RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Породилно отсуство (26.3.2012 16:02:12)

Jas moeto porodilno go prodolziv do godina.Znaci koga mi zavrsi pedijatarot mi dade 15 dena i posle prodolzuvav komisiski,i toa davaat 3 meseci,odnosno do tocno 1 godinka.Nas covek od komisijata sto ne ni e nikoj i nisto,go sednal mm i mu rekol:slusaj vamo sega kako da napravis da isterame do godinka (i tie se svesni deka se mali i deka uste cicaat)..Mu rekol najdi nekoj vo kozle samo so prodolzuvanje deka ima bronhit detevo..I taka vo kozle otide,si plakjavme po 1000 den,normalno treba da najdete i covek tamo,vo laboratorija za krvna slika edno drugo,i taka tocno do 19.4.2011 jas bev doma,i imav star odmor od 23 dena ,si gi iskoristiv i koga imase M godina i eden mesec trgnav na rabota..E sega neznam kako e ,mislam deka e po zategnato,no mislam deka na komisija se uste prodolzuvaat do edna godina..




maca9 -> RE: Породилно отсуство (26.3.2012 16:08:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

maca9 nema gazdata nikakvi trosoci...Se zima 100% od plata ,se racuna prosek. Na salter vo socijalno se nosi izvod od bebeto,kopija od licna karta tvoja i kopija od transakciska smetka,bolovanjeto od ginekologot,i tamu na lice mesto popolnuvas ( ti ili koj ke ti podnesuva ) baranje koe sto ke ti go dadat na salterot i toa e se.




A moze da se zeme na denot na poroduvanje(togas da se otvori porodilnoto zasto planiram da si odam na rabota do kraj)?A pridonesite za zdravstvo i penzisko sto sega gi ima gazdata za mene negde okolu 4500 dali i togas ke treba da mi gi plaka?




mamicki -> RE: Породилно отсуство (26.3.2012 16:11:41)

Maca9, jas moeto porodilno go otvoriv na denot na poragjaj, znaci moze taka, i potoa imas 270 dena plateno porodilno otsustvo.Za toa vreme gazdata ne plakja nisto za tebe, odnosno na tovar na FZOM e se, rab. odnos miruva, a se broi staz.




ostoun -> RE: Породилно отсуство (9.4.2012 21:25:42)

Treba da se poodam na 9.5.2012 god. a 28 dena pred poroduvanje zapocnuvaat od 12 april. Bidejki kaciv temperatura i zboruvav so pravnichkata na rabota, taa mi rece da zemam porodilno 30 dena pred poroduvanje za da ne mi odbivaat od plata za 2 dena. No maticniot ne sakase da cue da mi dade porano od 28 dena so izgovor deka ne smee. Vo Zakonot pishuva deka moze i 45 dena pred poroduvanje da se zeme porodilno. Me interesira da ne ima nekoi izmeni vo zakonot, i da ne sum vo pravo jas a ako ne e taka bi go smenila maticniot zatoa shto koj bi go prezel rizikot ako mi se sluci neshto bolna so temperatura na rabota.




Andriance -> RE: Породилно отсуство (9.4.2012 21:52:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun

Treba da se poodam na 9.5.2012 god. a 28 dena pred poroduvanje zapocnuvaat od 12 april. Bidejki kaciv temperatura i zboruvav so pravnichkata na rabota, taa mi rece da zemam porodilno 30 dena pred poroduvanje za da ne mi odbivaat od plata za 2 dena. No maticniot ne sakase da cue da mi dade porano od 28 dena so izgovor deka ne smee. Vo Zakonot pishuva deka moze i 45 dena pred poroduvanje da se zeme porodilno. Me interesira da ne ima nekoi izmeni vo zakonot, i da ne sum vo pravo jas a ako ne e taka bi go smenila maticniot zatoa shto koj bi go prezel rizikot ako mi se sluci neshto bolna so temperatura na rabota.


I ne smee....kako moze pravnickata da kaze nesto sto e protiv zakonsko...ako procitas malku poubavo kje vidis deka 45 dena pred termin se otvara samo ako prethodno si bila na patoloshka bremenost..znachi...28 dena pred termin e najrano...a moze i na den na poragjaj ako imas odmor star da koristis do togas




Mirjana983 -> RE: Породилно отсуство (25.4.2012 13:14:03)

Aj da prasam kako se isplatuva bev na boleduvanje od maticnata opsta doktorka ne ginekolog,  3 dena , kratat li nesto sega po novo ili e po novo do 30 na teret na firma? 




Andriance -> RE: Породилно отсуство (25.4.2012 13:18:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mirjana983

Aj da prasam kako se isplatuva bev na boleduvanje od maticnata opsta doktorka ne ginekolog,  3 dena , kratat li nesto sega po novo ili e po novo do 30 na teret na firma? 


Ova posekako go regulira firma..kje ti presmetaa 70%..odnosno za 3 dena kje ti skratat 30% od dnevnicite




Mirjana983 -> RE: Породилно отсуство (25.4.2012 15:01:45)

A neli imase nekoj promeni sega do 30 dena pokriva firmata ne kako porano do 21 den, bas i doktorkata mi rece ova ne ti treba cisto onaka kako dokument zatoa sum zbuneta.




mamicki -> RE: Породилно отсуство (25.4.2012 17:56:00)

Bez razlika koj ti isplakja, fondot ili rabotodavacot, sumata seedno e 70%.




mama_sk -> RE: Породилно отсуство (3.5.2012 17:39:54)

Ako ima nekoj iskustvo so boleduvanje vo bremenost mesecov (spored noviot zakon od 1vi April) go molam da spodeli... Ne mi e jasno dali maticniot ginekolog odobruva boleduvanje do 7 ili do 15 dena? I kolku vreme treba da pomine pomegju dve boleduvanja od 15 dena? [sm=zmeden.gif]




Ring -> RE: Породилно отсуство (3.5.2012 18:32:46)

po noviot zakon ginekolog moze da ti dade boleduvanje do 15 dena ,
ne mozes posle nekolku dena da otvoris drugo boleduvanje od 15 dena zatoa sto ne smee vo eden mesec da ima dve boleduvanja so ista dijagnoza, ako sakas posle prvoto boleduvanje uste edno so istata dijagnoza mora da odis direktno na komisija taa da ti go prodolzi bez razlika so si bila na rabota nekolku dena
ne znam dali me razbra ubavo , znaci nema dve boleduvanja vo eden mesec (30 dena ) so ista dijagnoza
ako se dogovoris so ginekologot vtoroto da ti go vodi so druga dijagnoza so nema vrska so prvata togas ke mozes posle 4-5 dena da si otvoris novo boleduvanje




mamymamy -> RE: Породилно отсуство (3.5.2012 22:11:28)

Ve molam da mi kaze nekoj dali ima moznost za prodolzuvanje na boleduvanje za predvreme rodeni bebina?




baby_bump -> RE: Породилно отсуство (17.9.2012 11:07:11)

Zdravo decki da prasam nesto ako nekoj znae: dali firmata ti plaka osiguruvanje/pridonesi na bruto plata, a fondot (drzavata) ti isplaka plata za vreme na porodilno boleduvanje, ili fondot ti plaka i pridonesi na bruto plata i plata?
Ova mnogu me interesira zasto jas od porodilnoto trgnav na rabota pred poveke od edna godina, a sega mi stigna da platam danok za nekoja suma na pari od 2011 godina, (koga bev prvite 6meseci na porodilno, vtorite 6 meseci od godinata na rabota) na koja suma pari, nekoj (ne znam dali drzavata ili firmata) ne mi platile pridonesi?! Knigovoditelot vo mojata firma veli deka "se" mu bilo tocno i cisto isplateno.....
Zatoa me interesira koj gi plaka pridonesite.
Zasto ako ispadne deka drzavata gi plaka i pridonesite i platata (kako sto bese porano), ke ispadne deka taa (drzavata) sama na sebe ne si platila danok, a mene me tereti toa da go napravam za nea.........
How bizar...........






topce -> RE: Породилно отсуство (17.9.2012 12:15:01)

се се исплаќа преку ФЗО и тоа веројатно како што ти кажала книговодителката ти е исправно исплатено од причина што плата без придонеси не поминува. Е сега ако ти текнува на еден натпис каде што ујп им бара на родилките да си платат данок бидејќи фзо им доцни со исплатата на породилното и наместо 12 плати да примат таа година тие примиле на пример 12 плати+ 3 боледувања= 15 плати.мислам дека кај тебе е тој случај.




baby_bump -> RE: Породилно отсуство (17.9.2012 12:55:38)

Izgleda e taka, zatoa sto neli prvo vi kasni porodilnoto a potoa se isplakase po 2 plati vo mesec dodeka da se izednacat.
Kade bese toj natpis, ne se sekavam? Aj ako go najdes prati mi link.
Zalnoto vo ovoj slucaj e sto za da se zalam vo UJP, prvo moram sumata da si ja platam+250 taksa, pa potoa da mi go razgleduvale slucajot.

Ako imal/ima nekoj vakov problem neka mi pise vo PP kako da go resam.

fala vo sekoj slucaj




nadbet -> RE: Породилно отсуство (26.9.2012 13:17:13)

Rr-ki zdravo!
Dali znaete po novo kako odi isplatata na porodilno? Dali e 100% od plata ili e pomalku zatoa sto eve konkretno za patoloska bremenost boleduvanje sto porano se isplakashe 90 ili 100% od plata, od april mesec ovaa godina e samo 70%. Mizerija....
Pishete ako imate informacija!
Vi blagodaram!




belabela -> RE: Породилно отсуство (26.9.2012 13:22:47)

100% e porordilnoto drugite boleduvanja se namaleni




sanja.des -> RE: Породилно отсуство (30.9.2012 12:17:06)

ZDRAVO NAJMILI RR
Nova sum na forumov,ama temava mnogu mi se bendisa zasto jas imam eden problem,rabotam vo edna privatna firma godina ipol a imame dogovor na opredeleno vreme i sekoi 6 meseci ni go prodolzuvaat,koga doznav deka sum [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image] ne im kazav vednas zasto bese period za prodolzuvanje na dogovorot,mi bese strav deka nesto ke me zeznat,potpisav i im kazav,ne ja znam pricinata ama bremeni ne sakale vo firmava dogovorot mi e do noemvri a posle mi rekoa deka ke mi go prekinat,ne sakaat da mi dadat trudnicko jas posle toa pocnav da se rasprasuvam i mi kazaa deka stom mi prekine rabotniot odnos vo ovaa firma da se prijavam vo nekoja druga bez da imam eden den prekin 28 dena pred termin da si otvoram trudnicko,pa sto mislite vie dali ke mi sleduva trudnicko ?STO DA PRAVAM? nemozam da gi tuzam vo firmava zasto imam dogovor na opredeleno vreme !




Andriance -> RE: Породилно отсуство (30.9.2012 23:53:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sanja.des

ZDRAVO NAJMILI RR
Nova sum na forumov,ama temava mnogu mi se bendisa zasto jas imam eden problem,rabotam vo edna privatna firma godina ipol a imame dogovor na opredeleno vreme i sekoi 6 meseci ni go prodolzuvaat,koga doznav deka sum [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image] ne im kazav vednas zasto bese period za prodolzuvanje na dogovorot,mi bese strav deka nesto ke me zeznat,potpisav i im kazav,ne ja znam pricinata ama bremeni ne sakale vo firmava dogovorot mi e do noemvri a posle mi rekoa deka ke mi go prekinat,ne sakaat da mi dadat trudnicko jas posle toa pocnav da se rasprasuvam i mi kazaa deka stom mi prekine rabotniot odnos vo ovaa firma da se prijavam vo nekoja druga bez da imam eden den prekin 28 dena pred termin da si otvoram trudnicko,pa sto mislite vie dali ke mi sleduva trudnicko ?STO DA PRAVAM? nemozam da gi tuzam vo firmava zasto imam dogovor na opredeleno vreme !



gledano po zakon, tocno..nishto nemozes zasto realno imas dogovor na opredeleno...ja smao se prasuvam, shto gi koshta da ti prodolzat....ne davaat nitu denar...a mozat da ti go napravat do denot koga kje ti zavrshi porodilno i da nemaat obvrska da te vratat na rabota...ama....

100% ti kazuvam deka sudska praksa e na strana na rodilki...i da gi tuzis kje dobies..samo ne veruvam deka vo ovie momenti ti se prai toa...




sanja.des -> RE: Породилно отсуство (1.10.2012 9:07:03)

Mila Andriance cesto i jas gi prasuvav istoto prasanje sto gi kosta da me ostavat da iskoristam nesto sto drzavata mi go dava,da ne mi gi zemaat pravata,nemaat odgovor ednostavno nesakale i kraj...togas MM mi rece sigurno ne te sakaat zasto znaes koga ke se vratis kako majka so malo bebe ke im baras boleduvanje,ke imas poveke otsustva ,jas drugiot den im predloziv da si go iskoristam trudnickoto i stom mi zavrsi da odam kaj niv i vednas da go prekineme dogovorot ako e do toa ama ne prifakaat,inaku jas sakav da probam da gi tuzam znam deka ke dobijam kako sto vikas ti ama da seriozno toa ne mi se pravi vo bremenost da trcam vamu tamu [sm=zmeden.gif]
Sto mislis ti dali ke miu dade drzavata trudnicko,ako odam vo dr firma do porodilno bez den prekin?
POZZ





Gardenia -> RE: Породилно отсуство (1.10.2012 9:51:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sanja.des

Mila Andriance cesto i jas gi prasuvav istoto prasanje sto gi kosta da me ostavat da iskoristam nesto sto drzavata mi go dava,da ne mi gi zemaat pravata,nemaat odgovor ednostavno nesakale i kraj...togas MM mi rece sigurno ne te sakaat zasto znaes koga ke se vratis kako majka so malo bebe ke im baras boleduvanje,ke imas poveke otsustva ,jas drugiot den im predloziv da si go iskoristam trudnickoto i stom mi zavrsi da odam kaj niv i vednas da go prekineme dogovorot ako e do toa ama ne prifakaat,inaku jas sakav da probam da gi tuzam znam deka ke dobijam kako sto vikas ti ama da seriozno toa ne mi se pravi vo bremenost da trcam vamu tamu [sm=zmeden.gif]
Sto mislis ti dali ke miu dade drzavata trudnicko,ako odam vo dr firma do porodilno bez den prekin?
POZZ



ќе ти дадат сања.дес,како што ти кажа и андрианче,само одма одкако ќе ти престане во оваа фирма ро,од следниот ден да ти почне новиот ро во др,фирма и немаш гајле,важно е да нема прекин




sanja.des -> RE: Породилно отсуство (1.10.2012 12:42:23)

fala vi mnogu devojcinja [sm=smiley1.gif]




nadbet -> RE: Породилно отсуство (13.10.2012 13:15:16)

Ne mi se veruvsa Sanja des vo kakva firma rabotish! Pa za ova ne bi trebalo da se pravi problem, humano e da ti izlezat vo presret za da koristish trudnicko boleduvanje koga veke si rabotela tolku vreme tamu. Neli sakame natalitet, kakvi se tie gazdi ziti boga! greota e od gospod!
Vo sekoj slucaj ako e taka kako sto e gledaj da se prijavish vo druga firma i da si go koristish tvoeto zakonsko pravo.
Rr-ki da ve prasham, koga najrano mozam da otvaram trudnicko boleduvanje, dali e toa 45 dena pred terminot za ragjanje?
Vi blagodaram!




dezdemona -> RE: Породилно отсуство (23.10.2012 21:41:38)

Zdravo nadbet
Da mozes da go otvoris porodilnoto 45 dena pred da se porodis , tvojot maticen ginekolog ke ti go otvori taka e i vo mojov slucaj so ifv sum i rokot mi e 15 februari taka porodilnoto ke mi go otvori na 1 januar. pozdravce




nadbet -> RE: Породилно отсуство (31.10.2012 15:52:18)

dezdemona, kazi mi ti si na patoloska bremenost sega? Bidejki maticnata mi kaza ako si na boleduvanje moze da se spoi so trudnickoto 45 dena pred termin. No jas koristam odmor sega i so toa sum mozela da go otvoram 28 dena samo pred termin.
Pozdrav!




Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>