RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


kapina -> RE: Испитувања во бременоста (20.7.2011 23:27:25)

da da i na mene taka mi kaza ginekologot oti posle 6 meseci treba da probuvame pak no sekoj slucaj si e sam za sebe sepak zavisi sto e bila pricinata za abortusot 




Elena Eni -> RE: Испитувања во бременоста (22.7.2011 15:02:44)

Ispituvanjata shto gi pravev pred 4 dena na Transfuziologija trebashe da gi zemam denes rezultatite i zamislete denes mi rekoa drugiot petok!!! Nemalo koj da gi napravi, site bile na odmor i so nedeli se cheka..




micakraf -> RE: Испитувања во бременоста (5.8.2011 12:53:37)

Здраво на сите јас сум малку нова на форумов ама сакам вака да ве прашам некои работи што како бремена сум сега сум 18 недела и во врска со овие испитувањата јас до сега имам правено 2 вагинално ехо  3 обично ехо и пред 2 недели правев за даунов синдром друго ништо неам правено сега тек прв пат ке ми зимат брисеви до сеага ништо не знам дали се правам како што треба или не..вцера без само за крв ама не ми е тука гинекологот да ми ги види резултатите., и уште нешто пто треба да с епие јас пијам магнезиум,pregnance,и тие за заби што се fluronatril li bea taka nekako...ако може некој нека ми одговори..фала ви мнг
позз




blond -> RE: Испитувања во бременоста (5.8.2011 13:17:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: micakraf

Здраво на сите јас сум малку нова на форумов ама сакам вака да ве прашам некои работи што како бремена сум сега сум 18 недела и во врска со овие испитувањата јас до сега имам правено 2 вагинално ехо  3 обично ехо и пред 2 недели правев за даунов синдром друго ништо неам правено сега тек прв пат ке ми зимат брисеви до сеага ништо не знам дали се правам како што треба или не..вцера без само за крв ама не ми е тука гинекологот да ми ги види резултатите., и уште нешто пто треба да с епие јас пијам магнезиум,pregnance,и тие за заби што се fluronatril li bea taka nekako...ако може некој нека ми одговори..фала ви мнг
позз


Fluonatril нема потреба да пиеш.И јас ги пиев т.е шмукав па ги прекинав, немаше ништо фајде од нив.
Проверка на крв ќе си правиш секој месец обавезно.
За брисевите не е страшно, кога и да ги направиш не е на одмет. И мене првите брисеви ми беа околу 20та недела.
Помеѓу 20-22 недела е препорачливо скрининг на внатрешните органи на бебето.

Инаку, ако ти е во ред крвната слика и брисевите се уредни, магнезиум и прегнакер, друго не ти треба. И внесувај доволно калциум, избегнувај солена храна (поради отоци).




micakraf -> RE: Испитувања во бременоста (5.8.2011 15:37:24)

blond фала ти многу на советот,резултатите од крвта ми се во ред а да ти кажам тие за абите стварно не дека помагат нешто ..при секое миење на забите обавезно ми тече крв а и некој друг ми беше кажал дека и не е мнг добро да се пијат..како и да е фала ти..поздрав




miana -> RE: Испитувања во бременоста (5.8.2011 15:45:09)

Fluonaptrilot ne e za protiv krvarenje...Preku toa apce i deteto prima fluor i pomaga pri formiranje na zabite i gi stiti vasite zabi od opagaje i od karies
.Inaku protiv krvavrenje vi e vitamin C .




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (5.8.2011 16:26:06)

Tocno miana, po 1000 mg vitamin C da zemate, pomeka cetka da koristite i pompoleka pvnimatelno da cetkate da ne gi razranuvate nepcata. A floronatrilot e da gi stiti zabite od karijes, i pomaga pri formiraweto na zacetocite na zapcinjata kaj bebeto. Duri i za vreme na doenje se preporacuva da se zema.




micakraf -> RE: Испитувања во бременоста (6.8.2011 10:34:17)

fala vi na site mnogu znaci moze da zeam i c vitamin..epa ok zaso koga gi mijam mng mi krvarat...pozzz




Zivka* -> RE: Испитувања во бременоста (6.8.2011 23:22:38)

Devojki imam edno prasanje,mene hemoglobinot i e slab i mi dadoa apcinja da pijam, (jas od sekogas sum bila slabokrvna i sum piela apcinja za zelezoto ,ama so niv isto piev i B- complex i Vitamin C (vo makedonija) a ovde (vo Polska) mi prepisaa samo apcinja,dali e stetno za bebeto da pijam B-complex i vitamin C ?dali ima nekoj sto e slabokrven i ako moze da mi kazete kako go regulirate hemoglobinot ? vi blagodaram [sm=smiley31.gif]




eleonorastrumica -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2011 11:18:04)

ne e stetno da pies b compleks i c vitamin,za pojacuvanje na krvta priroden lek zemi si seme od kopriva so med go dzvakaj ke ti se pojaci krvta,jas ne bev slabokrvna pak so folnata kiselina piev c vitamin i b compleks ,jadev spanjak,zelka,brokula mislam deka malce od malce ti pomognav




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2011 17:14:24)

Jas sum vo 12 nedela od bremenosta i skoro do pred edna nedela bese se vo red, od koga pocnav skroz po malku da krvaram..moze da se rece sosema malku sto se primetuva samo na palomata. Ginekologot mi dade tableti utrogestan 200 koi se upotrebuvaat vaginalno ili oralno.Jas gi zemam vaginalno . Do pred sega primav na dva pati penicilinska terapija , prvata vo vtorata nedela poradi jaka nastinka sto ja zakaciv , a vtorata sega pred da prokrvaram poradi bakterija vo mokracata enterococus.Nekoi moi poznanicki mi kazuvaat deka i pokraj toa sto im otkrile bakterii ne primale terapija vo prvoto tromesecie.Mislite deka krvarenjeto mi e od terapijata? I drugo do sega koga odam na pregled ginekologot me pregleduva se vaginalno...dali smee seuste da me pregleduva vaginalno i dali mozda poradi toa imam problemi bidejci so prvata bremenost mnogu retko odev na pregled i vaginalno me pregledaa skoro pred da se porodam i se si bese vo red.Sega me zagrizuva seto ova a i faktot sto sum nad 35 godini starost.Ve molam za nekoe vase slicno iskustvo ili znaenje vo ovaa oblast.Pozdrav i cekam odgovor [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image]




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2011 18:48:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

Jas sum vo 12 nedela od bremenosta i skoro do pred edna nedela bese se vo red, od koga pocnav skroz po malku da krvaram..moze da se rece sosema malku sto se primetuva samo na palomata. Ginekologot mi dade tableti utrogestan 200 koi se upotrebuvaat vaginalno ili oralno.Jas gi zemam vaginalno . Do pred sega primav na dva pati penicilinska terapija , prvata vo vtorata nedela poradi jaka nastinka sto ja zakaciv , a vtorata sega pred da prokrvaram poradi bakterija vo mokracata enterococus.Nekoi moi poznanicki mi kazuvaat deka i pokraj toa sto im otkrile bakterii ne primale terapija vo prvoto tromesecie.Mislite deka krvarenjeto mi e od terapijata? I drugo do sega koga odam na pregled ginekologot me pregleduva se vaginalno...dali smee seuste da me pregleduva vaginalno i dali mozda poradi toa imam problemi bidejci so prvata bremenost mnogu retko odev na pregled i vaginalno me pregledaa skoro pred da se porodam i se si bese vo red.Sega me zagrizuva seto ova a i faktot sto sum nad 35 godini starost.Ve molam za nekoe vase slicno iskustvo ili znaenje vo ovaa oblast.Pozdrav i cekam odgovor [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image]

mami mami jas mislam deka veke ne sme da te gleda vaginalno no sekoj doktor razlicno raboti mene sega so ovaa bremenos samo vaginalno mi ja utvrdija vo 6 nedela i veke ne sa me gledale vaginalno a prethodnata i neuspesna bremenos celi cetiri meseci dodeka bev bremena me gledaa vaginalno ali mislam deka doktorkata e videla deka nesto ne e vo red pa zatoa me e gledala vaginalnona nareden pregled prasaj go dali smeta sto te gleda vaginalno neka prodolzi so nadvoresno eho




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2011 21:51:59)

Fala za mislenjeto mamicka 77 no kako da mu recam sepak e doktor pa da ne mi rece deka mnogu se mesam , a vsusnost go smetaat za eden od najdobrite doktori vo gradot.Ne znam sto ponataka.A sto stana so tvojata prethodna bremenost ako ne ti e nezgodno da zboruvas za toa a mozda imas i pisano dosega, jas sum clen od ponovo vreme na sajtov pa nemam videno.Te prasuvam slucajno i kaj mene da ne gleda nekoj problem ...no dosega mi nema kazano nisto.Pozdrav i se najubavo





anedespo -> RE: Испитувања во бременоста (7.8.2011 22:04:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: micakraf

fala vi na site mnogu znaci moze da zeam i c vitamin..epa ok zaso koga gi mijam mng mi krvarat...pozzz


Normalno e vo bremenost nepcata poveke da krvarat, neka ne te plasi. Mene stomatologot mi preporaca da ja smenam pastata za zabi nekoja poskapa kako Senzodine ili Paradentax. Jas ja koristam ovaa vtorava i ima efekti.




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (8.8.2011 10:12:05)

Devojki imam edno prasanje,mene hemoglobinot i e slab i mi dadoa apcinja da pijam, (jas od sekogas sum bila slabokrvna i sum piela apcinja za zelezoto ,ama so niv isto piev i B- complex i Vitamin C (vo makedonija)


Zivka, preporaclivoe apcinajta za zelezo da se primaat istovremeno so vit C bideji vit.C pomaga za podobra resorbcija na zelezoto. Inaku i jas vo tekot na bremenosta mi utvrdija slabokrvnost (toa e cesta pojava), od preparati piev Tothema (ampuli koi se rastvaraat vo malku voda i nekolku kapki limon) i se pijat posle jadenje, oti mozat da ti predizvikaat nagon za povrakanje, ali ekstremno brzo i najefikasno ke ti go kaci zelezoto vo krvta. Apcinjata za zelezo ne gi primaj na gladno za da ne ti pravat tegobi vo zeludnikot. Inaku iako si vo Polska, pobaraj ja tothemata mislam deka e najefikasna. I sekako na prirodna baza, seme od kopriva vo med i nekolku kapki limon. Salata od cveklo, spanjak....
mami mami, mislam deka krvarenjet ne ti e od penicilinot, bidejki i jas vo prvo tromesecie, uste neznaev deka sum bremena piev amoksiklav (amoksicilin) pa nemav nikakvo krvarenje. Voedno mislam deka netreba veke da te gledaat vaginalno, tuku samo so bicno eho, bidejki i so nego moze da se utvrdi dokolku ima nesto. Mene vaginalno me gledaa na 3 nedela prvpat koga mi konstatiraa i posle mislam 6 nedela , a potoa samo so eho odnadvor.




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (8.8.2011 10:31:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

Fala za mislenjeto mamicka 77 no kako da mu recam sepak e doktor pa da ne mi rece deka mnogu se mesam , a vsusnost go smetaat za eden od najdobrite doktori vo gradot.Ne znam sto ponataka.A sto stana so tvojata prethodna bremenost ako ne ti e nezgodno da zboruvas za toa a mozda imas i pisano dosega, jas sum clen od ponovo vreme na sajtov pa nemam videno.Te prasuvam slucajno i kaj mene da ne gleda nekoj problem ...no dosega mi nema kazano nisto.Pozdrav i se najubavo



mami mami ne se sekiraj sigurno ne e nisto strasno jas imav cista i pregrada na matkata (supseptus) i poradi toa uste od prviot den pocnav da krvaram i imav patoloskoa bremenost prvin doma potoa i vo bolnica posledniot mesec cistata i supseptusot ne dozvolile plodot da uspee i zavrsi za zal so abortus koga snema srceva akcija,no po 6 meseci se pravv laporaskopija i histeroskopija vo remedika  mi gi izvadija i po godina ipol od laporaskopijata ostanav bremena fala mu na boga eve sega cekame vo sekoj moment veke sum9 mesec i nosam kerkicka




miana -> RE: Испитувања во бременоста (8.8.2011 13:01:52)

Denes odam na skrining i ke vi pisam kako ke pominam :) Ke mi dadat i cd 




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (8.8.2011 15:26:43)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

Fala za mislenjeto mamicka 77 no kako da mu recam sepak e doktor pa da ne mi rece deka mnogu se mesam , a vsusnost go smetaat za eden od najdobrite doktori vo gradot.Ne znam sto ponataka.A sto stana so tvojata prethodna bremenost ako ne ti e nezgodno da zboruvas za toa a mozda imas i pisano dosega, jas sum clen od ponovo vreme na sajtov pa nemam videno.Te prasuvam slucajno i kaj mene da ne gleda nekoj problem ...no dosega mi nema kazano nisto.Pozdrav i se najuba

mami mami ne se sekiraj sigurno ne e nisto strasno jas imav cista i pregrada na matkata (supseptus) i poradi toa uste od prviot den pocnav da krvaram i imav patoloskoa bremenost prvin doma potoa i vo bolnica posledniot mesec cistata i supseptusot ne dozvolile plodot da uspee i zavrsi za zal so abortus koga snema srceva akcija,no po 6 meseci se pravv laporaskopija i histeroskopija vo remedika  mi gi izvadija i po godina ipol od laporaskopijata ostanav bremena fala mu na boga eve sega cekame vo sekoj moment veke sum9 mesec i nosam kerkicka


Fala za odgovorot i podrskata mamicka 77 , i te gledam posle toa sto si pominala mnogu si hrabra i polna pozitivna energija...samo prodolzi taka i ti posakuvam da imas lesen poragaj i se da pomine vo najdobar red i  da si go gusnes i da mu se raduvas na tvoeto devojce.Pozdrav i ubav den




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (8.8.2011 15:38:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Denes odam na skrining i ke vi pisam kako ke pominam :) Ke mi dadat i cd 


So sreca da ti e i ubavo da si pomines, a vo koj mesec se pravi toa i zosto?





Zivka* -> RE: Испитувања во бременоста (9.8.2011 0:12:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Zivka, preporaclivoe apcinajta za zelezo da se primaat istovremeno so vit C bideji vit.C pomaga za podobra resorbcija na zelezoto. Inaku i jas vo tekot na bremenosta mi utvrdija slabokrvnost (toa e cesta pojava), od preparati piev Tothema (ampuli koi se rastvaraat vo malku voda i nekolku kapki limon) i se pijat posle jadenje, oti mozat da ti predizvikaat nagon za povrakanje, ali ekstremno brzo i najefikasno ke ti go kaci zelezoto vo krvta. Apcinjata za zelezo ne gi primaj na gladno za da ne ti pravat tegobi vo zeludnikot. Inaku iako si vo Polska, pobaraj ja tothemata mislam deka e najefikasna. I sekako na prirodna baza, seme od kopriva vo med i nekolku kapki limon. Salata od cveklo, spanjak....

Znam za Tothema ampulite ,sum gi piela tie i Referrum -ampuli isto imam pieno,blagodaram vanessa30, ke gi pobaram ovde vo Polska ako gi ima ke si gi kupam... [sm=bravo.gif]




miana -> RE: Испитувања во бременоста (9.8.2011 9:10:00)

Devojki zdravo...Vcera bev na skrining kaj dr.Stankova.21 va nedela sum,bebeto e super.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]definitivno e [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image]  zdravo,zivo,tesko 386gr  i imam cd so klipcinja..Ja imam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] kako se prozeva,kako se gali,kako ni pokazuva muskuli..Zlatna e,srce majkino..Inaku za doktorkata i nejzinata strucnost,mozam da Vi kazam deka sum prezadovolna.Doktorkata e navistina profesionalec i na site toplo Vi aj preporacuvam-nema da se kaete. So prvata bremenost bev kaj nea vo remedika i sega povtorno ja pobarav,si ima nejzina ordinacija i raboti samo privatno. Ordinacija INA vo blizina na gradski park




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (9.8.2011 12:12:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

Fala za mislenjeto mamicka 77 no kako da mu recam sepak e doktor pa da ne mi rece deka mnogu se mesam , a vsusnost go smetaat za eden od najdobrite doktori vo gradot.Ne znam sto ponataka.A sto stana so tvojata prethodna bremenost ako ne ti e nezgodno da zboruvas za toa a mozda imas i pisano dosega, jas sum clen od ponovo vreme na sajtov pa nemam videno.Te prasuvam slucajno i kaj mene da ne gleda nekoj problem ...no dosega mi nema kazano nisto.Pozdrav i se najuba

mami mami ne se sekiraj sigurno ne e nisto strasno jas imav cista i pregrada na matkata (supseptus) i poradi toa uste od prviot den pocnav da krvaram i imav patoloskoa bremenost prvin doma potoa i vo bolnica posledniot mesec cistata i supseptusot ne dozvolile plodot da uspee i zavrsi za zal so abortus koga snema srceva akcija,no po 6 meseci se pravv laporaskopija i histeroskopija vo remedika  mi gi izvadija i po godina ipol od laporaskopijata ostanav bremena fala mu na boga eve sega cekame vo sekoj moment veke sum9 mesec i nosam kerkicka


Fala za odgovorot i podrskata mamicka 77 , i te gledam posle toa sto si pominala mnogu si hrabra i polna pozitivna energija...samo prodolzi taka i ti posakuvam da imas lesen poragaj i se da pomine vo najdobar red i  da si go gusnes i da mu se raduvas na tvoeto devojce.Pozdrav i ubav den


mami mami tezinata e mnogu golema no mora napred da se odi doedeka ne bev ostanala so 2ta bremenos mi bese mnogu potrsko i non stop plakav i veke izgubiv i nades no koga vidov deka mi kasne mesecnoto bev premnogu srekna i jas i mm i site okolu mene i si rekov mora da ziveam za ova prvoto ne bilo nase i gospod ne ni go dade mada koga se setam mi e stvarno mnogu tesko sega namesto da slaveevme 2 rodenden i da go ocekuvavme ova nie ja cekame samo prinovata no neka ni e ziva i zdrava pa zdravje ima vreme




micakraf -> RE: Испитувања во бременоста (10.8.2011 14:37:13)

zdravo..jas od utre vleguvam vo 19 nedela i sum zaintersirana za toa 4d ili screning ne znami jas veke sto e se pravelo nekade vo 21 nedela e da mi kazete nekoe iskustvo dali imate kade bi go pravela ne znam, dali na drzavna ili nekad epo privatnite...cekam mislenje sovet..pozzz




miana -> RE: Испитувања во бременоста (10.8.2011 14:42:33)

Devojki zdravo...Vcera bev na skrining kaj dr.Stankova.21 va nedela sum,bebeto e super.user posted image definitivno e user posted image zdravo,zivo,tesko 386gr i imam cd so klipcinja..Ja imam user posted image kako se prozeva,kako se gali,kako ni pokazuva muskuli..Zlatna e,srce majkino..Inaku za doktorkata i nejzinata strucnost,mozam da Vi kazam deka sum prezadovolna.Doktorkata e navistina profesionalec i na site toplo Vi aj preporacuvam-nema da se kaete. So prvata bremenost bev kaj nea vo remedika i sega povtorno ja pobarav,si ima nejzina ordinacija i raboti samo privatno. Ordinacija INA vo blizina na gradski park

(Одговор на членот mami mami)


eve jas sto sum napisala...Toplo ti ja preporacuvam doktorkava nema da zazlis...A za drzavno ke se iznacekas bogami ...imas sekade i sekade e 3000 denari..Inaku se pravi vo 21 va nedela i mi ispituvaat se,se gleda vo o boja,mu slusaat srce,pa dali gi ima site organi,mu brojat prstinja na noze i race  ,ama se detalno mu gledaat...Kaj ovaa doktorkava Stankova dava i cd so klipcinja od pregledot od ehoto..eve jas si imam i si go gledam...Vo boja,kako se prozeva,kako se cesa...Inaku ordinacija ina pobaraj ja na net na zlatna kniga ili na informacii ke ti kazat broj javi se i zakazi si..Dr.Katerina Stankova




@Mila@ -> RE: Испитувања во бременоста (10.8.2011 14:51:43)

Okolu 21 nedela bi trebalo da se napravi redoven pregled scrining na bebceto..voglavno se meri golemina tezina se merat i pregleduva razvoj na organite vnatreshni srcenceto i se proveruvaat drugi parametri.Moze toa da go pravi i tvojot maticen doktor dokolu ima dobar aparat, no ne e se do aparatot tuku i do toj sto go gleda bebeto.Jas bev kaj Dr. Dimcev vo sistina zadovolna sum od nego mng e oki strucen si e covekot.Obicno za kaj nego se zakazuva 2-3 nedeli odnapred samo ne znam kako ke bide sloboden so odmorive zs vo juli beshe na rabota.Pregledot tamu e 3000 den.Mozesh i na dr mesto da zakazesh.
Pozz




Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>