RE: Колку често кака вашето бебе? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Nadia -> RE: Колку често кака вашето бебе? (10.9.2013 23:04:00)

Имаме скоро 7месеци а какаме еднаш дневно, понекогаш и два пати... се случува и преку еден ден.. ама добри сме, за споредба кога бевме месец два многу проблеми имавме со какањето....




lekokrila -> RE: Колку често кака вашето бебе? (1.12.2013 11:59:16)

majki normalno li e dete od dva meseca koe e na ad mleko da kaka preku 1 den?




AneLav RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (1.12.2013 12:06:58)

Ептен е нормално и моите беа од прв ден на адаптирано млеко и се случуваше и по 4 дена да не какаат ама тоа ретко. Иначе нормално преку еден ден какаа.




Antonelka -> RE: Колку често кака вашето бебе? (11.12.2013 22:00:16)

zdravo jas imam bebe od mesec dena i e na majcino i ad. mleko imame problem so kakanjeto veke 2 dena se nema iskakono se napinja ama ne moze da se iskaka znam deka se tolerira do 4-5 dena no ako ne se iskaka do togash koj merki se predzimaat vi blagodaram odnapred




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (12.12.2013 13:26:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Antonelka

sega se iskaka ama stolicata e zelena dali znaete koj se pricinite za toa

Прашањето и одговорите ги префрлив во темата за Зелен измет




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (12.12.2013 13:38:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Antonelka

zdravo jas imam bebe od mesec dena i e na majcino i ad. mleko imame problem so kakanjeto veke 2 dena se nema iskakono se napinja ama ne moze da se iskaka znam deka se tolerira do 4-5 dena no ako ne se iskaka do togash koj merki se predzimaat vi blagodaram odnapred

Искуства за опстипација кај бебињата и како се решава имаме пишувано ТУКА




Dilina -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.7.2014 18:45:51)

Ние не какаме неколку пати распоредено, него, какаме 4-5 пати едно по друго [sm=zmeden.gif] ова се случува вчера и денес.... ама количински изгледа доволно како за новороденче.. но чудно ми е .. еве пред да заспие му сменив 3 пелени полни каке, а и плус еднаш ми се искака голо на кревет [sm=jezicek.gif]




Pukanka -> RE: Колку често кака вашето бебе? (31.8.2014 14:17:44)

Zdravo mamicki, sakam da ve prasam...imame 2 nedeli i veke 2 dena ne mi e kakako bebushceto....samo na cicanje sme... procitav deka kaj drugi traela opstipacijata i podolgo ama mi imaat kazano deka ne treba da e podolgo od 2 dena... sto bi mi predlozile da napravam...




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (1.9.2014 9:12:26)

Pukanka, добредојде на РРаја, пред се [sm=smiley1.gif]
Нередовна столица кај бебиња кои се само на мајчино млеко е честа појава - но и минлива, до кај 3-4 иот месец.
Обиди се да даваш некое од чајчињата за бебиња - Бекаутан или Хип, да правите вежби со ноџињата кон стомачето и нанапред, и масажа на мешето од папокот кон надвор, со кружни движења, спротивно од стрелките на часовникот.
Јас ќерка ми ја толерирав до 5 дена, а потоа ставав чепче 1/4, а тоа се случуваше 1 месечно отприлика да дојдеме до таа ситуација.




Goddess* -> RE: Колку често кака вашето бебе? (2.9.2014 10:25:46)

Pukanka,nishto strashno,doenchinja se tretiraat najmnogu do 14 dena(shto za mene e mnogu,ama pedijatar taka vika) ,ubavo Sandriana ti objasni kako najbrzo da mu pomognesh na bebeto i ne zaboravaj naj bitnoto e da konzumirash mnogu voda,taka ke mu pomognesh na bebeto pobrzo da mu olesni.




jasmina81 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (2.9.2014 12:57:30)

sinko moj duri bese samo na doenje se sluce ednas da ne se pokaka 10 dena ama meseto mu bese meko deteto si bese veselo i jas ne posegnav po nisto za olesnuvanje za da ne go naviknam taka se slucvace po 6 do 7 dena bez kakanje za potoa samo da si se sredi vazno e da ne i naviknuvate so pomos da se kakaat ako meseto mu e meko i ne place detoto zboruvame za deca koi se samo na majcino mleko ostavetegi koga ke mu dojde samite ke se olesnat




Melanija RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (18.9.2014 0:51:48)

М беше на АД НАН 1 па НАН 2 и сега на НАН 3.Никаков проблем напротив [sm=smiley36.gif] по 3-4 пати во ден или за време на јадење или 5 мин потоа [sm=smiley36.gif].Затоа гледав да јаде дома да го пресоблечам па да излеземе.[sm=jezicek.gif]




Gardenia -> RE: Колку често кака вашето бебе? (13.2.2015 12:34:32)

Е сега ме мачи оваа тема,значи Б со 40 дена какаше после секое јадење,а сега некако почна по еднап на ден,или два пати,а некогаш ни еднаш,имаме скоро 2 месеци,кажете ми нормално ли е ова? инаку јадеме комбинирано мајчино и АД млеко




Melanija RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (13.2.2015 13:54:32)

Gardenia се додека е секој ден или преку ден е уредно.Не сите какат баш исто.Моето искуство е со АД ,иако важи некои искуство дека почесто какаат поретко со М не е така.Сосема супер или одлично е 2-3 во ден. Може му варира бидејќи е комбинирано, но според мене се си е во ред [sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (23.4.2015 19:05:40)

Ne kaka sekoj den.prvite dva dena bese lom so tembo zelena boja mi rekoa se cisti.posle zatisje pa na nekolku dena se iskaka..vcera i zavcera nisto a denes bas ubavo zlatno zoltenikava kaka[sm=smiley36.gif]




Malecka23 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.4.2015 7:31:39)

Sekoj den po ednas vo isto vreme.Zlatno zolta:)




jasmina 25 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (23.5.2015 11:41:04)

nie imame skoro 3 nedeli i maliot nekako mnogu cesto mi kaka mozam da kazam skoro posle sekoe doenje ne mnogu kolicinski no sepak mislam mnogu e plus mnogu e alcen duri e buden bara da cica i se prejaduva i posle toa povraka...ima li nekoja iskustvo so ova?




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (23.5.2015 12:10:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

nie imame skoro 3 nedeli i maliot nekako mnogu cesto mi kaka mozam da kazam skoro posle sekoe doenje ne mnogu kolicinski no sepak mislam mnogu e plus mnogu e alcen duri e buden bara da cica i se prejaduva i posle toa povraka...ima li nekoja iskustvo so ova?

jasmina, немаш место за грижа, доенчињата често какаат после подој. Подобро така, отколку запек [sm=smiley1.gif]
Ако бојата на изметот е златно жолта, кафенкаста, тогаш се си е во најдобар ред. Така ќе нема место и за интензивни грчеви.
Малата ќерка беше со таква редовна столица и поминавме речиси без грчеви.




jasmina 25 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (23.5.2015 12:22:55)

pa da bojata e zlatno zoltenikava a za grcevi mislam go fakaat no ne e strasno so prvoto dete horor bese od 3 do 6 nedeli se nadevam nema da go fatat naskoro...poz




blond -> RE: Колку често кака вашето бебе? (23.5.2015 15:53:35)

По 5-6 пати во денот какнува по малце, сепак ептен е бебенце, 2 недели старо, дур сме на екслкузивно доење не очекувам да се разретчи столицата :)




Malecka23 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (26.5.2015 9:25:46)

Moevo ednas do dva pati na den zlatno zolto.So ogled deka sme na AD mislam deka sme super




Milicka 30 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (19.7.2015 18:49:29)

Мамички ќерка ми е 4 недели, до пред неколку дена си какавме по 1-2пати на ден што е супер со оглед дека сме на доење+ад , е сега почнав со еспумисан капки оваа недела редовно да и давам за грчеви и сегс нема какано 3 дена...се мачи жалната, незнам што да и дадам, правиме и вежби и масажи ама не помага.




IvanaJovana -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 8:14:15)

Мајки не знам дали сум на права тема но ми треба ваш совет.Моето бебе е 6 месеци и еве веќе 2 -3 дена забележувам дека памерсот и е слабо намокрен.Ја прашав матичната и таа вика така е бидејќи не пиело доволно млеко.Ова утро заприметувам дека и е скроз сув.Ве молам за некој совет како да му помогнам на малечкото во што е проблемот?




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 10:03:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: IvanaJovana

Мајки не знам дали сум на права тема но ми треба ваш совет.Моето бебе е 6 месеци и еве веќе 2 -3 дена забележувам дека памерсот и е слабо намокрен.Ја прашав матичната и таа вика така е бидејќи не пиело доволно млеко.Ова утро заприметувам дека и е скроз сув.Ве молам за некој совет како да му помогнам на малечкото во што е проблемот?

На жешково време, повеќе течност исфрлаат и преку потење, па пеленките се посуви. Истото го забележувам и кај моето бебе (10 месеци).
Пие ли вода? Колку и какво млеко пиете?
Ако ти е сомнително, направете и крвна слика, да исклучите дехидрираност. И форсирај да пие течности.




IvanaJovana -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 12:17:52)

Вода пие да зависи пошто не ја сака многу ама со сила ,АД млеко пие по 7-8 шишиња од 100мл.Направивме крвна слика се е ок најверојатно е од жешкото,но сепак за денес зедов електролити за секој случај [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>