RE: Инсеминација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


velikadepolovska -> RE: Инсеминација (24.10.2010 11:39:36)

na mene taka mi kazaa oti za vreme na bremenosta ke gi pijam bromergon ama  jas nemam mikroadenom tuku hypotireoza  od tiroidnata mi se pokacuva prolaktinot 




teona -> RE: Инсеминација (24.10.2010 16:19:33)

a da te prasam velikadepolovska  ne pies eutiroks za tiroidnata? ako pies bi trebalo da e vo red se pa kako togas se pokacuva PRL ako e vo granicite na normala tiroksinot?




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (24.10.2010 16:26:07)

da pijam sega eutirox 50 mg i primalut nor eyutirox pijam na sabajle na gladno a primalut pijam sabajle i vecer




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (24.10.2010 16:27:29)

ne sega e vo granici na normala prl   i tiroksinot  pred inseminacijata gi ispituvav 




teona -> RE: Инсеминација (24.10.2010 16:40:28)

sakav da te prasam ako so eutiroks e vo granici na normala tiroksinot kako togas se pokacuva PRL, ne treba da gi prekines dostinexot? bidejki koga ke bide normalen tiroksinot nema da se zgolemuva prl, ti eve nemas mikroadenom pa ke nema ni koj da go laci prl pri normalen tiroskin




veckasr -> RE: Инсеминација (24.10.2010 18:33:35)

e da taka mi kazaa i na endokrina  ne bi trebalo da se kacuva prl veke




veckasr -> RE: Инсеминација (24.10.2010 22:56:24)

dostinexot gi prekinav eden mesec pred da ispitam prl i koga go ispitav bese 0,250 prl iako veke eden mesec gi nemav pieno piev samo eutirox




suzeto -> RE: Инсеминација (26.10.2010 23:49:52)

jas koga pravev inseminacija nisto ne mi proveruvaa ni hormoni nisto direkno inseminacija,neznam citam sekade deka se proveruvale hormoni




veckasr -> RE: Инсеминација (27.10.2010 22:33:23)

da suzeto toa e standardna procedura da se ispituvat hormoni pred inseminacija




suzeto -> RE: Инсеминација (28.10.2010 0:55:30)

ete...... sistina tolku se fali i dr.lazarevski a za ispituvane na hormoni nikoj nisto ne kaza........
zdravje mozda taka mi bilo pisano




veckasr -> RE: Инсеминација (28.10.2010 7:26:59)

pa suzeto ti ako imas na primer visok fsh ili prolactin   dzabe ke ti pravat inseminacija nema da ti uspee nema da mozes da ostanes bremena so nea znaci toa e samo trosenje pari za dzabe




suzeto -> RE: Инсеминација (28.10.2010 18:07:20)

pomina inseminacijata uste vo maj mesec........za zal neuspesna,mozda i pricinata bila ete nekoj hormon




veckasr -> RE: Инсеминација (28.10.2010 23:02:00)

suzeto pred da odis na inseminacija ako odis najprvo napravi si bris spermogram hormoni   proodnost na kanali sida test e zadolzitelno vo gak vo sistina pred da odes na inseminacija kakvi ispituvanja ti napravija




suzeto -> RE: Инсеминација (29.10.2010 0:47:29)

nikakvi ispituvaanja ne mi napravija......a bris samo ama ne se secavam dali rezultatite bea gotovi do inseminacijata ke proveram utre datumite,mislam deka bese pred inseminacija gotov ama imase nekakva infekcija i nisto ne mi dadoja,a drugo nisto ne ispitav




veckasr -> RE: Инсеминација (29.10.2010 22:42:13)

E kako moze bez spermogram i hormoni znaci tie gledaat vo pacientite samo pari i nisto drugo suzeto ti sega so planiras IVF ili inseminacija ke praves

Модератор: Пишувајте со мали букви, Според правилата на РР големите букви значат викање




veckasr -> RE: Инсеминација (29.10.2010 23:12:15)

jas bev denes za beta hcg  i mi rekoa oti uste e rano  da sum cekala da zadocne ciklusot pa posle da odam drugo so mi rekoa e deka poradi prl na nula ima sansi pak da abortiram   i primalutot mi rekoa da go prekinam, da zapocnam so utrogestan  inace mojta dr ne bese tamu tuku edna druga me primi i me pregledaa ciklusot treba da mi dojde na cetvrti




suzeto -> RE: Инсеминација (30.10.2010 22:04:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

E kako moze bez spermogram i hormoni znaci tie gledaat vo pacientite samo pari i nisto drugo suzeto ti sega so planiras IVF ili inseminacija ke praves

Модератор: Пишувајте со мали букви, Според правилата на РР големите букви значат викање

ne znam sto da pravam dali inseminacija ili ivf,sakam da pauziram nekoe vreme da zaboravam na sve ova ako mozam .......... mene ne me ispitaja nisto osven bris no toa bese po moe barane bideki na predhodniot mi pokaza cin1
evo rezultatot od brisot kako glasi:
adekvatnost na razmaskata: zadovolitelen za evaluacija
the betheseda system 2001: benigni kletocni promeni
infekcija so: kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii
reaktivni promeni: inflamacija(vklucuva tipicna obnova)
kontrola za 4-6meseci
koga go prasav dali e sve vo red dr.lazarevski mi rece samo mala infekcija ne e nisto i ne mi dade nikakva terapija
sega treba da pravam pak no mi e strav sto ce pokaze
sto mislite za rezultatov dali nekoj ima poveke znaenje




veckasr -> RE: Инсеминација (30.10.2010 23:55:35)

suzeto posle kolku vreme od inseminacijata go napravi testot inace jas mislam deka treba da si napraves kontrola da vides dali uste postoi  taa infekcija   i da ti dadat terapija za nea




cleo -> RE: Инсеминација (31.10.2010 11:47:39)

Suzeto, i jas imav slicen rezultat pred skoro edna godina. Nisto ne mi dadoa kako terapija, a od maticniot go dobiv istiot odgovor kako ti od Lazarevski. Pozdrav i ne se sekiraj, nisto strasno




suzeto -> RE: Инсеминација (31.10.2010 12:29:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

suzeto posle kolku vreme od inseminacijata go napravi testot inace jas mislam deka treba da si napraves kontrola da vides dali uste postoi  taa infekcija   i da ti dadat terapija za nea

pred inseminacija napraviv pap test




veckasr -> RE: Инсеминација (31.10.2010 21:37:12)

suzeto posle kolku vreme go napravi testot za bremenost oti jas imam bolki  vo stomakot a ne znam dali da napravam test za bremenost 




wannna baby -> RE: Инсеминација (1.11.2010 18:07:06)

Da te sovetuvam da napravis test dokolku ti zadocni menzis za 1 -2 dena. Mozes i porano ama ne e najsigurno. pozdravce
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

suzeto posle kolku vreme go napravi testot za bremenost oti jas imam bolki  vo stomakot a ne znam dali da napravam test za bremenost 





wannna baby -> RE: Инсеминација (1.11.2010 18:38:05)

Ve molam za odgovor "dali nekoja od rrajkite ostanala trudna posle inseminacija i po kolku obidi. Jas treba da ja pravam cetvrtata pa se nadevam ovoj pat ke uspee, ova mi e 2 posle laparaskopijata, se nadevam na [sm=rozacrtici.gif]




veckasr -> RE: Инсеминација (1.11.2010 21:31:11)

dali dodeka primavte utrogestan vi dojde menstruacija ili ne




veckasr -> RE: Инсеминација (1.11.2010 21:33:31)

wana baby ima ostanato bremeni so inseminacija samo mal e procentot na bremenosti 




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>