RE: Вештачко оплодување VI дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (18.12.2014 17:02:44)

Terapijata mi e aspirin, estrofem, dekortin toa prvpat primam I neznam zosto e, fraksiparin 0,4, folna 5 I krinon gel, inaku jas od pred nekoj mesec se zaraziv so pletenje na Disney kapcinja, ovie dve nedeli planiram da se relaksiram, mnogu me ispolnuva I da se opustam da ne mislam




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (18.12.2014 17:47:36)

Dekortinot e za da teloto potocno imuniot sistem da ne go isfrla plodot kako strano telo




kate.. -> RE: Вештачко оплодување VI дел (18.12.2014 18:14:34)

mila peperutce ajde sega ovoj pat[sm=rozacrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] da se izraduvas i site da se raduvame




Anna78 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 10:24:45)

Девојки наскоро и јас ќе ви се придружам во исчекувањето, за пункција ми закажаа во вторник, па со Господ напред [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 10:28:28)

Anna78, леле колку брзо минува времето, ајде среќно[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]


00.11 - mimiii - почеток со терапија ((Лазаревски, Систина)
13.11 - SOLE - -почеток со терапија (Петановски, Ремедика)
00.11 - nadez vera ljubov - -почеток со терапија (Петановски, Ремедика)
26.11 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
02.12 - Ана 78 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
00.12 - mili4kask -ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
00.01 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
00.01 - MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
15.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
25.01 - LoveableMe RR- трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)

=========================
[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]

06.12 - mimiii = пункција 09.12= ЕТ
03.12 - nadez vera ljubov 08.12= ЕТ
08.12 - SOLE = пункција 13.12= ЕТ
15.12 - butterfly00= пункција 18.12= ЕТ
23.12 - Anna78= пункција 26.12 = ЕТ

=========================

23.12 -mimiii = ТЕСТ
23.12- nadez vera ljubov= ТЕСТ
25.12- SOLE= ТЕСТ
01.01- butterfly00= ТЕСТ
09.01 -Anna79 = ТЕСТ


2014 година

nataly86 [sm=9nebesa.gif] Lina*[sm=9nebesa.gif] Каrma[sm=9nebesa.gif] biljana87[sm=9nebesa.gif] Anonimen[sm=9nebesa.gif] babylove**[sm=9nebesa.gif] avgustina2 [sm=9nebesa.gif] Kolacence [sm=9nebesa.gif] lolla [sm=9nebesa.gif] mesecina83 [sm=9nebesa.gif] lily98 [sm=9nebesa.gif] stefanie[sm=9nebesa.gif] Hopeful [sm=9nebesa.gif]sonce79 [sm=9nebesa.gif] tea88[sm=9nebesa.gif] Nestrpliva28 [sm=9nebesa.gif] Мilicka 30[sm=9nebesa.gif] profe [sm=9nebesa.gif] skriena[sm=9nebesa.gif] gina [sm=9nebesa.gif] NovaN [sm=9nebesa.gif] sanjaaaa![sm=9nebesa.gif] orchid7[sm=9nebesa.gif] bebus[sm=9nebesa.gif]






Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 13:46:51)

Leleeeeee kolku mi se polni srceto koga citam ubavi vesti :) cestitkii i so lesno do site trudnici ubava bremenost i na iscekuvalite koj edvaj cekam da me izraduvaat i tie so [sm=rozacrtici.gif] crtki :) od se srce vi posakuvam i na nas ostanatite prakjajte ni da ne fati majata :) inace pijam microgenon i na 31.12 treba da donijam i da brojam 20 dena za da odam na exo i da mi odredi Tofoski terapija...e sega prasanjeto mi e kolku vreme odprilika trae bockanjeto znam deka se zavisi kako ke reagiram i sl.no odprilika 2-3nedeli ili gresam? I dali dodeka se bockam mozam da patuvam do Sofija ili ne? Inekciite se drzat vo frizider da znam ama bi zemala i mini friziderce a soprugot ke me bocka toj e doktor :) ve molam za sovet i kratko objasnuvanje..sepak imate pogolemo iskustvo i gledam nadez od vas za dvoumicite moi :)




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 15:36:18)

Пинки30, боцкањето веројатно ќе го почнеш на 21 ден по циклус, затоа те викнал на 20-ти ден веројатно, но може докторот да реши поинаку, тоа се инекции супрефакт. Кога ќе добиеш, на 3-ти ден, според вредноста на естрадиолот, почнуваш со други инекции во бут (зависи кои ќе реши да ти ги даде), а со супрефакт пак си продолжуваш додека не ти кажат да ги прекинеш. Така до пункција, претпоставувам околу 2 -3 недели ќе биде боцкање, зависно како ќе реагираш на терапијата. Позз





Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 16:36:01)

И да дополнам Пинки30 - слободно патувај и уживај [sm=smiley1.gif] Да, Супрефакт мора да стои во фрижидер, а за боцкањето немаш проблем, дури и да не е мт медицинско лице, ќе можеш и сама - повеќето од нас сами се боцкаат, поткожна е, лесна. Битно е само секој ден да биде во исто време. Со среќа и пиши ни новости! [sm=smiley31.gif]




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 16:43:13)

Јас вчера добив циклус, и решив овој месец да го прескокнам ИВФ, бидејќи пред да добијам ми се појави некој секрет, па дур не се проверам што е (можда и не е ништо) нема да правам. И повторно ќе се обидеме на природен циклус. Ете така одлучивме. Што значи за некој месец дена одприлика би требало да биде.[sm=smiley1.gif]
И многу ми е мило за целава оваа група на силни жени, мајки и идни мајки што дава неизмерна поддршка за сите што се во процесот за ИВФ.
Поздрав до сите!




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 20:51:09)

VE MOLAM EDNO PRASANJE DALI HCG I BHCG E EDNO ISTO VO LABARATORIJA MI REKOA DEKA E ISTO I MI ISPITAJA HCG




Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 23:29:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Пинки30, боцкањето веројатно ќе го почнеш на 21 ден по циклус, затоа те викнал на 20-ти ден веројатно, но може докторот да реши поинаку, тоа се инекции супрефакт. Кога ќе добиеш, на 3-ти ден, според вредноста на естрадиолот, почнуваш со други инекции во бут (зависи кои ќе реши да ти ги даде), а со супрефакт пак си продолжуваш додека не ти кажат да ги прекинеш. Така до пункција, претпоставувам околу 2 -3 недели ќе биде боцкање, зависно како ќе реагираш на терапијата. Позз




Fala ti najmnogu na ubavoto objasnuvanje i mnogu ste mi od pomosh site :) Pozdravce i do tebe :*




Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (19.12.2014 23:31:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

И да дополнам Пинки30 - слободно патувај и уживај [sm=smiley1.gif] Да, Супрефакт мора да стои во фрижидер, а за боцкањето немаш проблем, дури и да не е мт медицинско лице, ќе можеш и сама - повеќето од нас сами се боцкаат, поткожна е, лесна. Битно е само секој ден да биде во исто време. Со среќа и пиши ни новости! [sm=smiley31.gif]



ama neli na sekoj tret den se meri estradiol jas ke bidam 3 dena odprilika pa moze da go iskombiniram vremeto na trgnuvanje za koga da pristignam na zemanje krv za merenje estradiol moze tka neli? :) fala ti najmnogu mi znaci vasata pomosh mnoguuuu :)




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 0:50:24)

Ако добро се сеќавам, првите недела дена или може и повеќе од боцкањето со Супрефакт не се мери естрадиол, тек подоцна. Треба време за да се смират јајниците и да се намали естрадиолот под 20, па за да се почне со стимулација. Препрашај го докторот кога ќе ти ја направи шемата за боцкање со Супрефакт, сепак, не сме ние доктори [sm=smiley31.gif]




SOLE -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 11:07:50)

zdravo rr-ki kako ste? Jas vcera imav jaki bolki grcevi koi traea pola saat I potoa mi pominaa, na vednas se voznemiriv si vikam gotovo ova izgleda nisto nema da bide, no fala bogu pomina pa daj boze se da si e vo red. Inaku ovie dva tri dena imam nekoj cuden iscedok, tecno, prozirno bas kako voda, znaci nee gusto I leplivo neznam od sto moze da e ova od krinonot ili poima nemam [sm=zmeden.gif] vi se slucilo li I vas vakvo nesto?




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 11:49:09)

pozz do site fala za brziot odgovoe ze zezam .najdov na postarite postovi za hcg i bhch i ne pisuva nigde bhcg tuku hcg sto vsusnost e isto.inace jas sum 4 invitro kaj petanovski predhodni 3 vo drugi ustanovi(neuspesni)transfer imav na 08 12 so sreca na site i sto povece [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]




SOLE -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 13:20:57)

nadez vera ljubov ti posakuvam uspeh I konecno [sm=modricrtici.gif][sm=nosecka.gif] ajde za nekoj den da se pofalis... a na koj den ti bese transverot 3ti ili 5ti? pozdrav




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 13:52:29)

punkcijata mi bese na 03 .12 a transferot na 08.12




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 14:47:11)

Nadez vera i ljubov srecno dusicke i ovoj pat invitroto da ti zavrse so raganje na dve zivi i zdravi bebcinja odednas




mimiii -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 15:13:05)

Devojki deneska napraviv test preku mokraca i mi izleze negativno,srusena epten neznam koja bi mi bila slednata opcija,mora li tolku stradanje...




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 15:58:36)

mimii, многу ми е жал... сепак, не го сфаќај тестот здраво за готово - направи квантитативна бета за да се знае поточно ситуацијата. Кој ден од ЕТ ти е? Ти држам среќа да не би тестот ок и да се израдуваме на висока бета [sm=smiley31.gif]

nadez vera ljubov, во лабораторија може да измерат обично бета хцг, со податок дали има бременост или не, и квантитативна бета хцг, која ја покажува точната вредност за да се добие поконкретен увид од само да/не.




simpaticna -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 16:06:08)

Sole toa mislam deka e normalno i jas togas imav grcevi i bel iscedok izgleda da si [sm=nosecka.gif] uzivaj i gali si go meseto ok[sm=smiley36.gif]
Nadez vera ljubov so sreka i da gi vidis[sm=smiley31.gif][sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif]
Mimiii ne gubi nadez predvreme pocekaj uste 4 dena jas mislam deka seuste e rano pa zatoa pokazal testot negativno misli na dobro bidi sekogas so pozitivni misli ti posakuvam od se srce[sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif] [sm=smiley31.gif]




nadez vera ljubov -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 16:33:45)

HOPEFUL me stavi na razmisluvanje jas vo vtornikot malce prokrvarev kafeavo i belo kako zrncinja trese 2 dena(malku ne obilno samo nekogas na brisenje) se izvadiv od pamet i prestana i se javiv na sestra dance od remedika i mi rece stom prestanalo da ne se sekiram i test vo ponedelnik a jas prasav dali moze vo petok vcera posto mi bese sumlivo ona vika moze preku krv ispitav hcg vcera 148 i nesto pa se mislim da ne e rano greska nesto i ona mi rece stom e preku krv e ok.koga vidov krv sama si go preknav aspirinot i 1 den kleksaneto mi rekoa posto se smirilo da gi prodolzam i plus progesteron depo na 4 dena.

inace do sega invitrata mi bea biohemiska bremenost posle test ce prokrvarim i nisto.citav na pogornite postovi mozno septumot na matkata da doveduva do biohemiska bremenost sto mi go rece i petanovski posto ispitav anti tela vo hemo lab negativni a vitamin d3 skoro vo deficit i pijam po 2 na den od pola avgust d3 a petanovski mi napravi histeroskopija vo septemvri i mi rece sega e se ok a predhodno septumot bil zaoblen iskriven i mackini oci i mala matka se sredil pasega zdravje kako gospod sto e nikoj.

inace imam policisticni jajnici i petanoski me prati vo hemolab i za dieta od pola avgust do transferot oslabev 18 kg imav 90 sega 72 policisticni jajnici i debelina ne ide ne se pravat dobri jajce kletki.




Pinky30 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 19:10:02)

Devojki dali moze da se farbate kosa i gelni nokti da pravite dodeka se bockate i stimulirate za ivf? Dali preci nesto??? Da znam da ne zeznam nesto.Se izvinuvam moze e glupavo prasanje ama zolva mi e bremena i i kazale da ne se farba :( pa da si prasam....




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (20.12.2014 19:21:22)

Mozes se najnormalno pinky




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (21.12.2014 10:16:50)

na tie sto se tiroidnite li antitela misles na koj antitela jas tie gi imam ispitano dva pati ednas na patofiza vtoriot pat na endokrinologija a za doktorite ic ne mi kazuvaj za niv se sami morame da barame da ni ispitaat




Страница: <<   < Претходна страница  58 59 [60] 61 62   Следна страница >   >>