RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


kuklica -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 16:06:50)

porodilno ke ti presmetuvaat na platata sto ti pominuva na smetka vo slucajov 7600 taka??
a inaku kolku sto znam jas ako ti kasnat so plata ke si imas problemi i so porodilnoto posto od fondot ne mozat da ti prefrlat boleduvanje dodeka firmata ne gi isplati platite So sreka srcka znam kako e[sm=hudicek1.gif]




elenak -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 17:51:37)

Fala kuklica...Tesko mene[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 




Andriance -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 21:04:55)

Samo kako nadopolnuvanje...pridonesi za vreme na porodilni ti miruvaat odnosno firmata ne plakja nisto...ama da dodeka oni ne prefrlat plata...ti nema da mozes da zemes porodilno za toj mesec




strelec 8 -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 21:55:45)

pridonesite ne ti miruvaat .fondot ti pominuva bruto plata(neto plata plus pridonesi)




kuklicka26 -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 22:56:56)

Bi sakala da prasam dali moze nekoj da mi odgovori dali bi mozela da go prolzam nekako porodilnoto otsustvo ,spored koe bi trebalo da se vratam na rabota na 19.04.2012(moeto bebce ke bide samo 8 meseci).I dali dokolku posle boleduvanjeto vednas go napustam rabotnoto mesto ke treba da go vrakam boleduvanjeto...




Andriance -> RE: Породилно отсуство (2.10.2011 10:20:56)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklicka26

Bi sakala da prasam dali moze nekoj da mi odgovori dali bi mozela da go prolzam nekako porodilnoto otsustvo ,spored koe bi trebalo da se vratam na rabota na 19.04.2012(moeto bebce ke bide samo 8 meseci).I dali dokolku posle boleduvanjeto vednas go napustam rabotnoto mesto ke treba da go vrakam boleduvanjeto...


Mozes da go prodozlhis..kje si zemes ili od maticen ginekolog ili od opst maticen...i nema vrakjanje porodilno ili bilo shto ako posle toa vednas napushtis rab. mesto..

vo odnos na pridonesite...ne mislev deka voopsto gi nema...tuku deka ne gi plakaj firma..




*Elena* -> RE: Породилно отсуство (2.10.2011 18:05:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Zdravo *Elena*. Mislam deka zakonski imas pravo da go zemes godisniot odmor kako prodolzenie na porodilnoto. Barem taka bese koga jas trebase da se vratam od porodilno. No, Direktorot (gazdata, privatna firma bese) koga go pobarav odmorot a veke mi zavrsuvase porodilnoto, ne mi odgovori vednas rece da se konsultiral. I koga mi se javi mi rece mozes, zakonski da go zemes, imas pravo, ama ako go zemes ne doagaj veke na rabota....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Vo toj moment i mi prestana rabotniot odnos tamu, no ne mi bese tolku vazna ta rabota. Znaci izgleda deka najmnogu zavisi od firmata...i kako ke se dogovorite. 


Fala na odgovrot JovanaJ. Se nadevam deka nema da ispadnat do tolku kreteni gazdite, Poveke od 3 god rabotam za niv. Kako i da e togas povazno ke mi bide bebceto nego tie. pozz....




Zivka* -> RE: Породилно отсуство (3.10.2011 10:39:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Zdravo *Elena*. Mislam deka zakonski imas pravo da go zemes godisniot odmor kako prodolzenie na porodilnoto. Barem taka bese koga jas trebase da se vratam od porodilno. No, Direktorot (gazdata, privatna firma bese) koga go pobarav odmorot a veke mi zavrsuvase porodilnoto, ne mi odgovori vednas rece da se konsultiral. I koga mi se javi mi rece mozes, zakonski da go zemes, imas pravo, ama ako go zemes ne doagaj veke na rabota....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Vo toj moment i mi prestana rabotniot odnos tamu, no ne mi bese tolku vazna ta rabota. Znaci izgleda deka najmnogu zavisi od firmata...i kako ke se dogovorite. 


Fala na odgovrot JovanaJ. Se nadevam deka nema da ispadnat do tolku kreteni gazdite, Poveke od 3 god rabotam za niv. Kako i da e togas povazno ke mi bide bebceto nego tie. pozz....


Najverojatno ke se sluci istoto so mene sto se slucilo i so tebe JovanaJ,(taka naslusnav od koleskite) jas ne si go zemav odmorot od ovaa godina,(si ostanav doma na trudnicko) i ja prasav dali moze da si go zemam narednata godina posle porodilnoto,i mi rece deka moze ,poso tuka vo polska imas plateno porodilno samo 20nedeli (5 meseci),neznam kolku e u Makedonija? i ne mi se ostava bebceto moe na 5 meseci doma ,a jas na rabota da trgnam ,pa ako resila da me otpusti ,normalno deka bebceto mi e pobitno odkolku rabotata...pa zdravje ke vidime kako ke izleze, sega sum 35 nedela ,pa imam uste vreme [sm=smiley2.gif]




kuklicka26 -> RE: Породилно отсуство (3.10.2011 12:00:00)

Blagodaram mnogu Adriance...




Ljubovce -> RE: Породилно отсуство (6.10.2011 10:55:45)

Andrijance posto gledam deka ti si najmnogu upatena vo ovie pravni raboti,sakam da te prasam,jas za 2011 godina nemam iskoristeno odmor do sega bev na patoloska 5 meseci i veke od oktomvri mi pocnuva trudnicko boleduvanje,sto ke se sluci so mojot odmor od 2011 godina,neli zakonski treba da se iskoristi do juni 2012,a jas zaklucno so juli sum na trudnicko boleduvanje...vo firma prasav mi rekoa posle porodilno ke go iskoristis ama mene ne mi e bas najnajjasno kako moze koga togas veke nema da imam pravo na toj odmor...bi ti bila blagodarna ako imas odogovor za ova prasanje...cisto da znam sto da baram od firmava moja,nesto ne mi stima bas...
pozdravce [sm=smiley1.gif]




anedespo -> RE: Породилно отсуство (6.10.2011 11:04:36)

Може со договор со претпоставените и да го искористиш. Кај нас у фирма еден колега користи одмор од пред 2 години. Правно не смее, ама со договор може.




Ljubovce -> RE: Породилно отсуство (6.10.2011 13:20:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Може со договор со претпоставените и да го искористиш. Кај нас у фирма еден колега користи одмор од пред 2 години. Правно не смее, ама со договор може.

Znaci sepak zavisi od firmata....
Fala ti za odgovorot [sm=smiley1.gif]




@Mila@ -> RE: Породилно отсуство (20.10.2011 10:35:00)

moze li nekoj da mi kaze kako odi procedurata za otvaranje porodilno boleduvanje i koj dok se potrebni i koga se nosat.baram na sajtot na fzo ama mi e komplicirano ne se snaogjam bash

fala pozz




Andriance -> RE: Породилно отсуство (20.10.2011 17:21:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

moze li nekoj da mi kaze kako odi procedurata za otvaranje porodilno boleduvanje i koj dok se potrebni i koga se nosat.baram na sajtot na fzo ama mi e komplicirano ne se snaogjam bash

fala pozz


odkako kje se porodis. vo firma kje dostavis porodilno boleduvanje i izvod od bebe..oni ponatamu ja teraat celata procedura..




Andriance -> RE: Породилно отсуство (20.10.2011 17:23:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Andrijance posto gledam deka ti si najmnogu upatena vo ovie pravni raboti,sakam da te prasam,jas za 2011 godina nemam iskoristeno odmor do sega bev na patoloska 5 meseci i veke od oktomvri mi pocnuva trudnicko boleduvanje,sto ke se sluci so mojot odmor od 2011 godina,neli zakonski treba da se iskoristi do juni 2012,a jas zaklucno so juli sum na trudnicko boleduvanje...vo firma prasav mi rekoa posle porodilno ke go iskoristis ama mene ne mi e bas najnajjasno kako moze koga togas veke nema da imam pravo na toj odmor...bi ti bila blagodarna ako imas odogovor za ova prasanje...cisto da znam sto da baram od firmava moja,nesto ne mi stima bas...
pozdravce [sm=smiley1.gif]


of ljubovce abe duri sega gledam...inace realno nemozes da iskoristis odmor..nema koga..na boleduvanje si...nemozes i dvete neli..ama ako seuste postojat takvi gazdi koi vo 2012 kej ti dadat odmor od 2011 super..




Ljubovce -> RE: Породилно отсуство (21.10.2011 14:07:23)

Andrijance fala za odgovorot :-)

Abe tolku sum izrevoltirana nemozam da vi opisam,dali vi se veruva deka za 5 meseci mi nemaat pusteno denar!!!
Nemam komentar,sekoj den koga ja proveruvam semtkata na internet mi se kreva kosa i napliv na nerzova,maz mi bese i mu rekoa,da da se e vo red,za 2-3 nedeli ke ima pari na smetka,od togas pomina cel mesec i nisto....
Zamislete nekoj sto ceka i zivee od tie pari,fala mu na Boga sto ne e i vo mojot slucaj taka,ama strasno sum izrevoltirana...lazovci..

e taka se isprazniv na vas [sm=smiley36.gif]




majmunce -> RE: Породилно отсуство (22.10.2011 21:54:22)

ljubvce i jas bev taka od juli mesec navamu samo dremam na komercijaslna na internet smetkata i sekoj den se polnev so nervozi na site mu pustaja samo mene nemase prilep go zaboravija tri meseci i duri sega na 19.10 mi pustija za eden mesec i tolku e sea za avgust septemvri oktomvri ke si pocekam treba da se gradi SKOPJE 2014

[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

NE SE NERVIRAJ RINGERAJKITE SE TUKA DA SI JA ISTURIS NERVOZATA, MENE SEKOGAS ME TESEA............[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]





Andriance -> RE: Породилно отсуство (22.10.2011 22:08:29)

Mislam deka tek sega kje se iznacekame zasto od 01.10 imaat novi pravila...odnosno mnogu dok.umenti povekje ne se nosat zasto imaat intregriran sistem so UJP...ama dodeka vlezat vo shema kje si pocekame




Junona -> RE: Породилно отсуство (11.12.2011 20:17:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ama da dodeka oni ne prefrlat plata...ti nema da mozes da zemes porodilno za toj mesec

а што ке се случи ако додека си на породилно ,престане да работи фирмата од која си отидена на породилно,дали ти престанува породилното?
фала




Emanuelapp -> RE: Породилно отсуство (12.12.2011 8:32:15)

Породилното престанува, ама ако се сетиш на време да се преместиш (пријавиш) во друга фирма и придонесите продолжат да ти течат нема да престане. Другата фирма не треба за тебе да плаќа ништо само да те внеси во МПИН значи само формално ќе бидеш кај нив. Вака беше по старо сега не знам точно мислам дека е уште така.




Veksi -> RE: Породилно отсуство (12.12.2011 9:26:15)

Породилното отсуство ми започна во ноември, сопругот ги однесе во социјално сите потребни документи, освен извод на детето (кое го очекуваме пред нова година). Во социјално го вратиле без да му ги земат документите со образложение дека одкако ке се роди детето ке извадиме извод и тек тогаш да ги однесеме. Дали е ова пракса со сите трудници или нешто не е ок, да знам да превземам нешто додека е време. Едноставно ми нема логика, ке треба да останам без примања дури 3 месеци и 2 накнадно да доцнат со исплата тоа се 5 месеци без никакви примања....ако знае некој, нека пише, јас сум стварно збунета...




Emanuelapp -> RE: Породилно отсуство (12.12.2011 9:33:46)

Дефинитивно потребен ти е изводот од бебето.... без него нема да ти ги чепнат документите по која основа ќе ти го отворат породилното кога бебето не е родено. Ајде биди стрплива како сите така и ти [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] те разбирам целосно.




elenak -> RE: Породилно отсуство (12.12.2011 10:09:35)

Е како пак сега породилно само со извод од бебето, кога нели следува и тоа предпородилно од 28 дена. Според правилата трудница во 9-ти месец не смее да биде затечена на работно место, нели? Па какво боловање тогаш се користи во 9-ти месец, обично?





Emanuelapp -> RE: Породилно отсуство (12.12.2011 11:36:55)

Матичниот гинеколог ти го пишува породилното 28 дена пред термин, ама во ФЗО се спроведува од како ќе се роди бебето. Тие 28 дена ќе ти бидат исплатени ама од кога  породилното ќе се спроведи во Фонд за здравство.




ana bebe -> RE: Породилно отсуство (12.12.2011 15:25:16)

  како пак сега породилно само со извод од бебето, кога нели следува и тоа предпородилно од 28 дена. Според правилата трудница во 9-ти месец не смее да биде затечена на работно место, нели? Па какво боловање тогаш се користи во 9-ти месец, обично? ПОРАКА: elenak



porodilno mozes da otvoris od samiot den na poraganje, i cel 9ti mozes slobodno da si odis na rabota.

jas se se iznaslusav i na kraj se javiv vo fond za zdravstvo i mi potvrdija deka moze od prv den na poraganje.




Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>