RE: Инсеминација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


velikadepolovska -> RE: Инсеминација (20.10.2010 23:21:12)

pinokio najdobro e da odes i da se sovetuvas za visok prl so endokrinolog bidejki kako sto kazav   endokrinolozite se specijalisti za hormoni ne ginekolozite  a inaku za tie koi sto sakat da zabremenat kako nas najdobro e da pijat bromergon  ne dostinex




wannna baby -> RE: Инсеминација (21.10.2010 15:51:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: velikadepolovska

se javiv i mi kazaa deka so kartonce cini okolu 1500 den
ama ne sum sigurna bidejki se javiv na edna prijatelka i ona mi go rece toa oti nee sigurna


Lani vo noemvri, pravev laparaskopija i histeroskopija vo GAK so sini kartoni 2.200 den mi naplatija.




wannna baby -> RE: Инсеминација (21.10.2010 15:54:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: dafne1
Vo Remedika pravese edna moja drugarka laparoskopija i histeroskopija i naplatija 62.000 den. ne pokrival fondot ne gi refundira iako bese zdravstveno osigurana

vo drzavna bolnica17oo denari na fond a vo remedika 4000 denari




baby_bump -> RE: Инсеминација (21.10.2010 16:58:42)

Тие што сакаат да останат бремени со висок пролактин, треба да пијат лекарства за симнување на вредноста на пролактинот.
Не е точно дека бромергонот е за тие што сакаат да останат бремени, а достинексот не.
Бромергонот е многу тежок за поднесување, тоа ќе ти го каже секој кој го примал овој лек. Друга разлика меѓу овие 2 лека е тоа што во светот и кај нас, има искуства за примање на бромергон за време на бременост, кога постои потреба да се прима бромергонот (како на пример тумори на хипофизата кои можат енормно да пораснат за време на бременоста и да направат проблем на бремената жена), додека достинексот е направен на природна база, се поднесува мноогу полесно.
Јас останав бремена а пиев достинекс скоро 3 и пол години. Во моментот кога ми закасни мензисот, кога гинекологот ми потврди дека сум бремена, веднаш по препорака на мојот ендокринолог престанав со достинексот.




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (21.10.2010 21:58:50)

neznammene taka mi rece endokrinologot inaku jas gi imam pieno i tie i tie  apcinja a dali nekoja od vas posle  inseminacija gi ima pieno primalut nor




dafne1 -> RE: Инсеминација (21.10.2010 23:06:04)

ne jas gi nemam pieno primulut nor posle insiminacija no uste go pijam bromergonot i mi vikat deka ke go pijam se dodeka ne ostanam bremena a sto ke bide posle neznam ako znae nekj neka mi kaze




cleo -> RE: Инсеминација (21.10.2010 23:37:51)

Prijatelki, jas vo Sabotata ispituvav Prolaktin, rezultatot mi e 432, referentni vrednosti 65-582. I Doktorkata vo labaratorijata i Dr. koj me vodi mi rekoa deka e ok. Sto mislite vie? Nekako mnogu e golem opsegot na ref vrednosti, a moze i baram igla vo seno.




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (22.10.2010 0:06:00)

cleo rezultatot ti e dobar vo granici na normala e prl a za bromergono on se pie i za vreme na bremenosta amaneznam do koj mesec mislam dodeka ne se slusne srceva akcija




biljana bile -> RE: Инсеминација (22.10.2010 13:31:23)

Zdravo na site ja sum nova tuka dali nekoj moze da mi kaze kako odi procedurata za Inseminacija i kade moze da se napravi?




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (22.10.2010 23:52:48)

ZDR BILJANA BILE DOBREDOJDE NA FORUMOT JAS PRAVEV INSEMINACIJA VO DRZAVNA BOLNICA VO PONEDELNIKOT I VTORNIKOT I STATA ME CINESE 1700 DEN SO SIN KARTON   PRVO VO CETVRTIOT DEN OD CIKLUSOT POCNUVAS DA PIES KLOMIFEN I OD KOGA KE GI ISPIES NIV ODES NA EHO TI GI GLEDAT FOLIKULITE POSLE DVA DENA ODES PAK NA EHO  I PRIMAS PREGNIL A ZATOA  VREME I MAZ TI PRAVE SPERMOGRAM I SIDA TEST  OD KOGA KE JA PRIMIS PREGNIL POSLE EDEN DEN TI PRAVAT INSEMINACIJA   I LEZIS TAMU VO BOLNICA I NAREDNIOT DEN PAK TI PRAVAT INSEMINacija I TI DAVAT DA PIES PRIMALUT NOR I POSLE DESET DENA ODES ZA TEST ZA BREMENOST A ZABORAVIV DA KAZAM TI GI ISPITUVAT I HORMONITE




cleo -> RE: Инсеминација (23.10.2010 11:57:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: velikadepolovska

ZDR BILJANA BILE DOBREDOJDE NA FORUMOT JAS PRAVEV INSEMINACIJA VO DRZAVNA BOLNICA VO PONEDELNIKOT I VTORNIKOT I STATA ME CINESE 1700 DEN SO SIN KARTON   PRVO VO CETVRTIOT DEN OD CIKLUSOT POCNUVAS DA PIES KLOMIFEN I OD KOGA KE GI ISPIES NIV ODES NA EHO TI GI GLEDAT FOLIKULITE POSLE DVA DENA ODES PAK NA EHO  I PRIMAS PREGNIL A ZATOA  VREME I MAZ TI PRAVE SPERMOGRAM I SIDA TEST  OD KOGA KE JA PRIMIS PREGNIL POSLE EDEN DEN TI PRAVAT INSEMINACIJA   I LEZIS TAMU VO BOLNICA I NAREDNIOT DEN PAK TI PRAVAT INSEMINacija I TI DAVAT DA PIES PRIMALUT NOR I POSLE DESET DENA ODES ZA TEST ZA BREMENOST A ZABORAVIV DA KAZAM TI GI ISPITUVAT I HORMONITE

Velikadepolovska, koga tocno ti gi ispituvaat hormonite?? Posle inseminacijata ili pred toa, na 3 den od ciklus? Pozdrav




biljana bile -> RE: Инсеминација (23.10.2010 15:48:58)

fala velikadepolovska jas bev vo sistina na pregled i mi rekoa da napravam ispituvanja na hormonite i tie mi bea dobri isto taka trebase da mi zakazat HSG no referentnata vrednost mi bese visoka i sega treba da cekam nareden mesec moze li da mi kazes kolku te cinese inseminacijata pozz.....




biljana bile -> RE: Инсеминација (23.10.2010 15:51:54)

cleo na mene ispituvanjata mi gi pravea na 3 den od ciklus pozz..




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (23.10.2010 16:32:08)

so sin karton vo drzavna bolnica me cinese 1700 den a  da kazam oti treba bolnicki upat od maticen ginekolog




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (23.10.2010 16:35:24)

hormonite na mene mi gi ispituvaa na endokrina   bidejki jas pred toa  imav hormonsko poremetuvanje a i mozam da ti kazam oti nema vrska koj den ti e od ciklusot moze bilo kojden da ti gi ispituvat hormonite




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (23.10.2010 16:36:23)

pred inseminacijata bilo koj den od ciklusot




pinokio2010 -> RE: Инсеминација (23.10.2010 18:28:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: velikadepolovska

pred inseminacijata bilo koj den od ciklusot

Ne ne, ne bilo koj den, polovite hormoni se ispituvaat 3-5 den od dobivanje, progesteron se ispituva 21 den, znaci 7 dena posle ovulacija ( ako imate podolgi ili pokratki ciklusi), a prolaktinot moze poveke pati vo mesecot da se ispita. 




cleo -> RE: Инсеминација (23.10.2010 18:39:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: pinokio2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: velikadepolovska

pred inseminacijata bilo koj den od ciklusot

Ne ne, ne bilo koj den, polovite hormoni se ispituvaat 3-5 den od dobivanje, progesteron se ispituva 21 den, znaci 7 dena posle ovulacija ( ako imate podolgi ili pokratki ciklusi), a prolaktinot moze poveke pati vo mesecot da se ispita. 

Dobro, jas seto ova go znam, ama mozebi pred inseminacijata tocno se proveruvaat poradi odredeni pricini?? Velikadepolovska, tebe tocno denot pred inseminacijata ti gi proverija povtorno, ili...???




dafne1 -> RE: Инсеминација (23.10.2010 18:53:25)

zdravo velika me interesira zosto te pravat dve insiminacii edna po druga i zosto potoa pies primulut nor jas sum pravena cetiri pati no samo po ednas me pravat i ne pijam primulut nor no nisto ne postignav so insiminaciite sega neznam sto e naredno sto treba da pravam




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (23.10.2010 19:05:38)

stvarno neznam za so mi gi dadea primalut nor a inace dve po red inseminacii pravat  oti taka imalo poveke sansi za bremenost  




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (23.10.2010 19:07:48)

ne na mene hormonite mi gi ispitaa dve nedeli pred inseminaciite  




dafne1 -> RE: Инсеминација (23.10.2010 19:09:47)

jas praviv dve vo drzavna dve vo remedika i nisto neznam so da pravam drugo se mi e ured a rezultati nema




cleo -> RE: Инсеминација (23.10.2010 19:17:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: velikadepolovska

ne na mene hormonite mi gi ispitaa dve nedeli pred inseminaciite  

E bas smetam deka e toa pravilno, dve nedeli pred bilo kakva intervencija. Eve na primer mene mi bese poslednoto hormonalno ispituvanje vo Juni, a ivf mislam transfer na 1vi Septemvri. Vo meguvreme moze nivnoto nivo drasticno da se iameni trista pati, osobeno sto imam pco i piev kontracepcii. Edinstveno sto mi ispitaa bese Estradiol na dva pati pred transfer i toa bese se. A inaku, koj prasuvase, i mene mi bese dva pati napravena inseminacija, ednas vecerta i uste edna sabajleto, zaradi pogolemi sansi za bremenost. No, poradi neodgovornosta na doktorkata ne mi bese dadeno nikakva terapija posle toa, kako na primer Primolut nor ili Utrogestan.




velikadepolovska -> RE: Инсеминација (23.10.2010 22:20:12)

cleo odese li na endokrinologija  za pcos  jas koga bev da ispitam hormoni  na endokrina so mene  cekase i edna so imala pcos i bila ispratena na endokrina poradi toa  




teona -> RE: Инсеминација (24.10.2010 2:52:15)

pinokio i mene isto kako tebe mi e slucajot i jas piev dostinex i gi zameniv so bromergon poslednava god. po preporaka na endokrinologot i nikako cela god. ne mozev da go sredam PRL. i ginekologot ne obrnuvase tolku vnimanie na PRl i mislese deka imam pogolemo hormonalno poremetuvanje iako site hormoni gi ispituvav lani. koga gi ispitav sega povtorno site bea vo red (testosteronot so terapija) samo PRl pak pokacen i mi vika znaci kaj tebe celo vreme toj bil kocnicar za ovulaciite i menstruaciite a nie se obiduvavme so klomifen. pa pak mi rece da gi pijam dostinex barem nekoe vreme da se snizi i da prodolzime so stimulaciite.a da te prasam baby_bump jas imam mikroadenom na hipofiza i zatoa mi e pokacen PRL i toa znaci deka iako zabremenam pak ke primam bromergon oti mene ne mi kazaa taka ni gin. ni endokr.?




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>