RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Emanuelapp -> RE: Породилно отсуство (13.12.2011 12:35:03)

Da da moeto bese otvoreno na denot koga se porodiv.




Andrijanaa1 -> RE: Породилно отсуство (16.12.2011 14:30:46)

Jas sum na patolosko boleduvanje od 06.05.2011.
Se porodiv predvreme vo 34-ta nedela na 06.12.2011 so bliznaci.
Od komisija mi dadoa boleduvanje do 05.12.2011 kako patolosko i porodilno od 06.12.2011.
Potoa kaj maticnata mi napisaa porodilno od 06.12.2011 do 06.12.2012. posto sleduva edna godina za bliznaci.
E sega me interesira dali ne mi sleduva poveke bidejki stanuva zbor za predvreme rodeni skoro 2 meseci.
Ako nekoj ima nekoe soznanie go molam da napise.




Mirjana983 -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 14:27:35)

Zdravo devojki , jas sum nova na forumot bremena sum 12 nedela, ama doktorot ne mi dava patalosko zosto e mnogu zategnato, a imam problem vo firmava kaj sto rabotam ne saka direktorot trudnica da ima na rabota,i sega sakam nekako da izdrzam uste nekoj mesec i tamu od juni da kombiniram prvo star odmor,pa boleduvanje od 14 dena , pa nov odmor pa pak boleduvanje i da go otvoram zdravje na 10 avgust boleduvanjeto, dali ova e vozmozno i dali firmata ke plaka za seto vreme?molam za sovet.




blue_blue -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 15:13:03)

како бе не сакал трудница да има на работа?!?!?!?! освен ако е стриптиз бар, за друго стварно не можам да разберам....а ако ти треба патолошка, најди си друг гинеколог  матичен да ти биде кој ќе ти даде патолошка, аман денес за се може да биде патолошка, ќе измисли нешто....а инаку за боледување има таму по закон колку ти одбиваат од плата зависи колку долго си на боледување и треба работодавецот да ти плати се, ондосно оној износ кој ти следи кога ќе се одбие тоа што треба по закон да ти се одбие дека си на боледување




vezilka RR -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 15:35:00)

На породилно можеш да одиш најрано 48 дена пред термин. Фирмата ти плаќа боледување само од 15 дена кое може да ти го даде матичниот, за се над 15 дена ти треба комисиски, кое понатаму го плаќа фондот. И вистина е тоа за патолошка, многу се имаат стегнато критериумите. Нема како порано за се нешто, патолошка, освен ако навистина нема причина, не даваат патолошка. И сега за патолошка да те испратат на комисија освен мислењето на матичниот ти треба и мислење од специјалист, без тоа не те примаат на комисија. Иначе тоа со одмор, боледување па одмор можеш да го изведеш, само тоа фирмата си го плаќа и не знам колку ќе ти користи ако навистина не сакаат трудница во фирма. Иначе да си знаеш дека според законот за работни односи не смеат да те избркаат од работа додека си трудна и на породилно, и после породилното имаат законска обврска да те вратат на работа намалку еден месец.




Cipi Ripi -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 15:56:06)

Mene me izbrkaa od rabota trudna. I toa dodeka bev vo bolnica radi krvarenje vo 16 nedela. Bukvalno me izbrkaa, mi pratija otkaz po posta.




Beatris -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:00:03)

Па како е можно тоа? Беше во редовен работен однос? Ако си била во редовен работен однос слободно можеш да ја тужиш фирмата




anaana -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:05:39)

Lele, sramota, jas da sum na tvoe mesto ke tuzam. ne smee da te izbrka za vreme na bremenost poroduvanje ili porodilno otsustvo, osven ako vo toj period ne ti zavrsil dogovorot za rabota (ako si bila na opredeleno). i togas moze da ne ti go prodolzi, no vo nikoj slucaj otkaz

Забрана на отказ поради бременост, раѓање и родителство

Член 101
(1) Работодавачот не смее да го откаже договорот за вработување на работник за време на бременоста, раѓање и родителство и отсуство поради нега и чување на деца.
(2) Одредбата на ставот (1) од овој член се однесува и на случаите утврдени во членот 167 на овој закон.
Службен весник на РМ, бр. 158 од 9.12.2010 година




Cipi Ripi -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:20:03)

Toa e zeni, sto da vi kazuvam. Znam za zakonov, pred da gituzis treba prigovcor da pratis vo rok od 8 dena, i prativ ama oni ne odgovaraa,se pravea na toso deka nisto ne dobile, pootoa tatkomi im odnese novprigovor na raka i pak nisto, sledno bese tuzba i site mi vikaa da gi tuzam i advokat imavme, ama jas nemav sila togas, znaejki deka mozam da si go izgubam deteto, morav da lezam celo vreme, da ne se nerviram. I sega seuste lezam, eve 30 nedela smeam samo do wc da stanuvam, i sekoj den vaka lezejki si vikam dali zgresiv, ama toa e, Gospod vraka, zatoa sega ne se zamaram tolku, iakotesko mi e seuste.




Mirjana983 -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:23:04)

I mene ne mi e jasno zosto ne saka da ima trudnica inace e firma privatna , koja e so sedenje administracija sto se vika, ama zosto mi e vtora bremenost istoto mi go napravi so prvata bremenost se tegnev i togas drz nedaj do juni i mi dadoa patoloska koga mu kazav na doktorot deka imam problem ama pred 2 ipol godini ne bese problem, sega im e strav. togas mojot direktor bese vo stanje da sedam doma samo da ne odam na rabota makar i da mi plaka, epa ovojpat ako imam problem toa ke mu go napravam ama neka mi potpise prvo za da ne mi rece posle ti ne doagas ke te izbrkam , a znae i sam deka nesmee da me izbrka , si go zne zakonot, togas ziv sreken bese koga mu kazav deka ke bidam na patoloska, e sega uste neznae sakam uste nekoe vreme da guram pa ke mu kazam.i jas bi go tuzela da me izbrka zosto sum na neopredeleno.i dali mozam direkno od odmor na boleduvanje od 15 dena ili tereba da odam na rabota den , dva i besto ne planiram da se vrakam posle boleduvanjeto.




Beatris -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:24:58)

Ципи Рипи, смирено и без нервози, сега тоа ти е најважно. Меѓутоа немој да ја оставаш работата така, ќе си добиеш оштета, гледај за бебуш, тие пари и те како ќе ти бидат потребни, а тогаш нервозата ќе биде уште поголема. Побарај помош од некој што може да ти помогне да ја избуткате работата до крај, без ти многу да се малтретираш, се знае што пишува во законот, ако некој не го почитува мора да си ги сноси последиците




anaana -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:28:21)

ama navistina nema smisla... ajde neka izmislat drug nacin na ragjanje deca pa nema da imame problem.....
kako ne im e sram na takvite direktori, sto im smeta ako imaat trudnica vo firma.. a i da im smeta toa e. mora nie nekade da rabotime a nekoj mora i da go iznosi toa dete za da se rodi..
Cipi Ripi jas se nadevam deka se ke ti pomine dobro so bebushot deka nema da imas nikakvi dopolnitelni komplikacii.




anaana -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:30:35)

I jas se slagam so Beatris...
dodeka site si molcime vaka direktorive ke se odnesuvaat loso i ke te gleda loso bidejki si trudna kako bog znae sto zlo da si napravila..
navistina e nisko takov odnos nikoj ne zasluzuva...
probaj da se smiris i ako imas moznost i ako mozes tuzi i ne ostavaj taka da si pomine kako nisto da ne bilo




Cipi Ripi -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:33:36)

Fala Beatris na poddrskata, cekam da izbutkam do 34 nedela, da se razvie bebeto, da nemam komplikacii ako se prodam predvreme,posto i toa e mozno taka mi rekoa dr, pa potoa ke mora seriozno da razmislam kako da ja izvedam rabotava. Se nadevam ke mi pomognete site so vasite soveti dokolku vi se obratam.Sega ne razmisluvam za nisto, posto od nervozi i iskrvarev, ne sakase dr da mi dade za patoloska, eden mesec mi dade pa sledniot demek ne mi bilo nisto, i posle nekolku dena iskrvarev mnogu od nervoza. I nego mi vikaat da go tuzam. Ama ajde da si go isturkam bebceto, sega ne razmisluvam za nisto drugo. Nemam sili.




anaana -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:38:24)

vo sekoe vreme mozes da se obratis, se nadevam deka nesto ke mozam da ti pomognam. gi znam zakonive iako e ova makedonija i pravdata malku tesko se tera. ama mora da bideme optimisti. ti sega bidi optimist za svoeto bebce nego najveke mu trebas...
pozzzz




Beatris -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:40:36)

Не се нервирај, одмарај се, да се роди [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] здраво и живо, па потоа ние сме тука за се што треба




Cipi Ripi -> RE: Породилно отсуство (20.2.2012 16:41:12)

Fala ti anaana, mnogu ti blagodaram, ke te imam na um.




mama_sk -> RE: Породилно отсуство (20.3.2012 13:17:53)

Dali znaete kakva e procedurata za patoloska bremenost po noviot zakon od 1vi April?




Џесика -> RE: Породилно отсуство (20.3.2012 13:25:43)

На една роднинаи пратиле отказ по пошта додека била на меден месец, и без двоумење си ги тужеше и си доби дебела отштета... мислам дека и беа исплатени сите плати од отказот до добивање на решение од суд... и и понудија да се врати, по закон и следуваше, ама она паметна си зема парите и не се врати, битно што и следуваше си зема... а тек трудница??? Е нечеш богами...




Natasa981 -> RE: Породилно отсуство (22.3.2012 16:25:25)

Mamicki, me interesira kakva e procedurata za prodolzuvanje na porodilno boleduvanje kako komisisko boleduvanje..? Ima li nekoja mama sto go prodolzila boleduvanjeto po ovoj osnov, kako stojat rabotite, davaat ili ne davaat vo posledno vreme,me interesira nekoe po novo iskustvo ako go imate..Znaci, po istek na regularnoto porodilno otsustvo ,kako se zema komisiskoto, toa otprilika sakam da znam.




anaana -> RE: Породилно отсуство (25.3.2012 15:42:36)

jas znam deka moze da zemes uste najmnogu 3 meseci mislam nega na dete, ama toa mora da ti e vednas po porodilnoto ne treba da ima prekin, isto odi preku fond i se isplaka 100% plata. za komisisko ne znam. samo znam deka vo posledno vreme mnogu kontroli im pravat na lekarive pa slabo koj dava. prasaj za ova nega na dete




Andriance -> RE: Породилно отсуство (25.3.2012 15:55:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Mamicki, me interesira kakva e procedurata za prodolzuvanje na porodilno boleduvanje kako komisisko boleduvanje..? Ima li nekoja mama sto go prodolzila boleduvanjeto po ovoj osnov, kako stojat rabotite, davaat ili ne davaat vo posledno vreme,me interesira nekoe po novo iskustvo ako go imate..Znaci, po istek na regularnoto porodilno otsustvo ,kako se zema komisiskoto, toa otprilika sakam da znam.


Natuske be srce..ti kazav jas...odma po zavrshuvanje na porodilno prvo 15 dena od maticen pedijatar - nega na dete...ova mislam deka moze i bez neshto da ima problem obicfno pedijatrite izleguvaat vo presret...e sega..za ponatamu mora komisija i mora ne daj boze da postoi pricina...ne veruvam deka nekoj samo tuku taka kje ti dade..duri i vrski da ima..mislam deka sega se malku uprpani i nema da ti dadat..

ama mozes i vaka...

posle tie 15 dena od pedijatar..pojdi kaj tvojot maticen opsht lekar..kazi i kakva e situacija...smetam deka ne sekogas mora da ima nekoja golema pricina za boleduvanje od opst...moze imas bre blaga depresija hahahahahah ..pa neka ti dade barem uste nekoj den...u princip maticniot bi trebalo da bide tuka za tebe...objsni kakva e situacija i kazi deka si vo blaga depresija ..ako vekje i treba dijagnoza [sm=jezicek.gif]

ja tolku mozam da ti pomognam




maca9 -> RE: Породилно отсуство (25.3.2012 21:24:52)

Zdravo.Nova sum na forumot.Dali ke saka nekoj da mi objasni za dokumentite koi se podnesuvaat za porodilno i kade da se rasprasam dali vo fondot ili vo socijalno?Zemam 10 000 plata.Kolku se zima 100 % ili pomalku.dali gazdata ima nekakvi troskovi za mene za vreme na porodilnoto?Pozdrav




miana -> RE: Породилно отсуство (25.3.2012 23:01:11)

maca9 nema gazdata nikakvi trosoci...Se zima 100% od plata ,se racuna prosek. Na salter vo socijalno se nosi izvod od bebeto,kopija od licna karta tvoja i kopija od transakciska smetka,bolovanjeto od ginekologot,i tamu na lice mesto popolnuvas ( ti ili koj ke ti podnesuva ) baranje koe sto ke ti go dadat na salterot i toa e se.




Luci -> RE: Породилно отсуство (26.3.2012 15:52:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Mamicki, me interesira kakva e procedurata za prodolzuvanje na porodilno boleduvanje kako komisisko boleduvanje..? Ima li nekoja mama sto go prodolzila boleduvanjeto po ovoj osnov, kako stojat rabotite, davaat ili ne davaat vo posledno vreme,me interesira nekoe po novo iskustvo ako go imate..Znaci, po istek na regularnoto porodilno otsustvo ,kako se zema komisiskoto, toa otprilika sakam da znam.


Natuske be srce..ti kazav jas...odma po zavrshuvanje na porodilno prvo 15 dena od maticen pedijatar - nega na dete...ova mislam deka moze i bez neshto da ima problem obicfno pedijatrite izleguvaat vo presret...e sega..za ponatamu mora komisija i mora ne daj boze da postoi pricina...ne veruvam deka nekoj samo tuku taka kje ti dade..duri i vrski da ima..mislam deka sega se malku uprpani i nema da ti dadat..

ama mozes i vaka...

posle tie 15 dena od pedijatar..pojdi kaj tvojot maticen opsht lekar..kazi i kakva e situacija...smetam deka ne sekogas mora da ima nekoja golema pricina za boleduvanje od opst...moze imas bre blaga depresija hahahahahah ..pa neka ti dade barem uste nekoj den...u princip maticniot bi trebalo da bide tuka za tebe...objsni kakva e situacija i kazi deka si vo blaga depresija ..ako vekje i treba dijagnoza [sm=jezicek.gif]

ja tolku mozam da ti pomognam

Да не те разочарувам ама и не се надај многу многу и од педијатарот зашто сега тек па и тешко даваат и за болно дете а тек па за здраво. Консултирај си се со матичниот педијатар на бебето и камо среќа да можеш да добиеш бар уште 15 дена плус ама искрено убедена сум дека нема да ги добиеш од причина што имаат лимит за издавање на боледувања и ептен е строго сега, барем така ми кажа мојата матична а и слушам и со други родители кои сум разговарала на оваа тема




Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>