RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (10.8.2011 16:23:12)

micakraf na 21 nedela se pravi skriningot za 4 D, kako edna od najstrucnite ti ja preporacuvam i d-r Adamova. Adamova raboti na klinika vo SK, ama mnogu e tesko tamu da ja nades i da zakazes za kaj nea (so plavi kartoni bi ti bilo poeftino), no sekoj vtornik popladne pregleduva i vo Remedika. Tamu ovoj pregled isto ke te kosta 3000 den ista cena kako vo Sistina, so toa sto tamu sigurno ke ja najdes, si zakazuvas predgodno na telefon vo Remedika, samo bidejki si 19 nedela i ako planiras tamu da te pregleda, pobrzo javi se za da fatis termin.
Vo Remedika kako dosta solidna e i d-r Petrova, jas ne sum bila kaj nea megutoa mojata koleska koja se porodi pred eden mesec odese kaj nea i bese dosta zadovolna.




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (10.8.2011 20:04:57)

A dali nekoja od vas pravese ispituvawe vo 12 nedela od bremenosta..mislam deka e ona so zemanje na plodovata voda...




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (10.8.2011 20:06:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

Fala za mislenjeto mamicka 77 no kako da mu recam sepak e doktor pa da ne mi rece deka mnogu se mesam , a vsusnost go smetaat za eden od najdobrite doktori vo gradot.Ne znam sto ponataka.A sto stana so tvojata prethodna bremenost ako ne ti e nezgodno da zboruvas za toa a mozda imas i pisano dosega, jas sum clen od ponovo vreme na sajtov pa nemam videno.Te prasuvam slucajno i kaj mene da ne gleda nekoj problem ...no dosega mi nema kazano nisto.Pozdrav i se najuba

mami mami ne se sekiraj sigurno ne e nisto strasno jas imav cista i pregrada na matkata (supseptus) i poradi toa uste od prviot den pocnav da krvaram i imav patoloskoa bremenost prvin doma potoa i vo bolnica posledniot mesec cistata i supseptusot ne dozvolile plodot da uspee i zavrsi za zal so abortus koga snema srceva akcija,no po 6 meseci se pravv laporaskopija i histeroskopija vo remedika  mi gi izvadija i po godina ipol od laporaskopijata ostanav bremena fala mu na boga eve sega cekame vo sekoj moment veke sum9 mesec i nosam kerkicka


Fala za odgovorot i podrskata mamicka 77 , i te gledam posle toa sto si pominala mnogu si hrabra i polna pozitivna energija...samo prodolzi taka i ti posakuvam da imas lesen poragaj i se da pomine vo najdobar red i  da si go gusnes i da mu se raduvas na tvoeto devojce.Pozdrav i ubav den


mami mami tezinata e mnogu golema no mora napred da se odi doedeka ne bev ostanala so 2ta bremenos mi bese mnogu potrsko i non stop plakav i veke izgubiv i nades no koga vidov deka mi kasne mesecnoto bev premnogu srekna i jas i mm i site okolu mene i si rekov mora da ziveam za ova prvoto ne bilo nase i gospod ne ni go dade mada koga se setam mi e stvarno mnogu tesko sega namesto da slaveevme 2 rodenden i da go ocekuvavme ova nie ja cekame samo prinovata no neka ni e ziva i zdrava pa zdravje ima vreme


Neka e ziva i zdrava i so lesno da si se porodis




micakraf -> RE: Испитувања во бременоста (11.8.2011 9:41:49)

fala vi mnogu na site za sovetot sto mi go dadovte ke si zakazam na privatno za da ne se maltretiram po klinika..fala pozzz




miana -> RE: Испитувања во бременоста (11.8.2011 9:53:21)

Ti mozes i na klinika ama treba da zemes upat od maticniot ginekolog i da cekas redovi vo drzavna 




fila -> RE: Испитувања во бременоста (11.8.2011 11:11:27)

jas bev na 9-ti od sabajle na klinika za 4-de kaj dzikova imav zakazano pred 1 mesec a popladne bev vo re medika kaj adamova moze preteruvam so ova odenjevo po dva pati za se ama barem sega mi e mirna dusava




miana -> RE: Испитувања во бременоста (11.8.2011 11:13:37)

Lele nemojte tolku da sa opteretuvate pa duri i po dva pati da odis..Pa tolku zracenje ne cini ni za bebeto a i ti ne cini tolku mnogu da se opteretuvas..




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (11.8.2011 12:53:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

micakraf na 21 nedela se pravi skriningot za 4 D, kako edna od najstrucnite ti ja preporacuvam i d-r Adamova. Adamova raboti na klinika vo SK, ama mnogu e tesko tamu da ja nades i da zakazes za kaj nea (so plavi kartoni bi ti bilo poeftino), no sekoj vtornik popladne pregleduva i vo Remedika. Tamu ovoj pregled isto ke te kosta 3000 den ista cena kako vo Sistina, so toa sto tamu sigurno ke ja najdes, si zakazuvas predgodno na telefon vo Remedika, samo bidejki si 19 nedela i ako planiras tamu da te pregleda, pobrzo javi se za da fatis termin.
Vo Remedika kako dosta solidna e i d-r Petrova, jas ne sum bila kaj nea megutoa mojata koleska koja se porodi pred eden mesec odese kaj nea i bese dosta zadovolna.

za vo Remedika i jas vi ja preporacuuuvam doktorkata Elena Petrova jas sum veke triipol godini kaj nea i sum prezadovolna pozdrav do nea





mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (12.8.2011 18:18:04)

Здраво! Потребно ми е ваше искуство ...ве молам да ми одговорите!„!! Прочитав на некоја страница дека поради зголемениот ризик од хромозомско пореметување трудницата може да прави испитувања како: биопсија на хорионските ресички или за амниоцинтеза. Овие два теста имаа 100 % сигурност, па без грешка ги потврдуваат хромозомите односно неправилностите кај плодот, но го зголемуваат ризикот од абортус. Биопсија на дел од постелката, односно хорионските ресички се прави во 13 недела, а амниоцинтеза (земање на плодова вода со тенка игла низ стомакот на трудницата) во 16 недела. Конечните резултати се готови за 2.5 недели.
Ме интересира дали некој од вас ги правел овие испитувања и каде ми препорачувате......Поздрав




tedicka -> RE: Испитувања во бременоста (1.9.2011 12:23:54)

Jas pravev amniocinteza vo GAK...sto da ti kazam KATASTROFA i doktori i sestri i laboranti se pored tamu. Ako ne e apsolutno neophodno nemoj da se opteretuvas so ovie ispituvanja. Cel mesec me mozev da se sozemam za sreka na kraj se ispadna ok, i rezultatite bea on inace amniocintezata ja pravev vo 16-18 nedela za Daun sindrom.
Vo koja nedela se pravat poslednite mikrobioloski brisevi vo 35 ili 36 nedela?




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (1.9.2011 14:30:10)

mami mami, ako nemas indikacii ili bilo kakvi preduslovi za pravenje amniocinteza, ne znam zasto bi se opteretuvala i sebe a i bebe..sepak zafatot e inavizen i so minimalni no sepak postoecki rizik...za pocetok moze da ti e dovolno 4d so merenje na nuhalniot nabor, a odma posle toa i PRISKA testot koj e so vadenje krv od vena i ispituvanje na odredeni vrednosti..go pravat na klinika samo kje treba malku da se pomacis




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (1.9.2011 14:32:47)

tedicka, jas poslednite mikrobiloshki ispituvanja gi pravev vo 36 nedela, ama mislam deka ne ne nishto strasno nedela pred ili posle...bitnise za da se vidi dale e rodilnot kanal cist, za da vo uslovi na spontan poragjaj bebe ne zakaci nekoj bakterija..ja imav zakazno termin na mikrobilogija ama iskreno mislam deka nikoj drug shto bese tamu ne bese zakazan..isto taka sakam da ti napomenam deka bris se zema i rektalno, shto mene mio dojde malku neprijatno ama se za bebe neli [sm=smiley36.gif]




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (2.9.2011 22:22:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

mami mami, ako nemas indikacii ili bilo kakvi preduslovi za pravenje amniocinteza, ne znam zasto bi se opteretuvala i sebe a i bebe..sepak zafatot e inavizen i so minimalni no sepak postoecki rizik...za pocetok moze da ti e dovolno 4d so merenje na nuhalniot nabor, a odma posle toa i PRISKA testot koj e so vadenje krv od vena i ispituvanje na odredeni vrednosti..go pravat na klinika samo kje treba malku da se pomacis


Ti blagodaram na odgovorot Andriance , no kaj mene postoi rizik ..pravev 4D i PRISKA i vidoa zgolemuvanje na nuhalniot nabor i zgolemen rizik na PRISKATA. Sega ce odam na ac. Dali nekoj od vas ima iskustvo so vakvi rezultati pa posle na ac da bilo se vo red? Ve molam da mi pisite  ako nekoj imal vakvo iskustvo>>




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (3.9.2011 1:04:49)

mami mami...kolku pokaza 4D?? PRISKATA isrekno neka ne te trevozi neznam kolku, toa e samo varijabli i verojatnosti..ama sepak imas pravo, imas indikacii za amnio...vaka...ja sum nemala iskustvo nitu pak neshto sum cula slicno...ama kako niz magla mi teknuva deka tuka nekade na forumiv na RR imam procitano deka so indikacii e ispratena na amnio..i rezultat dobar..nejkam da daval lazna uteha..ama ko niz magla taka mi teknuva




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (8.9.2011 14:57:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

mami mami...kolku pokaza 4D?? PRISKATA isrekno neka ne te trevozi neznam kolku, toa e samo varijabli i verojatnosti..ama sepak imas pravo, imas indikacii za amnio...vaka...ja sum nemala iskustvo nitu pak neshto sum cula slicno...ama kako niz magla mi teknuva deka tuka nekade na forumiv na RR imam procitano deka so indikacii e ispratena na amnio..i rezultat dobar..nejkam da daval lazna uteha..ama ko niz magla taka mi teknuva

Znam za seto toa citav na internet , duri i raboti sto ne se vo vrska so ova , no sto da pravam vo ovoj period ne mozam da se vozdrzam i samo toa baram na internet . Znam deka e mozno i rezultatite da ispadnat dobri , no ovoj period sto go vrvam ne mu go posakuvam na nikogo. Mnogu e tesko i celo vreme si vo neizvesnost. Se nadevam deka moeto bebence ce se izbori se da bide vo red ..mnogu go posakuvav i znam deka ce bide silno Gospod ce bide so nego i so mene i ce ni pomogne da bide vo red.Od site citanja po internetov zakluciv deka se e Gospodova rabota ..moze da bide se vo red ...Gospod neka pomaga...




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (8.9.2011 15:33:18)

Ajde mamimami mora pozitivno...mislam deka samata psiha mnogu vlijae...mora da bides pozitivna vo sprotivno mozes samo polos da narpavish...ajde pishi ni koga treba da se pravi amnio...da ti pushtime srekja [sm=smiley1.gif]




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (8.9.2011 15:48:58)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Ajde mamimami mora pozitivno...mislam deka samata psiha mnogu vlijae...mora da bides pozitivna vo sprotivno mozes samo polos da narpavish...ajde pishi ni koga treba da se pravi amnio...da ti pushtime srekja [sm=smiley1.gif]

ti blagodaram Andriance , ima uste malku vreme za ac, ce vi pisam ...Pozdrav





vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (9.9.2011 10:26:59)

mamimami , ne se trevozi za dazbe. Kade e Gospod nikoj ne e. PRISCATA ne e mnogu merodavna, bidejki poveke statistika za verojatnosta za nekakov sindrom, otkolku tocna indikacija deka nesto ne e vo red. Najtocni podatoci ke dobies so amiosintezata.
Pozdrav




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (11.9.2011 0:52:32)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

mamimami , ne se trevozi za dazbe. Kade e Gospod nikoj ne e. PRISCATA ne e mnogu merodavna, bidejki poveke statistika za verojatnosta za nekakov sindrom, otkolku tocna indikacija deka nesto ne e vo red. Najtocni podatoci ke dobies so amiosintezata.
Pozdrav


Fala za nadezda sto mi e davate deka mozda se ce bide vo red. Taka e Gospod e najgolem i daj Boze da bide vo red . Mene me interesira dali ima nekoj od vas sto imal ili sto slusnal vakvo iskustvo nekoj da imal i sto stanalo ponataka.Ve molam da mi pisite ako znaete nesto ili nesto ako ste procitale nekade.
Pozdrav i se najubavo





Ikana -> RE: Испитувања во бременоста (23.9.2011 15:54:12)

Zdravo...jas pravev amniocenteza vo 20 nedela, poradi zgolemen biohemiski rizik od daun sindrom od prisca screening-ot....so da ti kazam osven deka ne trebase da ja napravam....1 nedela pred toa go gledavme bebusot na eho i bese odlicno se, i sokirana doktorkata mi se javuva i mi vika ova ne e mozno, nekoja greska e so kompjuterot, ti da imas 45% sansa za daun sindrom....i bev na komisija, mi odobrija amniocenteza, me bocnaa, posle toa so progeteron i mi dadoa diazepam od 2mg i si lezev doma 3 dena kako bubace....od seto ova zakluciv deka dzabe se isplasiv i deka rezultatite od prisca se relativni....ne treba mnogu da im se veruva...kako i da e....treba da si uzasno siguren vo sebe pa da ja odbies amniocentezata...jas licno ne sakav da cekam 9 meseci pa da vidam sto ke izleze....sekoj za sebe najubavo moze da si proceni...sega sum 25 nedela, odnosno, 24 nedeli i 1 den, nosam zensko i se raduvam na sekoj moment...samo hrabro i golem pozdrav!!!




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (24.9.2011 20:10:32)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Zdravo...jas pravev amniocenteza vo 20 nedela, poradi zgolemen biohemiski rizik od daun sindrom od prisca screening-ot....so da ti kazam osven deka ne trebase da ja napravam....1 nedela pred toa go gledavme bebusot na eho i bese odlicno se, i sokirana doktorkata mi se javuva i mi vika ova ne e mozno, nekoja greska e so kompjuterot, ti da imas 45% sansa za daun sindrom....i bev na komisija, mi odobrija amniocenteza, me bocnaa, posle toa so progeteron i mi dadoa diazepam od 2mg i si lezev doma 3 dena kako bubace....od seto ova zakluciv deka dzabe se isplasiv i deka rezultatite od prisca se relativni....ne treba mnogu da im se veruva...kako i da e....treba da si uzasno siguren vo sebe pa da ja odbies amniocentezata...jas licno ne sakav da cekam 9 meseci pa da vidam sto ke izleze....sekoj za sebe najubavo moze da si proceni...sega sum 25 nedela, odnosno, 24 nedeli i 1 den, nosam zensko i se raduvam na sekoj moment...samo hrabro i golem pozdrav!!!

Ti blagodaram za odgovorot Ikana, jas napraviv amniocinteza i sega i jas cekam odgovor i mozes da zamislis kako mi e ..sekoj den...stanav nervozna , depresivna i sto uste ne a zgora na toa odma posle amniocintezata se razbolev  me fatija sinusite pa grloto pa temperatura i sto uste ne pa namesto da lezam smirena , jas lupav kaslav piev paracetamoli i caevi..koj znae dali toa moze da mu nasteti na bebeto.
Sakav da te prasam za kolku vreme ti gi kazaa rezultatite i posle kolku javuvanje ..mene mi rekoa javi se za 10 dena se javiv i nisto sega mi velat pak javise za edna nedela.I ako ne ti e tesko pisi mi kaj ja pravese amniocintezata oti jas e pravev na Klinika i zosto ti dale diazepam od 2 mg..ili ne mozea da te smirat ako si bila mnogu voznemirena...mene nisto ne mi dadoa uste vikaa da bidam mirna i da ne zboruvam. Ti posakuvam lesna bremenost i te molam odgovorimi na prasanjata oti ovie dnovi poluduvam.Pozdrav




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (24.9.2011 20:15:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami mami

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Zdravo...jas pravev amniocenteza vo 20 nedela, poradi zgolemen biohemiski rizik od daun sindrom od prisca screening-ot....so da ti kazam osven deka ne trebase da ja napravam....1 nedela pred toa go gledavme bebusot na eho i bese odlicno se, i sokirana doktorkata mi se javuva i mi vika ova ne e mozno, nekoja greska e so kompjuterot, ti da imas 45% sansa za daun sindrom....i bev na komisija, mi odobrija amniocenteza, me bocnaa, posle toa so progeteron i mi dadoa diazepam od 2mg i si lezev doma 3 dena kako bubace....od seto ova zakluciv deka dzabe se isplasiv i deka rezultatite od prisca se relativni....ne treba mnogu da im se veruva...kako i da e....treba da si uzasno siguren vo sebe pa da ja odbies amniocentezata...jas licno ne sakav da cekam 9 meseci pa da vidam sto ke izleze....sekoj za sebe najubavo moze da si proceni...sega sum 25 nedela, odnosno, 24 nedeli i 1 den, nosam zensko i se raduvam na sekoj moment...samo hrabro i golem pozdrav!!!

Ti blagodaram za odgovorot Ikana, jas napraviv amniocinteza i sega i jas cekam odgovor i mozes da zamislis kako mi e ..sekoj den...stanav nervozna , depresivna i sto uste ne a zgora na toa odma posle amniocintezata se razbolev  me fatija sinusite pa grloto pa temperatura i sto uste ne pa namesto da lezam smirena , jas lupav kaslav piev paracetamoli i caevi..koj znae dali toa moze da mu nasteti na bebeto.
Sakav da te prasam za kolku vreme ti gi kazaa rezultatite i posle kolku javuvanje ..mene mi rekoa javi se za 10 dena se javiv i nisto sega mi velat pak javise za edna nedela.I ako ne ti e tesko pisi mi kaj ja pravese amniocintezata oti jas e pravev na Klinika i zosto ti dale diazepam od 2 mg..ili ne mozea da te smirat ako si bila mnogu voznemirena...mene nisto ne mi dadoa uste vikaa da bidam mirna i da ne zboruvam. Ti posakuvam lesna bremenost i te molam odgovorimi na prasanjata oti ovie denovi poluduvam.
Sakav uste da te prasam na koja vozrast si oti velat deka rizikot e pogolem ako si postar ....jas sum 38 godini , no znam i toa ne e presudno. Gospod e Golem i ce bide  so nas i so bebinjata.Pozdrav i se najubavo





Ikana -> RE: Испитувања во бременоста (24.9.2011 20:26:59)

mami mami vednas ke ti kazam: amnio pravev vo drzavna, tamu bratucetka mi e doktor i vo momentot ona bese na odmor, pa jas otidov so maz mi, me bocna dr. Tofovski i znaes ponatamu kako odi...e sega za diazepamot mi rece bratucetka mi da se napijam za da mi gi opusti muskulite i da nemam grcevi i da bidam smirena, dodeka progesteronot zasto imav krvarenja na pocetokot i kako si pocnav so nego taka i posle amniocentezata super mi dojde...toa e protiv bolki i plus mu pomaga na plodot. Vaka, za rezultatite im rekov da mi izvadat i plodova voda da si odnesam privatno na ispituvanje vo MANU...mi izvadija i mi dadoa vo spric i so maz mi otidovme vo MANU i plativme 900 denari i za 3 dena mi stignaa rezultatite deka se e negativno. Znaci toa bese na 23 avgust, rezultatite na 26 mi gi dadoa...e sea drzavna ti e prica za sebe...tamu pak uste ne mi se gotovi rezultatite racunaj tocno mesec dena cekam...sakam da kazam vo MANU se pobrzi megjutoa ti pravat osnovna proverka za daun, edvard i uste nekoj sindrom, zaboraviv kako se vika i polot ti go kazuvaat, a vo drzavna pravat celosen kariotip. Jas imam 26 godini, i ete mi se desi toa...ama sega ke ti kazam sto mi kazaa mene...prvo stresot nikako niti depresiite toa uste poveke belja si pravis....a za vakva rabota nikako da ne panicis ima mnogu postrasno veruvaj...ova doktorite mi go kazaa i taka si go svativ....uzivaj i opusti se....sto treba da bide ke bide....i samo hrabro i pozitivnp, za tvoe dobro i na najmiloto...golem pozdrav mamimami...samo hrabro!!!!




mami mami -> RE: Испитувања во бременоста (25.9.2011 0:13:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

mami mami vednas ke ti kazam: amnio pravev vo drzavna, tamu bratucetka mi e doktor i vo momentot ona bese na odmor, pa jas otidov so maz mi, me bocna dr. Tofovski i znaes ponatamu kako odi...e sega za diazepamot mi rece bratucetka mi da se napijam za da mi gi opusti muskulite i da nemam grcevi i da bidam smirena, dodeka progesteronot zasto imav krvarenja na pocetokot i kako si pocnav so nego taka i posle amniocentezata super mi dojde...toa e protiv bolki i plus mu pomaga na plodot. Vaka, za rezultatite im rekov da mi izvadat i plodova voda da si odnesam privatno na ispituvanje vo MANU...mi izvadija i mi dadoa vo spric i so maz mi otidovme vo MANU i plativme 900 denari i za 3 dena mi stignaa rezultatite deka se e negativno. Znaci toa bese na 23 avgust, rezultatite na 26 mi gi dadoa...e sea drzavna ti e prica za sebe...tamu pak uste ne mi se gotovi rezultatite racunaj tocno mesec dena cekam...sakam da kazam vo MANU se pobrzi megjutoa ti pravat osnovna proverka za daun, edvard i uste nekoj sindrom, zaboraviv kako se vika i polot ti go kazuvaat, a vo drzavna pravat celosen kariotip. Jas imam 26 godini, i ete mi se desi toa...ama sega ke ti kazam sto mi kazaa mene...prvo stresot nikako niti depresiite toa uste poveke belja si pravis....a za vakva rabota nikako da ne panicis ima mnogu postrasno veruvaj...ova doktorite mi go kazaa i taka si go svativ....uzivaj i opusti se....sto treba da bide ke bide....i samo hrabro i pozitivnp, za tvoe dobro i na najmiloto...golem pozdrav mamimami...samo hrabro!!!!

Ce te prasam uste nesto Ikana...dali plodova voda ti zedoa i za vo drzavna za ispituvanje ili samo za vo MANU  ili tamu ti ispituvaat na krv oti slusnav deka gi pravat i tie analizi so krv. i dali koga pravese eho pred amniocintezata pokazuvase zgolemuvanje na nuhalniot nabor i dali ti go merea i kolku bese.
Fala uste ednus za pdgovorot i golem pozdrav




Ikana -> RE: Испитувања во бременоста (25.9.2011 9:48:37)

Lele da zaboraviv da ti kazam....mi zemaa i za vo drzavna i za vo MANU, eden spric zadrzaa vo drzavna drugiot spric so plodova voda so nas i pravec vo MANU. Tamu plus mi zemaa krv od vena i mi rekoa ako ima nesto nie ke ti dademe konecni i sigurni rezultati,znaci i plodova voda i krv od vena mi zemaa vo manu, a priscata e verojatnost samo...znaci mene na priscata mi izleze zgolemen rizik za daun sindrom, odnosno 1 vo 213. KAj mene ne pokaza znaci za nuhalnata deka e zgolemena, imase formirano nosna koska i plodot napreduvase so razvoj i mi kazaa deka se e vo red, pa zatoa koga izleze priscata bevme sokirani, posto ehoto bese vo red. JAvuvaj im se vo drzavna mamimami i bidi uporna...lele stvarno sakam da mi pises tuka stom ke gi dobies rezultatite bidejki em go pominav i jas toa i znam kako e, em sakam se da ispadne odlicno za tebe i bebusot...[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>