RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (4.5.2011 18:50:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: porcelina

Blagodaram na odgovorite [sm=smiley1.gif] go procitav celiot forum pred da pisham i tolku se zagriziv deka mojata doktorka nishto ne me prasha nitu pak me sovetuvashe neshto shto me iznervira. za 10 dena ke odam na privatno da vidat srceva reakcija i da vidam tie shto ke me sovetuvaat. vie shto ke mi predlozite da napravam krvna slika pred da odam ili da pocekam doktorite da me upatat?

Ne za krvna slika mozes da proveris koga sakas do 12 nedela a jas si ja proveruvam sekoj mesec




Yummy Mammy -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 9:21:27)

ИЗВОРНА ПОРАКА: porcelina

Blagodaram na odgovorite [sm=smiley1.gif] go procitav celiot forum pred da pisham i tolku se zagriziv deka mojata doktorka nishto ne me prasha nitu pak me sovetuvashe neshto shto me iznervira. za 10 dena ke odam na privatno da vidat srceva reakcija i da vidam tie shto ke me sovetuvaat. vie shto ke mi predlozite da napravam krvna slika pred da odam ili da pocekam doktorite da me upatat?


Krvnata slika e nezavisna od ovie drugive ispituvanja. Na pocetokot treba da napravis edna za da ja vidis tvojata zdravstvena sostojba, potoa jas pravev na 2-3 meseci, i posle 5 mesec (otprilika) treba da pravis sekoj mesec. Na pocetokot ne moze da se slucat nekoi drasticni promeni, no potoa kako raste plodot se poveke i poveke crpi od tebe i mozno e naglo da padnat zelezoto, hemoglobinot, itn. Od tie pricini se preporacuva na sekoj mesec.




porcelina -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 11:56:34)

fala vi mnogu za odgovorite.[sm=smiley1.gif] me smirivte, sega mozam da si uzivam vo periodot [sm=smiley36.gif]




vodickata -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 14:51:08)

dragi rr ve molam da mi kazete kade se pravi priska test dali moze na drzavna so kartoncinja i kolku se plaka i dali se zakazuva i dali se ceka mnogu... ???




sladjana ms -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 15:02:11)

Zdravo vodickata jas pravev minatata nedela vo sreda priska 1 i toa okolu 19 cas. na GAK, nemase nikoj i odma zavrsiv rabota, a pred toa mi gi napravija i merenjata na eho.Seto toa me cinese 500 den. so sini kartoni - 350 priskata i 150 ehoto, a rezultatot mi bese gotov naredniot den bidejki bas vo cetvrtok gi pravele ispituvanjata.Pozdrav




jana81 -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 15:04:04)

vodickata priska test se pravi vo drzavna na ginekologija i jas pravev tamu, ti treba upat od maticen i vrednostite za plodot koi ne treba da bidat postari od edna nedela a ako sakas moze i tamu da te gledaat na eho pa da ti zemat krv i se plaka 350 den+ plavo kartonce
jas bev na screening vo sistina 3-4 dena prethodno gi odnesov tie parametri i samo mi zemaa krv, rezultati za 2-3 dena




vodickata -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 15:14:40)

fala vi mnogu :))) vi prakam milion nasmevki i mnogu mnogu pozitivna energija




KRISTIJANA* -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 15:18:36)

Zdravo na site
Bev na pregled nekade okolu 7 nedela , go slusnavme srcenceto se dr bese vo red , e sega na kontrola sum na 18 ti koga ke bidam 12 nedela
Ve molam bidejki imate pogolemo iskustvo da mi objasnite , kako ke bide pregledot , t.e sto opfaka i koi ispituvanja da gi pobaram dokolku doktorot ne mi gi spomne
pozdrav do site :) ubav den




kostta -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 18:34:30)

zdravo
jas sega sum 17 nedela
vcera pravev priska gi cekam rezultatite a prethodno mi napravija eho i dr rece deka kaj bebeto vo glavata ima cista
i oa tocno cista na plexsus choroideus i deka ti e cisti gi imalo vo razvojot i posle se gubele
za 3 nedeli ke odam na scrining na organi pa ke vidime kako ke pokaze ,taa rece deka ke se izgubi
dali nekoj znaes nesto poveke za ova?




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 18:54:50)

Voopsto da ne se sekiras za cistata, dokolku se drugo e ok so bebeto.Cistite se normalna pojava vo razvojot na bebeto koi isceznuvaat najkasno do 27 ned.Gi ima skoro sekoe vtoro bebe, samo sto najgolem del od dr. voopsto ne gi spomnuvaat i majkite toa ne go znaat.Ova ti go kazuvam od iskustvo, posto minatata bremenos kaj mene edno od bebinjata imase cista koja ja snema vo 26 ned. Ti kaza kolkava e cistata? Kaj mojot bebus bese 2,1mm.




kostta -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 20:54:54)

cistata bese 2.5 mm i jas mozev da ja vidam
fala ti mnogu sega barav i na drugi sajtovi sekade pisuva deka ako ja ima cistata moze da bide izolirana samo na plexus choroideus ili da e povrzana so nekoja hromizomska anomalija kako marker .No jas pravev eho i se drugo bese vo red napraviv i PRISKA pa sega ke vidime kako ke pokazat rezultatite od PRISKA testot
jas se nadevam na najdobro




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (5.5.2011 23:52:26)

Da cistite se povrzuvaat so hrmomozomska anomalija (Edvardsov sindrom) no ako se proprateni so anomalii na race i noze potocno slepeni prsti..Dokolku kaj tvoeto bebe i racinjata i nozinjata se ok stanuva zbor za minliva faza vo razvojot.Ne se sekiraj se ke bide ok.




kostta -> RE: Испитувања во бременоста (6.5.2011 21:19:53)

zdravo
gi zemav rezultatite od PRISKA testot mi pokaza sreden rizik i sega doktorkata mi rece narednata nedela da pravam amniocinteza
strasno sum zagrizena ,neznam kako ke izdrzam do drugata nedela
taa mi rece deka ne e nisto strasno ne treba da se grizam ama za da sme sigurni da pravime amniocinteza
mnogu se plasam :(




kostta -> RE: Испитувања во бременоста (6.5.2011 21:24:58)

se pravi na GAK so kniska i so plavo kartonce 350 denari a prethodno ke te gledat na eho 4 d plus 150 denari vkupno 500 den ke te kosta
jas pravev se pravi vo laboratorija ti zemaat krv od vena i rezultati imas naredniot den
pozzzz




kikitina -> RE: Испитувања во бременоста (12.5.2011 11:03:04)

РР кога треба првпат да се направи ЦТГ, јас последен пат на ехо бев во 29 та недела, докторот ми рече да сум отидела во ГАК на 35 та да ме видат таму, дека таму ќе се пораѓам. НИкогаш до сега не сум била во ГАК, не знам што како треба [sm=smiley13.gif] И да, треба брисеви во понеделник да ми земе матичната,а мене страв ме фаќа, дека јас ни односи немам, а не па тоа сега. Ама морам, на претходните во 15 недела имав уреаплазма. Се си мислам дека сега ќе ме боли [sm=zmeden.gif]




blond -> RE: Испитувања во бременоста (12.5.2011 19:57:06)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikitina

РР кога треба првпат да се направи ЦТГ, јас последен пат на ехо бев во 29 та недела, докторот ми рече да сум отидела во ГАК на 35 та да ме видат таму, дека таму ќе се пораѓам. НИкогаш до сега не сум била во ГАК, не знам што како треба [sm=smiley13.gif] И да, треба брисеви во понеделник да ми земе матичната,а мене страв ме фаќа, дека јас ни односи немам, а не па тоа сега. Ама морам, на претходните во 15 недела имав уреаплазма. Се си мислам дека сега ќе ме боли [sm=zmeden.gif]

Па јас и кажав на мојата матична дека немам односи и дека претходните брисеви ми беа во ред, а месец пред последниот преглед ми земаа вагинален брис и беше во ред, сега одлучи да ми земе само обичен брис за да испитаат стрептокока. Ама кај тебе мора да се испита оти претходно си имала инфекција.
Инаку, мојата вагина е спремна за пораѓај [sm=jezicek.gif] (брис за стрептокока-негативен). Само нека почека малово, рано му е сега...




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (12.5.2011 20:06:12)

Jas sekako moram carski da se porodam pa me interesira dali mora da mi zemaat bris vo 34-35 ned?Da bidam iskrena imam fobija od vaginlni pregledi vo bremenosta[sm=smiley13.




srcence_25 -> RE: Испитувања во бременоста (12.5.2011 20:52:02)

Jas mislam deka e preporaclivo zatoa sto taka se utvrduva dali nekade se zakacila nekoja bakterija:)))ako ima dobro e da se izleci, bez razlika dali ke se poragas carski ili ne! jas neznaev deka ke se porodam carski no go napraviv toa ispituvanje koe voopsto ne e strasno i voopsto ne e bolno! pozzz




fila -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 16:31:36)

ve molam za objasnuvanje dali mora pred da se pravi PRISKA testot da se napravi skrining kade da da go pravam ako mora




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 17:03:08)

Pred priska mora skrining zatoa sto eden od parametrite e goleminata na nuhalnata translucenca.Merenje na nuhalnata moze da ti napravi bilo koj ginikolog no preporaclivo e da se napravi skrining kaj nekoj od dr. sto ima e toa specijalnost a takvi se kolku sto jas znam 4 dr. vo drzavava.




fila -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 18:51:39)

moze li vo sistina i kolku cini ako nekoj znae da mi kaze




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 19:05:53)

Da da moze.Tamu skrininzite gi pravi dr.Dimcev javi se vidi dali ke uspees da zakazes na vreme( skriningot se pravi vo 12 ned) posto kaj nego e strasna guzva, mene mi ja vodi bremenosta i zakazuvam 1 mesec odnapred.Inaku skriningot kosta 3000 den plus priskata 3000 den.




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 19:21:53)

I jas bev na 4d skrining vo 12ta nedela, vo Sistina kaj dr Dimcev.Nisto specijalno,pregledot traese edvaj 7 minuti,se nadevav deka ke trae mnogu podolgo.Za toa kratko vreme sto vide doktorov,alal da mu e, proceni deka se e vo red i ne mi spomna za Prisca voopsto..Pregledot cini 3000 denari a Prisca ne napraviv ni otposle.




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 19:25:39)

mamicki, me interesira koga se zemaat vaginalni brisevi ,mislam vo koja nedela od bremenosta za prvpat se zemaat? I zadolzitelno li e ova ispituvanje? mnogu mi e strav od vaginalen pregled sega vo 17ta nedela..inace,ne mi spomna doktorov za brisevi voopsto..




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (14.5.2011 19:42:49)

Natasa brisevite se zemaat vo 14 i 34-35 ned.Neznam zosto tvojot gin. ne ti spomnal do sega.A dali se zadolzitelni neznam.Mene koga mi zemase maticnata bris vo 14 ned. mi dade da potpisam izjava deka e napraven bris sto me zacudi [sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>