RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


riba79 -> RE: Испитувања во бременоста (15.10.2010 18:23:29)

toa so toj tripl test e matematicka verojatnost[sm=hudicek1.gif]ne e mnogu tocen zasto ako pokaze visok rizik togas se pravi amnicenteza koja bas i ne e taka bezazlena..mislam deka najvazno d-r da gi vidi nuhalniot nabor od 11 -13 nedela.pozdrav




Nate21 -> RE: Испитувања во бременоста (17.10.2010 0:19:26)

Zdravo mamicki!!!Iskreno ne znam od kade da pocnam so pisuvanje i prasuvanje...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Pred nekolku dena bev na pregled kaj ginekologot , bremena sum veke 19 nedela. Mi rece deka imam malo vnatresno krvarenje na postelkata i da odam da napravam analizi vo Drzavna vo Sk bidejki kaj nas vo Kicevo ne pravele takvi analizi. Megutoa voopsto ne mi kaza sto treba da mi pravat tamu i da mi otkrijat, znam samo deka krv ke mi zemele. Citav vo prethodnite odgovori za hemostaza i d-dimerite, dali toa e toa ili pak nekoe drugo ispituvanje?
Voedno so odenjeto vo Sk me praka na 4D vo Sistina, dali 4D i screening e isto i ve molam ako nekoj znae kolku cini tamu kazete mi, bidejki momentalno imam informacija deka e 100 EU. Pojma nemam kolku pari da nosam, mislam deka ke me ograbat [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]  Vi blagodaram mamicki na odgovorite, zakazav za 28.10. pa ve molam pobrzo pisete mi da bidam informirana. Povtorno blagodaram!!!




arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (17.10.2010 10:49:05)

Nate21  dokolku imas malo vnatresno kravarenje poveke vreme sedi omaraj.Dokolku ti se pokaceni D-dimeri ke primas inekcii ili apcinja se zavisi za kolku se pokaceni i ke bide se super. Sto se odnesuva do 4D toa e samo zemanje pari spored mene . Podobro napravi si uste ednas eho s dopler i tamu ubavo ke se vidi protokot na krv.Cenite ne gi znma se nadevam deka nasite RR nabrzo ke ti odgovorat




mami2 -> RE: Испитувања во бременоста (17.10.2010 11:26:25)

Нате 21, јас имав такво крварење на плацента, лакуни од внатрешна страна. Добро е ако се мали и не се од надворешна страна, така ми рекоа мене. Во Државна кога ќе доаѓаш на Трансфузиологија обавезно упат од матичен гинеколог или општ лекар, околу 8.30-9.00 биди таму, бремени влегуваат преку ред. Кои испитувања ќе ти кажат таму, исто и терапија. Јас си ставав Клексани 3 пати по 14 дена. Чувај ја цела документација парите ги враќа Фонд, 70 %.
Скрининг во Систина беше 3000 ден, со 4Д за родителите да видат ако сакаат, мене и не ми е нешто посебно слика на кое бебе личи на ИТИ, ама ги чувам. Најбитен е тој ехо преглед од доктор кој ќе провери детално развиеност на органите, доплер за протокот на крв.
Мн здравје и лесна бременост




Nate21 -> RE: Испитувања во бременоста (17.10.2010 14:12:59)

Vi blagodaram arh_diz i mami2, barem nesto koga ke slusnam sum posmirena.Vo Drzavna planiram mn rano da pojdam, za ako se zadrzam da imam vreme za vo Sistina, tamu sum od 11h. A toa eho so dopler e obicno eho? Mislam nie imame samo obicno, edna prijatelka mi rece deka 2D se vikalo, pa kolku e tocno ne znam. Samo na nego me pregledaa i vidoa temni tocki sto licele na krv, pa mi rekoa deka se raboti za postelkata. Kako i da e vi blagodaram mnogu. A za vo sistina sepak ke pojdam za da ne mi stoi posle somnez zosto ne sum posla. Pozdrav!




stela -> RE: Испитувања во бременоста (18.10.2010 18:41:52)

Мами2, во која недела ти се појави тоа внатрешно крварење, дали ти кажаа од што е и дали поминува со терапија (освен ако е од покачени димери) или доби некоја друга препорака, а можеби и како тоа може да влијае на бебето ако ти кажале или ако знаеш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]?




mami2 -> RE: Испитувања во бременоста (18.10.2010 19:01:05)

Стела, првата недела од седми месец, незнам која недела беше тоа?? Ми ги откри на ехо лакуните, а на трансфузиологија се покажаа покачени Димери и тромбоцити. Лакуните се крварења на постелката, мене ми беа од страната према плодот, а не према ѕидот на матката, немав никакви надворешни симптоми, крварења и сл. Со самото тоа што плацентата го храни плодот, носи О2, тука рекоа дека е проблемот, во дотокот на крв за бебето. Поминаа со Клексаните, примив и за зреење на белите дробови на бебето, во случај на предвремено породување, но се породив во термин и немаше никакво влијание на големината на плодот




stela -> RE: Испитувања во бременоста (18.10.2010 19:29:12)

фала на Бога што вашата приказна завршила добро Мами2. Инаку и мене ми видоа хематом на плацентата, рекоа не бил голем и не му обрнаа внимание како сам за себе зашто резултатите од трансфузиологија ми беа во некои нормални граници (иако Клексан имам примано еднаш 7 дена), но ме пратија на цтг, и тоа беше аритмично. На прегледи за аномалии одев редовно, и сега ми направија таква контрола на срценцето на бебето, и според и друг доктор се беше во ред, но аритмија мала постоеше. Сега ке одам на контрола неделава, па ќе видиме. Уфффф...[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




riba79 -> RE: Испитувања во бременоста (21.10.2010 14:29:33)

devojki,treba idniot mesec da odam na transfuziologija da gi ispitam aAFA i Dimeri preventivno taka mi rece ginekologot za da bideme sigurni deka e se vo red so krvotokot ,hranenjeto na bebeto niz postelkata pa me interesira da mi kaze nekoja od vas koja bila dali se zakazuva ili odis tamu i cekas i kolku cini so sino kartonce i koga se gotovi rezultatite?fala odnapred i pozdrav




mami2 -> RE: Испитувања во бременоста (21.10.2010 14:44:10)

Јас одев на почеток на годинава, одев околу 8.30-9.00, не се закажува, бремени не чекаат а има огромна гужва, влегуваат преку ред, обавезно носи упат од гинеколог. Неколку пати анализите беа по 450 денари а само еднаш 250. Резултатите истиот ден ги даваат и тогаш мора пак да се видиш со лекарот за да даде мислење и евентуално терапија, мислам околу14.00-14.30. Ако ти даде терапија прашај во Фонд за повраток на парите, најчесто овие лекови не се на позитивна листа, чувај се` од документација, фискални и сл.




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (21.10.2010 14:57:29)

Дали некој добил повраќај на парите за прегледи кои се правени на приватно?
На пример за Prisca тестовите?
И која е процедурата, дали ти треба упат од матичен дека те пратиле да правиш такво испитување?




riba79 -> RE: Испитувања во бременоста (21.10.2010 16:24:16)

fala mami2 ama ne razbiram kolku analizi se?pozdrav




stela -> RE: Испитувања во бременоста (22.10.2010 15:20:14)

riba79, da ti kazam ako pravis hemostaza i dimeri, ke ti naplatat 450 a ako pravi plus AFA 700 denari. Ako pravis AFA rezultatot stasuva po 10 dena (osven ako ne ti gi razdelat analizite na dve livcinja pa AFA-ta da si gi cekas po deset dena) no ovie drugive da gi dobies ili odma ako ti zemat krv do 12h ili naredniot den ako ti zemat pokasno. Ako odis istiot mese na kontrola ne ti zemaat pari za pregledot tuku samo za analizite, znaci ako pravis samo hemostaza i dimeri togas 350 den. Epten detalno ti objasniv - abe iskustvoto si go pravi svoeto [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




vezilka RR -> RE: Испитувања во бременоста (22.10.2010 15:26:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

devojki,treba idniot mesec da odam na transfuziologija da gi ispitam aAFA i Dimeri preventivno taka mi rece ginekologot za da bideme sigurni deka e se vo red so krvotokot ,hranenjeto na bebeto niz postelkata pa me interesira da mi kaze nekoja od vas koja bila dali se zakazuva ili odis tamu i cekas i kolku cini so sino kartonce i koga se gotovi rezultatite?fala odnapred i pozdrav


Јас сега пред две недели испитував АФА и димери и хемостаза. Не се закажува, трудници имаат предност, сестрите ги повикуваат преку ред. Резултатот го земав за 10 дена, а платив мислам 500-600 денари, со картонче.




riba79 -> RE: Испитувања во бременоста (22.10.2010 15:49:32)

fala vi devojki na odgovorot[sm=smiley1.gif]




none -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2010 17:14:54)

vcera bev na pregled  eho kazete mi doktorot vika 29 nedela vlezena sum i bebusot e tezok 1kg550gr dali e vo red nesto me zacudi doktorot vika za eden mesec da dojdes pak da vidime da ne napreduva poveke od normalnoto ,kazetemi vaseto bebe kolku  bilo dali e mnogu a golema sum veke nemozam ni tu da mrdam mnogu i vo spienje se budam  i tesko disam,ve cekam za odgovor [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]zagrizena sum




jasmina 25 -> RE: Испитувања во бременоста (18.11.2010 19:36:25)

none ne se sekiraj i kaj mene e isto posledno koga bev na kontrola doktorot mi rece da proveram da ne imam skrien seker no vo red bese,normalno e i dvajcata so mm sme golemi i normalno e i bebeto da e pogolemo,jas spored menstruacija sum 34 nedela a spored goleminata na plodot 35 zadutre vleguvam vo 36...poz




elka -> RE: Испитувања во бременоста (19.11.2010 6:44:07)

Ne se sekiraj none jas sum 30 nedela a bebeto na sekoja kontrola e za 1 nedela pomalo ama jas si prasav poveke doktori i site vikaat deka do 2 nedeli + ili - e normalno zatoa sto ne se znae koga tocno si ostanata bremena porano ili pokasno




Blue Glow -> RE: Испитувања во бременоста (19.11.2010 14:08:27)

Vcera bev na pregled kaj Adamova na eho screening so dopler, rece deka so bebusot e se Ok, ama mi kaza deka imam zgolemena plodova voda i nekoi mali eho lakuni na vnatresna strana na postelkata za koi mi rece deka ne e strasno bidejki se mnogu mali ( pomali se od 1sm) i deka treba da napravam doplonitelni ispituvanja za plodovata voda. Me interesira kakvi ispituvanja i dali e nesto toa strasno, ne mozam da cekam do ponedelnik za da se konsultiram so ginekologot. Ako ima nekoj iskustvo za ova ve molam piset_e pobrzo. Inaku sum 22 nedela




none -> RE: Испитувања во бременоста (28.11.2010 15:03:07)

e fala vi za odgovorot ama nie sme si visoki krupni so mm pa sigurno i bebusot e golem a inaku neznam posledniot pat koga bevme doktorot nisto ne kaza se e vo red i da dojdam za eden mesec na kontrola,nitu kako vie kazuvate da kaze za rastot kasni li ili mozebi se e vo red pa i nema sto da kaze[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Bubba -> RE: Испитувања во бременоста (20.12.2010 11:56:02)

Некоја од вас да знае колку кошта брисеви за микробиологија на приватно во Битола или Прилеп?




Calypso -> RE: Испитувања во бременоста (21.12.2010 14:04:05)

Ги има ли некој овие микробиолошки анализи правено приватно и колку отприлика ве чинеа?




Luci -> RE: Испитувања во бременоста (21.12.2010 15:04:03)

Koi mikrobioloski analizi potocno Calypso?




Calypso -> RE: Испитувања во бременоста (21.12.2010 16:40:47)

Па овие што се прават кај бремени жени. Јас не правев никакви микробиолошки анализи во 12 недела, бидејќи не ми кажаа дека требало, ама сега кога ќе треба пред крај на бременоста сакам да ги направам. Мислам дека се за кламидија, уреаплазма, микоплазма ако не грешам... а има и други?




kik@ -> RE: Испитувања во бременоста (11.1.2011 20:39:52)

Zdravo moi rr ve citam sekogas i eve veke da vi pisam.Jas sum vo 9 nedela i sakam da prasam koi ispituvanja se pravat vo 12 nedela.Pozdrav na site.




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>