RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


bile_r -> RE: Испитувања во бременоста (15.6.2011 22:05:26)

Јас денес правев крвна слика и тромбоцитите ми се покачени на 511 навистина не знам што е причината и сега за една недела ке правам повторно крвна слика да видиме дали ке продолжат да се ппокачуваат а сум во 9 недела не знам што ке биде но се исплашив и сега ништо не ми препишаа ке видеме за една недела имал ли некој искуство со покачени тромбоцити




anedespo -> RE: Испитувања во бременоста (16.6.2011 9:14:05)

Zolva mi imase mnogu pokaceni, pa piese i terapija (pojma nemam sto), redovno se ispituvase na hematologija (ima istorija so problemi na krvta), i nikakov problem nemase vo bremenosta. Si rodi zdravo ubavo devojce. Taka da nisto ne se grizi, uzivaj vo bremenosta i ostavi gi doktorite da ja sredat taa rabota.




bile_r -> RE: Испитувања во бременоста (16.6.2011 10:10:52)

Fala ti jas odam kaj transfuziolog na pregledi pa ke vidime sto ke mi prepise drugata nedela




KRISTIJANA* -> RE: Испитувања во бременоста (20.6.2011 15:33:44)

Bi sakala dokolku nekoj e vo tek da mi odgovori , skriningot za organite se pravi striktno vo 20 nedela ili ako se zadocni na primer 21 va nedela ne e nisto strasno ?
pozzz




blond -> RE: Испитувања во бременоста (20.6.2011 15:36:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

Bi sakala dokolku nekoj e vo tek da mi odgovori , skriningot za organite se pravi striktno vo 20 nedela ili ako se zadocni na primer 21 va nedela ne e nisto strasno ?
pozzz

Јас го правев при крај на 21 недела, значи не е ништо страшно и да се задоцни.




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (20.6.2011 22:23:48)

4d skriningot se pravi vo period od 20-22 nedela.Jas ke go pravam sega vo sreda i ke bidam 22 nedela.Znaci samiot doktor toa mi go kaza, ne porano tuku otprilika togas




Carelija -> RE: Испитувања во бременоста (20.6.2011 22:54:48)

Jas go pravev tocno vo 20 nedela zatoa sto togas mi kaza d-r. znaci sekoj razlicno




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (20.6.2011 23:08:59)

se zavisi do doktorot no i na mene doktorkata mi kaza tocno 20 nedela fakticki 19 i nekolku dena jas bev 19n i 3 dena koga go pravev




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (20.6.2011 23:20:29)

Skriningot se pravi od 20 do 22 ned. nema strikno pravilo dali 20, 21 ili 22 sekoj dr. si ima svoe mislenje.Jas licno pravev 2 skrininga eden vo 19+2 ( vo sv.lazar) i eden vo 23+3( vo sistina) 2 si se 2 sto e sigurno sigurno e [sm=jezicek.gif] Se salam slucajno taka izleze[sm=smiley1.gif]




KRISTIJANA* -> RE: Испитувања во бременоста (30.6.2011 8:28:00)

Zdravo na site :)

pred nekoj period pravev krvna slika , zelezoto mi bese 7.2 . privatniot kaj sto odam mi rece deka ok da ne pijam nisto , do slednata kontrola a maticniot koga go vide voopsto ne mu se dopagjase i mi rece da pijam sirup legofer .Citav na net ne deka e kojznae kolku jak i dece go pijat aam se mislam dali da pocnam da go pijam ili da ne se polnam so hemija i da pocekam za dve nedeli koga ke odam kaj privatniot so nova krvna slika da vidam sto ke mi kaze ...[sm=zmeden.gif]

pozz do site [sm=nosecka.gif]




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (30.6.2011 8:44:35)

Kristijana, mislam deka min granica e okolu 10 za serumsko zelezo, ama se zavisi kade si ja pravela analizata i kakov metod koristele pa referentnite vrednosti moze da variraat. Jas bi ti preporacala intenzivno da go pokacis zelezoto na prirodna baza, salata so cveklo (svezo), med so seme od kopriva (2-3 pati na den po edna drvena ili plasticna lazica-koga zemas med nekoristi metalna lazica), blitva, spanjak...
Medot moze nekade vo forumov da procitas ali se podgotvuva vo 1 tegla med se stava 100 gr seme od kopriva i 1/2 ceden limon, se se mesa.
Pozdrav




KRISTIJANA* -> RE: Испитувања во бременоста (30.6.2011 13:23:43)

Fala Ti Vanessa na sovetot navistina mislam deka e podobro da probam na priroden nacin ......nemozam da podnesam med ama moram :(((((((( se za [sm=duda.gif]




vesnab -> RE: Испитувања во бременоста (19.7.2011 13:14:53)

jas sum 23 nedela i denes kje pravam skrining, mene mi kaza ginekologot deka od 21 do 23 nedela se pravi :) kako i da e edvaj cekam da go vidam bebceto zatoa shto eden mesec skoro go nemam videno samo go osekjam kako se prevrtuva :)))




Elena Eni -> RE: Испитувања во бременоста (19.7.2011 20:28:06)

Zdravo devojki
Jas od utre vleguvam vo 6-ta nedela od bremenosta, a veke denes pravev ispituvanje na transfuziologoja. Pred 3 meseci imav spontan abortus, pa od istata prichina doktorot mi reche deka tie ispituvanja za Affa ili slichno se pravat pri povtorno zabremenuvanje, a ne po spontaniot, navodno vo bremenost pokazuvalo na Testot po realno shto vsushnost bilo problemot za spontaniot ili dali neshto ima problem. Dilemata i prashanjeto mi e slednoto, koga stignav na Transfuziologija doktorot Kocho mi se iznachudi zoshto sum otishla i koj me pratil, deka navodno tie ispituvanja tamu se pravele po spontan, a vo bremenost ne pokazuvalo raealno. Dali tie ispituvanja se pravat vo bremenost ili po spontan (kako vo mojov sluchaj) shto mislitie? I doktorot (ginekologot) mi reche preventivno da pijam Aspirin 100, a mene mi e strav da ne mi predizvika krvarenje, pa dali nekoj od vas ste imale losho iskustvo od Aspirin 100. Chudno mi e shto dvajcata doktori se sprotivni eden od drug?!




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 11:26:19)

Elena Eni tie ispituvanja jas gi pravev i po spontaniot.A obavezno se pravat i vo bremenosta.Taka da nisto strasno sto si gi napravila
Toa sto pies aspirin 100 isto ne e loso .Koga ke ti bidat gotovi rezultatite ke se vidi dali ke prodolzis so aspirin ili so inekcii ili ke uzivas bez nisto




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 12:11:18)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena Eni

Zdravo devojki
Jas od utre vleguvam vo 6-ta nedela od bremenosta, a veke denes pravev ispituvanje na transfuziologoja. Pred 3 meseci imav spontan abortus, pa od istata prichina doktorot mi reche deka tie ispituvanja za Affa ili slichno se pravat pri povtorno zabremenuvanje, a ne po spontaniot, navodno vo bremenost pokazuvalo na Testot po realno shto vsushnost bilo problemot za spontaniot ili dali neshto ima problem. Dilemata i prashanjeto mi e slednoto, koga stignav na Transfuziologija doktorot Kocho mi se iznachudi zoshto sum otishla i koj me pratil, deka navodno tie ispituvanja tamu se pravele po spontan, a vo bremenost ne pokazuvalo raealno. Dali tie ispituvanja se pravat vo bremenost ili po spontan (kako vo mojov sluchaj) shto mislitie? I doktorot (ginekologot) mi reche preventivno da pijam Aspirin 100, a mene mi e strav da ne mi predizvika krvarenje, pa dali nekoj od vas ste imale losho iskustvo od Aspirin 100. Chudno mi e shto dvajcata doktori se sprotivni eden od drug?!

elena eni izvina vaka na prasanjeto stvarno e malku nezgodno no zosto tolku brzo naredna bremenost po spontaniot ginekologot neli ti kaza deka treba najmalku 6 meseci da cekas i jas imav eden spontan vo 13 nedela i mi rekoa 6 meseci ne smeam da zabremenam i trebase vo megu vreme da me pravat laporaskopija i histeroskopija i jas se nadevav deka pobrgu ke me napravat za da se resi toj problem no doktorot rece ne nemoze 6meseci ne smeeme da cepkame kaj matkata bidejki i treba vreme za da se vrati vo prvobitnata polozba od spontaniot abortus pa tek posleto po 7 meseci me pravija laporaskopija i histeroskopija,a bidejki i imam edna poznanicka sto koga i se desi abortus isto ne cekase 6 meseci po 3mesci pak zabremeni i pak i se rasipa i doktorot i kazal deka ne smee da ostanuva najmalku 6 meseci isto i drugi slucaevi znam sto se imale spontan obavezno cekale 6 meseci pa potoa,neka ti bide se so ubavo do kraj samo poveke odmaraj




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 12:42:53)

Mamicka77 sekoj organizam e prikazna za sebe.Vo pravo si za toa sto kazuvaat doktorite , no nemora da znaci deka ke bide taka.Ova od iskustvo go kazuvam , jas ne cekav 6 meseci iako vo mojot slucaj morase da se ceka.Bremenosta mi pomina bez nekoi pogolemi poteskotii i rodiv zdravo bebe
Elena Eni samo pozitivno i se ke bide super




*mika* -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 12:45:18)

Jas kolku sto sum informirana, posle spontan abortus se ceka 3-6 meseci, vo zavisnost od situacijata. Kolku porano se slucil abortusot, tolku porano moze da se zabremeni povtorno, isto zavisi i od hormonite, ako tie se stabilizirale vo rok od 3 menstrualni ciklusa, sigurno nema pricina za cekanje. Jas imav spontan vo 6-7ma nedela, pa mi rekoa posle 3 meseci mozeme da pocneme so obidi. Elena Eni sega samo posmireno, bez mnogu napori i nervozi, odmaraj i spij kolku povekje mozes barem do 12 nedela (na ova seriozno posveti vnimanie).
A za transfuziologija, se ispituva i posle abortus(ama toa e da se vidi eventualno pricinata) i mnogu povazno e da se ispita na pocetok na naredna bremenost za da se reagira na vreme ako ima bilo sto. I jas bev na aspirin, ne se sekiraj toj moze samo da pomogne. Moj sovet ti e i posle ova ispituvanje, za mesec -dva najkasno pak da pobaras od dr da ti dade uput, za da proveris vrednosti, tie znaat da se menuvaat. I ne se sekiraj, koja terapija i da e, samo moze povekje da pomogne, otkolku da nasteti.. jas za mojte terapii (prvo aspirin, sega kleksan)se konsultirav barem so 4-5 dr, edni se poveke za, drugi pomalku, no vo edno se slozni, deka bez terapija moze samo poloso da e. 
Imaj lesna bremenost, i zdravo i ubavo [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]




Beatris -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 13:22:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

elena eni izvina vaka na prasanjeto stvarno e malku nezgodno no zosto tolku brzo naredna bremenost po spontaniot ginekologot neli ti kaza deka treba najmalku 6 meseci da cekas i jas imav eden spontan vo 13 nedela i mi rekoa 6 meseci ne smeam da zabremenam i trebase vo megu vreme da me pravat laporaskopija i histeroskopija i jas se nadevav deka pobrgu ke me napravat za da se resi toj problem no doktorot rece ne nemoze 6meseci ne smeeme da cepkame kaj matkata bidejki i treba vreme za da se vrati vo prvobitnata polozba od spontaniot abortus pa tek posleto po 7 meseci me pravija laporaskopija i histeroskopija,a bidejki i imam edna poznanicka sto koga i se desi abortus isto ne cekase 6 meseci po 3mesci pak zabremeni i pak i se rasipa i doktorot i kazal deka ne smee da ostanuva najmalku 6 meseci isto i drugi slucaevi znam sto se imale spontan obavezno cekale 6 meseci pa potoa,neka ti bide se so ubavo do kraj samo poveke odmaraj



Мамичка77 те молам не донесувај заклучоци кои водат до обесхрабрување според сопствениот случај. Лично познавам неколку примери кои веднаш после спонтаниот успеале да си ја износат бременоста до крај и сега си имаат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]

Твојов пост звучи како благо укорување, демек како си можела??? Нели ти кажаа?
 
Не е убаво така, секој си има своја приказна!

Елена Ени, се најубаво!
 




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 13:27:29)

jas se izvinuvam ako ova zvuci negatinvo no jas go iskazuvam ona sto mi e kazano i sto imam nekolku primeri videno ako ne treba da se ceka matkata da se vrati vo prvobitnata polozba zosto togas za mene cekaa i ne me napravija odma laporaskopija i histeroskopija seto toa go pravev vo remedika na privatno i me kostase 1200evra samo operacijata baska drugi raboti ako e mozelo taka doktorot ke me pravese odma no toj rece da pocekame 




Beatris -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 13:31:14)

Сигурно затоа што секој случај е различен! Да не донесуваме заклучоци според еден пример. По твое што би требало во моментов да направи Елена која веќе е бремена 6 недели?

Јас би рекла да ужива во бременоста, да ги слуша докторите и да не се нервира за непотребни работи.




Martins mom -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 13:37:15)

Секоја жена си е случај за себе. Кај некои матката се враќа многу брзо во нормала, како кај мене на пример. По 40 дена кога појдов на гинеколог, др ми рече дека не му се верува, како воопшто да не сум родила, се’ си е по старо[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Елена Ени, имај лесна бременост!!![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Elena Eni -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 19:19:06)

Kako i da e, vo blagodaram na site za poddrshkata i edno pojsanuvanje za onie shto se zbuneti ili im e chudno (i toa e normalno)- Jas razgovarav so doktorot na taa tema, kolku treba da se cheka za povtorno zabremenuvanje, za shto toj mi odgovori deka i vednash da se zabremeni ne e pogreshno i ne e rizik za bebeto tuku za majkata e po komplicirano, odnosno treba rechisi patoloshki da go nosi. 3 meseci za organizam koj se vratil vednash vo normala, bez nikakvi komplikacii po spontaniot, a vlijae i vo kolku dlaboka bremenost sme bile,  e dovolno vreme, so toa shto doktorot po sledenjeto za ovie 3 meseci mi reche da se odnesuvam naj nornalo, iako jas odmaram i poveke vnimavam i na fizichka rabota i na ishrana.
Sekogash postoi Rizik i za normalno planirano zabremenuvanje i za povtoruvachki spontan, no se sadevam deka se ke bide vo red!
Jas nikogash ne sum imala nikakvi infekcii, bakterii, nitu kandida, imam redoven ciklus cel zivot- pa se sluchi spontan, Gospod znae zoshto, taka da i sega e isto, ako saka da se desi neshto ke se desi, ako treba kerka mi da ima sestra- brat ke ima, hehehhe...!
Ushte ednash, posle prvata deprimirachka sugestija, vi blagodaram na site shto ste so mene!!! kiss *****




Elena Eni -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 19:24:10)

Jas navistina se raduvav koga ke chuev deka posle mesec, dva -tri zeni po spontan vednash ostanale bremeni i se super zavrshilo t.e so bebe, ehhehe, I jas chekav da pominat barem 3 meseci i da ostanam bremena, pa sreka vednash se fati.
Ima i po spontan shto chekale po 1- 2 godini, pa povtorno imale spontan i toa go sretnav po forumive.




suzeto -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 23:00:09)

vo koja nedela se pocnuva so ispituvanja




Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>