RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (1.3.2011 13:44:51)

Zdravo na site. Da ve prasam vo koja nedela se pravi skrining za antitela t.e Coombs test.
Jas sum vo momentov 8 nedela, i pobarav od maticniot da mi dade upat za da go napravam ova ispituvanje, bidejki maticniot ne mi ja vodi bremenosta tuku odam vo Remedika, a od tamu mi rekoa da napravam vakov skrining.
Maticniot mi dade obrazlozenie deka nemoze da mi dade uput za na transvuziologija, tuku taka, deka premnogu e rano, i za da mi dade upat za vakvo ispituvanje trebalo posle 12 nedela da se videla postelkata, krvotokot itn... ne rzabrav bas sto sve mi kaza i deka ke se isturam samo od pari davanje vaka.
I sega neznam sto da pravam??? Dali ova skrining za antitela e isto sto i Coombs test da nema nekoe nedorazbiranje da ne stanuva zbor za razlicno nesto? Bidejki vo Adrija lab prasav za Cooms test i mi rekoa deka pravat samo ne po Cooms nego po nekoja druga metoda, vo lab vo Germanija i se ceka za rezultati od 7-10 rab dena i bi me kostalo 600 den za analiza + 1000 den za transport.




podarok -> RE: Испитувања во бременоста (1.3.2011 14:49:20)

Добро ти рекла докторката, се прави во 12-13, недела . Јас го правев во Авицена и ме чинеше 3800 ден. И на ГАК се плаќа бидејки тоа не го покрива фондот. Незнам која е разликата во цена со тоа што приватно не се чека за закажување а резултатите ги добив мислам за два дена. Резултатите беа одлични но поради годините повторно правев аминоцинтеза. Имаше некој мајки кои ме советуваа скринингот да не го правам но кога се работи за цедо парите секогаш се во втор план





vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (1.3.2011 16:26:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: podarok

Добро ти рекла докторката, се прави во 12-13, недела . Јас го правев во Авицена и ме чинеше 3800 ден. И на ГАК се плаќа бидејки тоа не го покрива фондот. Незнам која е разликата во цена со тоа што приватно не се чека за закажување а резултатите ги добив мислам за два дена. Резултатите беа одлични но поради годините повторно правев аминоцинтеза. Имаше некој мајки кои ме советуваа скринингот да не го правам но кога се работи за цедо парите секогаш се во втор план



Avicena go pravi??? jas tamu se javiv i mi rekoa deka nepravat Cooms test. Podarok ti da ne mislis na nesto drugo???
Mene vo Adrija lab mi rekoa 16000 kako sto navedov gore.  E sega sum totalno zbuneta, neznam sto treba da pravam???
Na internet citav deka dokolku sum RH - a mazot RH +, treba vo prvoto tromesecije da mi se odredi RH senzibilizacija. i posle testot se povtoruva na 24-28 nedela i vo 28 se dava RH imuno globulinska inekcija.




blond -> RE: Испитувања во бременоста (2.3.2011 0:14:37)

РР, јас сум 6ти месец. Сега кои испитувања следуваат ????




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (2.3.2011 9:54:25)

Za pomos na site eve eden link za oficijaleni dokument od Ministerstvoto za zdravstvo tuka kaj delot za ginekologija i akusertstvo ke najdete mnogu raboti sto ve interesiraat pred se Upatstvoto za antenatalna griza.




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (3.3.2011 15:48:50)

Bidejki maticniot ginekolog ne mi davase upat za skreening za antitela (coombs), se javiv na transfuziologija i mi rekoa deka moze i od maticen lekar i od tamu si zemav.
Doktorot na transfuziologija mi kaza deka poradi zgolemen broj na abortusi i smrtnost na novorodencinjata  izdadeni se novite upatstva od Ministerstvoto za zdravstvo (pogore linkot), spored koj zadolzitelno se pravi skrining za antitela za RH - majki kade sto tatkoto e RH + i toa vo pocetokot na bremenosta, i posle na 28 nedela. Ako na 28 nedela e pozitiven ne se stvala Rogam inekcija, tuku se pravele nekoi analizi za titri, a ako e negativen togas se stava Rogam inekcijata. Potoa posle poragaj, najdozna 72 casa posle poragaj se stava uste edna inekcija.
Voedno mi kaza deka cesto pati se slucuvalo da se oplodila kletka no poradi xxx pricini da ne se razvilo vo embrion, i posle docnenje na menstruacija, da dobies no ovoj pat da bila karakteristicno pogusta, i vo toj slucaj mozelo da se pojavat takvi antitela. I poradi toa baraat da se napravat vakvi ispituvanja. Vaka jas ja razbrav toa sto mi go kaza.

Posle polemikite so maticniot da mi go dade upatot, i ne go dobiv zatoa sto covekot po se izgleda ili e neinformiran za novostite, ili vo prasanje bese ego sostojba , bidejki bremenosta ne ja vodam kaj nego , vi sovetuvam da si gi procitate upatstvata, barem da ne ve zafrkava nekoj.
I sega resiv maticniot pod itno da go menjam.




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (8.3.2011 11:13:42)

Sega sum 9ta nedela, i vcera bev na pregled, maloto e samo 2.5 cm
si zakazav na 11-12 nedela za merenje na vratnoto zadebeluvanje (za Daunov sindrom) i mi rekoa da napravam i preku krv za biohemiski marekeri (valjda ova e toa to go vikate PRISCA) vo isto vreme koga ke mi pravat i skriningot za daunov sindrom.(privatno vo Remedika)
a vo periodot od 13-14 nedela mi rekoa da napravam mikrobioloska analiza. Pa bidejki mi e sakpicko se da teram privatno, si rekov ima vreme za da zakazam za na klinika za mikrobiologija.
Dali moze nekoj ako go ima tel da mi go pise, bidejki nemozam da go najdam. I da ve prasam tamu vi zimaat bris ili so epruvetkite si odis i gi ostavas za analiza. Za da znam dali da zakazam kaj maticen.




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (8.3.2011 12:27:50)

maticniot kje ti gi zeme brisevite...a ti se kje si gi odneses na mikro sama...neka ti pishe i za krv da ti zemat i urina da ostavis. Модератор: број во ПП ama da znaes deka se ceka eden mesec sigurno.
pozdravce




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (9.3.2011 10:17:37)

Andriajnce,
seuste nemam dobieno tel na PP.




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (14.3.2011 10:09:55)

Vanesaa, ne mi kaza so napravi,...? pozdravce




Bethany -> RE: Испитувања во бременоста (14.3.2011 10:34:52)

jas sum vo 14 nedela i doktorka mi dade spisok sto treba da sredam: pap test, vaginalni brisevi, pregled za hepatitis B,C i Aids
+ sifilis i krvta, glukoza i urin.
Vika toa sega se bilo po zakonot.[sm=zmeden.gif] Mislam ne mi e problem voopsto, samo mi e malku cudno, prv pat slusam deka se prave pap test vo bremenosta. Da li uste nekoja od vas trebase da prave ovie raboti?
Pozdravce do site mamicki [sm=bravo.gif]




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (14.3.2011 10:48:13)

Bethany....sekako deka pap test e preporaclivo da se napravi i vo tek na bremensot..za sekoj slucaj da se otkriе i vidi dali okolu grloto na matkata i kanalite e se vo red. Isto taka i site analizi na urina i krv koi ti gi preporacale..seto toa e veruvaj potrebno,

pozdrav




Bethany -> RE: Испитувања во бременоста (14.3.2011 11:04:06)

Fala mnogu za odgovorot [sm=smiley1.gif]




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (14.3.2011 15:31:02)

Андријанце,
Се јавив на микро и имаа термин за 5 мај, мислам алоо многу време за чекање, а брисевите треба да ги направам мах до14 недела.Овие од Микро не се нормални, примале само по 25 бриса во денот, да не се преработат многу, фондот по толку им плаќал, па за што му плакаме ние на фондот кога неможеме основна услуга да добиеме. Работава како за пасош да чекам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] .

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] Али цела среќа предходно напоменав имав проблем со матичниот (некеше да ми даде упат за скрининг за антитела -Coombs) и го сменив, си најдов нова докторка и она да ти имала резервирано секој четврток место за брисеви на микро, и си закажав кај неа ке ми ги земе брисевите, ке ги однесе и после од кај неа ке си земам резултати. Без мака.
Moderator: telefonskite broevi se izbrisani , moze da se prakaat samo vo PP
Поздрав




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (15.3.2011 1:53:23)

Ako na 28 nedela e pozitiven ne se stvala Rogam inekcija, tuku se pravele nekoi analizi za titri, a ako e negativen togas se stava Rogam inekcijata. Potoa posle poragaj, najdozna 72 casa posle poragaj se stava uste edna inekcija.


Ова е чиста глупост.... да не е малку обратно?
Зошто да не се става инекција ако тестот е позитивен? А зошто пак да се става ако е негативен?
Овој тест се прави според новите протоколи кај сите RH негативни мајки, за да се утврди дали настанала сензибилизација на антителата на мајката како резултат на мешање на крвта на позитивна мајка со Rh негативно бебе, кои антитела можат да ја пореметат бременоста и телото на мајката да го третира бебето како страно тело и да го напаѓа, да го уништи, да го исфрли, а може да направи проблеми и на некоја следна бременост.
Баш инекцијата Rhogam може да помогне да не дојде до оваа состојба. Инаку порано кога немало вакава инекција, ако новороденчето е позитивно, кај негативна мајка, не се дозволувала следна бремеост на мајката пред да поминат најмалку 5 години од породувањето.
Во мојот случај сите Coombs тестови беа негативни, бебето се роди со позитивен фактор, па примив инекција само после породувањето.




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (15.3.2011 1:56:03)

pregled za hepatitis B,C i Aids
+ sifilis


Се друго освен ова горе напишано.
Не знам од кога ова стана обавезно? Јас се породив пред 4 месеци, прв пат слушам за вакви испитувања. Јас дури од страв не правев ни пап тест, туку само микробиолошки брисеви...........




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (15.3.2011 7:55:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

jas sum vo 14 nedela i doktorka mi dade spisok sto treba da sredam: pap test, vaginalni brisevi, pregled za hepatitis B,C i Aids
+ sifilis i krvta, glukoza i urin.
Vika toa sega se bilo po zakonot.[sm=zmeden.gif] Mislam ne mi e problem voopsto, samo mi e malku cudno, prv pat slusam deka se prave pap test vo bremenosta. Da li uste nekoja od vas trebase da prave ovie raboti?
Pozdravce do site mamicki [sm=bravo.gif]

I jas gi pravev tie ispirtuvanja nisto  ( osven pap ) ne e strasno, i kon krajot na bremenosta isto ke ti kaze ginekologot da gi napravis




mamicki -> RE: Испитувања во бременоста (25.3.2011 22:37:54)

Lele, kje puknam ovie tri dena, vo vtornik imam zakazano 4D eho, mnogu sum nestrpliva, plus, da ne docnam malku? Toj den ja pocnuvam 23 nedela[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Beatris -> RE: Испитувања во бременоста (26.3.2011 9:07:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

jas sum vo 14 nedela i doktorka mi dade spisok sto treba da sredam: pap test, vaginalni brisevi, pregled za hepatitis B,C i Aids
+ sifilis i krvta, glukoza i urin.
Vika toa sega se bilo po zakonot.[sm=zmeden.gif] Mislam ne mi e problem voopsto, samo mi e malku cudno, prv pat slusam deka se prave pap test vo bremenosta. Da li uste nekoja od vas trebase da prave ovie raboti?
Pozdravce do site mamicki [sm=bravo.gif]


Прв пат слушам за пап тестот (освен ако поминало повеќе од една година откако си правела). Инаку ниеден доктор не препорачува да се прави за време на бременост за да не се оштети грлото на матката па да се направи некој проблем [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Секако ако постојат некои индикации за некоја состојба да, меѓутоа во сите останати случаи се прават само микробиолошки брисеви




Beatris -> RE: Испитувања во бременоста (26.3.2011 9:08:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Lele, kje puknam ovie tri dena, vo vtornik imam zakazano 4D eho, mnogu sum nestrpliva, plus, da ne docnam malku? Toj den ja pocnuvam 23 nedela[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


Таман си мамички ич не се секирај [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Bubba -> RE: Испитувања во бременоста (4.4.2011 17:35:43)

Мамички прв пат во мокрача во резултатот ми излегува слуз, плазма,  леукоцити 20-23 (или 29?), еритр. 8-10??Не знам што значи ова со плаз. епители и слуз. Ако знае некоја нека пиши. Инаку еве влегувам во 40. недела веќе.




bombica -> RE: Испитувања во бременоста (4.4.2011 20:51:11)

Denes bev na redovna kontrola za krv i urina i plus odnesov urinoklultura da mi napravat.Urinata e ok se e BO hemoglobinot 133 sto me raduva, sekerot 3,2 , e leukocitite mi se 13,3.Tetka mi e penzioniran laborant i mi kazuva deka normalno e da se pokaceni kaj trudnici i deka porano nikogas ne se ispituvale kaj trudnici nitu Le nitu Se , istoto i dr. mi go rece ama mene nekako me kokpka ne su mirna.
Ajde mamicki kazete mi kako se kaj vas Le?Vo granica ili pokaceni? Inaku do 20 nedela mi bea vo granica a vo 23ned. i sega 27ned. pokaceni






mamicki -> RE: Испитувања во бременоста (4.4.2011 21:16:24)

Bombice, i mene mi se leukocitite postojano pokaceni, prviot pat od um se izvadiv, no doktorkata veli deka se dobri i deka e normalno vo bremenost da se pokaceni. Inaku [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] za hemoglobinot, mojot zamina jabana i pokraj celiot napor [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




anedespo -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 8:13:10)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Мамички прв пат во мокрача во резултатот ми излегува слуз, плазма,  леукоцити 20-23 (или 29?), еритр. 8-10??Не знам што значи ова со плаз. епители и слуз. Ако знае некоја нека пиши. Инаку еве влегувам во 40. недела веќе.


Imas infekcija, toa znaci. Mozno e da imas vospalenie na beseka (cistitis).




anedespo -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 8:16:03)

Leukocitite  normalno e da se pokaceni vo bremenost. Megjutoa treba i  drugite parametri na krvnata slika da se dobri (kaj diferencijalnata kako granulociti, limfociti)




Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>