RE: Вештачко оплодување VI дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 10:48:21)

na tie sto bi go isfrlite embrionot kako strano telo




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 11:05:25)

A imunoloskite gi nemam ispitano nokoj mi nema spomnato zatoa niti pak mi imat dadeno terapija kako na nekoj sto davat dekortin zato




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 13:50:43)

Vera nadez ljubov, не знам дали те разбрав добро, но како и да е, имам неколку нејаснотии за твојот случај.

Тежината е навистина голем проблем, и мене ако ме прашуваш, уште треба да симнеш. Мислам дека пребрзо си ослабела 18 кг, но дека секако треба да продолжиш со диета - не знам која диета ја применуваш, но искрено ти ја препорачувам Цвета Динева од ЦД клуб. Мене многу ми помогна за здраво слабеење и регулирање на целокупно здравје.

Бета од 145 е индикација за бременост, но во зависност од денот на тестот, секако консултирај се со доктор, да не е повторно биохемиска. Ајде, држам среќа се да е во ред [sm=smiley1.gif]




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 14:08:55)

hopeful predhodnite ivf 1. vo plodnos 2011 privatno 2.vo sistina adamovska 2012 fond 3. isto edna godina pokasno i sega 2014 4. fond petanovski




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 14:46:08)

Vera nadez ljubov, штом сега го нема септумот и е направена ХСЦ, друг е муабетот. Него, прашај го за имунолошки и трансфузиолошки испитувања, да не има врска и тоа со биохемиските. Исто, можно е да не се апсорбира прогестеронот добро - мислам дека Loveable Me имаше пишувано на оваа тема. Ovarian drilling е добра постапка при пцос, разговарај и за тоа.

Него, дали со резултатот од бетата беше кај Петановски? Прво тоа, па после се друго. Ти држам среќа [sm=smiley1.gif]




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 15:12:39)

petanovski normalno mi rece toa se sptumot treba da se resi.jas mu ja objasniv situacijata i normalno so stari dokumenti i on me prati da ispitam toa ako e toa sto me prasuvs.na minatite ivf jas sum ispituvala poveqe bhcg i toa se dupliralo ide nagore sto znaci se razvivalo ama ce prokrvarim i tolku bhcg paqa daliod septumot ili sto neznam dali bila biohemiska ili ne stom bhcg rastela nemam poim taka mi rece adamoska sistina deka bile biohemiski.i da se slusnav so prtanovski posle testot i so sestrata mi rece da prodolzam so terapijata plus progesteron depo na 4 dena i pred nova godina da se vidime.inace kako sto pisav pogore na 9 den od transfer kako kafeno so belo zrncinja se isplasiv rekov gotv ama nikogas ne mi se slucilo da prokrvarim pred test sekogas posle a sega nebese krvarenje malku krv kafeno samo na brisenje nekogas 2 dena i prekina i posle go napraviv testot.i terapijata sega mi e slicna ama imam i drugi lekarstva sto prvpat gi koristam




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 19:11:00)

Kaj mene prviot pat na ehoto se vide gestaciska vrekicka znaci rastese betahcg a vtoriot pat betahcg bese 10,4 i padna na nula i sega znaci cekav da dobijam ciklus dobiv na 15 i zakazav za21 januari kaj lazarevski konsultacija oti vtoroto ivf go pravev kaj nego prvoto kaj dr tase i sega tretoto pak kaj lazarevski ke go pravam ako ne bide prirodno posto sega se bese ok




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 20:57:07)

vera nazed ljubov, мило ни е многу што сподели со нас едно твое искуство, со толку многу информации. Дел од твоите постови се префрлени во соодветните теми: Полицистични јајници, Хистероскопија и Генетско испитување.

Секогаш кога има рано прокрварување или биохемиска, докторите упатуваат на генетика, септум или витамин Д3. Кога ќе се исклучат факторите, еден ќе остане и тој го решаваат за успешно ИВФ. Мислам кај тебе дефинитивно вбил септумот зошто другите резултати ти се добри и примаш терапија за тоа што ти е утврдено. Тука сме со тебе за поддршка, мислам овој пат после хистероскопијата ќе ти биде успешно ИВФ-то и ќе се радуваме заедно.

За исхраната и други совети кога сте во ИВФ имаме ТУКА.

мимии, мислам дека треба да почекаш некој ден, сепак не пребрзувај со заклучоци до денот за тест. Со тебе сме!




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 21:11:17)

loveableme rr blagodaram na podrskata vi posakuvam na site sto poskoro[sm=nosecka.gif]
[sm=nosecka.gif]pozz




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (22.12.2014 9:20:24)

mimii и nadez vera ljubov, ве чекаме деновиве со убави вести![sm=bravo.gif]

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]


00.11 - mimiii - почеток со терапија ((Лазаревски, Систина)
13.11 - SOLE - -почеток со терапија (Петановски, Ремедика)
26.11 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
02.12 - Ана 78 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
00.12 - mili4kask -ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
00.01 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
00.01 - MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
15.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
25.01 - LoveableMe RR- трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)

=========================
[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]

06.12 - mimiii = пункција 09.12= ЕТ
08.12 - SOLE = пункција 13.12= ЕТ
15.12 - butterfly00= пункција 18.12= ЕТ
23.12 - Anna78= пункција 26.12 = ЕТ

=========================

23.12 -mimiii = ТЕСТ
25.12- SOLE= ТЕСТ
01.01- butterfly00= ТЕСТ
09.01 -Anna79 = ТЕСТ


2014 година

nataly86 [sm=9nebesa.gif] Lina*[sm=9nebesa.gif] Каrma[sm=9nebesa.gif] biljana87[sm=9nebesa.gif] Anonimen[sm=9nebesa.gif] babylove**[sm=9nebesa.gif] avgustina2 [sm=9nebesa.gif] Kolacence [sm=9nebesa.gif] lolla [sm=9nebesa.gif] mesecina83 [sm=9nebesa.gif] lily98 [sm=9nebesa.gif] stefanie[sm=9nebesa.gif] Hopeful [sm=9nebesa.gif]sonce79 [sm=9nebesa.gif] tea88[sm=9nebesa.gif] Nestrpliva28 [sm=9nebesa.gif] Мilicka 30[sm=9nebesa.gif] profe [sm=9nebesa.gif] gina [sm=9nebesa.gif] NovaN [sm=9nebesa.gif] sanjaaaa![sm=9nebesa.gif] orchid7[sm=9nebesa.gif] bebus[sm=9nebesa.gif] nadez vera ljubov[sm=9nebesa.gif]







nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (22.12.2014 10:12:07)

mila jas vece go napraviv testot porano na 11 den od et posto kako sto pisav pogore imav malce kako kafeno so belo 2 dena malku na brisenje i prekina i se javiv na s.dance vo remedika dali moze da go napravam na 19 preku krv ona mi rece moze napravi go na 19 .12 ja vikam da ne e rano ne .vo sabotata se slusnav povtorno da ne treba da napravam uste ednas bhcg vika ako imam krvaruckanje kako minatiot pat da napravam ako ne nema potreba. sega za sega nemam pozz




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (22.12.2014 11:19:00)

nadez vera ljubov, не те разбрав - направи бета хцг или не? Мислам дека е прерано на 11 ден од ЕТ, но во секој случај, со среќа [sm=smiley1.gif]




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (22.12.2014 11:23:23)

da napravif 149 bhcg kako sto pisav i pogore se javiv vo remedika mi rekoa ne e rano stom e preku krv i mene na 5 ti den mi gi vratija pa sega zdravje.

valjda oni znaat podobro od mene.




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (22.12.2014 11:56:21)

Девојки, пишувајте во соодветните теми, да не ве преместувам постојано. вера надеж љубов, твојот пост го има веќе во темата која вчера ти ја посочив, но не си ја отворила изгледа[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif], а тоа е Важни совети за ИВФ. Таму има совети за исхрана, совети за ИВФ постапката, вежби и сл.

Ти посакувам лесна бременост, штом кажуваш дека веќе ти е потврдено преку тест за бременост.[sm=bravo.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 10:27:07)

Anna 78 ajde cekame ubavi vesti od punkcijata, mene mi e 6 den or transfer I see custvuvam loso nisto he cuvstvuvam odnosno potsvesta me maci sonuvam llosi sonista, ni gradi mi se poteceni kako prethodnite pati, ne sum osetila nikakvi grcevi vo stomakot am a kako DA be sum pravela transfer I pocnav DA se voznemiruvam eye nemam simptomi pak nema DA bide I poludev stop mi stana neznam. Ve molam pisete mi nesto pocnav mnogu DA se obezhrabruvam pres creme ete vikam pak nema simptomi pak nema Bebe.




SOLE -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 10:51:20)

aman be butterfly00 ne treba taka, bas sega treba da bides jaka I samata da si davas verba I hrabrost a voopsto da ne se zamaras so simptomi, toa e individualno I sekogas moze da bide razlicno, opustise i uzivaj i se ke bide dobro [sm=bravo.gif], jas pak na mas mi mu vikam so ubavo si se naviknav da ti komandam napraj ova napraj ona [sm=smiley36.gif] ama i toj od merak se me slusa moram da go pofalam alal da mu e [sm=jezicek.gif] te pozdravuvam i silno te [sm=smiley31.gif] ne si sama vo ova




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 11:13:44)

butterfly 00, пробај обратно да гледаш на тоа - баш дека немаш такви симптоми како претходно, ќе излезе ок и ќе има бебе! [sm=smiley1.gif] Озбилно, пробај сама да си го наштелуваш мислењето дека се е ок и дека симптомите немаат врска - што и е вистина, факт. Секој од нас има различни реакции на се и знаеш и сама дека нема еден рецепт. Ишкај си ги мислите - читај книги, гледај филмови, прави нешто сосема трето и не се преоптоварувај со симптоми. Тука сме за тебе [sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 11:37:57)

butterfly00, заради претходните неуспеси нормално е така да се чувствуваш затоа што си поминала многу тешки моменти. Најубаво е да можеш да излегуваш, да не се врткаш дома, да се дружиш со луѓе и да не мислиш на тоа, ако ти дозволил докторот, тоа најубаво ќе биде.

Издржи до тестот, а и самата знаеш еве читај по форумиве нема ама баш никакво правило и симптоми кога ќе се фати, кај сите е различно, така што ако треба да биде ќе биде. Позз со тебе сме [sm=smiley31.gif]




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 12:26:54)

butterfly00 ti se otkaza pred vreme kakvi se tie negativni misli[sm=zmeden.gif] ce bide so gospod napred site ce se izraduvame.a za losite sonista ic ne mu ja misli se loso sto sonuvas izleguva dobro pozz




kokicekokice -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 12:43:40)

butterfly00 jas sum ti primer za uspeshna inseminacija(bez razlika sto ne e IVF) so nieden, ama bash nieden simptom koj nagovestuva bremenost.
Koga pravev test preku krv za b-HCG go pravev chisto proforma, ne veruvajki deka sum bremena, pa pozitivniot rezultat duri mi beshe shok
Jas simptomi za bremenost dobiv duri otkako doznav deka sum bremena i toa podocna, okolu 2-3 mesec. Samo pozitivno i bez zamaranje, shto e tvoe ke si dojde.[sm=bravo.gif]




Anna78 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 14:04:20)

Еве ме и мене, се вратив од пункција ама морав прво да одморам малку оти многу ми се вртеше од анестезијата, малку потешко ја поднесувам. Иначе ми извадија 9 јајце клетки [sm=smiley1.gif] па ќе чекам утре да ми се јават биолозите да ми кажат колку се оплодиле. Малку сум исплашена бидејќи при првото ивф слабо ни се развиваа ембрионите па од 7 оплодени ни останаа само 2. Се надевам овојпат ќе биде добро. Денес беше еден од биолозите и рече дека кај маж ми спермограмот бил добар [sm=smiley1.gif] што искрено ме израдува се надевам има подобрување од матичниот млеч можеби. Ќе пишам утре пак [sm=smiley1.gif]
Butterfly не мисли многу околу симптомите прерано е за било какви симптоми, обично викаат дека се јавуваат после 2-3 недели, а ние немаме време да почуствуваме зашто тестот е на почеток на втората недела. Затоа не му ја мисли многу, туку уживкај си [sm=smiley36.gif]
Позз до сите [sm=smiley36.gif]




orchid7 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 14:17:05)

Ана сега само позитивни мисли и сигурна сум дека ќе има барем две квалитетни ембриончиња иако сите знаеме дека и 1 е доволно за успех!
Те чекаме утре со новосто!
Батерфлај без грижи, симптомите доаѓаат заради хормоните и терапијата па затоа и кај некои од нас се видливи а кај некои не. има голем број на рингерајки и без симптоми а со позитивни тестови!
Стискаме палци за тебе!




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 14:27:57)

Anna78, супер бројка! Ајде нека се покажат сега и пливачите, и јајце клетките, нека се оплодат сите и наскоро кај мама во меше [sm=smiley36.gif] А во меѓувреме, ти одмори од анестезијата, па шеткај се до пред ЕТ, за да ти биде убаво лежењето [sm=smiley1.gif]

Со среќа! [sm=smiley31.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (23.12.2014 14:44:27)

Anna78, среќно те чекаме во петок или сабота со убави вести![sm=bravo.gif][sm=bravo.gif].

Мимии, дали пак направи тест?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (24.12.2014 9:24:00)

Постовите за скриена се префрлени во Спонтан абортус, таму пишете ги своите искуства прашања, мислења.

СОЛЕ, да не направи тест? Анна78, ти јавија ли кога трансфер?




Страница: <<   < Претходна страница  59 60 [61] 62 63   Следна страница >   >>