RE: Колку често кака вашето бебе? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 14:01:55)

I nie sme tri meseci i vo posledno vreme slabo polni peleni, a e na majcino mleko + obavezno cajce 100 ml pie vo denot.
Vo vrska so kakanjeto prviot mesec nekolku pati vo denot, ednas se sluci 10 dena da ne kaka inaku po 5 dena e sega neiskakana.




lukajana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 14:16:00)

Ние имаме фул полна пелена ама Ј пие многу течности посебно вода и јогурт.
Михаела а често ли така кака на неколку дена,каков совет ви даде педијатарот?
Ние имавме таков период кога почнавме со кашички па интензивно давав слива и крушка и и се нормализира,само два пати со пет дена некакање сум ставила сапунче ама многу плачеше и оттогаш гледам со храна да регулираме.




Mihaela 2010 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 14:25:28)

Pa vo posledno vreme vaka ni e.pedijatar ni rece nema potreba od zagrizenost bidejki se slucuva kaj doeni bebinja i do 10 tina dena taka da e.prviot pat koga ne se iskaka 10-11 dena provocirav so cepkalka za usi i zejtince i ednas utredenta napuni pelena, ama nesakam cesto taka da i pravam.inaku e pokazuva nekoi znaci na tegobi, normalno sekoj den si ispusta gasovu




Hopeful RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 14:34:23)

Ј и М првиот месец какаа на секое, ама буквално! По стопати на ден [sm=smiley36.gif] Сега какаат по еднаш, до два пати дневно, со тоа што малце се мачат додека да се искакаат. Се случува понекогаш да прерипаат ден, два, и ептен да се мачат, ама повеќе од тоа не се случило. Исто така, понекогаш се мачат и додека да прднат, ептен се души [sm=smiley1.gif]
Педијатарот ни кажа дека до 5 дена е ок, за повеќе од тоа се дава чепче. Инаку, на доење + АД се. Пиеја чај Бекутан, ама го прекинавме затоа што има шеќер. Кога ќе најдам бебешки чај без шеќер, ќе им давам пак.




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 17:34:46)

Месец на некакање и слабо мочкани пелени е јули изгледа.

Л додека не наполни пет месеци какаше секој ден, првите месеци и повеќе пати дневно. Кога влезе во 6ти месец почна на 2 дена и одеднаш се немаше искакано 6 дена. Педијатар рече бидејки е само на доење до 9 дена с етолерира па после ке бараме чаре. На 6 ден почнавме со ролајф пробиотик и утредента се искака, обилно и потемно. И оттогаш кака на 2, па еве сега 3 дена се нема искакано. Чепчиња викаат да с еизбегава, стварало мрзливи црева. Важно било да пртка и мешето да не е тврдо. Л кога пртка мириса на сварено млекце [sm=smiley36.gif]

Е сега за некој ден ке почнеме да јадеме и храна и многу се плашам од запек. На детска хирургија за препонската кила ни рекоа да внимаваме да нема тврда столица, па ке видиме, се надевам нема да му направи тврда столица.

За мочкањето, педијатар рече од топлото полаку мократ и да се внимава на знаци на дехидрираност како суво усте, темна урина и пропадната фонтанела.




gina -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 19:21:56)

znaci normalno e da kakat mnogu moeve e dve nedeli i samo kaka neznam po kolku pati se preslakame samo sto ce se sredime i ete go pak ce mu stavam nov pampers i uste ne zatvoren toa ce se iskaka kaka potecno go prasav pedijatarot mi rece normalno bilo se cistelo i deka do 7 dena moze i da ne se pokaka da ne se plasam ama ovaa mnogu kakanje neznam[sm=zmeden.gif]




mommy_angels RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.7.2015 22:30:38)

Ептен ноρмално е детето да κаκа многу често и јас би ти ρеκла биди сρеќна мама што твоето бебе се вбρојува во тие . Многу е тешκо κога бебето не κаκа ρедовно.




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (25.7.2015 20:20:03)

Л пак не е какан асално 6-7 дена, денес малку, ама затоа гасови има за извоз. Се надевам праската ке потпомогне да не мора да провоцираме [sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (27.7.2015 22:46:06)

Lolla kako sovet za redovno kakanje ponatamu vo hranata zelencujot/rucekot sekoga[ da ima nesto zeleno.Blitva,spanak mnogu cesto a mozes i vo ovosje da go vmetnes




lukajana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (27.7.2015 23:43:52)

Lolla mozes da vovedes sliva i kruska vo ishranata,odma ke go resite problemot




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 12:13:50)

лукајана, вчера и денес се накрка по 3 сливи свежи (малку обарени), пртка цело време ама ни трага од кака. Значи пак од саботата ништо (тогаш имаше ама количинси мислам малку во однос на колку какаше пред петтиот месец), а веќе 5 дена јаде. На мешето не му се познава подуено, баш му е рамно, не ми е јасно. Од денес и пролајф по пола ампула, утре сме на контрола па ке прашам. Меланија, штом воведеме нели овие првиве намирници, задолжително ке ставам зеленко. Ама до тогаш [sm=zmeden.gif]

Леле ке се преродам кога ке се искака




LoveableMe RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 12:22:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

лукајана, вчера и денес се накрка по 3 сливи свежи (малку обарени), пртка цело време ама ни трага од кака. Значи пак од саботата ништо (тогаш имаше ама количинси мислам малку во однос на колку какаше пред петтиот месец), а веќе 5 дена јаде. На мешето не му се познава подуено, баш му е рамно, не ми е јасно. Од денес и пролајф по пола ампула, утре сме на контрола па ке прашам. Меланија, штом воведеме нели овие првиве намирници, задолжително ке ставам зеленко. Ама до тогаш [sm=zmeden.gif]

Леле ке се преродам кога ке се искака


Имаше народен лек со ливче од сардела мислам или барбароза така нешто беше, се става во газето и одма ќе видиш ефект[sm=smiley36.gif][sm=jezicek.gif]... ние така сме пораснале, ајде некоја ако се сеќава нека пише, мислам лист од сардела и со тоа стапчето во газето, така беше.....




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 12:41:39)

Леле Ловаблл и мајка ми ми го спомна ова, а ја си мислам измислува женава. Ке чекаме уште денес утре и после ако не.. сардела, да се смеам или плачам, стварно било тешко бебе кога не кака.




LoveableMe RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 12:46:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Леле Ловаблл и мајка ми ми го спомна ова, а ја си мислам измислува женава. Ке чекаме уште денес утре и после ако не.. сардела, да се смеам или плачам, стварно било тешко бебе кога не кака.


Не го мачи бебето, брцни таму пет минути работа е[sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 12:52:04)

Ке известам за исходот [sm=smiley36.gif]




Hopeful RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 17:04:13)

Пиши брзо, имам и јас двајца кандидати за сардела, брее што мрзливи газиња се погодија [sm=smiley1.gif]




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 17:07:58)

Какна малку преска, се исплаши од сарделата изгледа. И плус му дадов пролајф пола ампула. Денес нема сардели ама утре ке видиме што ке каже педијатарот.

Си размислувам да не ја преценувам количината која треба да ја искака. Бидејки веќе не е водлесто до толку колку што беше, може па не треба да очекувам цела пелена да наполни ко порано, плус овие пелени се и поголеми. Цела наука испадна какањево.




Hopeful RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 18:03:18)

Не преценуваш, и мене еднаш така ми се причини, си викам може па толку и имал човекот, јас па чекам којзнае колкави количини. Кога после неколку саати дојде вистинското какање, пелената беше... нуклеарна хаварија [sm=smiley36.gif]
Е сега може кај вас е различно дека веќе јадете, ама во однос на самата количина мислам дека после неколку дена, не може да има малку.




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.7.2015 22:40:51)

И Илина периодов кака поретко, инаку какаше секој ден. Дека оди и во градинка немам баш реален увид, но по потрошените пелени таму, мислам дека од викендот само еднаш има какано, иако има редовни оброци, барем во градинка.
Инаку, кога имав проблем со Тина дур беше бебе, негде околу 3 до 5 месец, ја чекав до 5-6 дена да кака. Ако не се случеше, ставав по 1/4 чепче глицеринско. Тоа се случи вкупно 4 пати.
Секогаш трудете се со масажи и исхрана да регулирате столица, но ако е неопходно, тогаш и малку провокација не е наодмет. И јас имам слушнато за листот од сардела дека делува.




LoveableMe RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.7.2015 10:09:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Какна малку преска, се исплаши од сарделата изгледа.


[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Бабиве наши на времето знаеле што прават, а кажав и претходно ние сме така пораснати со сестра ми, немај гајле.... од помодерниве финти, имам слушнато чепче за уши натопено во павловичева се брцка во газето демек и тоа делувало, ама јас некако сум поборник за традиционалнава сардела [sm=smiley36.gif][sm=jezicek.gif]




Melanija RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.7.2015 12:59:12)

Lolla до тогаш нема многу,но спомна овошки дека ручка тоа се нова храна на која цревата треба да се навикнат и обработат.Со секоја храна може да има промена во какањето.
Тоа е индивидуално некои бебчиња и деца имаат добро и брзо варење на храната, и природно и со пробиотици.
Од разни причини сум давала Нормиа , се е хемија но е препорачливо и 1-2 неделно за обновување на цревната флора.
На М ако приметам поретка кака давам и што и да е спречувам.Тој никогаш немал проблем ,добри црева ама мислам дека многу делуваше што од 2 месеци го пиеше Бекутан за доенчиња кој помага и за редовна столица.Ова ми по ок од сардела ,пробајте со кесичка чај.
А за количината секогаш ќе варира од црвки до полна пелена[sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.7.2015 13:05:23)

Lovable, не ставив сардела, ама сабајле измеркав една на еден понизок балкон во маало шетајки го Л. Денес бевме на контрола и педијатаров рече дека треба да ја запазувам целокупната состојба на бебето, и 7 дена да поминат да гледам дали има мака дали му е тврдо мешето, дали е нервозен итн. Ми објасни начин на кој работи и се разградува мајчиното млеко и дека сега кога веќе се обработува во цревцата останува мнооогу малку за да излезе по апсорпција. Вчера имаше парталчиња претпоставувам од праската, денес и утре ке му дадам пак пролајф па живи здрави задутре - сардела. Исто ми рече дека дури и мала количина кака значи дека се олеснува, и дека работата цревата.




Hopeful RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.7.2015 14:03:20)

Ова го имам приметено, понекогаш иако поминува повеќе време без какање, не се мачат и не се напнати, па и јас си претпоставив дека повеќе се апсорбирало и едноставно нема многу за исфрлување. Lolla, кое време шетате сабајле, да дојдеме и ние по сардела по маалските балкони [sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.7.2015 14:07:47)

Кога ке стане батка, некогаш 6, некогаш не фаќа 7 сабајле. Сабајле околу 7 излеговме ама пак беше претопло, ептен нема каде да се прошеташ за кратко, само по улици и во школски двор. Ако не се начекаме, спроти романска амбасада се сарделите баш на приземје. Подобро е насабајле, навечер дедото си седи на балкон и прави муабет со полицаецот од романска отспротива.




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (30.7.2015 10:43:18)

Само да пријавам олеснување, не му ставив ништо, сабајлево почна да прави фаци да мења боја на лице да се напнува и има што да видам, количина машала (преполна пелена, среќа пелена носеше :) со конзистенција на мармалад и мирис на праска. Значи сепак не ум преценувала кличина плус и јаде веќе цела недела.




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 [11] 12   Следна страница >   >>