RE: Колку често кака вашето бебе? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Bethany -> RE: Колку често кака вашето бебе? (30.4.2013 16:20:27)

Toa se verovatno i grcevi vo prasanje. Ama sepak ne se plasi deka ima zapek, ne e poradi toa. Na bebinja do tri meseci mu se oformuva sistemot za varenje i zatoa ima problemi so grcevite. Dobro pravis sto i go masiras stomaceto so kruzni pokreti, toa mnogu ke mu pomogne na bebeto. Ne deka koj znae ke pominat grcevite, toa e nesto sto skoro sekoe bebe pominuva so posilen ili poblag intenzitet. Otidi vo temata za grcevi kaj bebeto, eve ti go linkot i tamu ke najdes poveke korisni informacii i soveti : http://www.ringeraja.mk/forum/m_1836/mpage_1/key_/tm.htm#1836




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (1.5.2013 11:40:21)

Bethany ти благодарам на одговорот, поздрав [sm=smiley1.gif] Кога ќе бидеме подобро ќе пишеме




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (8.5.2013 18:16:03)

Здраво мамички ние сме се уште исто значи продолживме со провокации оти мојата бебушка се уште се нема искакано сама вака е веќе 3 ипол недели не знам што да правам




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (9.5.2013 10:11:21)

Ве молам помогнете ако може некој да ми каже како да повторно да направам сама да кака [sm=zmeden.gif]




masa -> RE: Колку често кака вашето бебе? (9.5.2013 10:51:14)

Најпрво внимавај ти на исхраната.Јас до 40 дена не јадев зелка,грав,леќа,грашок,и овошје и зелечук без лушпа јадев дури и доматите ги лупев и помалку зелени работи.Штом има запек треба да избегнуваш и банана,морков компир ориз.Вака кога ќе погледнеш многу малку останува што да се јаде,но за нашите најмили се ќе направиме.Јади суви сливи или компот домашен или и од сувите сливи можеш да направиш исто и од кајсии.Користи и ленено семе,можеш да го ставиш во јогурт цело или мелено,бо ти препорачала битолскиот баланс плус или оние пробиотските,исто семето може и во салата да го ставаш и да кориситш и масло од ленено семе.Свари пченица можеш и солена и блага да ја јадеш или да ја подготвиш како ориз.Сега нема тиква инаку и таа многу помага.Гледај секој ден да конзумираш по нешто од ова и ќе се регулира столицата на бебето.Иако е нормално доените бебиња да какаат од неколку пати во денот до еднаш на 2-3 дена,но нека вака константно како кај вас.




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (9.5.2013 16:29:18)

Внимавам и никако не јадам се што е зелено, не знам веќе што да правам се пробав а педијатарот ми рече да и ставам чепче ама мене не ми се става оти е многу малечка а и не сакам да ја учам на чепчиња, има ли нешто што можам да му дадам на бебето а притоа да нема нескани последици со што ќе се регулира столицата на бебето??????[sm=zmeden.gif]




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (16.5.2013 22:09:46)

Мамички ај ве молам да ми кажете некој доколку има искуство: дали на некоја мамичка и се има случено бебе од месец ипол да нема какано само неколку недели освен со провокации и до кога и дали има негативни последици од тоа што ја провоцирам да кака. Ве молам помогнете не знам веќе што да мислам, многу се нервирам и мие страв од нервозата да не изгубам млекото [sm=zmeden.gif]




Annet -> RE: Колку често кака вашето бебе? (16.5.2013 22:23:50)

дали доите,или сте на ад??? дали давате чајче по подој?? многу е мало да има запек,морате да одите на педијатар.Совет,бањање со потопла вода,масажа на мешето полека,ножињата да ги вртите накај мешето како да вози велосипед.....ама на лакр одете,уште од толку мало со провокации ќе си направите проблем за понатаму,не оставајте да помине само од себе.....од искуство кажувам




Bethany -> RE: Колку често кака вашето бебе? (16.5.2013 22:24:58)

Marija, razgovara li so pedijatar, sto ti kaza toj? Navistina ako e samo i samo na doenje ne znam zosto bi provocirala kakanjeto, imam nekade procitano deka ako se cesto provocira moze i da se navikne pa da kaka samo na toj nacin ama ne znam kolku e vistina... Da li so probaso cajce bekutan ili so masiranje na meseto i vezbicki so nozete, kako da vozi tocok?




kikicka -> RE: Колку често кака вашето бебе? (16.5.2013 22:33:38)

Мрија чиста глупост е тоа дека ќе ја навикнеш така да кака ако ја провоцираш. Моето не какаше, бевме на Ад имаше и грчеви и запек. Ако сте на доење пробај да јадеш сливи што е можно повеќе и потечна храна. А ако сте на АД пробај или разговарај со педијатарот дали кожеш да му дадеш парафинско масло. Јас мојот проблем го решив со сирупот Ласс Б на билна база е и за месец се среди столицата.

ИЗВОРНА ПОРАКА: marija/

Мамички ај ве молам да ми кажете некој доколку има искуство: дали на некоја мамичка и се има случено бебе од месец ипол да нема какано само неколку недели освен со провокации и до кога и дали има негативни последици од тоа што ја провоцирам да кака. Ве молам помогнете не знам веќе што да мислам, многу се нервирам и мие страв од нервозата да не изгубам млекото [sm=zmeden.gif]





marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (17.5.2013 11:49:24)

Мили мои ние сме доење, бев и на педијатар и ми препишаа чепчиња и ставив еднаш и се искака а после тоа пак не можеше сама, и давав и чај бекутан ама од него полошо и е, повеќе грчеви добива и секој ден вежбаме со ножињата како да возиме точак и и го масирам стомачето ама пак ништо страв ме фати, сега пак ќе ја носам на педијатар а сакав да прашам тој сирупот треба матичен да го препише или на приватно е, морам да и го решам тој проблем со какањето оти премногу ми плаче од што не може да се искака па морам јас да и помогнам. И да пијам и компот од сливи. Поздрав до сите и секако ќе ве известам што направив [sm=smiley13.gif]




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.5.2013 16:11:55)

Се уште ништо не успеав да постигнам, е полудев веќе нон стоп и на педијатар ја носам и пак ништо, внимавамам и на исхраната [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.5.2013 18:51:50)

marija/, koga mojata kerka bese tolku malecka, pominuvavme niz istoto. Pedijatrite me ubeduvaa deka bebe koe e samo na majcino mleko e normalno da ne kaka i do 14 dena. Jas nemav sila i srce da go cekam toj period, a dete da ima maka (iako ishranata mi bese poveke od uredna za doilka) pa 2-3 pati upotrebiv cepce kako provokacija da se iskaka (ako se nemase iskakano samostojno poveke od 5-6 dena).
Problemot se resi otkako vovedovme cvrsta hrana, t.e pocnavme so kasicki (na 4 meseci).
Vo meguvreme obidi se so Espumisan kapki protiv grcevi, dali ke imaat efekt kaj tvoeto bebe.




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.5.2013 19:47:34)

sandriana фала на одговорот еве веќе 2 дена како ги користам еспумисан капките а почнав и чај од хумана од коморача и ким од денеска резултатот ќе го видиме ама стварно не можам да си го гледам бебето како се мачи и плаче цело време [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (25.5.2013 16:23:35)

Мамички, сакав да ви кажам дека денеска се искака моето бебенце со помош на капките еспумисан и чајот хумана од коморача и ким, ви благодарам на трпеливоста и на помошта од ваша страна. поздрав до сите [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Malecka23 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (10.6.2013 8:45:42)

M kaka po 3-4 pati na den ili posle jadenje ili za vreme na jadenje




Mihaela 2010 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (10.6.2013 9:00:59)

kerka mi ednas dnevno obavezno,ama se nekoi brbuski
ohh kolku jade tolku kaki[sm=smiley1.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (10.6.2013 9:02:45)

Најмалку по двапати на ден




eli07 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (11.6.2013 19:06:20)

I nie sme tuka negde 2 pati dnevno vo prosek ;)




meU87 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (11.6.2013 22:04:59)

Некогаш кака после секој оброк(тоа би било околу 4пати дневно), а некогаш само 2пати. Конкретно денес еднаш има какано, но ја очекувам додека да заспие да кака уште еднаш




moni teo -> RE: Колку често кака вашето бебе? (11.6.2013 22:34:16)

nekogas se slucuva vo denot i po 2 pati a nekogas moze i 2 dena da ne kaka




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (18.6.2013 12:58:20)

Пак се вративме на почеток веќе 2 ипол месеци е бебто а не може сама да кака се изнамачивме со бебчето не знам што веќе да превземам ќе почекаме уште малку за да почнеме со сокчиња [sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (18.6.2013 13:07:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: marija/

Пак се вративме на почеток веќе 2 ипол месеци е бебто а не може сама да кака се изнамачивме со бебчето не знам што веќе да превземам ќе почекаме уште малку за да почнеме со сокчиња [sm=smiley1.gif]


А нели почнавте со капките, не ви помогнаа? Ние на таа возраст какавме преку еден ден, ие покажуваше значи дека нешто се мачи да се искака, не го болеше мешето. Мене тогаш ме соватуваа дека до 5 дена го сметаат за нормално, е после 5 дена се преземале мерки. И повеќето што јаимале таа мака кажуваат дека после воведување на цврстатахрана им се регулирала столицата.




sandriana RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (18.6.2013 14:30:46)

Продолжете сепак со капките против грчеви, или чајче, и ако бебето нема тврдо меше и многу грчеви, не го форсирајте за какање, барем 5-6 дена. Издржете уште малку, па од 4 месеци, со дохраната, полека ќе се регулира, верувам (бидејки и ние бевме иста песна на таа возраст).




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (19.6.2013 11:37:40)

Да ни помогнаа капките ама сега веќе не ни помагаат, и ја чекам 5 дена и кога ќе почне да плаче ја провоцирам да кака а инаку веќе грчеви немаме откако го користеме чајот од коморача и ким и јас одвај чекам да почнеме со дохрана за да се регулира столицата на бебто оти се изнамачи милото [sm=smiley13.gif][sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>