш се мислев да ги купам, а уму ајна помага при пмс и болки?




Ummu_Ajna -> RE: Проблеми со менструација (15.2.2013 13:12:14)

vaka jas imav cisti i mi se izgubija, imav miom nadvor od matka 22mm sega so kapkite
go namaliv na 16mm doktorot se cudese kako ? i mu objasniv




SOLE -> RE: Проблеми со менструација (17.4.2013 11:12:33)

Zdravo devojki
jas nemam problem so neredovna menstriuacija no poslennite nekolku meseci pocna epten po malku da mi trae t.e imam samo 2-3 dena, a najveke sto me zbuni sega na 14ti dobiv i toa prikvecer bese mi tecese drugiot den znaci na 15ti a vcera (16ti) veke nemav, neznam dali e ova problem no mene strav me fati [sm=zmeden.gif] prv pat tolku kratko, [sm=smiley13.gif] sto mislite vie, ima li nekoj vakvo iskustvo?




almaa -> RE: Проблеми со менструација (17.4.2013 23:38:58)

zdravo na site sakav da ve prasam nesto jas imam policisticni jajnici plus testosteronon mi e pokacen poveke od sto treba i nemam normalen menzis ne dobivam bez tableti i koga dobivan nemam mnogu ovulacia znaci nema folikuli ako nekoja od vas imal slicno neki mi kaze sto napravila jas sega sum na pat za ivf vo re medika pa ke vidime da dajt gospod da se sluci nekoje cudo fala zenski i sreka na site




ummu ema -> RE: Проблеми со менструација (18.4.2013 16:50:51)

zravo i jas imam takof problem isto kako tebe dobivam denta imam  drugiot den imam i 3 den nisto no mi velat deka nisto neje srasno i jas taka se plasam no taka mi rekoa inako jas 6 meseci gi pief cikloproginova vo krug sto se mali tableti  i pak nisto isto mie ako paki ti nesto doznaes pisi pozz




bushavka -> RE: Проблеми со менструација (19.4.2013 11:55:35)

Zdravo na site
Imam eden mal problem ako moze taka da kazam. Dobiv vo sabotata i mi traese do sredata, vcera nemav nisto, stanuvam sabajlevo ima sto da vidam kako sega da dobivam, a imav nokeska i mali bolki vo polovinata kako za dobivanje. NekojA Od vas so slicen problem???




skorpijana -> RE: Проблеми со менструација (8.5.2013 21:58:40)

zdravo na site imam eden problem odsekogas sum imala redovna mestruacija no ovoj mesec ne mi dojde samo koga odam vo vc i koga se brisdam imam krv.navistina ni e strv da odam na lekar dali nekoj imal vakov ili slicen problem.vi blagodaram




miana -> RE: Проблеми со менструација (9.5.2013 10:51:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

zdravo na site imam eden problem odsekogas sum imala redovna mestruacija no ovoj mesec ne mi dojde samo koga odam vo vc i koga se brisdam imam krv.navistina ni e strv da odam na lekar dali nekoj imal vakov ili slicen problem.vi blagodaram

|Skoprpijana i jas imam problem kako tvojot ( ako moze da se narece problem )
Znaci isto kako tebe,krvarev samo pri mokrenje i na brisenje a prethodno bev na doktor i bas mi rece deka naredniot ciklus ke krvaram poveke deka endometriumot bil golem ( jas krvarev samo taka\0
Pred dve nedeli bev na pregled bas da vidam zosto i mi docnese po nekolku dena i ne krvaram mnogu,me vide doktorot,rece deka ne e strasno,deka sum dobra,mi vide miom ama rece deka ne e za panika,deka e mnogu mal i deka bi mi precel posle 5 toto raganje [sm=smiley1.gif] Inaku eve sega imam menstruacija i e normalna,takada,takvoto krvarenje bese samo eden ciklus.
Sepak odi na lekar i tebe neka te vidat na eho pa bas pisi kako si pominala.




LaLuna -> RE: Проблеми со менструација (10.7.2014 5:06:35)

Devojki so mene se slucuva nesto cudno...
Imam redoven ciklus na 28 dena, nikogas ne mi docni.
Posledniot ciklus za prv pat mi docnese 8 dena, napraviv test, edna crtka i dobiv vecerta (3 juli).
Imav 2 dena normalno krvarenje, obilno kako sekogas sto mi e prvite denovi, pa tretiot den nisto, cetvrtiot pak malku krvarev, petiot edna tocka i tolku. Veke smetav deka mi zavrsilo. Eve sega pak prokrvarev i bas mi e cudno i malku sum isplasena. Sto moze da bide?
Vi se slucilo li nekogas nesto slicno i sto bila pricinata?

Inaku obicno mi trae 5 dena.




LoveableMe RR -> RE: Проблеми со менструација (10.7.2014 9:16:12)

LaLuna, најдобро да одиш на гинеколог, ќе те види на ехо, ако треба ќе ти каже да се направи пап, брисеви или нешто друго и така ќе бидеш мирна, да не претпоставуваш сама и ние овде што е, во секој случај има решение за се, па пиши кога ќе се вратиш од кај гинекологот[sm=smiley1.gif]




LaLuna -> RE: Проблеми со менструација (10.7.2014 10:31:48)

LoveableMe planiram da odam na ginekolog sekako no da mi zavrsi prvo. Inaku jas sum od fie lugje sto odat so 'policija' na lekar :D Ama moram da odam, sakam d se pregledam. Vo megjuvreme nekoj ako imal slicno iskustvo ve molam spodelete.




Kvisko -> RE: Проблеми со менструација (10.7.2014 11:19:00)

Баш оди сега кога имаш мака за да се види што е проблемот. Кога ќе одиш на решен проблем нема да добиеш вистински податоци.




LaLuna -> RE: Проблеми со менструација (10.7.2014 18:20:31)

Zakazav za utre da odam na ginekolog, ama sto ke moze da vidi koga krvaram...
Nema da moze da mi napravi ni pap, ni vaginalno eho... :(

Inaku, sekogas koga imam dobieno mi pagaat mali parcenca, ama sega premnogu, bas premnogu i obilno krvaram kako nikogas...
Ne znam sto moze da bide.
So ogled na toa sto mi docnese pms pomisluvam da ne e spontan abortus [sm=smiley6.gif][sm=smiley25.gif]




LoveableMe RR -> RE: Проблеми со менструација (12.7.2014 21:50:50)

разговорите се префрлени во Хормонална рамнотежа услов за бременост, тука имате корисни совети за сите хормони, позз




Milicka 30 -> RE: Проблеми со менструација (29.7.2014 10:34:52)

Драги девојки, сакам некоја од вас да ме посоветува, досега имав редовен циклус на 28 дена, после последната инсеминација добив на 37 дена , а овој циклус еве веке 40 дена поминаа немам добиено, немам никакви симптоми за ништо,незнам дали може од инсеминациите ми се поремети. Ви благодарам.Поздрав




LoveableMe RR -> RE: Проблеми со менструација (29.7.2014 11:51:35)

Milicka30, најдобро да консултираш гинеколог, или да направиш тест[sm=modricrtici.gif][sm=smiley1.gif]?




Melanija RR -> RE: Проблеми со менструација (29.7.2014 12:50:28)

Milicka 30 од инсеминација не се пореметува циклусот а пак 40 дена не ,таман си да одиш на ехо [sm=smiley1.gif]




Milicka 30 -> RE: Проблеми со менструација (29.7.2014 13:11:51)

Матичниот ми е на одмор, ке си направам тест.
Фала ви девојки




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>