RE: Испитувања во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 14:56:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: simona09

imam pred nekolku godini praveno abortus koj nikade ne e evidentiran i me interesira sega dali zavreme na poragaj moze da se otkrie.....vi blagodaram   [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]


Не знам за време на пораѓај може да се открие, ама јас ќе ти го кажам ова.
anonimen kakva e vrskata ako si imala spontan abortus so spinalna i epiduralna ne smee li da se stava anestezija za poragaj ako si imala spontan

Кога отидов на пораѓај ме прашуваа дали сум имала абортус, со каква анестезија и тоа све пред маж ми. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]

И баш после тоа си коментиравме што ако некој има абортирано, а не од сопругот, колку е тоа глупо што така прашуваа а мора да се каже, нели за да нема некои последици при дозирањето на епедуралната или спиналната.

Треба да се има малку приватност.






mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 15:01:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Zdarvo,
Edno prasanje za vie sto ste malku ponapredni vo bremenosta, ili ste imale prvo, pa i vtoro dete:
Bidejki sum Rh-, a soprugot mi e RH +, ginkologot mi rece na transfuziologija da napravam skrining za antitela. Dali ova e toj pogore sto naveduvate Coombs -ov test. Kolku pati se pravi vo tekot na bremenosta edans ili poveke pati. Kolku kosta?
vo koja nedela se primaat inekciite mi rekoe edana posle poragaj , a vtorata nekade 20i nekoja nedela.

Da prasam spored noviot protokol dali e zadolzitelno proverka za infektivni bolesti:sifilis, hepatit i rubeola ili nemora?

vanessa i jas sum isto rh- a mojot soprug rh+ i jas pravam kumps test na sekoj 30 dena i mi rekoa deka vo 28 nedela ke ja primam inekcijata i ako ima potreba i po poragaj jas odam vo remedika na pregled kaj Elena Petrova no taa mi preporaca da pravam kumps test na transfuziologija na drzavno bidejki tamu cenite se mnogu visoki mene ne mi bese bitno kolku e i sto e no taa sakase da me zastedi bidejki veke 3ipol god sum kaj nea i znae kolku pari sum dala na drzavno e 150 so plavo kartonce




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 15:02:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

da,vanessa toa e toj test i se pravi ednas barem jas taka pravev i si ja primiv inekcijata vo 28 nedela kaj maticniot d-r...sega se porodiv pred1 nedela i bebeto e rh+ i vo GAKmi ja stavija povtorno so toa sto ovoj pat ne mi ja naplatija..

zosto samo edns jas go pravam na sekoj 30 dena bidejki doktorkata mi rece da ne prima vo slucaj od tatkovata krv ke nastanat komplikacii i eve go pravam sekoj 30 dena




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 15:18:49)

luge imama zakazano na 4d vo 19n4den dali e mnogu rano,na doktorkata ne mi se zvoni da ne ja zamaram so gluposti a koga posleden pat bev na pregled rece 4d vo 20 nedela a na mene po zakazuvanjeto mi se fati da sum 19n4den ve molam za pomos dali ke moze da se napravi 4d ili e mnogu rano




Carelija -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 15:22:51)

Mamicki sakam da ve prasam dali ste pravele  priska ( ispituvanje na daunov sindrom kaj deteto), mene doktorot cisto radi bezbednosni pricini me tera da napravam a neznam ni kade na GAk se pravi toa ni koj go pravi. Pa bi ve zamolila dokolku imate nekakvi iformacii da mi kazete.




Carelija -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 15:26:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

luge imama zakazano na 4d vo 19n4den dali e mnogu rano,na doktorkata ne mi se zvoni da ne ja zamaram so gluposti a koga posleden pat bev na pregled rece 4d vo 20 nedela a na mene po zakazuvanjeto mi se fati da sum 19n4den ve molam za pomos dali ke moze da se napravi 4d ili e mnogu rano
Duso jas bas vcera bev na pregled kaj dr Organdziski i zboruvavme za toa koga i kolku se pravi 4d i mi rece deka na sekoj pregled moze da se pravi 4d i deka toa voopsto ne smeta nitu na majkata nitu na plodot. jas sum vo 17 nedela pa dva pati me ima gledano na 4d




Carelija -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 15:28:18)


Duso jas bas vcera bev na pregled kaj dr Organdziski i zboruvavme za toa koga i kolku se pravi 4d i mi rece deka na sekoj pregled moze da se pravi 4d i deka toa voopsto ne smeta nitu na majkata nitu na plodot. jas sum vo 17 nedela pa dva pati me ima gledano na 4d






vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 15:56:45)

mamicka77
4D moze da to pravat vo bilokoe vreme, mene mi pravea uste vo 12 nedela i sega pak ke pravam vo 20 nedela.  So 3D+ dimenzija vreme (gledas kako film- dvizenjata na bebeto) gi merat dimenziite na organite i softverski ukazuva na koja nedela odgovara sekoj od formiranite organi i dali e se vo red.
Mene vo 12 nedela pokraj vratnoto zadebeluvanje, gledase razvoj na srce, dolzina na femur (butna koska) itn.
Carelija [image]http://www.ringeraja.mk/forum/image/gender1.gif[/image]
Da jas pravev PRISCA na privatno vo Remedika (imaat skluceno dogovor so Avicena)  cena ja dobiv vo paket 4D+ prisca i kostase 100 evricki( 6000 den). Neznam dali ja pravat na Ginekologija so plavi kartoni, i ako ja pravat sigurno ima nekoja doolga procedura. ali Avicena i Adrijalab ja pravat ama mislam e okolu 3800 den, ali prasaj si na tel.
So PRISCA ti gledaat verojatnost za nekakov vid na hromozomski anomalii na plodot, preku zimanje na anamneza za tebe i tvoja familija, nasledni bolest kako dijabet, srcevi zaboluvanja itn, i preku krv ti opredeluvaat nekoi hormoni -marekeri cija vrednost treba da bide vo nekoi granici i pokaceni, ili namaleni vrednosti i soodnosot pomegu niv moze da uakaze na nekakva verojatnost za hromozomski anomalii, i ako nekoi vrednosti ne se akko sto treba moze da ti recat da pravis amiosinteza-ispituvanje preku plodovata voda.




Carelija -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 16:00:25)

Ti blagodaram Vanessa30




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (5.4.2011 16:01:03)

Mamicka,
mene na transfuziologija, a i ginekologot mi rece da go napravam Cooms test i titri vo prvo tromesecie i posle vo 28 nedela koga ke primam Rogam. Ama mislam deka toa zavisi dali ti e prva bremenost ili vtora. i dali vo prvata bremenost si primila Rogam inekcija ili ne.




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (6.4.2011 15:00:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

mamicka77
4D moze da to pravat vo bilokoe vreme, mene mi pravea uste vo 12 nedela i sega pak ke pravam vo 20 nedela.  So 3D+ dimenzija vreme (gledas kako film- dvizenjata na bebeto) gi merat dimenziite na organite i softverski ukazuva na koja nedela odgovara sekoj od formiranite organi i dali e se vo red.
Mene vo 12 nedela pokraj vratnoto zadebeluvanje, gledase razvoj na srce, dolzina na femur (butna koska) itn.
Carelija [image]http://www.ringeraja.mk/forum/image/gender1.gif[/image]
Da jas pravev PRISCA na privatno vo Remedika (imaat skluceno dogovor so Avicena)  cena ja dobiv vo paket 4D+ prisca i kostase 100 evricki( 6000 den). Neznam dali ja pravat na Ginekologija so plavi kartoni, i ako ja pravat sigurno ima nekoja doolga procedura. ali Avicena i Adrijalab ja pravat ama mislam e okolu 3800 den, ali prasaj si na tel.
So PRISCA ti gledaat verojatnost za nekakov vid na hromozomski anomalii na plodot, preku zimanje na anamneza za tebe i tvoja familija, nasledni bolest kako dijabet, srcevi zaboluvanja itn, i preku krv ti opredeluvaat nekoi hormoni -marekeri cija vrednost treba da bide vo nekoi granici i pokaceni, ili namaleni vrednosti i soodnosot pomegu niv moze da uakaze na nekakva verojatnost za hromozomski anomalii, i ako nekoi vrednosti ne se akko sto treba moze da ti recat da pravis amiosinteza-ispituvanje preku plodovata voda.


PRISCA vo Remedika e 3000 den taka mi kaza doktorkata no jas ne sum pravela bidejki rece deka nemalo potreba bilo se vo red jas i rekov da ne me stedi na pari i da mi kaze ako e zadolzitelno da pravam no doktorkata bidejki e mnogu dobra i saka na sekoj da pomogne rece ne ne treba da praves bidejki ako imase potreba da praves jas ke ti recev moras da praves a nemase da ti kazuvam ako sakas i zatoa so sigurnost znam deka e 3000




Sneska25 -> RE: Испитувања во бременоста (11.4.2011 13:49:56)

Имала ли некоја родилка Streptococcus agalacticae (GBS) . Што примала за да ја отстрани бактеријата. Читав доста за нејзе и ме фати паника да не фати бебето на пораѓај. [sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




vanessa30 -> RE: Испитувања во бременоста (11.4.2011 16:34:15)

Sneska ne se sekiraj pij antibiotikot sto ti go prepisale, kako i da e ako na kontrolniot bris ti pokaze deka ne  odstraneta togas mislam deka mozes da baras da se poragas so carski i mislam deka vo toj slucaj nema da ima problem za bebenceto da se zarazi so ovaa bakterija.




Sneska25 -> RE: Испитувања во бременоста (11.4.2011 16:44:37)

Ne mi dade doktorot nisto da pijam. Da ne si imala iskustvo so ovaa bakterija na poragaj[sm=zmeden.gif]




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (11.4.2011 19:17:26)

mojata drugarka ja imase ovaa bakterija,znaci neposredno pred da se porodi, ne uspea da se iscisti , zatoa i se porodi so carski.Znaci bez grizi, ako bilo koja ili kakva bakterija ne se iscisti, doktorite neminovno i obavezno poroduvaat so carski.Toa mi go potvrdi i mojot ginekolog.Pozdrav




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (12.4.2011 0:46:35)

Carelija....PRISCA testot e celosno neinvaziven metod za ispituvanje na hromosomski poremetuvanja.Tocno deka ne ti dava najtocen rezultat ama dava brednosti kolku da te smiri...so upat mozes da pojdes na klinika..tamu pravat i cini 350 denari..

pozdrav




Тања РР -> RE: Испитувања во бременоста (13.4.2011 12:35:33)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Pomegju 12-13 nedela se preporacuva krvna analiza za utvrduvanje nekolku sindromi (Daunov, i dr. ). So prvata bremenost, vo Sistina, voopsto ne mi go preporacaa ova ispituvanje so obrazlozenie deka ne sum vo rizicna grupa. Sega so vtorata bremenost, vo Promedika, mi preporacaa da ja napravam ovaa analiza iako ne sum vo rizicna grupa (29 god, nikakvi genetski anomalii vo familiite). So soprugot odlucivme da ne go pravime.

Me interesira kakvo e vaseto iskustvo so laboratoriskive analizi? Dali gi pravite site ispituvanje iako ne ste vo rizicna grupa? Dali ima logika da se pravat ako doktorot veli deka spored ehoto 90% se e vo red?



ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Јас ги правев сите анализи за кои знаев и кои може да се направат на мое барање, без разлика дали докторот ми кажуваше дека треба или не треба. Правев и PRISCA тест - мислам дека тоа е тоа испитување што ти го кажале што се прави помеќу 12 - 13 недела. Не е само крв, туку се земаат во предвид и други фактори и компјутерски се пресметува веројатноста колку е голема дека детето ќе има абнормалии. Правев и амнио цинтеза, на мое барање зошто тоа е единствен 100 % сигурен метод за утврдување на абнормалии од типот на даунинг синдром и слични на тоа. На ехо сигурноста е 80% и тоа под услов докторот ептен да е стручен да знае што гледа. Мојот став е - дека сакам се да знам што можам да знам бидејки ако знам дека детето има било каква тешка абнормалија јас не би го родила. Затоа и ги правев сите испитувања. Ако твојот став и ставот на твојот сопруг е дека секако би го родила детето тогаш нема потреба да правиш испитувања. Исто така кружат милион прикаски за амнио цинтеза, ако решиш да ја правиш информирај се кај докторот - не слушај приказни од луѓе. Се најубаво и чекаме уште едно весело рингерајче [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Andriance -> RE: Испитувања во бременоста (13.4.2011 14:41:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Pomegju 12-13 nedela se preporacuva krvna analiza za utvrduvanje nekolku sindromi (Daunov, i dr. ). So prvata bremenost, vo Sistina, voopsto ne mi go preporacaa ova ispituvanje so obrazlozenie deka ne sum vo rizicna grupa. S

Sekogash vikaat ne go pravi ako ne si vo rizicnata grupa....a taa e nad 35 godini...a dali znaete deka na svetsko nivo, spored posledni statisticki podatoci..pogolem e brojot na deca rodeni so daunov sindrom od majki pomladi od 35 godini..pa sega ti vika kolku e validni tie grupiranja...




Natasa981 -> RE: Испитувања во бременоста (13.4.2011 19:26:01)

Devojki, a da ve prasam me interesira, koga se preporacuva amniocinteza? mislam, vo koj slucaj doktor ke ti ja preporaca? ili se pravi po zelba , dokolku sakas da si ispitas..treba li da sum rizicna grupa? jas imam 29 godini,ama se nekako mislam godinite nemaat vrska..




Палешка РР -> RE: Испитувања во бременоста (13.4.2011 19:29:37)

ТУКА прочитај си за амниоцентеза Наташа.

Во ризична група спаѓаат сите трудници над 35 години и оние кои во семејството имат дете со Даунов синдром. Сепак гинекологот ќе одлучи дали има потреба од тоа.




mamicki -> RE: Испитувања во бременоста (13.4.2011 21:55:41)

Јас имам 38 години, а лекарите ми препорачаа да не правам амниоцинтеза, бидејќи ПРИСЦА тестот и скринингот во 12 недела укажуваа на низок ризик, па и тие и јас сметавме дека непотребно би ја ризикувале бременоста, бидејќи тоа сепак е инвазивна метода. Во 21 недела бев на скрининг на внатрешните органи кај Адамова, и таа исто потврди дека се е во ред со плодот.... Останува само да чекам како ќе бидеме до крај, а на другите трудни им препорачувам да го прават тоа испитување само ако е неопходно, т.е ако има некакви индиции...




porcelina -> RE: Испитувања во бременоста (4.5.2011 14:43:41)

mamicki ke moze li da mi kazete koi ispituvanja treba da gi napravam bidejki mojata doktorka mi rece da odam na pregled za 1 mesec i nishto drugo nitu mi kaza nitu me prasha. sega sum 5 nedela - ushte e rana bremenost megutoa sakam na vreme da si gi fatam rabotite. a i drugo, jas sum Rh - a mm e Rh +. molam za pomosh da ne e potoa docna za odredeni raboti.




Yummy Mammy -> RE: Испитувања во бременоста (4.5.2011 15:28:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: porcelina

mamicki ke moze li da mi kazete koi ispituvanja treba da gi napravam bidejki mojata doktorka mi rece da odam na pregled za 1 mesec i nishto drugo nitu mi kaza nitu me prasha. sega sum 5 nedela - ushte e rana bremenost megutoa sakam na vreme da si gi fatam rabotite. a i drugo, jas sum Rh - a mm e Rh +. molam za pomosh da ne e potoa docna za odredeni raboti.


I so prvata i so vtorata bremenost na pocetokot doktorite mi preporacuvaa pregledi na dve nedeli, otprilika da receme do kaj 12 nedela. Potoa odev na 4 nedeli, vo konkretnite nedeli koga se pravat scrininzi (12/13, 16/17, 20/21 itn...) Na pocetokot i nema mnogu ispituvanja, samo gledaat kako se razviva plodot, dali e se vo red, krvna slika, pritisok, genetski bolesti, i slicno. Vistinskite ispituvanja zapocnuvaat vo 12/13 nedela so scrining i PRISCA test. Na pocetnata strana na Ringeraja imas detalen kalendar na ispituvanja vo bremenosta.
So sreka! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] 




mamicka77 -> RE: Испитувања во бременоста (4.5.2011 15:59:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: porcelina

mamicki ke moze li da mi kazete koi ispituvanja treba da gi napravam bidejki mojata doktorka mi rece da odam na pregled za 1 mesec i nishto drugo nitu mi kaza nitu me prasha. sega sum 5 nedela - ushte e rana bremenost megutoa sakam na vreme da si gi fatam rabotite. a i drugo, jas sum Rh - a mm e Rh +. molam za pomosh da ne e potoa docna za odredeni raboti.

porcelina ne ti e kasno ispituvanjata pocnuvaat od 12 nedela so daunov sindrom najprvo a potoa se drugo i jas sum Rh- a mmRh+ i sekoj mesec na transfuziologija go pravam kumps testot se zema krv od tebe na sekoj 30 i se proveruva da ne navlezat nekoj antitela vo krvta na bebeto i ke se prima inekcija vo 28 nedela a po poragaj ke se vidi ako bebeto e tvoja krvna grupa nema da primas a ako e na tatkoto ke primas jas sum 23 nedela i za 5 nedeli ke ja primam inekcijata a odam na sekoj 30 dena mi zemaat krv i site rezultati do sega se negativni kako i sto treba da izlezat negativni a ne treba da izleze pozitiven




porcelina -> RE: Испитувања во бременоста (4.5.2011 17:38:43)

Blagodaram na odgovorite [sm=smiley1.gif] go procitav celiot forum pred da pisham i tolku se zagriziv deka mojata doktorka nishto ne me prasha nitu pak me sovetuvashe neshto shto me iznervira. za 10 dena ke odam na privatno da vidat srceva reakcija i da vidam tie shto ke me sovetuvaat. vie shto ke mi predlozite da napravam krvna slika pred da odam ili da pocekam doktorite da me upatat?




Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>