RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


tinadeni -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 16:47:17)

jas imam mnogu  cesanje po stomakot i toa pretezno okolu pupakot i mi se pravi crvenilo koe  otkako ke se smiri izgleda kako crveni sitni tocki dali nwkoj znae od sto e toa i dali moze da bide opasno za bebeto inaku jas sum vo 24 nedela




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 16:58:23)

Dobredojde tinadeni na RR
Za bebeto toa ne e nisto strasno, tebe nesakam da te olasam ama mislam deka ke ti se pojavat strii. Nemoj da se cesas ako veke nemozes da izdrzis natopi ja rakata so voda i pocesas se ke ti pomine




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 17:00:57)


A




prettygirl -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 17:03:50)

i mene pocnuva da me cesa stomakot ama ne stalno samo ponekogas mislam deka e od toa sto se siri stomakot 




Pepelaska * -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 17:03:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Dobredojde tinadeni na RR
mislam deka ke ti se pojavat strii.


убаво мислиш арх диз на бебето ништо нема да му биде и мене ов ми се случуваше и во 8 месец млку скроз како да ми испук стомакот а откако се порофив ми се појвија стрии, мачкј се со павловичева крема а ако можеш да си дозволиш кремите на еуцерин помагале многу мене ми ги препорачаа гинекологот ама многу ми се скапи 700 ден мало шише




Blue Glow -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 17:34:31)


Mum care krema za strii i celulit-programava mum care e predvidena za bremeni zeni
bidejki imaat i krema za bradavici od cist lanonlin i sl
Za prvata bremenost,a i za ovaa od koga vlegov vo 7mi se mackam so kremava pristapna cena e . So prvata bremenost ne mi se pojavija strii ni pred ni posle poroduvanje, so vtorava eve 8mi teram me cesa mnogu stomakot i se mackam so podebel sloj i mi se smiruva cesanjeto. Mada moe mislenje e sepak deka ako kozata  e sklona kon pukanje ,nema sredstvo so koe ke se spreci samo da se ublazi




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 17:44:46)

ТУКА можеме да го продолжиме разговорот за стрии




tinadeni -> RE: Испитувања во бременоста (27.1.2011 21:20:08)

fala vi na site za pomosta a uste edno prasanje bidejki vo momentov ne ziveam vo makedonija a veke mesec dena koristam krema za strii za trudnici na "palmer" dali moze da mi se javi elergija od nea bidejki cesanjeto i na stomakot mi e samo vo delot od pupakot nagore?! i bidejki tuka nema pavloviceva:)
dali poznavate nekoja krema sto ja ima niz evropa




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (28.1.2011 8:58:28)

Mustela ja imas sekade




Elce -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2011 16:12:07)

Sakav da ve prasam dali nekoj ima ispituvano za vreme na bremenost ALT I AST toa se hepatalni enzimi(transaminazi) i koi vrednosti vi bile.Jas momentalno sum 20 nedela i vrednosta na ALT mi e 155 a treba do 49,a na AST mi e 72 a treba do 42 da bide.Pokaceni mi se i cuvstvuvam tegobi pod desen rebren lak.Ginekologot nisto ne spomna no,maticnata opsta mi rece deka treba da napravam dopolnitelni ispituvanja.Se plasam da ne imam problemi so crniot drob.




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (3.2.2011 18:13:07)

Elce tie analizi vleguvaat vo biohemija , jas gi imam ispituvano ako ne se lazam toa e holesterol kaj mene bese isto pokacen no vo bremenost ne se dava nikakva terapija treba da probas da gi namalis so jadenje




anedespo -> RE: Испитувања во бременоста (4.2.2011 8:41:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Sakav da ve prasam dali nekoj ima ispituvano za vreme na bremenost ALT I AST toa se hepatalni enzimi(transaminazi) i koi vrednosti vi bile.Jas momentalno sum 20 nedela i vrednosta na ALT mi e 155 a treba do 49,a na AST mi e 72 a treba do 42 da bide.Pokaceni mi se i cuvstvuvam tegobi pod desen rebren lak.Ginekologot nisto ne spomna no,maticnata opsta mi rece deka treba da napravam dopolnitelni ispituvanja.Se plasam da ne imam problemi so crniot drob.


Odi na lekar. Vidi sto ke ti kazat . Ne cekaj.




prettygirl -> RE: Испитувања во бременоста (4.2.2011 14:45:15)

dosega samo ednas imam ispitano d-dimeri i bese vo red.Od denes vleguvam vo 19ta nedela i sakam da ve prasam dali znaete na kolku vreme treba da se ispituvaat i dali na transfuziologija ispituvaat kvantitativno?




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (4.2.2011 14:58:19)

Jas ipituvav sekoi dve nedeli bev poseben slucaj.Dokolku posroi moznost za tromboza se ispituva sekoj mesec, i se pravi eho so dopler.




Calypso -> RE: Испитувања во бременоста (8.2.2011 11:22:31)

Сега, кај и да е, ќе треба да правам микробиолошки испитувања, бидејќи веќе сум во 35 недела. Да ве прашам, некаде на форумов прочитав (не знам точно во која тема) дека на микробиологија на клиника се чекало по два месеци, а во лабораторијата кај РЗЗЗ (пролече или така некако беше?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]) ги немало сите реагенси. Е сега исто пред некој ден баш тука прочитав дека ситуацијата со реагенсите е сменета, т.е дека ги имало. Дали некоја таму ги правела овие анализи и како поминавте? И дали можеби е подобро во приватна лабораторија?
Исто така, треба да правам и крвна слика, а не знам каде ми е најдобро (не сакам да чекам многу). Не сум од Скопје, па не ми се многу познати лабораториите тука. Ви благодарам однапред!




The Lady -> RE: Испитувања во бременоста (8.2.2011 12:16:33)

Calypso, neznam dali znaes ama veke na mikrobiologija na klinika mora da imas zakazano termin za da ti gi primaat brisevite. Jas koga se javuvav za mene mi zakazaa za mesec ipol, toa trebalo da ti go kaze maticniot ginekolog. Za Prolece neznam kako e, ama stom e na klinika sigurno i tamu e taka.Na privatno ako gi pravis ke te kostaa okolu 14.000 den, a inaku so plavo kartonce ke te cinat okolu 450 den. A za krvna slika mozes da napravis u Adrialab, a ako pravis na klinika ke ti treba i upat od doktor i plavo kartonce. Pozdrav




Calypso -> RE: Испитувања во бременоста (8.2.2011 12:24:16)

Благодарам на информацијата лејди, јас знаев дека треба да се закаже на микробиологија, ама мислам дека во Пролет (пролече, како и да е) не е така. Но ова со ценава на приватно - сигурна си дека е толку? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Премногу некако е 14000 ден. за анализите, јас имам слушнато дека до кај 2000-3000 најмногу било. А за крвна слика, мене не само што не ми се чека, туку и сакам колку-толку веродостојни резултати, не ми се сите за верување.

Ама така ми е кога се мажев во Скопје[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley24.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




blond -> RE: Испитувања во бременоста (8.2.2011 13:15:33)

Calypso, цената на брисевите е различна секаде. Ај консултирај се со чирибирибела (знаеш на кој мислам) и прашај ја она каде ги однесе нејзините (и таа ги носеше на приватно). И ако се добро сеќавам за сите брисеви плати 2.500.
Гуд лак.




lilicka -> RE: Испитувања во бременоста (8.2.2011 17:02:41)

Во Пролече има само 2 бриса тоа сигурно знам,инаку мене во Државна ми закажа за 2 месеци што нема никакви шанси да се чека и јас си ги направив во Авицена сите 4 бриса ме коштаа 4000 ден....многу е ама кога се мора тоа е!




Bubba -> RE: Испитувања во бременоста (10.2.2011 8:27:58)

lilicka koi se tie 4 brisa?jas dosega samo na drzavno sum ispituvala, ama mi zemale dva.




Calypso -> RE: Испитувања во бременоста (10.2.2011 10:17:29)

Вчера ми кажаа дека треба да правам испитувања само за стрептокок група Б (од вагинален брис), крвна слика и урина. Други испитувања не ми биле потребни, па веројатно сето тоа ќе го правам во таа лабораторијата Пролет, значи државно, само да се јавам да си закажам. Денес влегувам во 36 недела, и немало потреба да се прават брисеви за микоплазма, уреаплазма и сл. оти тоа требало на почетокот (12 недела), а сега немало потреба.




Luci -> RE: Испитувања во бременоста (10.2.2011 13:36:55)

Calypso za vo Prolece nemas potreba od zakazuvanje, barem do pred mesec dena bese taka, jas nosev za mene, pozdrav
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Вчера ми кажаа дека треба да правам испитувања само за стрептокок група Б (од вагинален брис), крвна слика и урина. Други испитувања не ми биле потребни, па веројатно сето тоа ќе го правам во таа лабораторијата Пролет, значи државно, само да се јавам да си закажам. Денес влегувам во 36 недела, и немало потреба да се прават брисеви за микоплазма, уреаплазма и сл. оти тоа требало на почетокот (12 недела), а сега немало потреба.




Calypso -> RE: Испитувања во бременоста (10.2.2011 13:43:18)

Е па супер, уште подобро што е така, фала ти Luci.




Luci -> RE: Испитувања во бременоста (10.2.2011 13:49:26)

Otidi si kaj maticniot sabajle i posle od kaj nego odi direktno vo Prolece, ne me drzi za zbor mislam deka do 11.00 primaa brisevi, ama ne sum 100% sigurna, pozz




Calypso -> RE: Испитувања во бременоста (10.2.2011 14:06:18)

Ќе видам како ќе направам, оти матичниот ми е попладне и оваа и другата недела, па или ќе отидам од вечер да ми земе брис кој ќе го носам следниот ден, па тогаш и крвна слика ќе правам и проверка на урина, или пак нешто друго ќе биде. Ти благодарам за информациите![sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>