RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


vezilka RR -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 13:34:20)

На трансфузиологија..на приватно многу коштат!!!




stela -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 13:59:49)

@mamicka32
Fala ti mamicka32, jas ne ni znaev deka aspirinot mora da se prekine.
@baby_bump
Na transfuziologija i cinat 350-450 den




vezilka RR -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 15:13:38)

Сега се јавувам да закажам за 4Д и таа ми вика тоа се прави у 22 недела? Зошто мојот матичен тоа не ми спомна..туку ми рече сега можеш да идеш на 4Д, а јас сум 26..????? Што да праам?




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 15:19:12)

Ako mislis za tie 16 markeri, mene mi gi pravea vo 18 nedela.

A inaku za 3D, 4D eho pregledi mislam nema tolku golema vrska koja nedela si, zatoa sto koga odis na privatno, doktorot te pregleduva, te meri vo bilo koja nedela, zatoa sto za toa mu plakas vo toj moment ..:).





arh_diz -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 15:23:02)

3D i 4D tuka voopsto ne se pravi toa e samo slika i moze da se napravi vo bilo koja nedela podobro e da se napravi dopler




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 15:27:15)

Dali treba na transfuziologija da se zakazuva i kolku se ceka?
Jas ne sum od Sk i za da otidam na pregled tamu, treba da zemam sloboden den od rabota, pa zatoa me interesira dali ako otidam nezakazano ke cekam mnogu ili mora da se zakaze?




Adicka -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 19:12:24)

Zdravo rr.Jas sum nova na forumov amai do sega redovnove citav.Bi sakala da se druzam so vas ponataka.Kapince - jas aspirinot go piev do 12 nedela.Pozdrav




Julie1 -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 19:15:21)

Добре ни дојде Адицка, тука може да ни пишеш за да се запознаеме КЛИК

Пријатно дружење на РР




stela -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 19:20:01)

Milo mi e sto ni se pridruzi Adicka. Se nadevam ubavo ke se druzime i ke si pomagame so svoite iskustva[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Koja nedela si bremena sega? Vo vrska so aspirinot, nemase od nego veke potreba ili ti go prekinaa i so koe obrazlozenie? pozdrav 




Adicka -> RE: Испитувања во бременоста (23.8.2010 19:29:47)

Bremena sum polna 21 nedela.Aspirinot mi go preporaca doktorot i toj mi rece da go prekinam, so obrazlozenie deka poveke nemam potreba od nego.




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (24.8.2010 10:38:24)

Zenski jas ne sum vo tek, pa da prasam, zosto go piete aspirinot?
Poradi gustina na krv ili?






vezilka RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.8.2010 12:43:03)

Јас аспириннот го пиев заради покачена AFA (антифосфолипидни антитела) и D-dimeri во крвта што доведува до згустнување на крвта кое го имав уште пред да забременам и претставуваше опасност за спонтан. Го пиев до 16 недела и сега постјано го следиме растот на плодот бидејќи еден од симтомите дека АФАта е покачена е заостанување на растот на бебето. Повторен преглед без разлика на се на АФАта е во 28 недела. Доколку повторно се покаже покачена се продолжува со Clexan инекции.




mila81 -> RE: Испитувања во бременоста (24.8.2010 13:47:11)

devojki vo koja nedela vas vi zemaa mikrobioloski brisevi? posle kolku vreme od  prestanokot na zemanje na utrogestan treba da se zemat brisevite?




blue_blue -> RE: Испитувања во бременоста (24.8.2010 13:58:19)

од кога останав бремена не ми земаа брисеви. Докторот не сметаше дека е тоа потребно зошто брисеви ми земаа пред тоа и сметаше дека нема никаква потреба пак да се земаат.




vezilka RR -> RE: Испитувања во бременоста (24.8.2010 14:35:06)

Јас микоробиолошки брисеви правев некаде 12 недела и тоа уште ги примав утрогестанот оти му запнав, на докоторов..ме фати некое шубе дека имам некоја бактерија оти чувсвтував некое чешање, ама беа добри фала богу. Иначе по негово требаше откако ќе завршев со утрогестанот во 17 недела. Сега следни ми рече дека ќе праимње таму некаде при карај, 8ми месец..




stela -> RE: Испитувања во бременоста (24.8.2010 20:46:41)

A PAP test dali treba da se pravi dokolku brzo pred zabremenuvanje ne e napraven, i koga?




micka123456 -> RE: Испитувања во бременоста (31.8.2010 15:53:51)

zdravo dragi prijatelki.. jas sum nova na forumot i mnogu mie milo sto ke mozam da prasam i da spodelam nesto so vas.samo sto sum vlezena vo 33-ta  nedela i denes pravev mikrobiloski ispituvanja. rezultatite ke bidat vo petok gotovi , sakam da ve prasam dali nekoj ima iskustvo so namalena plodova voda neznam dali taka treba vo ovoj period od bremenosta, i vo 34-ta nedela zdravje treba da odam na ctg i exo vo taa bolnica kaj sto ke se poroduvam,neli e toa nekako rano???? bebusot e tezok 1.7kg a dr vika deka bilo slabicko i me fati nekako strav a citav deka ovoj period bebeto treba da e nekade od 1.8-2kg[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image]
a za d-diajmetar dr nisto ne mi spomnuva neznam dali sekoj treba da ide obavezno na takvo ispituvanje ili ne .




so lesno i so sreka neka e na site trudni mamicki[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image]




Mamicka32 -> RE: Испитувања во бременоста (31.8.2010 20:55:59)

D-dimeri zavisi od lekarot, ama obicno ne se pravat rutinski (mada vo mojot slucaj bese obratno mojot lekar site gi prakase na ispituvanje na d-dimeri posle 28 nedela). Kako i da e, nemas mesto za panika, ako protokot na krv e dobar i ako placentata nema promeni ne e strasno i ako ne gi napravis ovie ispituvanja. A za tezinata na bebeto ic ne se sekiraj, jas kako tebe bev preplasena, mene celo vreme bebeto mi bese pomalecko za 100-200 g vo poslendite nedeli, no mojot ginekolog celo vreme mi velese sekoe dete e razlicno, bitno e nema nekoi golemi otstapki i se razviva proporcionalno, ne moze site deca da tezat skolski isto, zatoa i normalno e da se rodi dete dete i od 2,5 i od 4,5 kg. Ti posakuvam se najdobro. Pozdrav!




baby_bump -> RE: Испитувања во бременоста (2.9.2010 12:01:57)

Точно како што кажа Мамичка32, зависи од докторот, мојата матична ми рече дека треба да ги испитам, друг доктор рече само ако има крварење во постелката, што може да се види на ехо.
Вчера бев на преглед и додека чекав ред со една друга трудница си правиме муабет и таа ме прашува зошто и дале во 28 недела инекција Рогам, кога таа е со негативен RH, сопругот исто така негативен и сите Кумст тестови и биле негативни. (Зошто воопшто и ја праќале да прави тестови, не знам).
Се чудам и велам стварно ова со различните третмани од страна на различни доктори не ми е јасно, кога, влегувам јас на преглед, 31 недела сум јас сум со негативен RH фактор, сопругот позитивен и сите Кумст тестови ми се негативни вклучително и тој во 28 недела, и докторката ми вели малку закаснавме (бидејќи јас сум веќе 31 недела а таа веќе еден месец е на одмор) но и ти треба да се спремаш да ја примиш инекцијата Рогам, ако сакаш на приватно  3000 денари, ако сакаш со упат за болничко лекување 600 денари, но ќе треба да лежиш еден ден во болница.
Наводно, по новите истражувања секоја жена што е негативна без оглед дали партнерот е позитивен или не, во 28 недела мора да ја прими инекцијата.
Се јавувам кај друг доктор за консултација и тој ми вели ако во 28 недела Кумст тестот е негативен, нема потреба да ја примам инекцијата.

И сега? Кого да слушам? Дали вие сте чуле за ваква пракса кај нас?
Стварно се е збркано кај нашите гинеколози.





riba79 -> RE: Испитувања во бременоста (2.9.2010 12:35:27)

ova e nesto novo sega[sm=zmeden.gif]jas sum rh- a mm e rh+.koga se porodiv jas primiv rogam inekcija zasto malata bese so rh+ .e sega sum bremena so vtoro i treba da ja primam inekcijata vo 28 nedela koja se plaka privatno (pa posle fondot gi vrakal parite).Kumsov test ne sum pravela a neznam i dali ke pravam zasto sum 16 nedela i d-r ne mi ni spomnal vakov test tuku deka samo treba da ja primam inekcijata.




antonie -> RE: Испитувања во бременоста (4.9.2010 19:03:20)

dali nekoj ima praveno pap test vo bremenosta




Mamicka32 -> RE: Испитувања во бременоста (5.9.2010 12:28:13)

Da, jas[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]. Mada iskreno poim anemam zasto go pravev, sve mislam deka toa bese poveke za da ginekologot si ja ispolni normata (neli fondot gi uslovuva da imaat napraveno odreden broj na pap testovi sprema brojot na maticni pacientki). Koga bev da mi zeme brisevi za mikro mi napravi i pap bez da mi kaze i na narednata kontrola samo mi go pokaza rezultatot. Vo sustina i da ne e dobar papot, sto bi mozelo da se napravi vo bremenost. Zatoa i ne ja gledam poentata ama ajde.




micka123456 -> RE: Испитувања во бременоста (6.9.2010 17:19:45)

mamicka32 fala mnogu na informacijata[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]jas denes gi zemav rezultatite od brisevite i sve e super osven vo vaginata  mi najdoa Enterococcus faecalls (Streptococcus faecalls) treba da odam duri drugata nedela kaj dr. moze li da mi kaze nekoj dali e ova ne sostrsno i so e ova . nekako ne razbiram :)

odnapred vi blagodaram




little girl -> RE: Испитувања во бременоста (7.9.2010 17:58:14)

vo rezultati od krvna slika imam mnogu namaleni trombociti. Dali e toa opasno i sto znaci ako znae nekoj da mi kaze?




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (7.9.2010 19:23:50)

Littlegirl,da ne pies po nekoja slucajnost aspirin ili upsarin,stoznam..? oni znaat malku da go namalat i brojot i volumenot na trombocitite..kaj mene bese znacitelno namalena masata na trombocitite MPV a piev upsarin c,zasto bev nastinata.




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>