RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породувањеПорака


mamamoni -> RE: Породилно отсуство (1.4.2011 20:11:42)

да можиш и покасно да го отвориш, не мора 28 дена пред породување, има и друга ситуација ако јас го отворев 28 дена пред породување според терминот а се породив две недели после термин тоа ти се повеќе од 45 дена откако е отворено боледувањето, бројка што не смеело да се премине како боледување па правеле проблеми како што разбрав, консултирај се со твојот гинеколог најдобро
mamicki -> RE: Породилно отсуство (5.4.2011 0:06:24)

Rabotam kako profesor vo sredno uciliste. Kaj nas godisniot odmor e kolektiven,  vo juli mesec e zadolzitelno, za site, a mene od 1 juli mi pocnuva porodilnoto otsustvo, t.e vleguvam vo 9 mesec. Me interesira, bidekji togas kje bidam na porodilno, dali potoa kje gi dodadat denovite od odmorot na devette meseca boleduvanje, oti toa bas ubavo bi mi doslo, ili kje ostanam bez odmor[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]????
bebe82 -> RE: Породилно отсуство (5.4.2011 14:16:57)

profesor vo sredno uciliste. Kaj nas godisniot odmor e kolektiven, vo juli mesec e zadolzitelno, za site, a mene od 1 juli mi pocnuva porodilnot
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Rabotam kako profesor vo sredno uciliste. Kaj nas godisniot odmor e kolektiven,  vo juli mesec e zadolzitelno, za site, a mene od 1 juli mi pocnuva porodilnoto otsustvo, t.e vleguvam vo 9 mesec. Me interesira, bidekji togas kje bidam na porodilno, dali potoa kje gi dodadat denovite od odmorot na devette meseca boleduvanje, oti toa bas ubavo bi mi doslo, ili kje ostanam bez odmor[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] ????

Породилното отсуство мислам може и од денот на породување да си го отвориш.
Ти во јули оди на одмор, а кога ќе се породиш со потврдата оди кај матичниот и речи му да ти го отвори еден ден пред денот кога си се породила. Јас така направив, само не ми беше ден пред пораѓајот туку една недела. Гинеколозите породилното го отвараат од кога ќе се породиш, со потврда од родилиштето.

Се надевам дека ти помогнав да спасиш барем дел од одморот.
ben10 -> RE: Породилно отсуство (5.4.2011 14:44:42)

 jas go zemav porod.. od denot na poragaj i mi zavrsuva uste[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 
Pepelaska * -> RE: Породилно отсуство (23.4.2011 16:52:53)

Женски знае ли некој дали може да се земе одмор после породилно отсуство, не мора веднаш , после колку време следува?
anedespo -> RE: Породилно отсуство (23.4.2011 19:52:21)

Jas prvo stariot go iskoristiv i go zemav pred poroduvanje, a potoa celiot nov odmor go nadovrzav na porodilnoto. Taka da dobiv ekstra vreme so bebeto.
vanessa30 -> RE: Породилно отсуство (28.4.2011 15:37:28)

Jas kolku sto zanam stariot odmor mozes da go iskoristis najdocna do 30 juni 2012 godina, vo dva dela ili zaedno. (clen141 od Zakon za rabotni odnosi) Megutoa ako od porodilno se vratis vo juli na primer vo toj slucaj stariot odmor od 2011 ke mora da go iskoristis pred zaminuvanje na porodilno. Megutoa od juli ti sleduva koristenje na noviot godisen odmor od 2012 godina.

Vo odnos na porodilnoto odsustvo spored Zakonot za rabotni odnosi  (clen 165) stoi deka zadolzitelno porodilnoto odsustvo mora da se zeme 28 dena pred raganje, i na rabota kaj mene mi rekoa deka nemozam da doagam na rabota do kraj. Odnosno od terminot minus 28 dena treba da odam na porodilno. Taka im rekle vo trudova inspekcija. A pak koga razgovarav so edna prijatelka od Fondot za zdravstvo ona mi rece deka moze da odam na rabota do kraj, a porodilnoto odsustvo ke moze da se otvori od denot koga ke se porodam od strana na ginekologot. E sega navistina neznam sto e sto?????
baby_bump -> RE: Породилно отсуство (28.4.2011 17:08:49)

Кај мене беше нешто слично, сакав да одам до крај на работа, но шефот се распрашал во трудова инспекција и ми рече оди си на породилно 28 дена пред термин, зошто уште да се мачиш, (а бев навистина гоолема трудница), демек ме жалеше, а уствари не сакаше проблеми со инспекторите.
Потоа се распрашав јас, па ми објаснија дека можам и да одам на работа, само ако матичниот гинеколог ми даде потврда дека се е во ред со бременоста, што не беше случај кај мене, па си отидов според законот.
Откако останав убаво си одлежав дома 26 дена и се породив 2 дена пред термин, (затоа сега срце ме боли што за 2 месеци тргнувам на работа, кога ќерка ми ќе има само 8 месеци и 4 дена), плус не можам веднаш да го земам одморот поради натрупаната работа што ме чека... што да се прави.
Andriance -> RE: Породилно отсуство (29.4.2011 9:58:01)

Eve decki ako mozam jas da vi pomognam, bidejki go rabota toa, a baska sega sum i trudnica...Tocno e deka spored zakon porodilno otsustvo treba da se otvori 28 dena pred termin...megjutoa imajki vpredvid deka nikoj nesaka tukutaka da izgubi 28 dena [sm=smiley36.gif], (povekje se potrebni ovie denovi po ragjanjeto), nema nishto strasno da si go otvorite i podocna odnosno, odkako kje se porodite, eden den nanazad [sm=smiley36.gif]. Dodeka onie koi se na patoloshka, tie zadolzhitelno mora 45 dena pred termin,( zatoa niv im doagja na rabota da pocnat koga bebe ima edvaj 7,5 meseci).
Shto se odnesuva do odmor, nego moze da go koristite sekogash bez problem. Ako na porodilno treba da zaminete posle 01.07.2011 imate pravo da go ze mete cel odmor shto vi sleduva ili pak, da si otvorite porodilno, i ovoj odmor da go spoite koga kje vi zavrshi porodilnoto,( kako star odmor), i na nego da go pripoite i noviot za 2012..znachi toa kje vi dojde najmallku uste 1,5 mesec doma so bebce.
Odmorot moze da go koristite vednas po zavrshuvanje na porodilno, nemora da se ceka ni 6 meseci na primer kako shto beshe porano po zakon.

pozdrav, se nadevam bev od pomos
Pepelaska * -> RE: Породилно отсуство (29.4.2011 11:22:16)

Баш ти фала Адрианче, мене па шефицата ( која малку си нема врска ) ми кажа дека не ми следувал одмор требало еден месец да одам на работа па да ми дале одмор кај го ископала ова незнам , ако земам одмор , ќе добијам екстра време со [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]  барем две недели да земам па две в зима здравје, а денес ја прашав матичната на Мартин за нега на дете вика треба да лажиме дека е болно и слично ( колку неубаво ми падна ) ама вика ако ептен ти треба ќе направам се да ти дадам барем 15 дена срцка е иако нми е шубе да лажам дека детето ми е болно[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
blond -> RE: Породилно отсуство (29.4.2011 13:38:26)

Адрианче, значи вака сега-јас сум на комисиско боледување (патолошка бременост) до 17 Мај. Терминот ми е 25 Јуни. МОРА матичната да ми го отвори тогаш породилното? Или се зависи од врските што ги имаш во комисијата што дава боледување?
Уф јас се надевав дека ќе ми го продолжат породилното таман до средината на јуни, а потоа ќе си земам породилно отсуство. [sm=zmeden.gif]
ferdunde -> RE: Породилно отсуство (29.4.2011 13:52:08)

Andrijance potopolno si vo pravo...eve jas na primer so prvata bremenost bev patoloska i morav da go otvotam porodilnoto 45 dena pred termin ama zatoa pa polse si go zemav celiot star odmor sto mi ostana i plus si zedov uste 2 obicni boleduvanja on mojata maticna i trgnav na rabota koga maloto mi bese 9.5 meseci - e sega se zavisi i od firmata vo koja rabotis dali ke ti go dade odmorot ima i takvi sto ne davaat ni dena a kamoli odmor cel :)
So vtorata bremenost si odev na rabota do 9 ti mesec pa si zemav obicno boleduvanje 15 dena pa nesto odmorce i porodilnoto go otvoriv 1 den pred datumot na poroduvanje....i posle pak si go koristev ostatokot od odmorot :)...so sreka na site mamici na porodilno i idni mamici da mozat sto poveke denovi da si zemat za da ostanat sto poveke dome so bebuskite
vanessa30 -> RE: Породилно отсуство (29.4.2011 16:30:08)

Da vo pravo si zavisi od firma do firma.
Ama ako se odi zakonski vo clen 141 stav 4 stoi deka ako poradi sprecenost, boleduvawe, porodilno odsustvo ne si go iskoristla stariot godisen odmor togas ,rabotodavacot mora da ti dozvoli da go iskoristis istiot do 30 juni narednata godina. A noviot ke mozes da go koristis od juli narednata -2012 godina.
Duri za majki doilki ima predvideno skrateno rabotno vreme od 1.5 cas (clen 171).
blond -> RE: Породилно отсуство (19.5.2011 14:30:17)

Вчера на комисија ми го продолжија боледувањето до 25ти Мај. И на 26ти ми го отвараат породилното. Морало така бидејќи се водам со патолошка бременост. А инаку терминот ми е на 25ти Јуни. Ептен се нервирам што 8 месеци само ќе седам дома со бебушката. Ама ај, ќе направам некои маневри (користење на стар одмор, па нов итн [sm=smiley36.gif]).
tedicka -> RE: Породилно отсуство (26.5.2011 10:45:42)

До сите оние кои користат патолоска бременост. Можете ли да ми објасните како е процедурата за отваранје на кмисиско боледуванје. Како што јас читав напрво матичен лекар треба да ти даде 14 дена обично боловање. Потоа што се поднесува документи и каде се поднесува, во фонсот или директно на комисијата за боледување? Вистина ли е тоа дека мора да се има мислење од втор лекар вработен во државна институција која има склучено договор со фондот (Клиника или Чаир). Што доколку го немам ова мислење имам само од матичен гинеколог? Кои други документи се потребни, што е потребно од фирмата во која работам?
Ве молам за одговор што побрзо.
Ви балгодарам однапред!
blond -> RE: Породилно отсуство (26.5.2011 13:27:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: tedicka

До сите оние кои користат патолоска бременост. Можете ли да ми објасните како е процедурата за отваранје на кмисиско боледуванје. Како што јас читав напрво матичен лекар треба да ти даде 14 дена обично боловање. Потоа што се поднесува документи и каде се поднесува, во фонсот или директно на комисијата за боледување? Вистина ли е тоа дека мора да се има мислење од втор лекар вработен во државна институција која има склучено договор со фондот (Клиника или Чаир). Што доколку го немам ова мислење имам само од матичен гинеколог? Кои други документи се потребни, што е потребно од фирмата во која работам?
Ве молам за одговор што побрзо.
Ви балгодарам однапред!


Матичниот гинеколог ти дава 7 па уште 7 дена боледување. Потоа те праќа на лекарска комисија. Ги носиш документите (ќе ти каже матичниот каде да ги однесеш) таму и ти кажуваат кој ден се оддржува таа комисија. Потоа на тој ден кога се оддржува комсијата и ти одиш таму и те прашуваат што како зошто. Не е точно дека мора мислење од втор лекар. Јас сум цела бременост со комисиско боледување, па не ми требало до сега мислење од втор лекар.
За полесно да добиеш комисиско боледување фати си некоја врска ако имаш, прележи во болница 1-2-3 дена, а таму на нив им го кажи твојот проблем (ако имаш проблем, ако не како ќе се договорите со матичната така, само внимавај она што го пишала тоа како причина за боледување мораш и ти истото да го наведеш).
Документи од фирмата не ти требаат за боледување.
tedicka -> RE: Породилно отсуство (27.5.2011 9:38:16)

Ти благодарам Блонд за одговорот. Јас имам некоја информација дека во фондот се носи некој образец каде фирмата ти пополнува колку си имала приманја (плата) во последните 6 или 12 месеци. Овој образец треба фирмата да го пополни нели? а и се носи и тековна состојба на фирмата и нешто од централен регистар така?
Lidina -> RE: Породилно отсуство (27.5.2011 10:18:41)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Eve decki ako mozam jas da vi pomognam, bidejki go rabota toa, a baska sega sum i trudnica...Tocno e deka spored zakon porodilno otsustvo treba da se otvori 28 dena pred termin...megjutoa imajki vpredvid deka nikoj nesaka tukutaka da izgubi 28 dena [sm=smiley36.gif], (povekje se potrebni ovie denovi po ragjanjeto), nema nishto strasno da si go otvorite i podocna odnosno, odkako kje se porodite, eden den nanazad [sm=smiley36.gif]. Dodeka onie koi se na patoloshka, tie zadolzhitelno mora 45 dena pred termin,( zatoa niv im doagja na rabota da pocnat koga bebe ima edvaj 7,5 meseci).
Shto se odnesuva do odmor, nego moze da go koristite sekogash bez problem. Ako na porodilno treba da zaminete posle 01.07.2011 imate pravo da go ze mete cel odmor shto vi sleduva ili pak, da si otvorite porodilno, i ovoj odmor da go spoite koga kje vi zavrshi porodilnoto,( kako star odmor), i na nego da go pripoite i noviot za 2012..znachi toa kje vi dojde najmallku uste 1,5 mesec doma so bebce.
Odmorot moze da go koristite vednas po zavrshuvanje na porodilno, nemora da se ceka ni 6 meseci na primer kako shto beshe porano po zakon.

pozdrav, se nadevam bev od pomos


Fala ti Adriance bas kako sto i si mislev! Samo ova da i go objasnis na odgovornata vo mojata firma. Bidejki me primora da go otvoram porodilnoto 28 dena pred termin pa sega eve sedam doma. Odmorot od 2011 mi dade samo 8 dena koi morase da gi iskoristam za pregledi i gluposti bidejki nikako poinaku ne mi priznava otsustvo od rabota. I za da go zemam cel odmor od 2011 moram da cekam 6 meseci!!! Pa jas imam staz vo firmata skoro 2 godini. Sega ke mora dogodina da gi pripojuvam denovite od stariot odmor i nekoj den od noviot( oti neli od 2012 nemam pravo da zemam kolku sto sakam!) Posebno za odmorot i objasnuvav deka nema vrska deka ne mora da cekam 6 meseci od godinata da pominat ama ne..Me isfrustrira ova v kraj deteto treba malo doma da go ostavam, zasto ona ne e dovolno informirana.
mamicki -> RE: Породилно отсуство (27.5.2011 11:59:20)

Denovive se rasprasuvav vo FZOM za porodilnoto. Trae 270 dena, moze da se otvori najrano 28 dena pred terminot, no i od samiot den na ragjanje. Kako i da pravite, tie 270 dena se, nema ni povekje ni pomalku, osven ako sami ne go prekinete boleduvanjeto, se razbira. Ako ste na boleduvanje po 01.07, vi sleduva cel godisen odmor, no fakticki, kje vi propadnat 12 dena od istiot ako ne gi zemete ovaa godina, do 31.12, pa samo ostatokot kje moze da go dodadete na porodilnoto otsustvo, t.e drugite 12 dena. Znaci, podobro e da zemete odmor, pa porodilnoto da go otvorite od denot na ragjanje, ili 12 dena odmor, pa porodilno, pa potoa ostatokot od odmorot. Jas treba da odam na porodilno na 01. 07, a toj datum se poklopuva so kolektivniot godisen odmor, bidekji rabotam vo obrazovanie. Zatoa, nema da odam na boleduvanje, tuku na odmor, pa vo tekot na juli, zdravje Boze, koga kje se rodi bepko, kje go prekinam odmorot i kje go pocnam porodilnoto za da imam povekje vreme za so [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]. Srekja sto na casovi sum do 10.06, pa potoa kje se snaogjam nekako....
Elce -> RE: Породилно отсуство (27.5.2011 12:32:05)

Kaj mene firmata ni dava samo 15 rabotni dena odmor,i toa 10 dena leten odmor i 5 dena zimski odmor,lanskiot zimski ne ni go dade,bez razlika kolku zakonski ni sleduva.Sega koristam leten odmor 10 dena,pa ke otvoram porodilno i toa ke bide nekade 12 dena pred termin.Bidejki od datumot koga ke ti go pise maticniot porodilnoto od togas pocnuva da tece.Rabotnoto mesto da mi bese blisku,uste ke odev na rabota ama 2 saati vo patuvanje navamu natamu i devet na rabota ne se izdrzuva,plus zesko.Na edna moja prijatelka porodilnoto i go otvori maticniot 3 dena posle poroduvanje za da napolni 6 meseci staz,pa nemase problem,se nadevam deka nema da imam problem ako go otvoram 12 dena pred termin.
Lidina -> RE: Породилно отсуство (27.5.2011 22:06:40)

Nema da imas problem voopsto, se zavisi od firmata, kaj mene ne mi go davaa odmorot a maticniot mi velese odi dodeka mozes. Da mi bese blisku ke i jas ke odev, ama otekov kako bumbar skroz na zeskovo. Jas go otvoriv 20 dena pred termin, ostanatite 2 nedeli odmor ke gi spojam ko ke zavrsi porodilnoto.
mimi* -> RE: Породилно отсуство (30.5.2011 11:07:28)

Здраво рингерајки

Скоро се венчав и личните документи не сум ги сменила до сега. Сега сум во 7 месец од бременост. Некаде по форумите прочитав дека тоа што не ми се променети личните податоци во документите ќе ми претставува проблем за породилното боледување. Незнам дали ќе има доволно време да го сменам сите потребни доклументи додека не ми почне боледувањето.
Уште нешто ме интересира, пример ако породилното треба да го отворам со моето моминско презиме да не треба и кога ќе одам на пораѓај така да се пријавам. Инаку од сите документи имам само извод од матична книга на венчани каде пишува кое ми е новото презиме, се друго ми е со моминското. Не ни знам кои се документи треба да ги променам, само лична карта и здравствена или и некој друг ??
Кажете ми дали некоја од вас имала ваков проблем и како го решила.

Поздрав
mamamoni -> RE: Породилно отсуство (30.5.2011 11:57:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi*

Здраво рингерајки

Скоро се венчав и личните документи не сум ги сменила до сега. Сега сум во 7 месец од бременост. Некаде по форумите прочитав дека тоа што не ми се променети личните податоци во документите ќе ми претставува проблем за породилното боледување. Незнам дали ќе има доволно време да го сменам сите потребни доклументи додека не ми почне боледувањето.
Уште нешто ме интересира, пример ако породилното треба да го отворам со моето моминско презиме да не треба и кога ќе одам на пораѓај така да се пријавам. Инаку од сите документи имам само извод од матична книга на венчани каде пишува кое ми е новото презиме, се друго ми е со моминското. Не ни знам кои се документи треба да ги променам, само лична карта и здравствена или и некој друг ??
Кажете ми дали некоја од вас имала ваков проблем и како го решила.

Поздрави јас неколку месеци пред пораѓај ги сменував документите, ако ти е стара здравствената книшка значи дека и на тоа презиме ќе бидеш заведена во болница, незнам дали ќе имаш проблеми но имаш време се да средиш до пораѓај,барем мене така ме советуваа па не оставај на случајност, откако ќе извадиш лична карта, здравствената книшка се сменува веднаш, во книговодството во фирмата каде што работиш
dostickage -> RE: Породилно отсуство (30.5.2011 12:04:48)

ne se sekiraj mene sve mi projde na staro prezime.uste ne mi e nisto smeneto a deteto mi e edna godinka.i se toa poradi licnata karta koja bese zakazana za oktomvri 2011,sramota.pa na kraj za sreka poradi vadenje na pasos za deteto mi izvadija i nova licna karta kojasto ja zadev pred edna nedela.Doprva se treba da menuvam.taka da se moze da se projde na staro prezime,nikoj nikade ne prasuva od kade ti e prezimeto.
Pepelaska * -> RE: Породилно отсуство (30.5.2011 12:54:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi*

Здраво рингерајки

Скоро се венчав и личните документи не сум ги сменила до сега. Сега сум во 7 месец од бременост. Некаде по форумите прочитав дека тоа што не ми се променети личните податоци во документите ќе ми претставува проблем за породилното боледување. Незнам дали ќе има доволно време да го сменам сите потребни доклументи додека не ми почне боледувањето.
Уште нешто ме интересира, пример ако породилното треба да го отворам со моето моминско презиме да не треба и кога ќе одам на пораѓај така да се пријавам. Инаку од сите документи имам само извод од матична книга на венчани каде пишува кое ми е новото презиме, се друго ми е со моминското. Не ни знам кои се документи треба да ги променам, само лична карта и здравствена или и некој друг ??
Кажете ми дали некоја од вас имала ваков проблем и како го решила.

ПоздравБез гајле, јас така поминав со моминското презиме цела бременост на неа ми отворија и породилно е сега е многу важно во болница кога ќе си одиш да те запишат со презимето на книшката инаку може проблеми , мене ми ги измешаа додуша сама си кажав новото презиме а старото на книшка ама сестрата беше срцка и ми ги направи сите документи на моминското, и уште ен сум сменила ништо[sm=smiley1.gif]
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>