RE: Вештачко оплодување VI дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.12.2014 21:51:36)

skriena, имаме теми за трудници во прв триместар, и теми за приска, таму има повеќе податоци, но еве на кратко да ти пишам. Тестот за Даунов синдром е приска, и се прави со комбинација на мерки на повеќе параметри на телото на бебето, кои се земаат при обичен ехо преглед, и крвна слика. Овие податоци се ставаат во софтвер кој пресметува веројатност за бебето да има Даунов синдром. Не знам зошто си одбила, јас го направив. Терапијата е ок, стандард кај сите. Да не имаше крварење, бидејќи Дабростон обично дават во такви случаи. Немој да се паничиш, се ќе биде ок [sm=smiley1.gif]




simpaticna -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 0:18:32)

Kapina ne se otkazuvaj moras da bides silna veruvaj kako gospod sto e nikoj ne e se ke si dojde na svoe no imaj malku trpenie znam kako e i jas sum niz toa pominala pa sledniot pat so [sm=duda.gif][sm=duda.gif] poz[sm=smiley17.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 10:35:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: skriena

.... ve molam kazete mi dali i dr primate terapija i dr sakam da ve prasam trudnicite sto se vo pogolemi meseci dali pravevte test za daunov sindrom posto mene maticniot mi rece ama i nemoralo ako ne sum sakala pa teka da odbiv pa kazete mi dali pravevte ili ne i dali postapiv pravilno ne znam ako sakate piset_e ve molam


Скриена, здраво, супер што си со нас, имаме многу теми во делот Бременост, слободно пиши таму, има еден куп рингерајки што го поминале тоа и ќе ти одговорат.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla
LоvableMe, убаво што си отишла на уште едно мислење......Сакав да ти пишам дека и кај мене фундусот на матката е позаоблен, како смајли, со благо аркуатна форма (slightly arcuate uterus). Тоа е вродено, не знам како да ставам слика од компјутер, да сликнам какво е хсг-то да ти покажам. Е сега, со сите што разговарав викаат дека тоа нема врска со забременување, најблаг вид на аномалија е, но можело да биде подоцна во бременост причина за поранко раѓање. Е сега може да не е баш тоа кај тебе ама еве како искуство.


Лолла, точно така, кај мене сличен случај, но како и што сама кажа никој не ми рече дека е тоа причината што крварам на 8-ми ден од трансферите, баш и Петановски тоа ми го потенцираше рече не, обликот на матката не е причина што рано прокрваруваш, туку или е генетика или преголем стрес на организмот од хормони - дисбаланс и неподготвеност да ги прифати ембрионите. Затоа и предлогот му беше ако генетиката покаже ок, скриен шеќер итн, тогаш нема инекции и сл, туку на природен циклус трансфер на смрзнати ембриони.




Anna78 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 10:38:52)

Ви благодарам на одговорот [sm=smiley1.gif] Ве [sm=smiley31.gif] Ова е голема борба и бара жртва од нас и подготвка како физички така и психички, мора да сме силни и храбри за да издржиме, но и да имаме верба дека ќе успееме и дека после ќе си се читаме сите на форумот за [sm=nosecka.gif] Ви посакувам успех на сите и сите да си дочекаме [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 10:42:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anna78

Ви благодарам на одговорот [sm=smiley1.gif] Ве [sm=smiley31.gif] Ова е голема борба и бара жртва од нас и подготвка како физички така и психички, мора да сме силни и храбри за да издржиме, но и да имаме верба дека ќе успееме и дека после ќе си се читаме сите на форумот за [sm=nosecka.gif] Ви посакувам успех на сите и сите да си дочекаме [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif]


Anna78, како ти оди терапијата, како си задоволна од докторот, тимот? [sm=smiley1.gif]




SOLE -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 12:55:25)

Decki da ve informiram mene transverot ke mi bide vo sabota znaci na 5ti den, inaku bevme vo neizvesnost vcera mi se javi embriologot i mi rece nie seuste nemame odluceno koga da vi bide transverot pa rece ke mora uste ednas da gi pogledneme embrionite utre sabajle koga ke ideme na rabota i vika moze vednas da vi se javime da trgnete ako odlucime dali ke vi bide na 3ti den, znaci toa bese sabajle, jas satnav rano se spemav i cekav povik pa koga mi se javi rece moze da bide i denes no ajde da odime kako na posigurno da ne izbrzuvame da gi ostavime do 5ti den da si se razviat do stadium na blastocisti,mi vika imas poveke embrioni i nee problem da cekame do 5ti den ako bea malku ke odevme na 3ti za da ne rizikuvame da gi cekame do 5ti, i taka, za mene voopsto ne e problem koga ke bide mu vikam videte vie i odlucete pravilno kako mislite da bide podobro taka, pa so Gospod napred vo sabota odam da si gi zemam embrioncinjata [sm=bravo.gif] Pozdravce na site i izvinete za dolgiot post




gina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 13:02:40)

super Sole [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] srekno vo sabota na transfer dosta im e tamu sedenje sega kaj mama v mese




orchid7 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 13:04:54)

Bravo SOLE, ti ja posakuvam seta sreka na svetot! Da si gi zemes embrioncinjata i posle 2 nedeli ke iscekuvame so tebe!




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 14:21:16)

SOLE[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]


01.11 - sanjaaaa - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
04.11 - orchid7 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
00.11 - mimiii - почеток со терапија ((Лазаревски, Систина)
13.11 - SOLE - -почеток со терапија (Петановски, Ремедика)
26.11 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
00.11 - bebus - почеток со терапија (Aдамоска, Систина)
2.12 - Ана 78 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.01 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/12 - LoveableMe RR- трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
15.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
00.01 - MademoiselleNina - почеток со терапија (Ивановски, Систина)

=========================
[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]

28.11 -orchid7 = пункција 30.11 =ЕТ
28.11- sanjaaa = пункција 01.12= ЕТ
01.12- bebus = пункција 04.12= ЕТ
06.12 - mimiii = пункција 09.12= ЕТ
08.12 - SOLE = пункција 12.12= ЕТ
15.12 - butterfly00= пункција 18.12= ЕТ

=========================

14.12 -orchid7 = ТЕСТ
15.12 -sanjaaa = ТЕСТ
19.12- bebus = ТЕСТ
23.12 -mimiii = ТЕСТ
24.12- SOLE= ТЕСТ
01.01- butterfly00= ТЕСТ

2014 година

nataly86 [sm=9nebesa.gif] Lina*[sm=9nebesa.gif] Каrma[sm=9nebesa.gif] biljana87[sm=9nebesa.gif] Anonimen[sm=9nebesa.gif] babylove**[sm=9nebesa.gif] avgustina2 [sm=9nebesa.gif] Kolacence [sm=9nebesa.gif] lolla [sm=9nebesa.gif] mesecina83 [sm=9nebesa.gif] lily98 [sm=9nebesa.gif] stefanie[sm=9nebesa.gif] Hopeful [sm=9nebesa.gif]sonce79 [sm=9nebesa.gif] tea88[sm=9nebesa.gif] Nestrpliva28 [sm=9nebesa.gif] Мilicka 30[sm=9nebesa.gif] profe [sm=9nebesa.gif] skriena[sm=9nebesa.gif] gina [sm=9nebesa.gif] NovaN [sm=9nebesa.gif]






mili4kask -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 15:41:42)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]SOLE ајде назад во меше и чекаме [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]за две недели!!!




SOLE -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 15:46:44)

vi blagodaram na podrskata [sm=smiley31.gif] srcki ste, daj Boze se da bide vo najdobar red, pa i mojava maka da zavrsi I konecno [sm=modricrtici.gif] I [sm=duda.gif] da vidam... Na site vi posakuvam uspeh [sm=nosecka.gif]




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 16:04:40)

SOLE, со среќа и од мене, и морам да кажам, ми се допаѓа како имаш напишано - важно е не само [sm=modricrtici.gif], туку и живо, здраво и право [sm=duda.gif] за 9 месеци од сега [sm=smiley31.gif]




tea 88 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (11.12.2014 18:31:44)

Sole bravo za kvalitetnite embrioncinja. Uste malku pa ke si se vgnezdat vo meseto, i sekako deka ke bide [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif]. Samo pozitivno.




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 9:15:53)

orchid 7, деновиве треба да правиш тест, те чекаме со убави вести[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




orchid7 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 11:05:12)

Бев во големо искушение денеска да направам тест преку крв ама успеав некако да се воздржам!
Ќе почекам до понеделник па здравје, како треба да биде така.
Минатиот циклус ми беше на 12,11, денеска е 12,12 така да ќе оставам бар два дена да ми касни, ако ми закасни, дај боже [sm=smiley1.gif]




butterfly 00 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 12:58:43)

Devojki vo ponedelnik mi ja zakazaa punkcijata [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




mili4kask -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 13:06:43)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]Ајде со среќа и ти посакувам да извадат многу квалитетни јајце клетки!!![sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 14:48:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki vo ponedelnik mi ja zakazaa punkcijata [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]


Среќноооооооооооооооооо! Кажи што примаш од инекции? Фраксипарин, клексан и како ги примаш, секој ден?




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 15:23:27)

Na mene mi kazaa ako do vtornik ne mi dojde ciklusot da odamvo sistina na pregled




scared RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 15:49:14)

Да прашам во темава како најактивна. Кој има правено Д-димери, Афа, Хемостаза, на трансфузиологија или некоја друга државна клиника да ми каже како иде постапката, кој дава упат матичниот гинеколог? Или пак треба прво преглед од доктор трансфузиолог (преку мој термин) кој назначува што да се провери?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 16:14:22)

scared, повели тука имаш повеќе информации, упат дава матичен гинеколог

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Мислам мене ми рекоа ако АФА е во ред, нема потреба Д-димер, може грешка сум, така ми останало во паметот. Обично овие испитувања одат во пакет, значи Генетскиве, потоа Антифосфолипиден синдром АФА, ХЛА типизација и Антиспермални тела (АСА).

Во темите поединечно може да добиете повеќе информации и совети од рингерајките кои ги направиле испитувањата.





MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 16:38:30)


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki vo ponedelnik mi ja zakazaa punkcijata [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]


[sm=smiley1.gif] ајде лесно да поминеш и да ти извадат мноооогу ј.к.




gina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 16:39:12)

butterfly 00 [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] srekno vo ponedelnik na punkcijata i te cekame so mnogu jk[sm=smiley31.gif]




MademoiselleNina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 16:42:48)

Капина, ете се јави, и почекај не се нервирај. Што ќе ти се нервози сега. Било - поминало, назад не можеш да се вратиш. Гледај ја иднината, разведри се, прави нешто што ќе те направи среќна, не му ја мисли многу, најди начин да ги избркаш негативните мисли, олабави се и ќе се чусвстваш подобро. [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]
Борбата подолжува, откажување нема...




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (12.12.2014 17:10:43)

Ne ne taman rabota doktorot i taka saka da me vidi lazarevski zosto koga se bese odlicno matka odlicna jajnici ok dojde do ova si odam na rabota se najnormalno no toa e




Страница: <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>