RE: Еднократни пелени (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Baka -> RE: Еднократни пелени (9.9.2011 0:37:32)

Користевме Памперс актив бејби до 3-4 месеци, а после по некоја случајност се префрливме на Дајперс. Исто ми се фака, дури и цената е тука некаде разлика 200ден. Навечер не го пресоблакам, си гура до сабајле. А за пропуштање и Памперсот пропушта исто како Дајперс. Сега кога сме кратки со финансии користиме Памперс дека малите пакувања им се најефтини од сите.




jm88 -> RE: Еднократни пелени (9.9.2011 23:13:48)

jas imam sin 6 meseci ,koristime samo bekutan od raganje mu gi nemam smeneto............i sum mnogu zagovolna od niv...........do sega se ima sluceno samo edns ili dvapati noke da mi propustat..............




Andriance -> RE: Еднократни пелени (9.9.2011 23:54:51)

jm88, znachi ti od sam start mu stavas Becutan 2..( bidejki nemaat 1)shto se od 3-6kg??




Bububebe -> RE: Еднократни пелени (10.9.2011 13:18:31)

До 6 месеци користев Памперс премиум,но почнаа да пропуштаат.Сега сме на Памперс актив бејби и задоволна сум [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




jm88 -> RE: Еднократни пелени (10.9.2011 23:47:55)

Andrijance da od priot den pocnavme so bekutan 2 do 3 meseci koristevme dvojka sega koristime 3 ,i sum stvarno zadovolna:)))a imam slusnato od mnogu sto se pozalite od bekutanot no jas go imam sprotivnoto mislenje super se




Andriance -> RE: Еднократни пелени (10.9.2011 23:57:20)

jm88 fala ti mnogu...kj eprobam i jas.,..posto znam deka i vo remedika gi koristat istite barem nema da menuvam...se razbira osven ako uvidam deka neshto ne e kako shto treba..pozdravce




sweety girl -> RE: Еднократни пелени (17.9.2011 16:41:18)

Ние користевме памперс до 9 месеци после почнавме со кан бебе ама почнаа да пропуштаат многу и сега века доолго време користиме Дајперс и сме задоволни многу




Annet -> RE: Еднократни пелени (17.9.2011 19:23:42)

sega koristime Pufies i zasega sum zadovolna ni odgovaraat,na teloto.i mirizlivki se;-)))




Andriance -> RE: Еднократни пелени (8.10.2011 13:24:47)

RR imam prashanje..nie pocnavme so bekutan...abe za nishto ne mi gi biva..em pogolemki em mnogu kruti be...ama aj si vikam kupivme jumbo pakovanje da gi dotrosam pa kje smenam...vo remedika im stavaat can bebe i odlicni se ( gi probav posto mi dadoa na podarok edno malo pakovanje)..kumasinka mi rece deka i dajpers bile odlicni ( baska poeftini vo odnos na pampers) i meki se i tie gi vidov..e sega can bebe pobarav vo tinex i sp..nema da mi kaze nekoj kaj ima?? i vase iskustvo za dvete?? ni trebaat pakovanje 1




Natuska85 -> RE: Еднократни пелени (8.10.2011 17:05:29)

Адрианче Кан бебе има во Зегин и најефтини се таму.Ние користиме Дајперс презадоволна сум.Имаме пробано и Кан бебе ги добивме подарок и исто ок ни беа.




AnnaMolly RR -> RE: Еднократни пелени (8.10.2011 17:33:34)

Андријанче, јас користев дооолго време кан бебе. После се префрлив на Памперс слип енд плеј, поевтини се од Памперс актив бејби. Кан бебе супер ми беа, ниеднаш не протекле, меки се и со еластични лепенки, а слип енд плеј немаат еластични лепенки.

Некои мајки се жалат од кан бебе, ама ете мене ми се погодија.
Купи си мало пакување од 10 пелени и ќе пробаш.




Andriance -> RE: Еднократни пелени (8.10.2011 23:26:40)

Fala Natushka85 i AnnaMolly...kade ako ne tuka si dobivas odma informacija za se [sm=smiley36.gif]




vida -> RE: Еднократни пелени (8.10.2011 23:44:01)

Do pred edna nedela koristevme pampers,ama sto mi tekna aj gi falat kan bebe da probam pa uste se zaletav kupiv golemo pakovanje.Voopsto ne sum zadovolna propustaat a i kozickata na sin mi sekogas e vlazna koga ke mu menuvam pelena a ne go ostavam dolgo.Pak kupiv pampers i sega can bebe gi koristam samo preku den,mu gi menuvam mnogu cesto kolku da gi potrosam.




mamicka_26 -> RE: Еднократни пелени (10.10.2011 23:28:50)

Јас почнав најпрво со pampers,па со бекутан па виолета па can bebe па daipers па puffis и искрено најзадоволна сум од daipers и уште ги користам тие,одлични се




vanessa30 -> RE: Еднократни пелени (3.11.2011 10:37:28)

Nie koristevme Pampers na samiot pocetok onie najmalite od 2-5 kg, ama mnogu mi propustaa, pa trgajki od faktot deka vo Remedika im stavaa Cenbebe, sega kupiv takvi onie od 3-6 kg, podobri se ama navecer ako ne go promenam do sabajle se pravi utop.Pa sega ke zamam Canbebe pogolemi bidejki mislam deka mu se mali veke i zatoa sega poveke mi propustaat, pa ke vidam kako ke odi. Mene mi kazaa edno nepisano pravilo za pelenite deka gornata granica na kg na pelenite treba da e najmalku za 2kg pogolema od tezinata na [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]. Taka da za bebe od 4 kg najmal broj na peleni e onie do 6kg. A bidejki David sega tera na kaj 5 kg min pelenata treba da bide 7 kg.
Sto mislite za ova pravilo??????




Annet -> RE: Еднократни пелени (3.11.2011 10:41:26)

imam pisano mislam na temava ama samo PUfies koristime najubavi do segamni propustaat ni nisto 826 den se 82 peleni od TUs,znaci stvarno sum zadovolna.a majka mi mi kupi edni eftinki za d gi probam Bella turski,ama kako gaki se,mislev ke se pogodat ama nisto,kolku ke platis tolku ke dobies.......




JovanaJ -> RE: Еднократни пелени (3.11.2011 10:53:24)

Pocnavme so pampers ama ne bev zadovolna.
Probauvavme posle toa se, ama najmnogu ni se dopadnaa Becutan i Violeta i so gi koristevme tie ...




Natuska85 -> RE: Еднократни пелени (3.11.2011 11:19:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Nie koristevme Pampers na samiot pocetok onie najmalite od 2-5 kg, ama mnogu mi propustaa, pa trgajki od faktot deka vo Remedika im stavaa Cenbebe, sega kupiv takvi onie od 3-6 kg, podobri se ama navecer ako ne go promenam do sabajle se pravi utop.Pa sega ke zamam Canbebe pogolemi bidejki mislam deka mu se mali veke i zatoa sega poveke mi propustaat, pa ke vidam kako ke odi. Mene mi kazaa edno nepisano pravilo za pelenite deka gornata granica na kg na pelenite treba da e najmalku za 2kg pogolema od tezinata na [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] . Taka da za bebe od 4 kg najmal broj na peleni e onie do 6kg. A bidejki David sega tera na kaj 5 kg min pelenata treba da bide 7 kg.
Sto mislite za ova pravilo??????




Значи кога моето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] имаше 7кг. добивме на подарок Кан бебе 4+(9кг-18)и супер ни беа,еднаш дали ми пропуштија.После продолживме пак со Дајперс и веќе ни се смалија 4ката викам да не зимам 5ка Дајперс дека од 11 кг се а ние имаме 9,5 кг ќе земам пак Кан бебе 4+. И се зафркнав,навечер ми пропуштаа,неможеа да издржат цела вечер.Земав пак Дајперс 5ка и супер ни се. Така да држи ова дека треба да се 2кг поголеми од тежината на [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image].






Felly RR -> RE: Еднократни пелени (3.11.2011 11:28:19)

И ние секогаш сме земале така. Ако пишува на нив до 9 кг, нема шанси да ги носи толкаво бебе, ќе му бидат мали. Ние секогаш земавме поголем број од тоа што го пишува.




AnnaMolly RR -> RE: Еднократни пелени (3.11.2011 11:30:18)

Можеби држи вода и ова, ама мислам дека зависи и од самата фирма пелени. Памперс слип енд плеј од 12-24 кг му се тесни кај ноџињата (а немаше ни 12 кила кога ги купував). Дајперсот исто така најголемиот број му се кнап. Кан бебе ми одговараат со големина, ама сега купувам швајцарски од пазар од 9-18 килограми и супер му се. Само за навечер памперс актив бејби зашто пие многу течности навечер и само тие ми издржуваат до сабајле.




dostickage -> RE: Еднократни пелени (4.11.2011 12:11:25)

jas mislam deka treba da se proba.ne znam mn za pravilata ama znam deka zavisi i od konstitucijata na bebeto.na pr sim mi e slabicok i visocok.taka sto ako odam po ova pravilo a sum probala  pelenata mu e ogromna i mu propusta posto nAli nemame mesnati i buckasti nodjinja nego imame muskulesti cackalici [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

sin mi ima dodina i pol i koristi Can Bebe 4 , 7-18 kilogrami a ima devet i nesto ne sum go merela.ako zemam 4+ togas propustaat.

a edna drugarka ima detence sto e skros opozit od moeto znaci pravo bumbarce i ona vika kakva i da mu stavev pelena pred spienje posebno propustase.a zasto?detevo ke se najade (nacica) i ima prepuno stomace lakomo neli i posle saat vreme ke pocne da se vari hranata i splasnuva stomaceto.rezultatot e mokro bodi kaj stomaceto[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

taka da sve zavisi od deteto sto se odnesuva do goleminata na pelenata.




arh_diz -> RE: Еднократни пелени (4.11.2011 12:17:20)

Se soglasuvam so dosticage se zavisi od konstitucijata na bebeto sin mi ima okolu 13 kg go nemam mereno odamna a koristime Pampers active baby od  7-18 kg i ne mu propustaat




lilicka -> RE: Еднократни пелени (4.11.2011 12:58:48)

Ние од самиот почеток користиме Памперс и се ок на подарок добивме Памперс слип енд плеј и и пропуштаат....Бекутан имам дома исто добиено ама некако ми се крути ептен еднаш и ставив ептен се крути детево неможе мислиш да мрдне од пеленава!
Сакам да пробам со Дајперс или Нанис за Дајперс прочитав погоре а некој со Нанис има искуство???




Calypso -> RE: Еднократни пелени (4.11.2011 13:19:19)

Пробавме и Pampers и Becutan и Pufies, и искрено, најзадоволна сум од Pufies. Pampers не ми се свиѓаа само заради тоа што гелот излегуваше од нив почнуваше да му се лепи на газето, прво се чудев што се тие мали бели топченца што ги има исполепени насекаде по газето и курето. Ама после се сетив што е и престанав да ги користам поради тоа што јас имав ужасна алергиска реакција на таков гел од Always влошките пред десетина години, одвај ми помина, па се плашам и на малиов нешто слично да не му се појави. Becutan ми беа добри, ама еве веќе четворката ми пропуштаа чат-пат и тоа од страна кај половината, а нема ни осум кила малиов. Се префрлив на Pufies и се надевам дека нема да ги менувам, одлични ми се сега засега.




dostickage -> RE: Еднократни пелени (4.11.2011 13:25:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Ние од самиот почеток користиме Памперс и се ок на подарок добивме Памперс слип енд плеј и и пропуштаат....Бекутан имам дома исто добиено ама некако ми се крути ептен еднаш и ставив ептен се крути детево неможе мислиш да мрдне од пеленава!
Сакам да пробам со Дајперс или Нанис за Дајперс прочитав погоре а некој со Нанис има искуство???


Nanys ne se meki kako pampersot a en se kruti kako bekutanot.ubavi peleni se.so niv mozes da bides 100 % sigurna vo pogled na nepropustanje i neisfrlanje.jas bi kupila pak takvi ama nema kade u blizina.
samo da znaes deka nemaat rateglivi lepenki od stranicite , no sepak toj del e taka ubavo napraven sto nema da mrdne pelenata a nema da go stega kako tie lasticinjuata od pampersot ako preteras nekogas.




Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>