RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


vodickata -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 19:44:58)

dragi rr jas vcera bev vo drzavna da pravam priska ama mi rekoa deka nemale i da dojdam za dve tri nedeli ke imale...a veke vleguvam vo 14 nedela pasakam da odam utre vo sistina samo ne znam kolku ke me cini priska neli so se merenje i krv ... aj ve molam ako znae nekoj neka pise ... strasno se iznervirav vo drzavna znaci vo nasava drzavicka ako nemas pari tesko tebe za osnovni ispituvanja da se custvuvas kako bingo da si dobila ako uspees da gi napravis... :(( ve pozdravuvam siiiiteee mili moi prijatelki rr




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 19:52:05)

Vo sistina Prisca1 cini 3000 denari, mene taka mi kazaa na salter.Mozes da se javis i da prasas na info brojot na Sistina, kazuvaat takvi raboti




vodickata -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 19:54:55)

i jas mislam deka e 3000 ama dali se tuka vklucenii merenjata na bebusot ili toa se plus pari??




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 20:05:20)

Testot Prisca e test so matematicka verojatnost i vklucuva poveke faktori za ispituvanje a se pravi preku krv.A ako mislis na merenjeto na bebceto,potocno na nuhalniot nabor koj e biten i indikacija za eventualen Daunov sindrom, toa se pravi na eho,preporaclivo na 4d eho i toa vo Sistina cini 3000denari.Znaci 3000 den za eho i 3000 denari za Prisca,vkupno 6000 denari.Ete taka e toa so nasiot zdravstven sistem, osigurani sme a trcame po privatno na ispituvanja..I jas sum edna odniv,ama toa e toa.




vodickata -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 20:12:04)

uzas kolku sum samo iznervirana i kaj sega jas 6000 da gi nacrtam a kartoncinjana mozime mesto toaletna da si gi koristime... abe dva tri dena samo pcujam i se napnuvam katastrofa




Lidina -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 23:19:19)

Vodickata a zosto moras da pravis PRISCa test? Dovolnmo e 4D eho so dopler da bti napravat i doktorot ke ti kaze dali treba PRISCA ili ne. Ako i PrISCA-ta pokaze rizik togas sleduva amniocenteza. Jas bev kaj Livrinova na klinika vo 13 nedela, doktorkata si ja znae rabotata, super e, mi rece deka nema potreba od PRISCA i plativ 150 den so plavo kartonce. So 4D ehoto imas okolu 80% sigurnost a so PRISCAta 10% plus. Ne razbiram zosto mora da platis 6000 den ako nema potreba. Pozz




mamicki -> RE: Испитувања во бременоста (15.5.2011 0:22:32)

Vodickata, napravi samo merenje na nuhalna brazda, so kartonce, PRISCA i bez toa nema dijagnosticka vrednost, toa e samo merenje na eventualna moznost, taka sto... ne vredi 6000 definitivno!




heba -> RE: Испитувања во бременоста (15.5.2011 9:52:45)

matichnite sto rabotat so dogovor so nekoi labaratorii obavezno teraat na priska i kje te izvadat od pamet deka toa e najstrashnata rabota na svetot pa i deka e obavezitelna kako bris samo za da ukjarat nekoj dinar mene vo 16 nedela me prakjashe ne otidov i od togash ne sum bila na matichen sea koga kje otidam za boleduvanje kujznae so nema da iznazbori, navistina za tie testovi potrebni se nekoi indicii koi ukazuvaat na rizik ne moze site da treba da gipravime neka ne preteruvaat, da ne zboram za stresot od dremenje po ambulanti i chekanje rezultati 




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (15.5.2011 10:03:45)

и јас не правев Приска. Бев само на 4д ехо за мерење на нухалниот набор и толку. И јас мислам дека нема потреба доколку не се појават некои индиции на ехото




vodickata -> RE: Испитувања во бременоста (15.5.2011 17:02:01)

pozdrav milicki i vi blagodaram na odgovorite denes bev vo sistina kaj mojot drag doktor LAzarevski ime vide na eho i rece deka e se vo red i deka bebeto odlicno se razviva i nema potreba od priska :))) vo 20 nedela na 4d i tamu se ke se pokaze... mi olesni na dusickavai mi go razubavi denov ve pozdravuvam i vi prakam mnooogu pozitivna energija :)))




sinolicka -> RE: Испитувања во бременоста (21.5.2011 23:27:56)

ke ve molam ako znae nekoj za rh- da mi kaze .ako se rodi bebeto a eden od roditelite e rh- a ne znaele za toa i nisto ne prezemale ,a sakaat uste 1 dete sto treba da se napravi i koga. 




Octavia -> RE: Испитувања во бременоста (22.5.2011 7:23:58)

Синоличка, важен е Rh факторот на мајката. Ако мајката е Rh-, а детето се родило Rh+, мајката треба да прими инјекција во рок од 72 часа заради антителата кои се создаваат. Ако мајката е Rh- а исто и бебето, нема потреба од никаква терапија. Јас сум Rh-, двете деца ми се Rh+, па затоа морав да примам инјекција Рогам.




sinolicka -> RE: Испитувања во бременоста (22.5.2011 11:03:38)

octavia fala za brziot odgovor. tatkoto e rh- a majkata rh+ sakaat uste edno dete  a ne prezemale na vreme nisto zatoa sto ne bile informirani .ako znaes pisi pozd




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (22.5.2011 22:13:04)

Bitnen e Rh faktorot kaj majkata ne kaj tatkoto.Cim e majkata + nema potreba od inekcii.




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (23.5.2011 14:36:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sinolicka

ke ve molam ako znae nekoj za rh- da mi kaze .ako se rodi bebeto a eden od roditelite e rh- a ne znaele za toa i nisto ne prezemale ,a sakaat uste 1 dete sto treba da se napravi i koga. 

sinolicka uste za vreme na bremenosta se pravat testovi ako majkata e Rh- od 12 nedela pocnuva na sekoj 30 dena na transfuziologija da i zimaat krv i rezultatite treba site da izlezat negativni i vo 28 nedela se prima inekcija i potoa koa ke se rodi bebeto ako e Rh+pak majkata prima inekcija ako e bebeto Rh- nema da prima,jas sum Rh- i na sekoj 30 dena odam na transfuziologija i mi ja proveruvaat krvta toa go vikaaat kupmpsov test i treba da izleze sekogas negativen toj test se pravi do deka da se porodis i eve do sega fala mu na boga site rezultati mi se negativni i sega vo 28nedela ke primam inekcija a zdravje boze koga ke se porodam ke videme togas ako e bebeto Rh+ ke moram da primam,a ako vo slucaj nekoj od rezultatite izleze pozitiven togas se primaat nekoj ampuli i jas so toa ne sum mnogu zapoznaena bidejki do sega se mi se negativni rezultatite od kumps testot toa mora da ti go e kazal ginekologot i toj da te upati




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (23.5.2011 14:37:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sinolicka

octavia fala za brziot odgovor. tatkoto e rh- a majkata rh+ sakaat uste edno dete  a ne prezemale na vreme nisto zatoa sto ne bile informirani .ako znaes pisi pozd

ako tetkoto e Rh+ togas ne treba nisto da se prezema




blond -> RE: Испитувања во бременоста (23.5.2011 21:34:17)

Koлку чини испитување на приватно на протеини во мокрача ? Знае некоја ?




Lidina -> RE: Испитувања во бременоста (24.5.2011 10:24:53)

Blond,
jas poradi otocite redovno ispituvav urina sega ke odam pak. Obicna analiza na urina e, edna od parametrite e i prisustvo na proteini vo mokracata.Vo Adria lab na privatno e 180 den.
Pozz




mama_934 -> RE: Испитувања во бременоста (28.5.2011 13:30:47)

jas sum 11 g.nnedela sredata bev na pregled mi napravija eho mi zedoa 4 brisevi kako i krv samo neznam mislam za hif ili neznam za tocno sto mi rece rezultati za edna nedela i togas da napravam uste krvna slika i urina neznam sto treba drugo ako moze da mi kazite ????[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ispituvanjata za ovie sindromi sto gi spomnuvate za site e zadolzitelno ili samo za nekoi i dali takvo ispituvanje ima samo vo privatnite bolnici???[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]ZBUNETA  




kostta -> RE: Испитувања во бременоста (6.6.2011 23:02:23)

zdravo
jas sega sum 23 nedela i koga bev na eho dr mi rece deka treba da ispitam faktori na hemostaza deka nesto na postelkata imalo nekoja nehomogenost?
kade se pravat na transfuziologija li??? i kolku kosta?




Lidina -> RE: Испитувања во бременоста (7.6.2011 0:00:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_934

jas sum 11 g.nnedela sredata bev na pregled mi napravija eho mi zedoa 4 brisevi kako i krv samo neznam mislam za hif ili neznam za tocno sto mi rece rezultati za edna nedela i togas da napravam uste krvna slika i urina neznam sto treba drugo ako moze da mi kazite ????[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] ispituvanjata za ovie sindromi sto gi spomnuvate za site e zadolzitelno ili samo za nekoi i dali takvo ispituvanje ima samo vo privatnite bolnici???[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]ZBUNETA


Мама_934 ако мислиш на скрининг за Даунов синдром во 12 недела не се прави само приватно. Ако си од Скопје може да го направиш и во Државна болница со плаво картонче е 150 ден. Тоа ти е 4Д ехо со доплер. Ти треба упат од матичниот. Јас го направив и на државна кај др.Ливринова, (ја препорачувам) А направив и приватно. Е сега не направив ПРИСЦА тест бидејќи двајцата доктори ми рекоа дека нема потреба. На приватно 4д+ПРИСКА ке те кошта околу 6000.
Што ке правиш е твоја одлука[sm=smiley1.gif]




kikitina -> RE: Испитувања во бременоста (7.6.2011 10:05:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kostta

zdravo
jas sega sum 23 nedela i koga bev na eho dr mi rece deka treba da ispitam faktori na hemostaza deka nesto na postelkata imalo nekoja nehomogenost?
kade se pravat na transfuziologija li??? i kolku kosta?

Истото и на мене ми го рекоа, ама само во 33 недела до тогаш се беше ок. Испитувањата се прават на трансфузиологија, ти треба упат од матичен гинеколог и чини 400 со плав картон.




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (7.6.2011 15:19:19)

mamicka 77, i jas sum Rh- pa ne mi rekoa sekoj mesec da ispituvam titri, samo na pocetok 12 nedela i sega sledno treba da napravam na 28 pred da mi stavat Rogam serum. Nego kaj se nabavuva ova Rogamot ? dali znae nekoj, oti razbrav deka treba da si go kupis. Go ima po standardnive apteki?




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (7.6.2011 21:00:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

mamicka 77, i jas sum Rh- pa ne mi rekoa sekoj mesec da ispituvam titri, samo na pocetok 12 nedela i sega sledno treba da napravam na 28 pred da mi stavat Rogam serum. Nego kaj se nabavuva ova Rogamot ? dali znae nekoj, oti razbrav deka treba da si go kupis. Go ima po standardnive apteki?

neznam jas proveruvam sekoj mesec sekoj doktor razlicno bidejki imam eden spontan mozebi radi sigurnost,za inekcijata site bolnici razlicno rabotat jas koga mi se desi spontaniot abortus lezev vo cair vo skopje i i pred da me pustat po abortusot tamu ja primav plativ okolu 3000 den i mi dadoa dokument go odnesov vo socijalnoto vo Probistip kade sto ziveam bidejki sum od probistip i mi vratija 80% od parite,a eve sega za da ne dovagam do cair ke ja primam vo stip vo taa bolnica doktorkata mi dade bolnicki upot kako za lezenje ali nema da lezam samo ke ja primam i ke si dojdam doma a ke platam okolu 700 den kako eden bolnicki den a drugite pari bolnicata so socijalnoto si sklucuva dogovor sekade e razlicno ke treba da si go prasas ginekologot




cevlicka -> RE: Испитувања во бременоста (14.6.2011 16:00:02)

Lele mamicki, nemate pojma kolku mi pomagaat site ovie informacii. Ne ni ocekuvav deka ovde ke najdam se sto mi treba bez vrtenje so denovi po telefoni, setanja od edna do druga klinika...Posle vkupno dva spontani, edna mnogu rizicna bremenost, sega go imam dvegodisnoto since i novata bremenost vo 8 nedela [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]. Site okolu nas se presrekni ama jas...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Posledniot spontan bese vo 13 nedela i toa poradi nesoodvetniot tretman od ginekologot a mozebi i od samiot plod. Vo celina, site ostri kritiki od doktorite bea upateni na ginekologot. So noviot ginekolog, od koj dosega sum prezadovolna, gi zakazuvame site potrebni ispituvanja. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] I toj ima skluceno dogovor so privatni laboratorii no insistira da odberam sama megu drzavna ili nekoja privatna. Za sreka e dosta informiran pa sekoja informacija za cenata mozam slobodno da ja dobijam i od nego. Mamicki ne se plasete da go prasate vasiot ginekolog za cenata vo privatnata laboratorija i onaa vo drzavna. A ako i togas ne ste zadovolni od nego, pobarajte mislenje i od nekoj vtor pa duri i po cena da go smenite maticniot. Sepak vo prasanje e naseto zdravje pa ne bi trebalo doktorite da si igraat so nasiot dzeb [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>