RE: Инсеминација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


wannna baby -> RE: Инсеминација (27.11.2010 13:30:42)

Denes ja napraviv pettata inseminacija i posledna, pa ako dobijam [sm=hudicek1.gif]ke razmisluvam za ponatamu ama daj boze da ne mi dojde[sm=smiley36.gif] Pred da mi napravat inseminacija doktorot dojde od izvrseno poroduvanje so carski porodi trojka[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Pa nekako potajno se nadevam na[sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] Moze toa bese nekoj znak [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




veckasr -> RE: Инсеминација (28.11.2010 0:46:19)

nadezda posledna umira  daj boze da ti uspee inseminacijata toj pat wanna baby




ilijana123 -> RE: Инсеминација (9.12.2010 19:18:04)

Zdravo Na site sakam da prasam Dali nekoj pravel inseminacija bez prethodno da pravel ispituvanje proodnost Na kanalite mene mi predlozija da pravam inseminacija a go nemam napraveno toa ispituvanje Dali sansite SE pomali da inseminacijata bide neuspesna doktorkata mi rece ke probame bez da gi proveruvame kanalite a folikulite mi bea dva nad 16 mm a imalo I dve pomali VE molam pisetemi pozdrav




suzeto -> RE: Инсеминација (9.12.2010 22:44:47)

ako ti se zatnati kanalite sansite se nikakvi




veckasr -> RE: Инсеминација (9.12.2010 23:08:21)

ne ja slusaj doktorkata ako ti se zapuseni kanalite sansite za da ti uspee inseminacijata se nikakvi  kako moze taka mene prvo so mi pobara dr pred insminacijata bese proodnost na kanalite kako ke stigne spermata dotamu kade sto treba ako ne se proodni kanalite ke si frlas samo pari i ke izgubis i vreme ako ne ti se proodni kanalite a naapravis inseminacija 




arh_diz -> RE: Инсеминација (10.12.2010 8:57:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ilijana123

Zdravo Na site sakam da prasam Dali nekoj pravel inseminacija bez prethodno da pravel ispituvanje proodnost Na kanalite mene mi predlozija da pravam inseminacija a go nemam napraveno toa ispituvanje Dali sansite SE pomali da inseminacijata bide neuspesna doktorkata mi rece ke probame bez da gi proveruvame kanalite a folikulite mi bea dva nad 16 mm a imalo I dve pomali VE molam pisetemi pozdrav

Neznam sto da kazam navistina kako moze da pravi taa doktorka inseminacija bez nekoi osnovni ispituvanja , no mislam deka vie koi go dozvoluvate toa da si igraat so vas ste povinovi se raboti za vasa zdravstvena sostojba. Iako te iskarav sepak sum optimist i mislam deka ke ti uspee inseminacijata kanalite sluzat da pomine spermata niz niv a tie tebe ti ja vbrizgale negledam zosto ne bi uspeala, ova e samo moe mislenje ne ee strucno ako gresam nekako me popravi nekoj.




cleo -> RE: Инсеминација (10.12.2010 13:12:01)

Vecka, imam edno prasanje - mislam deka tebe ti bese pokacen testosteronot. Jas denes napraviv ispituvanje i mi pokaza 112, a gorna granica e 81. Jas imam pco, mozno e da e od toa. No me interesira kakva terapija i dadoa za namaluvanje na testosteronot? Ili nekoja druga Ringerajka bese so vakov proble [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Pisete mi sovet ve molam prijatelki




Baby29 -> RE: Инсеминација (10.12.2010 13:32:35)

Zdravo i od mene prijatelki, jas kako sto ke vidite i od drugite forumi sum na nekoj pat za [sm=duda.gif], no me interesira dokolku ne mi uspee taka dali ke moze da mi kazete sto e toa inseminacija ili kade mozam da procitam za istata, mnogu vi blagodaram odnapred za podrskata.




veckasr -> RE: Инсеминација (10.12.2010 13:32:45)

da cleo na mene bese pokacen testosteronot i za nego pijam spironolacton seuste vo vtornik ke odam za rezultatitena  endokrina pa ke vidam so ke bide dali se e namalil 




Bogdancanka -> RE: Инсеминација (10.12.2010 14:13:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Baby29

Zdravo i od mene prijatelki, jas kako sto ke vidite i od drugite forumi sum na nekoj pat za [sm=duda.gif] , no me interesira dokolku ne mi uspee taka dali ke moze da mi kazete sto e toa inseminacija ili kade mozam da procitam za istata, mnogu vi blagodaram odnapred za podrskata.


еве мила нешто повеќе за инсеминацијата
Инсеминацијата е релативно едноставна постапка. Доколку жената има нормална функција на јајниците, инсеминацијата може да се прави без хормонална стимулација.Сепак шансите за успех се поголеми кога има повеќе фоликули. Од таа причина најчесто и кај жени кои имаат нормална овулација, се стимулира созревање на повеќе јајце клетки. Стимулацијата се прави со Кломифен или инекции со гонадотропини. Кај жени кои немаат редовна овулација, задолжително се дава хормонална стимулација. Потоа жената се следи на ултразвук и кога лекарот ќе оцени дека фоликулите се доволно созреани, прима инекција со hCG хормон (најчсето Прегнил или Овидрел) за да се предизвика прскање на фоликулите. Овулацијата се случува околку 36 часа по примањето на инекцијата. За тоа време се закажува и инсеминацијата. На деност на инсеминацијата сопругот дава примерок од спермата и потоа таа лабораториски се обработува. Спермата се промива, се центрифугира за да се отстранат мртвите и абнормалните сперматозоиди, се отстранат другите примеси и сперматозоидите се ставаат во медиум вој има и антибиотици. Антибиотиците се употребуваат да се спречи евентуална инфекција кај жената. Всушност со обработката на спермата, се концентрираат поквалитетните сперматозоиди. Доколку мажот има намалена плодност, но има повеќе од 5 000 000 сперматозоиди во обработената сперма, се смета дека бројката е доволна за успех. Иако со инсеминацијата се потпомогнува оплодувањето, затоа што се скратува патот кој сперматозоидите треба да го поминат за да ја оплодат јајце клетката, сепак мора да ги има во доволен број и да бидат доволно подвижни за да стасаат до неа. Доколку има помалку од 5 000 000 здрави сперматозоиди, се смета дека инсеминацијата нема да има успех и се оди со ICSI ин витро постапка. Така обработената сперма со посебен катетар се вметнува директно во матката на жената. Потоа жената се остава да полежи 10-20 минути и си оди дома.





Baby29 -> RE: Инсеминација (10.12.2010 14:19:38)

Многу ти благодарам мила, но мене сега пред 4 дена ми стави докторот прегнил за распрскање, но ни реце да работиме на [sm=duda.gif] 3-4 дена и потоа 10 дена да пија добрестон, што значи е истата постапка само што во овој случај добиваш медицинска помош. Фала ти уште еднаш те [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Bogdancanka -> RE: Инсеминација (10.12.2010 14:22:58)

ајде мила ти посакувам многуууууу среќа дај боже набрзо да си се радуваш на[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image]




sharlot -> RE: Инсеминација (10.12.2010 23:47:31)

Bogdanicanka, me interesira ako mozes da mi kazes dali znaes sto bi bila mojata sledna postapka.jas 12 meseci probuvam d aostanam bremena no bez uspeh.od juni pijam dostinex za prolactinot koj sega  mi e vo normala no fsh mi e 7,46 a lh 13,46,za toa ne pijam nisto.pred tri meseci bev na HSG i mi otkrija deka desnata tuba ne mi e proodna a levata e super.sega doktorot ne mi dade nikakva terapija i mi rece deka ako ne zabremenam ovoj mesec togas ke vidime sto ponatamu.dali imas nekaka prestava kako bi mozela pobrzo da zabremenam?




Bogdancanka -> RE: Инсеминација (10.12.2010 23:50:49)

мила а кај мт се е во ред?испитувавте нешто кај него или само кај тебе?




sharlot -> RE: Инсеминација (10.12.2010 23:53:44)

da ,go ispitavme i nego no fala bogu kaj nego se e vo red mislam deka pisuvase nesto normospermija ili taka nesto slicno,sum zaboravila tocno kako bese




Bogdancanka -> RE: Инсеминација (11.12.2010 0:04:52)

мислам дека би требало да се опуштиш мила штом кај мт се е во ред а кај тебе едниот канал е прооден треба да се фрлите во акција[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]мисли позитивно и ќе биде се во ред,дај боже да си ги дочекаш што побрзо[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image]




sharlot -> RE: Инсеминација (11.12.2010 0:07:39)

blagodaram na podrskata:)))) se nadevam i jas deka ke si se izraduvam za Nova Godina:))




veckasr -> RE: Инсеминација (11.12.2010 0:42:45)

sharlot ne se lazi dodeka gi pies dostinex da probuvas da ostanes bremena oni se stetni vrz plodot toa e naucno dokazano i kojti gi dade niv da gi pies niv endokrinologot ili ginekologogot ke ti kazam edno tvojot problem e endokrinoloski ne gi nekoloski zatoa odi si na klinikata za endokrinologija toa ti go zboruvam od iskustvo bidejki i mojot slucaj bese takov 




Bogdancanka -> RE: Инсеминација (11.12.2010 11:17:08)

Вецкаср мила погрешно си разбрала Шарлот ги пиела апчињата за да и се стабилизира пролактинот веќе не ги пие како што разбрав од нејзиниот пост....мислам дека сега нема што да и штети....поззззз мила




iki82 -> RE: Инсеминација (11.12.2010 12:53:48)

sharlot srcka ti imas policisticni jajnici sigurno ko sto gledam po hormonive, posto i mene mi se bukvalno isti. ako sakas da zabremenis za prolaktinot treba da pies bromergon, ne dostinex, bidejki e steten za bremenosta. plus neka ti dada klomifen ke ti pomogne so ovulacijata i da ti pottikne folikuli na dobrata strana. 




baby_bump -> RE: Инсеминација (11.12.2010 13:18:19)

Достинексот е штетен исто колку и секое друго лекарство, така ми објасни ендокронологот, а и имам читано многу за примената на овој лек во процесот на забременување. ЈАс останав трудна пиејќи достринекс за намување на нивото на пролактин во крвта.
НО во моментот кога ќе ви закасни мензис и кога доктор ќе ви ја потврди бременоста, апчињата треба веднаш да се прекинат.
Veckasr во првите недели од бременоста, додека сеуште не знаеш дека си трудна и сеуште го примаш затоа што мора нивото на пролактин да се одржи, овој лек не може да му штети на плодот, бидејќи за ралика од бромергонот, овој лек е направен на природна база.
Верувај ми после 3 години како сме се обидувале да останам трудна, сум прочитала многу и сум имала многу дилеми околу ова, но докторите секаде во светот тоа вака го објаснуваат и фала му на господ останав трудна, се породив и бебушот е супер.
Има многу статии и истражувања за овој лек и бројот на бремености при користење на овој лек е повисока, од било кој друг лек за намалување на нивото на прл.
поздрав





veckasr -> RE: Инсеминација (11.12.2010 22:39:49)

jas bi pocekala ne bi rizikuvala da se stabilizira prolactinot pa  da probuvam da ostanam bremena i za vreme na bremenosta bi pijala bromergon bidejki bromergonot e star lek i dovolno ispitan a dostinex ot e nov i ne e dovolno ispitan lek vrzbremeni i mi kazaa dve dr oti bilo dokazano oti se stetni vrz plodot i sto vika edna zena odnapred ako e retko neznaci deka e nevozmozno a i jas od bromergonot si nemav gajle nemav nikakvi problemi dodeka gi piev a za niskiot pritisok koj go imav i pred toa si piev kafe a i od dostinexot bese isto  koga otidov na endokrinolog endokrinologot mi rece oti se stetni vrz plodot dostinexi ako sakam da ostanam bremena treba da pijam bromergon potoa otidov i na ginekolog koj bese zamena za mojot maticen  i on istoto mi go rece oti dostinex se  davat za tie sto imat deca a imat visok prolactin inace i nisok prolactin ne e vo red da se ima od nego zenata moze da abortira




veckasr -> RE: Инсеминација (11.12.2010 23:03:00)

sharlot odi i ispitaj si od sto ti se kacuva prolactinot sto e pricinata kaj mene pricinata za visokiot prolactin bese stitnata zlezda i dodeka gi piev i dostinex i bromergon  mi bese vo normala posle nekolku meseci od prekinot na terapijata pak se kacuvase prolactinot a sega koga primam terapija za stitnata zlezda nema poveke da mi se kacuva prl tuku e pod normala dostinex ne gi pijam od avgust mesec no za prolactinot pijam i maticen mlec ne samo terapijata za stitnata da si kazam pravo mozda i on deluva na negodostinexot mi go dade mojot ginekolog no toa bese pred da odam na klinikata za endokrinologija




sharlot -> RE: Инсеминација (12.12.2010 0:54:24)

fala vi na site za odgovorite i informaciite.sega m i ostanuva da se nadevam deka moze ovoj mesec i ke bide bez terapija,ako ne ja bide ke probam se i ke napravam se sto treba  so konsultacija so endokrinolog i genikolog pa zdravje ke se nadevame na bebece sto poskoro<)))))




veckasr -> RE: Инсеминација (12.12.2010 1:24:25)

da da taka ke e najdobro da napravis od koga ne ti e ispitan prolactinot 




Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>