RE: Колку често кака вашето бебе? (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Fiao -> RE: Колку често кака вашето бебе? (21.6.2012 18:17:25)

Hmm jas sum cula i deka zelena kaka na doence moze da znaci nastinka, zatoa najdobro e da se konsultirate so pedijatar, sepak malecko bebece, bez razlika dali nema dovolno mleko ili se raboti za nastinka mislam deka deka toa ne se mali raboti za tolku malo bebe [sm=zmeden.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ananija

Dragi mamicki, nie napolnivme mesec i dva dena, dva dena po red ova moeto zverce preku den spie i cica kolku tolku ne place za cicanje ama od 18 do 23 casot ne spie slabo cica spie do kaj 2.30 po polnokj togas ke cicne za mene nedovlno zosto i ciceto e go isprazni i potoa celo vreme se trtka vrtka pretka otvora uste pak ja vratam na grada nesaka ili cicne ednas dvapati i ke si ja liska posle gradata i kakata i e malku kolicinski i zelenka kako da se opraime zosto e taka se nerviram dali i e od toploto dali menuva naviki dali ima pomalku potreba od mlekce, zosto pred edna nedela mnogu ubavo cicase i mockase kakase me plasi kako ke napreduva ovoj mesec so vakov ritam.





Ananija -> RE: Колку често кака вашето бебе? (22.6.2012 12:57:27)

Ete pak vcera ce den si spiese i cicase vo devet ja banjav cicase i legna vo 23 i do 7 nautro si cicase odlicno na dva casa i normalno kakata bese obilna izolta, se nadevam deka menuva nesto ili pak toplo i bilo ilipak ednostavno toj den ne bila tolku mnogu gladna dobro e sto traese samo dva dena.




ananikol -> RE: Колку често кака вашето бебе? (23.6.2012 0:17:18)




Od 18 meseci pa do sega (2god1mes) kakame nautro posle spienje.Se slucuva,no mnogu retko i popladne no vo prosek-ednas.




Fiao -> RE: Колку често кака вашето бебе? (24.7.2012 14:13:30)

majki daj pomagajte Angelina ima 7 i pol meseci, si jade normalno po 3 obroci, plus cice vo tekot na denot, ama bez 5-6 pati kakanje ne sme. i toa normalni gomca, samo mali... dali e normalno tolku cesto? imajte vo predvid deka ona si jade veke 2 meseci, znaci hranata ne i e nova... sto bi mozelo da bide? vasite kolku cesto kakaat?




Calypso -> RE: Колку често кака вашето бебе? (24.7.2012 16:54:13)

И син ми во тој период какаше буквално после секое јадење, значи ако има пет или шест оброци, штом ќе се најадеше обавезно полнеше пелена, ама не многу, баш како што велиш, по малку, а нормално. Прашав педијатар, ми рече таков му е метаболизмот, добро си јаде, па нема потреба за грижа. Тоа траеше некаде до 10-11 месеци и потоа почна да кака по два до три пати дневно. Еве сега на 16 месеци, најчесто кака два пати дневно, еднаш наутро и еднаш навечер, ама може да е случи и уште еднаш или два пати да се искака. Ама не секој ден. Не се секирај. Подобро е така, отколку не дај Боже запек да има, па да се мачи.




Fiao -> RE: Колку често кака вашето бебе? (24.7.2012 18:12:54)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

И син ми во тој период какаше буквално после секое јадење, значи ако има пет или шест оброци, штом ќе се најадеше обавезно полнеше пелена, ама не многу, баш како што велиш, по малку, а нормално. Прашав педијатар, ми рече таков му е метаболизмот, добро си јаде, па нема потреба за грижа. Тоа траеше некаде до 10-11 месеци и потоа почна да кака по два до три пати дневно. Еве сега на 16 месеци, најчесто кака два пати дневно, еднаш наутро и еднаш навечер, ама може да е случи и уште еднаш или два пати да се искака. Ама не секој ден. Не се секирај. Подобро е така, отколку не дај Боже запек да има, па да се мачи.

Uf bas mi olesni, fala ti Calipso sega barem da ne mu ja mislam... i jas taka mislev ama majka mi nekade procitala deka stom mnogu cesto kaka demek nesto od hranata moze da ne i prija... i me nafura bezveza. thx!




light -> RE: Колку често кака вашето бебе? (25.7.2012 11:05:27)

ne znam kade da prasam pa ajde ovde .za parazitite (glistri) kakvi simptomi imaat kaj bebinjata i kako se pojavuvaat




stars -> RE: Колку често кака вашето бебе? (27.9.2012 22:13:21)

Zdravo Mamicki. Pred da se obrtam povtorno na pedijatar moram da ve konsultiram! Devojceto mi ima dve godini bez dva meseci, vo posledniov period imame strasen problem so kakanjeto!! Aj so ne se kaka redovno, tuku ima i mn cvrska stolica. Koga ke dojde vreme za kakanje, kutroto se otepuva od placenje, go stiska gazeto i na kraj nisto!! Dva-tri pati se sluci od sto e pregolemo i tvrdo gomceto da i se napravi golem otok kaj gazeto!! Ve molam ako imate nekoj sovet kazuvajte!!Probuvam so se so ke mi kazat ama nisto- ista pesna!! Pedijatarot mi vika kako so e normalno 3 pati na den da kaka taka e i na 3 dena ednas!! Dajte nekoj sovet ve molam!! pozz vi blagodaram




Annet -> RE: Колку често кака вашето бебе? (27.9.2012 22:19:25)

mila stars jas se soocuvam so problem kako tvojot,vo temaOPSTIPACIJA NA BEBINJATA imam mnogu pisuvano,za da ne pisuvam tuka sega vo privatna poraka ke ti napisam sto pravam jas i sto i davam,vazi? citaj vo pp




stars -> RE: Колку често кака вашето бебе? (27.9.2012 22:45:38)

Ti blagodaram Annet!! Sega ke procitam ako najdam nekoj izlez!! Veke neznam poveke sto da pravam so devojcevo!! Aman kutroto se iznamacuva!! Falati mila!! poz




stars -> RE: Колку често кака вашето бебе? (27.9.2012 22:46:50)

Fala Annet!! Vo istiov moment ke procitam sto resenija se nudat!! Veke neznam sto da pravam so devojcevo!! kutroto se namaci!! Ti blagodaram mila.poz




malenaa -> RE: Колку често кака вашето бебе? (26.10.2012 12:08:31)

mamicki, moeto bebe prviot mesec pa do 4 dena si kakase normalno, po 3,4 patni na den...no megutoa od togas navamu nikao neke da se iskaka samo, se so termometarce, ke cekam do kaj 6,7 dena i gledam se maci i moram da mi pomognam zal mi e....go nosev na pedijatar mi rekoa deka stomaceto mu e ok, ne mu e tvrdo dekak ke si se iskakao i pak cekaj jas cela nedela (deka e na majcino meleko bilo normalno do edna nedela ne se iskaka) i vise osmiot den pak so termometarce se kakame zosto e placliv i celo vreme se napnuva da se iskaka a nemoze i zal mi e da go gledam takov....dali e toa ok, doktorkata mi vika da ne sum mu stavala topolmetarce zs ke mu staneli mrzlivi crevata, a so da pravam jas koga neke....????




JanaMarija -> RE: Колку често кака вашето бебе? (26.10.2012 12:25:47)

Zdravo mamicki. Moeto bebe ima 23 dena :))) stolicata mu e zlatno zolta ama kaka samo 1 vo denot ili preku 1 den, a nema grcevi, si cica na 2 saati preku den, na 3 preku nok. I koga ke se pokaka si naplaka za cel den sto ne kakalo-obilno e, do gusa.

Sto mislite vo red li e toa?




dostickage -> RE: Колку често кака вашето бебе? (26.10.2012 13:24:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Zdravo mamicki. Moeto bebe ima 23 dena :))) stolicata mu e zlatno zolta ama kaka samo 1 vo denot ili preku 1 den, a nema grcevi, si cica na 2 saati preku den, na 3 preku nok. I koga ke se pokaka si naplaka za cel den sto ne kakalo-obilno e, do gusa.

Sto mislite vo red li e toa?


Sosem vo red,odlicno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




zzaa -> RE: Колку често кака вашето бебе? (2.12.2012 10:55:20)

mojata kaka 5-6 pati dnevno samo sto ke se najade odma kaka ima mnogu brz metabolizam




sladjana ms -> RE: Колку често кака вашето бебе? (2.12.2012 11:09:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

mojata kaka 5-6 pati dnevno samo sto ke se najade odma kaka ima mnogu brz metabolizam

Potpolno isto. Kako jade taka kaka i nisto ne se zafaka za nego i izgleda slabicok, a si jade sve.




Bela Bela -> RE: Колку често кака вашето бебе? (4.12.2012 5:37:27)

Moeto ima 7 nedeli i 3 dena i kaka non stop sekoe menuvanje pelena taa e pokakana ne znam kolku pati vo denot isto i mnogu prdi :)a i dosta e popravena(barem jas taka mislam)2300 grama dosega,ima mn brz metabolizam.nema grcevi vo stomaceto nekogas se slucuva da negoduva navecer i se oseka deka ima vozduh vo stomaceto ama so pravilno pozicioniranje i masaza ke si se isprdi i zavrsena rab.za sega dobra e pa za ponataka ke vidime.pozdrav




AnnaMolly RR -> RE: Колку често кака вашето бебе? (4.12.2012 8:29:38)

Бел Бела, ако е само на цицање, тоа е нормално, ама нека ти пишат другите мамички кои доеле поточно за ова.
А за поправањето не е многу 2.300 грама за речси два месеци. Мојот се поправи првиот месец 1.400 грама, вториот 1.600 грама. После полека ќе почне да намалува секој месец.




Pepelaska * -> RE: Колку често кака вашето бебе? (4.12.2012 9:10:34)

бела бела, не се грижи баш дбро е што си го ослободува мешето.Сестра ми баш има бебе од една недела и исто кака по секое цицање па им рекле дека е супер.




eli07 -> RE: Колку често кака вашето бебе? (4.12.2012 9:33:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Бел Бела, ако е само на цицање, тоа е нормално, ама нека ти пишат другите мамички кои доеле поточно за ова.
А за поправањето не е многу 2.300 грама за речси два месеци. Мојот се поправи првиот месец 1.400 грама, вториот 1.600 грама. После полека ќе почне да намалува секој месец.

AnnaMolly ti kako poiskusna :) posto moevo mece turbo ide vo kilaza imam dosta pisuvano za toa (imame 4,5 meseci) kacuvase 1.800, pa 1.500, pa 1.100 i 4 mesec 1000 kg.me interesira koga pocna tvoevo da namaluva vo kilaza[sm=zmeden.gif] Pedijatarov mi vika sega zimno vreme decata uste poveke kacuvaat vo kilaza a pomalku vo dolzuna.I me razocara oti veke imame 9 kg na samo 4 meseci.Fala..... pozdrav




radi -> RE: Колку често кака вашето бебе? (26.2.2013 22:28:25)

Мојот син кака доста често после секој подој може да се каже дека кака не многу ама мислам доволно за него се случува да кака и зелено ама тоа е ако е наладен мислам а инаку си е убава жолта боја а за гладен не верувам бидејќи секогаш ако му давам да цица не одбива и убаво си напредува[sm=jezicek.gif]




Фиданче -> RE: Колку често кака вашето бебе? (28.2.2013 14:27:38)

Mojava cuca kakase prviot mesec 3-4 pati a sega-2mesec sme ednas do dvapati na den, t.e. na nok , :) se navecer kaka i cel den trtka, duri mislam od toa mi se budi preku den, pa neznam dali da i dadam chajche? do sega ne sme probale. Ona ne plache ama se stiska kutrichka dur da trtne [sm=smiley1.gif]




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (30.4.2013 14:15:36)

Здраво мамички, ај да Ве замолам да ми помогнете, моето бебе е 27 дена и еве како 10 дена нема какано, сакам да кажам сама да се искака туку јас со провокација двапати и помогнав да се искака, сакам да знам дали е нормално ова и кога отприлика ќе може сама да се искака, ако некој имаслично искуство помогнете ми. Поздрав [sm=smiley1.gif][sm=smiley13.gif]




Bethany -> RE: Колку често кака вашето бебе? (30.4.2013 14:25:02)

Marija/ ako go SAMO dois bebeto nema voopsto potreba da se zagrizuvas sto ne kaka i po dve nedeli... Doeni bebinja ne mozat da imaat zapek ako se plasis od toa i zatoa nema potreba da provociras istoto. E sega ako e na adaptirano, osven da ne mu godi mlekoto, pa da go smenis, ne znam sto drugo bi ti kazala.




marija/ -> RE: Колку често кака вашето бебе? (30.4.2013 14:40:49)

Bethany фала на брзиот одговор, да го дојам бебето, и ме фат стрв оти на почетокот какше и до 7 пати а сега еве 10 дена нема ништо и се грчи и плаче, многу прди и кога ја масирам на стомачето не плаче, не знам што да правам, кога ја провоцирав да кака откако се искака не се грчеше и не прди ама утредента пак истото, не знам што да превземам во врска со грчењето, ако можете да ми помогнете ќе ви бидам благодарна [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>