RE: Колку често кака вашето бебе? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Hopeful RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (30.7.2015 13:59:56)

Денес е денот за општо какање, гледам [sm=smiley36.gif] Прво Ј се олесни, со аудитивни ефекти дури, гревче, па после него и М. Пелените преполни!!! Ги средив, ги пресоблеков, продолжија да јадат, кога после некое време, го слушам М пак! Си викам ај останало уште нешто ситно [sm=smiley36.gif], кога тоа уште повеќе од претходниот пат! Кога почна да се смее бебе, да се радува, којзнае колку му било тешко, греота. И кулминација, и Ј по втор пат, и тоа дури до грб му отиде!!!

Во однос на конзистенција, кај Ј е поводлесто, веројатно дека повеќе цица, а кај М е помармаладесто, што викаш lolla, а мирисот и кај двајцата - ај да бегаме мори Васе [sm=smiley36.gif] ЕВе ги сега дремат, полесни за по пола кило секој [sm=smiley1.gif]





gina -> RE: Колку често кака вашето бебе? (31.7.2015 21:07:49)

za kakanje i jas znam za sardela majkami mi ima kazano i sigurno provereno na mojata vnuka posto taa ima problemi so zapek so se probuvat so cepcinja so surupi golemi problemi i znam deka so sapunce da mu se stavi malu isprobano




Milicka 30 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (2.8.2015 4:50:28)

Еве мајки видов невидов и јас ја послушав мајка ми за сарделата пошто малата се немаше искакано 5 дена. И резултат одма си се олесна. Инаку се зима гранче се лупи кората и се брцнува во зејтинче и се става. Старски начин ама ефикасен.




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (7.9.2015 9:24:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anita car

Moeto bebe ne moze prirodno da se olesni pa go olesnuvam so klizmice kako da go naterm prirodno da se olesni ima samo dva meseci a cetiri nedeli e vaka[sm=smiley19.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Anita car, имаме тема за ова, но еве да те препрашам пред што било друго. Колку време не може да кака бебето? Клизмите ги даваш на своја рака или ти препорача доктор?
Исто така, дали доиш или е на АД? Сите овие фактори влијаат на столицата и не значи дека треба да се секираш од одма.





**IRENA -> RE: Колку често кака вашето бебе? (7.9.2015 14:56:22)

Bebusot moj koga bese 2 meseci imase problem da se olesni duri 4 dena!pedijatarot velese deka bilo normalno poso go hranev( a I seuste e taka )majcino mleko I Ad-m da ne se olesnelo I cela nedela!mi zabrani sekakvi olesnuvase klizmi.toplomer,gelcijna.. demek ke sum mi I napravela crevata mrzelivi I vo idnina se taka ke trebalo da go olesnuvam!Ama pusto majkino srce mesto ne me drzeze koga si znam po mene 2 dena ako ne se olesnam kolku mi e tesko!ne velam ne probav so toplomer (nisto ne bidna),so gelce(eden vid na klicmicka so ni ja dadoa vo pateka)dete izvadi od nego kolku so ne tezese!i da ne ja tupam mnogu koga bev bremena ginekologot mi preporaca meleno leleno seme!Koga bebusot ne bese se olesnal povtorno 3 dena isto na 2 meseci zedov potopiv edna supena lazica od semeto vo voda ostaviv da otstoi edno pola cas!ja precadiv vodickata I od nea mu napraviv ad mleko!ne go ispi celo poso oseti deka ne e toa toa!ama se napi dobri dve goltki!i do vecerta so svirki I tapani se olesni !eve I do den denes sega sme skoro 4 meseci a primetuvam deka ne se olesnil 2 dena vednas mu prvam !




Hopeful RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (7.9.2015 17:01:55)

Мајки, знам дека сите им го мислиме најдоброто на нашите деца, ама понекогаш тоа значи и да ги оставиме сами да научат нешто, во случајов да какаат.

Колку што нас ни кажа педијатар, за реакција е само ако поминале цели пет дена, а ако е на мајчино млеко, и до недела дена. Во спротивно, со клизма, гелчиња, лен и што се не, само им ја завршуваме ние работата на цревата, кои со тоа не учат како да се справат со изметот. И моите бебиња не какаат често, еднаш на 3-4 дена, ама досега не сум им дала ништо за олеснување, затоа што знам дека телото само ќе се избори со проблемот, или барем се труди да научи. Посебно пак кога бебето е весело, расположено и има меко меше, очигледно не му пречи и не гледам потреба од паника.




Melanija RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (7.9.2015 21:51:38)

2 дена се многу малку,односно над тие два дена се посегнува по некое чаре.Па и возрасни нормално е 2 дена да неодат по нужда.Ако е меко мешето бидете трпеливи.Цревата треба да работат па што ќе биде кога ќе почнат дајадат.До 5 дена јас не би презела ништо




**IRENA -> RE: Колку често кака вашето бебе? (8.9.2015 1:34:33)

Da ne me svatite pogresno na maliot ne mu davam voda od leneno meleno seme sekoj den za da se olesni!samo pisav kako go resiv t.n problem!inaku si kaka sekoj den bez problem!pa i ne bese bas veselo tie dva dena bea prosledeni so gasovi,grcevi vo stomaceto,placejne...[sm=smiley13.gif]




**IRENA -> RE: Колку често кака вашето бебе? (8.9.2015 1:35:00)

Da ne me svatite pogresno na maliot ne mu davam voda od leneno meleno seme sekoj den za da se olesni!samo pisav kako go resiv t.n problem!inaku si kaka sekoj den bez problem!pa i ne bese bas veselo tie dva dena bea prosledeni so gasovi,grcevi vo stomaceto,placejne...[sm=smiley13.gif]




Anita car -> RE: Колку често кака вашето бебе? (9.9.2015 21:05:06)

Bebeto kakana sekoj sedum dena i ima dva meseca




Hopeful RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (10.9.2015 11:24:42)

Анита - дали доиш или сте на АД? Ако доиш, во ред е 7 дена, ако е на АД, треба почесто да кака. Во секој случај, немој ништо да преземаш на своја рака и оди на педијатар.

Инаку, ставањето разни работи во газето е мнооогу опасно, не знам како не ви е страв... тоа е толку нежно и може да се оштети слузокожата... ова со топломер посебно не ми се допаѓа, не верувам дека доктор го препорачал. Мајки, не изигрувајте доктори и следете упатства на педијатри, само тоа имам да кажам. Оној муабет - јас знам што е најдобро за моето дете, не држи. Има некој што студирал, специјализирал и што цел живот го посветил на тоа, и во секое време знае далеку повеќе од нас. И нашето тело не може да се спореди со нивното, не сме ние репер. Ако се мали, нивните тела знаат да се регулираат, а доколку не, постои педијатар. Извинете, не мислам да солам памет, ама се вознемирувам кога читам за недоверба во лекари и преземање работи во свои раце...




Milicka 30 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (10.9.2015 22:13:19)

Ние мака мачиме со какањето од едно какање на 4-5 дена сега на 6-7 дена. Сигурно е од АД то. И правам масажи ,вежби а педијатарот ми кажа чепкалкамза уши во кантарион натопена ама и тоа нема ефект. Инаку си е весела , несакам со клизма ама изгледа ќе морам нешто да превземам ќе видам педијатарот што ќе ми кажр.




Felly RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (11.9.2015 10:21:12)

Мој бебуш (1 недела) пак кака на секој подој. И тоа или после доење или дури го дојам. И наместо така успиен од доењето да го легнам, јас морам да го пресоблекувам, па се расонува, па после пак да се успиваме.




mariche991 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.10.2015 9:51:12)

Moeto bebe ima 3 nedeli I kaka 3-4 pati vo denot I e samo na doenje megjutoa epten se napnuva, stenka, place,se stega i ne spie,se budi od spienje kako da I e tesko kakanjeto I neznam sto da pravam vnimavam I jas so ishranata I I davam caj od bekutan no ne pomaga [sm=zmeden.gif] [sm=zmeden.gif]




lukajana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.10.2015 12:41:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mariche991

Moeto bebe ima 3 nedeli I kaka 3-4 pati vo denot I e samo na doenje megjutoa epten se napnuva, stenka, place,se stega i ne spie,se budi od spienje kako da I e tesko kakanjeto I neznam sto da pravam vnimavam I jas so ishranata I I davam caj od bekutan no ne pomaga [sm=zmeden.gif] [sm=zmeden.gif]



Мене ова ми личи на грчеви ,обично бебињата кога имаат грчеви ги боли стомачето и кога ке се искакаат им поминува .
Види во оваа Тема има искуства за грчеви и за капки против грчеви ,може ке ви требаат




mariche991 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.11.2015 16:40:14)

Zdravo RR :) sum pisala za grcevite,fala bogu se sredi toa imame 2 meseci sega so grcevite mnogu I nemame maka no sega ne kakame .. samo na majcino mleko sme I se plasam da ne e gladna pa zatoa ne kaka. Eve 5ti den kako ne se iskakala a pred toa na sekoj menuvanje peleni bese iskakana do vrat so se vika,se maci se stega,ima mnogu gasovi no nikako da se iskaka. I davam caevi probav so toplomer no nisto.e sega pedijatarot ni kaza za mikroklizma pa nekoj da mi kaze dali ima napraveno mikroklizma dali e dobro toa nemozam da ja gledam kako se maci pa I sonot I e narusen radi toa .[sm=smiley12.gif][sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.11.2015 17:00:44)

Незнам за клизмата,пробувај со вежби,коленцата до смомаче и така 10 пати,па држи и ги ноџињата подкренати. Бебе секогаш е гладно.Викаат дека до 5-6 дена е нормално но кога е веќе непријатно ,без сон и плачки се бара друго чаре




lukajana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.11.2015 17:34:11)

Немам ни јас искуство со клизма ,еднаш само сапунче сум ставила на бебе и одма се искака ама Melanija rr е во право ,штом и создава мака тоа што не е какана мора нешто да преземеш .
Ако педијататот предлага клизма послушајте го ,се се прифаќа за доброто на бебушките




lolla RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.11.2015 22:09:14)

mariche моето еднаш не се искака 9 дена, до 11 се толерира под услов општата состојба на бебето да е ок, мешето да е меко, да пртка, да е весело итн.... Нас ни помогна три дена пробиотик пролајф. И сега секој месец кажи речи практикувам по 3 дена или пролајф, или линекс јуниор. Прашај пред микроклизмата, јас многу се плашев да не се створи навика.




Felly RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (29.11.2015 15:03:39)

Има и еден др пробиотик, што сега го препорачуваат педијатриве, Провен,прашок во шишенце е, и се дозира со мерица, ние даваме и за грчевите, и сега за сега поминуваме само со тоа.




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]