RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Pepelaska * -> RE: Породилно отсуство (12.11.2010 23:56:00)

mene do 21 den mi plakase firmata a posle na komisija i fondot plaka ama posle sto meseci [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




baby_bump -> RE: Породилно отсуство (13.11.2010 14:26:54)

Здраво на сите, еве пак имам нејаснотии во врска со породилното: дали треба да ми стигне решение дека сум на породилно отсуство?
Разговарав со повеќе мајки, некои добиле, некои не добиле. Како е според законот дали некој знае?
На книговодителот му се однесени сите потребни документи, направена и е веќе и здравна книшка на ќерка ми, значи сите процедури се направени, сега уште да чекаме пари ;)
Дали навистина породилното се исплаќа редовно само на членовите на партијата на власт?




stojanoskad -> RE: Породилно отсуство (13.11.2010 14:34:07)

mene mi stigna resenije deka dokumentite se kompletirani i deka ke pocnat so isplata.Po logika bi trbalo sekoj da dobie takvo resenie neli.
A toa deka samo na clenovi na vlasta se isplakalo redovno iskreno ne veruvam deka e taka,bar kaj mene ne bese taka.V o firmata kaj sto rabotam poveke gi vlecea dokumentiti za da gi odnesat vo socijalno odosto samoto socijalno da pocne da mi isplatuva




strelec 8 -> RE: Породилно отсуство (13.11.2010 16:41:23)

resenie mora da ti stigne,bidejki vo fondot mora da ima dostavnica oti si go primila resenieto.mnogu pati i knigovoditelite ne gi nosat na vreme pa fondot go krivat oti kasnel.sega koga gi nosta fondot ima dava eden dokument koga e doneseno i pod koj arhivski broj e zavereno.baraj go toj dokument od knigovoditelot.




petreska -> RE: Породилно отсуство (13.11.2010 19:49:58)

JAS SUM NA PATOLOSKO BOLOVAJNE OD JUNI,A PORODILNOTO BOLOVAJNE MI POCNA OD 12 NOEMVRI NODOSEGA NIKAKVO RESENIJE ZA OBICNOTO BOLOVAJNE NE MI E STASANO OD FONDOT OD SKOPJE.SE JAVIVME I VO FIRMATA I VO FONDOT SITE SI JA PREFRLAAT TOPKATA VEKE 5 MESECI AVO PRILEP E ISPLATENO BOLOVAJNE ZA AVGUST.NIE SO SKPJE MACIME MAKA.DALI NEKOJ ZNAE ZA KOJ POSLEDEN MESEC E ISPLATENO BOLOVAJNE VO SKOPJE




Pepelaska * -> RE: Породилно отсуство (13.11.2010 21:02:38)

jas sum na patolosko issto od april i duri minata nedela mi pustija pari za 4 meseci a porodilnoto mi pocna od avgust, jas sum od kicevo ne mi dojde nikakvo resenie tuku se javiv vo fondot 080033222 barajte da ve povrzat so sluzbata za boleduvanja, znam na edna koleska od skopje deka i pustija pari, prasaj si i vo firmata dali se odneseni dokumentite navreme i neka ti dadat arhivski broj,




Snowhite RR -> RE: Породилно отсуство (13.11.2010 23:32:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Blue Glow

Палешка и јас планирам исто боледување од 15 или евентуално 21 ден па до крај одмор. Мада морам да оставам и некој ден за после краен термин  Ива се роди 5 дена после терминот, па да не биде и со второво така, да се мисли за излагање...
Него знае ли некој кога боледувањето е 21 ден од првостепена е на товар на фондот или фирмата?


Ако е за нега на дете, тогаш е на товар на фондот без разлика колку дена е




Snowhite RR -> RE: Породилно отсуство (13.11.2010 23:34:17)


ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Здраво на сите, еве пак имам нејаснотии во врска со породилното: дали треба да ми стигне решение дека сум на породилно отсуство?
Разговарав со повеќе мајки, некои добиле, некои не добиле. Како е според законот дали некој знае?
На книговодителот му се однесени сите потребни документи, направена и е веќе и здравна книшка на ќерка ми, значи сите процедури се направени, сега уште да чекаме пари ;)
Дали навистина породилното се исплаќа редовно само на членовите на партијата на власт?


Јас добив решение и мислам дека секој мора да добие, а за тоа дека исплаќале редовно на членови на власта не мислам дека е точно, јас не сум член на партија, па можам да кажам дека редовно ми исплаќаат




Nadezna -> RE: Породилно отсуство (6.1.2011 15:08:36)

Decki, kazete mi za koj mesec isplatija pari od fondot ?
Jas sum porodena no noemvri, dali da gi cekam parite vo januari?





zane10 -> RE: Породилно отсуство (7.1.2011 23:25:54)

Здраво на сите, прв пат пишам на форумов и сега ги читав вашите коментари во врска со породилното. Јас лично работам во сметководствено биро, и досега сите што биле на породилно боледување редовно му стигуваа парите.Од како ке се започне породилното со сите портребни документи треба од фондот до мајката да стигне известување дека се е во ред со документите и колку ке и биде месечната исплата затоа што тие земаат некој просек. Посе работа на сметководителот е секој месец од кога фирмата ке ги пушти платите до вработените (рок е до 15 ти во месецот) треба да направи  копија од декларацијата ( платата) и  пополнуваме барање за кој месец бараме да се исплати. Обично исплатата на боледувањето е еден месец наназад, значи за јануари се исплака во февруари и така секој месец. И уште да ви кажам дека сега сум во 35 недела од бременоста, и боледувањето го започнувам порано, терминот ми е до 17 феврурари а јас ке сум на боледување од 15 јануари прашав во фондот за здравство дека нема ништо да се случи ако поминат повеќе од 28 дена. Се надевам дека ме разбравте ако нешто не ви е јасно слободно прашајте:):):)  Поздрав до идните мамички.....




Snowhite RR -> RE: Породилно отсуство (8.1.2011 15:44:16)

Мене ми стаса решение дека ми е одобрено за нега колку што земав породилно, а пари ми исплатија помалку, не знам дали треба некаде да се обратам, да прашам?




majmunce -> RE: Породилно отсуство (8.1.2011 16:12:21)

a mozete li da kazete kako toa se zema nega ? Земаш породилно + нега?




majmunce -> RE: Породилно отсуство (8.1.2011 16:23:14)

Е сега да ја прашам zane10 кога веке е стручно лице. Јас сум осигурана во фирмата година и пол и сега во декември имаше малку криза во фирмата и придонестите не се пуштени за никој вработен ама тоа се случувало и порано ке плати наредниот месец ама за двата на еднаш и имавме картони и за двата месеци дали тоа ке претставува проблем ако сега до 15 јануари ги плати наеднаш придонесите за двата месеци . Дали постојат дупки во законот каде тоа може да се прогледа низ прсти. и друга работа да прасам јас одев на работа до 4 месец и после решив да не одам оти тешко ми беше, и оттогаш не земам плата туку само сум осигурана. пред некое време цитав дека треба истовремено фирмава да ми пушта плата колку ради реда . Е сега плата ке ми пуста последните 3 месеци тоа ке биде во ред? или требасе повеке месеци како одат тие работи?
Кога најрано можам да отворам породилно ? Да не го замарам повеке газдава да ми плака придонеси со порано тоа поарно и за мене и за него. Имам една глупа докторка што ништо не ми кажува за детето па камоли да те посоветува како треба и како одат работите. Мене термино да се породам ми е 20 март мозе ли некаде на половината на февруари да отворам породилно?




Pepelaska * -> RE: Породилно отсуство (8.1.2011 16:27:46)

Породилно се отвара 28 дена пред терминот за породување, а најмалку 6 месеци да си осигуран без прекин а за тоа со платите не знам, јас од април бев на боловање ( имав потешка бременост ) за април ми плати фирмата а натака фондот, парите ги зедов во ноември.




zane10 -> RE: Породилно отсуство (8.1.2011 21:24:03)

пордилното боледување го започнува матичниот гинеколог,,,, а нега за дете го дава матичниот педијатар ама сега многу тешко се добива нега за дете, одвај даваат еден месец.




elka -> RE: Породилно отсуство (10.1.2011 17:09:26)

ako si podolgo vreme na boleduvanje t.e. ako te vodat kako patoloska bremenost porodilnoto ti go otvaraat 45 dena pred termin taka mi kazaa od komisija takov bil zakonot mene termin mi e 21.01.2011 a porodilnoto mi go otvorija na 10.12.2010




fila -> RE: Породилно отсуство (11.1.2011 12:59:07)

koga te vodat kako patoloska bremenost dali  zemas 100% plata ili 70% kako na obicno boleduvanje i koj te plaka togas dali firmata ili socijalno




keti84 -> RE: Породилно отсуство (11.1.2011 15:09:17)

fila jas sum patoloska bremenost i zemam okolu 90% od plata. Firmata nema nikakvi trosoci zatoa sto fondot za zdravstvo te isplaka, edinstvena obvrska vo firmata e da gi nosat dokumentite sekoj mesec vo fondot




lidi -> RE: Породилно отсуство (18.1.2011 17:58:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: keti84

fila jas sum patoloska bremenost i zemam okolu 90% od plata. Firmata nema nikakvi trosoci zatoa sto fondot za zdravstvo te isplaka, edinstvena obvrska vo firmata e da gi nosat dokumentite sekoj mesec vo fondot

I jas sum patoloska bremenost ama od parite nema ni p.Pasav na rabota dali gi nosat dokumentite na vreme mi rekoa deka 2 bolovanja se dadeni a drugite 3 mi se seuste na rabota...Pa sega nezanam kaj da se obratam i kogo da prasam dali mislat da mi pustat pari.Keti84 mozes li da mi kazes dali na vreme ti prefrlaa pari mesec za mesec ili i kaj tebe bese so zakasnuvanje?




Twins -> RE: Породилно отсуство (18.1.2011 18:44:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lidi

mozes li da mi kazes dali na vreme ti prefrlaa pari mesec za mesec ili i kaj tebe bese so zakasnuvanje?



Sekogas kasnat  , ete na primer sega pocnaa da di ispalkjaat parite za oktomvri a kaj nekoi za noemvri.Ati od koga si na boleduvanje?mislam od koj mesec?





slavicav -> RE: Породилно отсуство (18.1.2011 19:08:31)

I jas bev na patoloshka i davaat 80% a porodilno e 100%.E sega e mnogu bitno da im go odnesesh booleduvanjeto na vreme neli koga si na patoloshka prvo odish kaj matichen ginekolog da ti napishe predlog pa odish na komisija i potoa povtorno na matichen gin. koj ke ti go dade boleduvanjeto i ti treba da im go odnesesh na rabota i taka sekoj mesec.E mene ova mi go kazaa malku pokasno i ja si zemav pokasno pari.Bev od septemvri 2009 na patoloshka dokumentite na rabota gi odnesov vo noemvri pa tie gi odnele vo februari vo socijalno i zamislete konechno pari zemav vo juli[sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif][sm=hudicek1.gif] i toa so trista vrski i toa prvo za 01 i 02 mesec a po dve nedeli i za 03 i 04 mesec.Sreka od rabota mi dadoa plata za septemvri i noemvri pa butkavme nekako.Znachi mnogu e bitno redosledot da si go zapazite i odete vo socijalno i prashuvajte inaku nishto belja rabota.Aj ja shto kasnev ama od februari tek vo juli da zemesh pari tie ne se [sm=smiley35.gif]Zatoa vnimavajte i prashuvajte.




kikitina -> RE: Породилно отсуство (18.1.2011 19:28:56)

Јас сум пријавена во мојата фирма година дена на пола работно време како сите вработени, а сега од јануари на полно, за да можам до јули да направам поголем просек на плата за породилно. Договор немам потпишано, дали мора??? Впрочем никој во фирмата и нема потпишано.




lidi -> RE: Породилно отсуство (20.1.2011 20:59:31)





Sekogas kasnat  , ete na primer sega pocnaa da di ispalkjaat parite za oktomvri a kaj nekoi za noemvri.Ati od koga si na boleduvanje?mislam od koj mesec?




Jas sum na boleduvanje od avgust.




Viktori -> RE: Породилно отсуство (1.4.2011 9:15:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mariija

zdr pp

da;i nekoj imal iskustvo so porodilnoto bolovanja,mora li da se podnesi tocno 28 den  od datumot za poraganje t.e  da odime na rabota do  prvata den do 9 m.





Tanjicka -> RE: Породилно отсуство (1.4.2011 11:05:21)

mislam deka toa zavisi od ginekologot koj ti ja vodi bremenosta, mojot boleduvanjeto mi go otvori od denta na poroduvanjeto, a ne kako sto e zakonski 28 dena pred poroduvanje, taka da moze sigurno




Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>