RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Anonimen -> RE: Породилно отсуство (5.6.2011 23:07:39)

Сакам да прашам. Морам да го продолжам моето боледување односно да земам нега за дете. Е сега што ме интересира (ако некој знае) дали во документите можам да имам мислење од приватна болница бидејќи таму ми се лечи детето и од таму ми се извештаите за малото.
Не сакам да одам во државна или во козле бидејќи јас си го лечам во приватна болница и не знам дали тие документи ќе ми бидат прифатени во комисијата. Нели од матичен доктор (од државна амбуланта) ќе си имам боледување.

Благодарам




tinush -> RE: Породилно отсуство (1.7.2011 10:57:51)

Некаде на форумов прочитав дека некој земал дополнотелно боледување за предвреме родено дете. Како одат тие работи кому да се обратам има некој такво искуство?




mamita83 -> RE: Породилно отсуство (29.7.2011 14:02:28)

Mamicki, mene me interesira dali i kolku docnat platite vo tekot na porodilnoto,
bidejki imam slusnato deka docnat i po nekolku meseci, i dali potoa vi gi isplakaat zaostanatite plati naednas, na primer za tri meseci ili si cekas mesec za mesec.




miana -> RE: Породилно отсуство (29.7.2011 14:04:44)

Ako redovno i uredno se podnesuvaat dokumentite ke gi imate na vreme..So eden mesec zakasnuvanje ama sekoj mesec ke imate...




Andriance -> RE: Породилно отсуство (29.7.2011 14:31:31)

Eve jasi tuka da pomognam so odgovor...jas rabotam bas na porodilni i boleduvanja vo mojata firma...
prvo shto e mnogu bitno....redovno od kaj vas vo firma da gi nosat dokumentite ( ova vazhi za boleduvanje/patoloshka) odnosno od kako kje se porodite, kje izvadite izvod za bebe i kje go dostavite do firma, vednas da gi podnesat. Ako imate vrski vi treba samo arhivskoto brojce pod koe se dokumentite primeni ( ova e edinstven nacin da vi zavrshat rabota,nemoze ni so EMBG) prvite pari kje gi dobiete do kraj na tekovne mesec.
Ako nemate vrski za prvata isplata nekogash se ceka i do 3 meseci..( mozni se isklucoci) dodeka im vlezete vo sistem, potoa vekje so eden mesec zakasnuvanjebi trebalo da gi dobivate isplatite redovno.

se nadevam vi pomognav, pozdravce




mamita83 -> RE: Породилно отсуство (29.7.2011 15:51:02)

Fala za odgovorite, i samo da razjasnime: od mojata firma treba poveke pati da gi podnesat dokumentite ili samo ednas odkako ke im go dadam izvodot od bebusot




@Mila@ -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 11:41:40)

Dali postoi zadolzitelno pravilo deka porodilnoto boleduvanje mora da se otvori koga ke vlezesh vo 9 -ti mesec.Do koga max moze da se odi na rabota ili eventualno da se koristi odmor vo 9 mesec pa na kraj da se otvori boleduvanje.Toa so doktorot ke razgovaram no vo megjuvreme nekoj ako ima bilo kakvo info bi bilo super.




miana -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 11:51:44)

vkupno porodilnoto ti e 9 meseca ...Jas koga vlegov vo 8 mi me pratija bidejki bese bebeto nisko..i posle morav kerrkami koga imase 8 meseca da pocnam 




vanessa30 -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 11:55:44)

Dali postoi zadolzitelno pravilo deka porodilnoto boleduvanje mora da se otvori koga ke vlezesh vo 9 -ti mesec.Do koga max moze da se odi na rabota ili eventualno da se koristi odmor vo 9 mesec pa na kraj da se otvori boleduvanje.Toa so doktorot ke razgovaram no vo megjuvreme nekoj ako ima bilo kakvo info bi bilo super.[/quote

Mila spored zakon za rabotni odnosi na boleduvanje treba da zamines najmalku 28 dena pred opredeleniot termin za poraganje. E sega mozes da koristis godisen odmor pa potoa da zemes boleduvanje, no neznam kakva e pravnata ramka ako se porodis dodeka si na god odmor, a boleduvanjeto ne ti e otvoreno. Po se izgleda togas ti se prekinuva god odmor (na primer si iskoristila samo 10 dena) i od momenot na pragaj ti se otvara porodilno, a ostatokot od odmorot mozes da go iskoristis do 30 juni 2012 god.
E sega ima firmi kade toleriraat na da odis na rabota i do pokasno, ama toa treba da si vidis so tvoite pretpostaveni, da ne ti napravat problem ako zaminis podocna, a maticniot moze da ti go otvori i vednas od poragajot ama na rab da ne ti napravat problem bidejki se plasat od trudova inspekcija. Kaj mene na rab imase takov slucaj.




@Mila@ -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 11:59:15)

fala mng sepak ke mora da razgovaram so doktorot i so work...ima vreme do togash ama sakam povishe da si ostanam doma so bebushot. pozz




Џесика -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 12:06:11)

Мене породилното ми почна од денот на пораѓајот... мислам дека можеш и така, ако сакаш да одиш на работа до крај, или ако имаш одмор за земање, истемпирај си.




miana -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 12:12:24)

ako ti e dobro,sedi si do koga treba pa poveke ke si bides so bebeto..Jas ke odam vo dekemvri na boleduvanje i taman vo avgust-septemvri ke treb ada se vratam ama ke si zemam i leten odmor i ke si go prodolzam...zdravje ako bide se kako treba..




baby_bump -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 19:40:38)

bidejki se plasat od trudova inspekcija



По закон 28 дена пред термин теба да заминеш на породилно, а ако сакаш да работиш до крај, теба од матичниот гинеколог да извадиш потврда дека можеш да продолжиш на работа и во тој последен месец од бременоста. баш затоа што се плашат од инспекција.
Мене тоа ми го побараа кога сакав да седам до крај на работа.
Друго, на крај од породилно можеш да го искористиш одморот што ти следува во тековната година и така +/- ќе добиеш некаде девет ипол десет месеци продилно.




Andriance -> RE: Породилно отсуство (10.8.2011 21:27:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

bidejki se plasat od trudova inspekcija



По закон 28 дена пред термин теба да заминеш на породилно, а ако сакаш да работиш до крај, теба од матичниот гинеколог да извадиш потврда дека можеш да продолжиш на работа и во тој последен месец од бременоста. баш затоа што се плашат од инспекција.

bas taka, toi i sakav da go pisham, znaci nemora 28 dena..pa lugje taka skoro eden mesec od porodilnoto si kratime




Natasa981 -> RE: Породилно отсуство (21.9.2011 17:55:55)

Mamicki, kolku (tocno vo denovi) trae porodilnoto otsustvo? 270 dena, jas mislam no ako nekoja znae poprecizno, molam da odgovori. I dali znaete zosto mojot mat.ginekolog nesakase da mi dade obicno boleduvanje od 15 dena, koe potoa ke si go nadovrzev so trudnickoto.. Mnogu sum tazna, namesto da si kjaram nekoj den, jas duri 7 dena porano go otvoriv porodilnoto.. Nemozev veke na rabota da teram, neizdrzlivo bese. [sm=smiley6.gif]




sani 13 -> RE: Породилно отсуство (21.9.2011 18:26:09)

abe srcka nikoj ne ti dava taka si znaat ovie od fondot pa ke go jadat posle dr. jas si se dogovoriv so gazdarcata denta koga vlegov vo deveti mesec da ne odam veke na rabota (ama da si najdam soodvetna zamena, a i nemav pravo na odmor) a posle knigovoditelkata koga ke go ootvori trudnickoto togas mene ne mi igra uloga! dodusa mojata firma e takva mala a so toa i indijanska taka da ne sum merilo ;)




Ljubovce -> RE: Породилно отсуство (21.9.2011 23:53:01)

Mamicki da ve prasam,ima li nekoj so e na komisisko boleduvanje?jas veke 5 meseci ne odam na rabota,na boleduvanje sum,samo ne mi e jasno dali e vo red toa sto za 4 meseci mi nemaat pusteno ni denar od fond???samo za prviot imam dobieno i toa pred dva meseci bese....ako ima nekoj bas neka mi kaze dali ima zemeno pari....najverovatno i parite na porodilno koga ke sme ke gi dobivame eve vaka "na vreme"...prosto ne verovatno...
pozdravce do site...imajte ubava nok****




sani 13 -> RE: Породилно отсуство (22.9.2011 0:31:44)

ljubovce sestra mi bese na komisisko boleduvanje i znam deka posle mnooogu meseci i gi isplatija, a za regularnoto trudnicko uste ne zemala denar a veke pojde na rabota i vnuka mi ima 11 meseci pa sega ti vidi! ako mozes da najdes nekoja vrskicka za da ti go ubrzaat predmetot da inace ke si cekas..




Anonimen -> RE: Породилно отсуство (22.9.2011 1:01:04)

Mene mi isplatija za juli minatata nedela otkako im isprativ mnogu poraki na kontakt formata na fzo. Inace juli mi e prv mesec otkako sum na komisisko i mislev deka ke cekam dolgo za prvite pari ama se iznenadiv kolku brzo mi gi isplatija. Moj sovet e da se rasprasas vo fondot a i kaj tebe na rabota , moze i od tamu ne ti gi odnele na vreme dokumentite (kolku sto znam za komisisko se nosat od mesec za mesec, barem taka bese kaj mene za juli i avgust). So sreka :)




Ljubovce -> RE: Породилно отсуство (22.9.2011 11:37:05)

Fala vi mnogu za sovetite,eve bas sega pisav na kontakt fzo,od firma se e prateno i imam nekoi brojcinja sto mi gi dadoa,ako ne dobijam povraten odgovor ke go pratam maz mi kaj niv da se rasprava,zasto definitivno nema red,pa da probame taka...:-)




Andriance -> RE: Породилно отсуство (22.9.2011 11:59:24)

Natasha981..znachi ne uspea da zemes niedno boleduvanje?? ni od opsht lekar?? breee znachi da ti e strav da se razbolish nema da ti dadt boleduvanje...a vo princip mora bre na trudnici da dadat..do sega ne pravele problem..i da porodilnoto trae 9 meseci po 30 dena [sm=smiley36.gif] ili vkupno 270 dena..




Andriance -> RE: Породилно отсуство (22.9.2011 12:03:43)

Od moeto dosegashno iskustvo vo rabota so FZO na ovaa tema mozam da kazam deka ako nemas vrska parite moze da gi zemes i odkako kje se vratis na rabota [sm=smiley36.gif]...e sega imase nekoe malo podobruvanje poslednite nekolku meseci odnosno se cekase povekje samo za prvite pari da gi dobite..moze i 2-3 meseca,dodeka im vlezete vo sistemot..potoa ideshe recisi redovno...se nadevam taka i kje ostane...vo sprotivno proverete da ne e do firmata i dokumentite




*Elena* -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 12:06:05)

Здраво на сите, јас сум нова во пишување, мегутоа редовно ве читам сите:)
Инаку влегов во 8ми месец бременост и треба да се решам за кога и како да го земам породилното отсуство. Краен термин ми е 30.11.11. Доколку го земам породилното на почеток на ноември, на работа би се вратила некаде во Август 2012 (тогаш отприлика имаме и колективен одмор, ама во приватна фирма никогаш не се знае). Ме интересира дали тогаш можам да го искористам годишниот одмор за 2012 год, бидејки почетокот на цела 2012 сум била на породилно, или ке треба да се вратам на работа некое време, па да го искористам годишниот одмор?




JovanaJ -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 14:47:51)

Zdravo *Elena*. Mislam deka zakonski imas pravo da go zemes godisniot odmor kako prodolzenie na porodilnoto. Barem taka bese koga jas trebase da se vratam od porodilno. No, Direktorot (gazdata, privatna firma bese) koga go pobarav odmorot a veke mi zavrsuvase porodilnoto, ne mi odgovori vednas rece da se konsultiral. I koga mi se javi mi rece mozes, zakonski da go zemes, imas pravo, ama ako go zemes ne doagaj veke na rabota....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. Vo toj moment i mi prestana rabotniot odnos tamu, no ne mi bese tolku vazna ta rabota. Znaci izgleda deka najmnogu zavisi od firmata...i kako ke se dogovorite. 




elenak -> RE: Породилно отсуство (1.10.2011 15:52:28)

A da ve prasam kako odi isplakjanjeto na parite od porodilno,otkako firmata kaj so rabotam kje mi plati pridonesi za toj mesec treba da cekam pari od fondot ili ne e toa povrzano?Zosto kaj mene kasnat po dve plati - na pr.ovoj mesec na 25-ti zemav plata za juli. A i platata mi e minimalna 7.600 den. i posto min za pridonesite bilo 10.500 se plakjalo nekoja doplata, i sega i toa ne mi e jasno,na koja suma kje mi presmetuvaat porodilno? Katastrofa...




Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>