RE: Породилно отсуство (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


temjanuska2 -> RE: Породилно отсуство (24.1.2013 17:28:26)

Adriance i Simona fala vi za dilemeta ,toa mi bese muabetot,koj ke ti dozvoli 45-28 den pred poragaj da otvoris boleduvanje pa posle uste 9 meseci i na kraj bi izleglo 10,5 meseci :) ako e taka site mamicki bi bile presrekni[sm=bravo.gif]




Simona_k -> RE: Породилно отсуство (24.1.2013 19:05:35)

А да кренеме бунт сите идни мамички да биде трудничкото барем 1 година.
Баш вчера гледав слики првиот ден кога сум тргнала на работа сум се сликала со малиот абе бебе е 8месеци [sm=smiley19.gif]




temjanuska2 -> RE: Породилно отсуство (25.1.2013 9:38:47)

pa Simona i da znaes deka treba da se buntuvame,bebe od 9 meseci e stvarno malo da se ostavi bilo na babite ,na nekoja zena ili vo gradinka,neznam po koja logika zaklucile deka treba da se ostavi bebe na 9m,mnogu pologicno e na 1 god.Vo Anglija porodilno e 1 god,a vo Avstrija e od 1,5god do 3 god dozvoleno so sto majkata si bira dali od 1,5 god ke pocne so rab ili do 3 god ke sede doma,e toa e drzava :)




Ema$ -> RE: Породилно отсуство (24.2.2013 20:07:21)

Dragi RR , bi sakala dokolku ste vo moznost da mi pomognete so odgovor...prasuvav sekade i sekade dobivam razlicen odgovor . Znaci vaka...sakam da otvoram patoloska bremenost , toa veke go razgovarav so doktorkata od Sistina i rece ne e nikakov problem da napise mislenje i istoto poradi se sto e navedeno da mi go odobri maticniot gin. Bi sakala da Ve prasam, dali celiot tovar pagja na teret na firmata vo koja rabotam ili ima nekoi pravila ?! inaku sum trudnicka skoro 8 nedeli so bliznacinja i ne bi sakala na ovie godinki da rizikuvam posle tolku vreme , pa da se obidam so pat.bremenost-boleduvanje. Vi blagodaram vo sekoj slucaj [sm=smiley31.gif]




Simona_k -> RE: Породилно отсуство (24.2.2013 21:41:08)

Ema$ од таа сума на која си пријавена на картица (те пријавува твојата фирма) ќе зимаш 70% тоа плаќа здравството,а не фирмата.Како на трудничко да си му доаѓа.
Супер ако можеш да направиш така ти посакувам лесна бременост да уживаш во неа и чувај се!!Поздрав




Ema$ -> RE: Породилно отсуство (24.2.2013 21:57:43)

Fala mnogu Simona_k na brziot odgovor [sm=smiley31.gif] Firmata kaj sto rabotam e moja , samo malku smetkovodstvoto mi e ....inaku mozam da zemam so ogled na godinite,deka pravev IVF i prethodni dijagnozi so kicmata.se se sobralo :) Ti blagodaram uste ednas




temjanuska2 -> RE: Породилно отсуство (25.2.2013 14:06:50)

Ema jas kolku sto znam za patoloska bremenost firmata ti pusta plata,a zdrastvenoto i penziskoto osiguruvanje paga na tovar na fondot,pak prasaj si vo fzom i socijalno tie znaat najdobro




Ema$ -> RE: Породилно отсуство (25.2.2013 17:50:34)

Ti blagodaram temjanuska2 , ke proveram .[sm=smiley31.gif]




skakul -> RE: Породилно отсуство (26.2.2013 22:53:12)

devojki bi ve zamolila za informacija ako znaete.vo firmata kade rabotam osigurana sum na pola rabotno vreme dodusa taka i rabotam samo o 4 saati.me interesira dali bi mi sleduvalo porodilno i kolku bi iznesuvalo.spremna sum da si ja doplakam razlikata vo osiguruvanjeto na celo rab.veme samo ne znam dali gazdite bi mi izlegle vo presret.




temjanuska2 -> RE: Породилно отсуство (27.2.2013 9:06:20)

skakul kolku sto jas sum zapoznata te sleduva porodilno ako si vrabotena bez razlika na kolku saati si samo da nema prekin min 6 meseci,e sega za pari ke dobivas na kolku si osigurana neli na 4 saati i dobivas pola plata da receme,tolku te sleduva




Snowhite RR -> RE: Породилно отсуство (27.2.2013 18:50:03)

Не следува породилно ако си на пола работно време, барем така беше до пред некоја година, сепак најдобро да си прашаш во фондот или некој поискусен книговодител, зашто нонстоп менуваат закони не можеш ред да им фатиш




strelec 8 -> RE: Породилно отсуство (27.2.2013 19:42:10)

ti sleduva bilo kakvo boleduvanje na 4 casa.samo sto porodilnoto ke ti bide kako platata.ako si zemala plata od 5500 porodilnoto ke ti bide tolku




Ring -> RE: Породилно отсуство (27.2.2013 22:08:56)

И јас мислам дека не следува породилно за скратено работно време...најдобро да си прашаш со ФЗО




Simona_k -> RE: Породилно отсуство (28.2.2013 16:46:00)

А трудничково 100% се плаќа?
Јас зимав пола плата на сметка пола на рака
Зимав 8.000 до пред 2 месеци а сега 10.500, сега колку ќе зимам на трудничко 10,500?




temjanuska2 -> RE: Породилно отсуство (28.2.2013 17:04:22)

Simona da se zema 100% ama kolku sto znam jas treba poslednite 6 meseci da si zemala 10500 za da dobivas tolku,barem taka bese do pred nekoja godina.Se zemase prosek vo poslednite 6 meseci,ama ti si veke na kraj sto znaci samo 3-4 meseci ke ti pominuva pogolema plata i kojznae dali ke ti dadat 10500,osven ako gledat prosek za poslednite 3 meseci e togaj gajle nemas [sm=smiley36.gif]




strelec 8 -> RE: Породилно отсуство (28.2.2013 18:56:06)

prosek se zima edna godina od isteplateni plati




Simona_k -> RE: Породилно отсуство (28.2.2013 19:46:31)

Да така и си мислев...Не сум таа среќа да се зимаат во предвид последните три плати[sm=smiley1.gif]
Ајде 8000 кој ти ги дава...Ќе гуркаме некако еден француски бар да си купам (од првите 3 што ќе ми каснат) да спијам како човек (ако имам време за спиење[sm=smiley36.gif])
Фала женски за одговорите [sm=smiley31.gif]




skakul -> RE: Породилно отсуство (28.2.2013 22:11:04)

fala mamicki na odgovorite.ama jas brzopotezno mislam deka ja srediv rabotava za porodilnoto.od ponedelnik me prefrlaat na celo rab.vreme ke si ja doplakam razlikata od 2000 denari i fiktivno ke vrvime 10000 plata i tamam 6 meseci ke pominat ,pa da ja ostetime drzavata nesto,ako ne promenat nekoj zakon va meguvreme.[sm=jezicek.gif].inaku se sleduva porodilno i na pola rab vreme ako si osiguran prasav vo knigovodstvo.




idnata_mama -> RE: Породилно отсуство (6.3.2013 11:59:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

ti sleduva bilo kakvo boleduvanje na 4 casa.samo sto porodilnoto ke ti bide kako platata.ako si zemala plata od 5500 porodilnoto ke ti bide tolku


Јас денес во фирма се распрашував бидејќи ме пријавија минатиот месец и до породување ќе имам полни 6 месеци, сметководителката ми рече дека ќе зимам породилно пола од платата бидејќи се зимал годишен просек. Тоа би му дошло вака: Јас 6 месеци ќе зимам 18.000 Ден плата, но бидејќи остануваат 6 месеци во кои не сум зимала плата, се земал вкупен годишен просек и јас ќе сум зимала по 9.000 Ден породилно.
Кажете ми каде точно можам да проверам бидејќи оваа сметководителкава не ми е баш сигурна, често зане да извади инфо од ракав па да не е точно!!!
Барав во Закон за работни односи ама не најдов ништо вакво, каде да барам на друго место?




strelec 8 -> RE: Породилно отсуство (6.3.2013 17:22:06)

nema vrska ke si simas 18000 denari




Ring -> RE: Породилно отсуство (6.3.2013 18:23:38)

se zema prosek od 12 meseci ili ako si pomalku od 12 meseci, se presmetuva za onolku meseci za kolku rabotis, no ne pomalku od 6.




Andriance -> RE: Породилно отсуство (6.3.2013 22:53:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: idnata_mama


ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

ti sleduva bilo kakvo boleduvanje na 4 casa.samo sto porodilnoto ke ti bide kako platata.ako si zemala plata od 5500 porodilnoto ke ti bide tolku


Јас денес во фирма се распрашував бидејќи ме пријавија минатиот месец и до породување ќе имам полни 6 месеци, сметководителката ми рече дека ќе зимам породилно пола од платата бидејќи се зимал годишен просек. Тоа би му дошло вака: Јас 6 месеци ќе зимам 18.000 Ден плата, но бидејќи остануваат 6 месеци во кои не сум зимала плата, се земал вкупен годишен просек и јас ќе сум зимала по 9.000 Ден породилно.
Кажете ми каде точно можам да проверам бидејќи оваа сметководителкава не ми е баш сигурна, често зане да извади инфо од ракав па да не е точно!!!
Барав во Закон за работни односи ама не најдов ништо вакво, каде да барам на друго место?


Неможе бе да е плата 5500..тоа е под минималецот!!!
Инаку породилното е 100%, и за да имате право на него потребно е да работите најмалку 6м. Точно е дека се зема просек, ама не само на вашата плата, туку на целата фирма за 12 месеци.




idnata_mama -> RE: Породилно отсуство (7.3.2013 23:43:20)

Фала ви на одговорите мамички! Да сме зиви и здрави јас и бебушко и се надевам дека трудничкото ќе ми биде онолку колку платата!!!




Ring -> RE: Породилно отсуство (8.3.2013 13:28:26)

ne mislam deka e prosek od site vraboteni....ako bese taka jas ke imav barem 2 pati pogolemo porodilno , a mene mi bese kolku sto mi bese platata na transakciska, sekoj mesec mi e ista.

mislam deka e prosek od licen dohod

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: idnata_mama


ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

ti sleduva bilo kakvo boleduvanje na 4 casa.samo sto porodilnoto ke ti bide kako platata.ako si zemala plata od 5500 porodilnoto ke ti bide tolku


Јас денес во фирма се распрашував бидејќи ме пријавија минатиот месец и до породување ќе имам полни 6 месеци, сметководителката ми рече дека ќе зимам породилно пола од платата бидејќи се зимал годишен просек. Тоа би му дошло вака: Јас 6 месеци ќе зимам 18.000 Ден плата, но бидејќи остануваат 6 месеци во кои не сум зимала плата, се земал вкупен годишен просек и јас ќе сум зимала по 9.000 Ден породилно.
Кажете ми каде точно можам да проверам бидејќи оваа сметководителкава не ми е баш сигурна, често зане да извади инфо од ракав па да не е точно!!!
Барав во Закон за работни односи ама не најдов ништо вакво, каде да барам на друго место?


Неможе бе да е плата 5500..тоа е под минималецот!!!
Инаку породилното е 100%, и за да имате право на него потребно е да работите најмалку 6м. Точно е дека се зема просек, ама не само на вашата плата, туку на целата фирма за 12 месеци.





idnata_mama -> RE: Породилно отсуство (8.3.2013 16:02:13)

Бев во ФЗОМ сабајлево и ми рекоа дека ќе си ја зимам истата плата. Просек не се зимал од фирмата туку се носеле само рекапитулари од плата за сите вработени ради евиденција на фондот. Ако е така мене сигурно ќе ми биде поголемо трудничкото од платата бидејќи ако земаат просек од секторските директори тогаш и јас 9 месеци ќе бидам директорка [sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>