RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


miana -> RE: Породилно отсуство (1.11.2012 9:19:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sanja.des

ZDRAVO NAJMILI RR
Nova sum na forumov,ama temava mnogu mi se bendisa zasto jas imam eden problem,rabotam vo edna privatna firma godina ipol a imame dogovor na opredeleno vreme i sekoi 6 meseci ni go prodolzuvaat,koga doznav deka sum [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/nosecka.gif[/image] ne im kazav vednas zasto bese period za prodolzuvanje na dogovorot,mi bese strav deka nesto ke me zeznat,potpisav i im kazav,ne ja znam pricinata ama bremeni ne sakale vo firmava dogovorot mi e do noemvri a posle mi rekoa deka ke mi go prekinat,ne sakaat da mi dadat trudnicko jas posle toa pocnav da se rasprasuvam i mi kazaa deka stom mi prekine rabotniot odnos vo ovaa firma da se prijavam vo nekoja druga bez da imam eden den prekin 28 dena pred termin da si otvoram trudnicko,pa sto mislite vie dali ke mi sleduva trudnicko ?STO DA PRAVAM? nemozam da gi tuzam vo firmava zasto imam dogovor na opredeleno vreme !



Sanja go citav tvojov post pred nekoj den i denes kako 1 na 10 ka mi dojde ovoj natpis vo Vecer
Procitaj,javi se ja ovoj broj od tekstot i vednas da prijavis

И идните мајки имаат право да се вработат!


Министерството за труд и социјална политика ја детектира појавата на дискриминација и токму затоа во функција на превентивно делување и обезбедување на поголема заштита на жената работничка, со предложените измени на законот се врши дополнување и допрецизирање на регулативата


Дали некој во иднина планира свое семејство или веќе тоа семејство е створено, не треба да биде пресуден фактор за една жена биде вработена и примена на работа како и сите останати. Се почесто се случува жена или девојка да оди на интервју за работа и на самото тоа интервју да биде прашана дали е бремена или планира бременост. Секако дека ваквиот однос од страна на работодавачите создава револт и е дискриминирачки за цел женски род. Скоро секоја жена еден ден сака да остане бремена и да стане мајка, што не е причина да биде лишена од работно место. Според резултатите од истражувањето направено од страна на Институтот за политички истражувања од Скопје, 66,7 проценти од жените не биле вработени затоа што планираат бременост. По барање на Министерство за труд и социјална политика во октомври околу 1.000 испитанички на возраст од 20 до 45 години одговорија на прашањата во врска со оваа проблематика. На прашањето Дали вие како жена имате еднакви можности и третман со мажите во однос на вработувањетоо, 29.1 проценти од испитаниците одговориле негативно. 21,4 проценти на самото интервју директно или индиректно биле прашани дали наскоро планираат деца. Дури 66,7 проценти од испитаничките одговориле позитивно дека плановите за проширување на семејството било пресудно врз одлуката на работодавачот да се добие работното место или не. Токму поради ваквите причини, министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски најави измени во Законот за работни односи, додавајќи дека МТСП ја детектира појавата на дискриминација и токму затоа во функција на превентивно делување и обезбедување на поголема заштита на жената работничка, со предложените измени на законот се врши дополнување и допрецизирање на регулативата.
- Со предложените измени се предвидува забрана на сите облици на дискриминација, вклучувајќи го и откажувањето на договорот за вработување на жените кои се наоѓаат во состојба на бременост. Се предлага товарот на докажување во случај на дискриминација да паѓа на товар на работодавачот. Со Законот се врши дополнување на законската одредба со која се утврдува забрана на работодавачите да бараат тест за бременост при вработување на жена, изјави Ристовски.

Во случаите во кои на жената при вработување и се нуди спогодба дека идна бременост би значело и прекин на договорот за работа, работодавачот ќе биде казнет со парична казна од две до пет илјади евра. Жените кои ќе се соочат во ваква ситуација, случајот можат да го пријават на телефонските броеви 15 131 и 15 505 кои се постојано отворени за граѓаните. Државниот пазарен инспекторат за труд ќе постапува по секоја пријава.




BIBABUR -> RE: Породилно отсуство (15.11.2012 12:38:02)

Majka sum na predvremeno rodeno dete vo 28 nedela so rodilna tezina od 1170gr i podolgo vreme lezese vo inkubator. Moeto boleduvanje treba da zavrsi na 15.12.2012 no bi sakala da go prodolzam bidejci seuste e mala i gi nema stignato svoite vrsnici. Dali nekoj moze da mi pomogne kako e najlesen i najdobar nacin da go napravam ova.




dostickage -> RE: Породилно отсуство (15.11.2012 12:45:34)

Znam deka prv se zema boleduvanje od maticen lekar mislam deka e 15 dena .
Posle se odi na komisija. Ama najdobro e da go prasas maticniot za sovet zasto komisiive znaat da zabegaat malku so baranjata .




BIBABUR -> RE: Породилно отсуство (15.11.2012 12:55:46)

site razlicno mi kazuvaat, nekoi deka mi sledi zakonski do 1godina, drugi samo komisiski .... ne znam od kade da pocnam




miana -> RE: Породилно отсуство (15.11.2012 13:01:46)

najpametno ti e da si go prasas maticniot doktor..Mislam deka pedijatarot e toj sto treba da ti dade boleduvanje za da mozes poveke da ostanes doma




Ring -> RE: Породилно отсуство (15.11.2012 13:16:29)

Прво од педијатар ке си продолжиш 15 дена, па после на комисија .
Не те следува 1 година породилно , нема врска што е предвреме родена.

Сигурно ќе ти продолжат само прво мора да се отвори кај педијатар,




BIBABUR -> RE: Породилно отсуство (15.11.2012 13:19:35)

fala na pomosta .. verovatno taka ke bude pediatar pa posle komisiski ... [sm=smiley1.gif]




dezdemona -> RE: Породилно отсуство (27.11.2012 21:56:50)

Zdravo Nadbet
Izvini sto ti nemam odgovoreno tolku dolgo ne bev na internet i bev po bolnici nakontroli duri sega vidov koja data sme.
Jas od krajot maj sum na boleduvanje dosega do noemvri so prekin samo koga go iskoristiv odmorot, i se vodam kako visokorizicna bremenost, imav krvarenje , nisko bese i bebeto, i bolki vo stomakot kako za menstruacija jaki, plis na seto toa i gestaciski dijabet mi najdoja.
jas na komisisko podadov vo septemvri i i odobrija za 2 meseci do oktomvri, posle pak na kontrola i uste edno komisisko ama mi odobrija samo 1 mesec za noemvri iako bese naznaceno za dvameseci zaradi sostojbava, i denes samo sto se vrativ od bolnica vo sk na ispituvanja i exo,i uste edno komisisko za dekemvri ke poddavam pa neznam dali ke odobrat za 1 ili 2 meseci ako odobrat si velam pokasno ke go otvoram porodilnoto ( ne na 1 januar kako sto veli za patoloska) ama neznam sto ke ispadne , kako e zakonski neka kazi nekoj sto se razbira zasto na site ni e potrebno vreme so bepceto dur zakrepni ubavo.
pozdrav
ako nesto ne ti e jasno pisi mi
inaku mojot maticen ginekolog e seta zbrkana nisto ne znae da objasni ili ne saka




Ring -> RE: Породилно отсуство (27.11.2012 22:06:04)

Mislam deka ako si na patoloska bremenost komisijata prodolzuva se do 45 dena pred termin na poroduvanje....togas komisijata ti nalaga da si otvoris porodilno boleduvanje sto e i zakonski...e od togas pocnuva da ti tecat tie 270 dena , sto znaci deka ke se vratis na rabota koga bebeto ke ima 7.5 meseci...(ako ne si prodolzis boleduvanje od pedijatar sto e sega e mnogu tesko ako se e vo red so bebeto, imaat mnogu kontroli )

ИЗВОРНА ПОРАКА: dezdemona

Zdravo Nadbet
Izvini sto ti nemam odgovoreno tolku dolgo ne bev na internet i bev po bolnici nakontroli duri sega vidov koja data sme.
Jas od krajot maj sum na boleduvanje dosega do noemvri so prekin samo koga go iskoristiv odmorot, i se vodam kako visokorizicna bremenost, imav krvarenje , nisko bese i bebeto, i bolki vo stomakot kako za menstruacija jaki, plis na seto toa i gestaciski dijabet mi najdoja.
jas na komisisko podadov vo septemvri i i odobrija za 2 meseci do oktomvri, posle pak na kontrola i uste edno komisisko ama mi odobrija samo 1 mesec za noemvri iako bese naznaceno za dvameseci zaradi sostojbava, i denes samo sto se vrativ od bolnica vo sk na ispituvanja i exo,i uste edno komisisko za dekemvri ke poddavam pa neznam dali ke odobrat za 1 ili 2 meseci ako odobrat si velam pokasno ke go otvoram porodilnoto ( ne na 1 januar kako sto veli za patoloska) ama neznam sto ke ispadne , kako e zakonski neka kazi nekoj sto se razbira zasto na site ni e potrebno vreme so bepceto dur zakrepni ubavo.
pozdrav
ako nesto ne ti e jasno pisi mi
inaku mojot maticen ginekolog e seta zbrkana nisto ne znae da objasni ili ne saka





dezdemona -> RE: Породилно отсуство (28.11.2012 19:00:43)

Fala za odgovorot Ring i jas taka si mislam a 7,5 meseci mi se cini malku malo ke e bebeto pa jas da trcam na rabota dane mi izbega rabotata a toa da go maltretiram po patista za da go dojam.
E ovie zakoni mesto da pomognat odmognuvaat a vcera na Tv kazuvaa ke donesuvale zakoni za natalitetot, detski dodatok abe pak ke naprat nekoja spletka. Me razocaruvaat vakvi raboti i zakoni .
Pozdravce




Nardi -> RE: Породилно отсуство (8.12.2012 17:19:53)

BIBABUR ako me procitash i ako mozesh,pishi mi dali ti go prodolzija bolovanjeto i kako pomina ona komisiski.Verovatno zaedno ni lezele bebinjata na intenzivna zasto tuka sme so bolovanjata po datum. Ili nekoja druga majka so vakvo iskustvo moze da me nasoci
I jas sum majka na predvremeno rodeno bebe(31va nedela),mi zavrshuva porodilnoto na 9 Dekemvri...Maticnata mi dade 15 dena,e sega za ponatamu neznam kako ke bide so komisijata.
Nemozam da zamislam da trgnam na rabota duri ne napravi godinka, ama sto se mora se mora,tuku si se nadevam na prodolzuvanje
Pozdrav na site!




BIBABUR -> RE: Породилно отсуство (13.12.2012 13:24:28)

mene porodilnoto mi zavrsuva na 15.12 i uste se trudam so prodolzuvanje ama nikako da najdam nacin, i 100 vrski da imas direktorot na klinika nema da potpise ... verovatno ke si zemam 15 dena od maticen i odmorot sto mi sleduva taka ke izguram do pocetok na Mart, a togas ke e i polesno .. nema da bide vaka ladno a i baba i ke bide vo penzija ...




dezdemona -> RE: Породилно отсуство (13.12.2012 17:11:51)

Zdravo na site
posle porodilnoto otsustvo koj vidade 15 dena plus malicen opst lekar ili mat.ginekolog zasto nekoj velat pedijatarot moze da dade ako ima potreba. I jas zavisi koga ke se porodam ama otprilika na 1 sept na rabota sum a togas ke imam samo nepolni 7 meseci oti se vodam patogena bremenost. Nekako rano mi se gleda za na rabota. Kazete sto da pravime ??
pozdr




sanja.des -> RE: Породилно отсуство (25.12.2012 23:31:34)

ZDRAVO NA SITE [sm=nosecka.gif] I MAMICKI,SAKAM DA PRASAM STO MI TREBA ZA DA SI OTVORAM PORODILNO,JAS SUM PRIJAVENA VO EDNA FIRMA I SAMA SI PLAKAM PRIDONESI,KOJA E PROCEDURATA ZA DA SI GO OTVORAM BOLEDUVANJETO,STO MI TREBA OD GINEKOLOGOT STO DA ODNESAM VO SMETKOVODSTVOTO NA FIRMATA,VLEZENA SUM VO 9-TI DO 20.01 MI E KRAEN TERMIN
FALA VI ODNAPRED :)))




Andriance -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 9:50:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sanja.des

ZDRAVO NA SITE [sm=nosecka.gif] I MAMICKI,SAKAM DA PRASAM STO MI TREBA ZA DA SI OTVORAM PORODILNO,JAS SUM PRIJAVENA VO EDNA FIRMA I SAMA SI PLAKAM PRIDONESI,KOJA E PROCEDURATA ZA DA SI GO OTVORAM BOLEDUVANJETO,STO MI TREBA OD GINEKOLOGOT STO DA ODNESAM VO SMETKOVODSTVOTO NA FIRMATA,VLEZENA SUM VO 9-TI DO 20.01 MI E KRAEN TERMIN
FALA VI ODNAPRED :)))


сања.дес потребно ти е породилното боледување од гинекологот, извод од бебе кога ќе се роди, копија од трансакциска сметка ( од сметководство ќе си подготват барање)!




sanja.des -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 10:20:24)

Andriance RR
sakam da te prasam dali porodilnoto se otvara pred ili od koga ke se porodam,jas sakam od 01.01.2013 da se vodam veke na porodilno za da ne plakame za dzabe




Ring -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 10:24:20)

Treba najmalku 6 meseci da si prijavena vo firmata , ako pominale 6 meseci mozes da si otvoris porodilno kaj maticniot, a od koga ke se porodis ke go odneses otpusnoto pismo kaj maticniot i vrz osnova na toa maticniot ke ti go izdade boleduvanjeto i toj dokument go nosis vo firma, a oni posle go nosat vo fond
Kolku pobrzo stignat dokumentite vo fond tolku pobrzo ke ja dobies isplatata !




sanja.des -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 10:31:07)

FALA Ring JAS VO FIRMAVA NE SUM 6 MESECI,AMA IMAM NEPREKINAT RABOTEN ODNOS 2 GODINI BEZ DEN PREKIN TAKA KE MOZAM DA ZEMAM PORODILNO :)




Ring -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 10:34:19)

E stom e taka otvori si od 1 januari porodilno, cekaj da se porodis i posle mm so otpusnoto pismo kaj ginekolog i posle u firma i plus izvod od deteto.
Toa e se !




Regina -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 15:13:01)

Сакам да прашам јас породилното го отворив ден пред пораѓај, сега колку месеци ќе ме следува породилно 8 или 9, зошто некои ми кажаа дека штом не е отворено 28 дена пред породување, еден месец се кратело,колку е точно ова.




nadbet -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 18:01:37)

Regina porodilnoto e 270 dena bez razlika koga si go otvorila taka da ne postoi kratenje. Barem jas ne sum slusnala za takvo nesto. Znaci imash 9 meseci da si bidesh so [sm=duda.gif]




nadbet -> RE: Породилно отсуство (26.12.2012 18:02:45)

Regina imash 270 dena porodilno bez razlika koga go otvarash




temjanuska2 -> RE: Породилно отсуство (24.1.2013 10:53:42)

Zdravo!mene mi e mnogu interesna temava inaku e uste rano za moeto porodilno,ama me interesira zasto da se otvori 45-28 dena pred poroduvanje koga kako sto razbrav porodilnoto ti vazi od denot koga ke se porodis,epa zosto togas da se otvori tolku rano i sto tie dena da sedeme doma?koj ke me puste mene da sedam doma tolku dena pred poragaj?ke me ubie gazdata
[sm=jezicek.gif]




Andriance -> RE: Породилно отсуство (24.1.2013 12:31:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadbet

Regina porodilnoto e 270 dena bez razlika koga si go otvorila taka da ne postoi kratenje. Barem jas ne sum slusnala za takvo nesto. Znaci imash 9 meseci da si bidesh so [sm=duda.gif]


Точно дека породилнотот отсуство е 270...ама од денот на отваеање на истото..така да, ако вие го отворите 28 дена пред темрин ( како што обично прават) имате само 8м да бидете со [sm=duda.gif] пред да се вратите на работа.

Јас на пример имав можност да го отворам на ден на пораѓај, па затоа А имаше полни 9месеци кога тргнав на работа.

поздрав,




Simona_k -> RE: Породилно отсуство (24.1.2013 17:11:10)

Да во право сте јас така се зафркнав,отворив трудничко кога влегов во 9ти зошто ми бараа од работа (a можев од општи да земам боловање една-две недели)и [sm=duda.gif]го оставив[sm=duda.gif] една недела откако направи 8 месеци[sm=smiley19.gif] и уште ми е криво




Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>