RE: Името на Вашето бебе (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


janevab -> RE: Името на Вашето бебе (31.5.2012 16:43:27)

Nasiot bebus se vika Nenad , zelba na tate [sm=smiley36.gif]




Felly RR -> RE: Името на Вашето бебе (1.6.2012 0:22:43)

Кај нас, уште кога почнавме д асмислуваме имиња, се нешто околу ТЕА се врткаше, и на крајот испадна МАТЕА.[sm=smiley1.gif]




MacenceEna -> RE: Името на Вашето бебе (3.6.2012 21:56:56)

Naseto Bella Sofija [sm=smiley36.gif] prvicno ke bese Sofija bella ama posle smenivme
Inace si go smislivme imeto sami so soprugot
I bas sum srekjna sto e specificno imeto i ne se srekjava voopsto [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Maca25 -> RE: Името на Вашето бебе (3.6.2012 22:04:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MacenceEna

Naseto Bella Sofija [sm=smiley36.gif] prvicno ke bese Sofija bella ama posle smenivme
Inace si go smislivme imeto sami so soprugot
I bas sum srekjna sto e specificno imeto i ne se srekjava voopsto [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]


убавата Софија!! Убаво име сте одбрале! неспецифично за Германија.




macka26mummy -> RE: Името на Вашето бебе (29.6.2012 0:05:38)

Zdravo,zenski.Nova sum na forumov,iako odamna gi citam site raboti i iskustva od vas.mojata dusicka se vika Rosana.imame 3nedeli i so dusa cekame da ni pominat 40dena za da setkame na zeskovo.pozdrav




сонце 3 -> RE: Името на Вашето бебе (30.6.2012 1:26:44)

Мојата ќеркичка се вика Јоана, и убаво име е ако се очекува околу св Јован (07.07.2012)...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

koj ke mi bide kuma?
sakam tradicionalni iminja, svekravata se vika Ljubica (lj - ubica) a majka mi bese Mila.
Jas tipuvam na Ljudmila, mm veli rusko e premnogu...
Bebeto treba da se rodi okolu Sv. Jovan (Jovana, Ivana). Kumata mi se vika Ivona...
Od sekogas mi se dopagjale Beata, Marija, pa duri i Soraja... (mm pak so komentar - muslimansko)





сонце 3 -> RE: Името на Вашето бебе (30.6.2012 1:30:09)

уффф... сума закаснила некоја годинка :D

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

koj ke mi bide kuma?
sakam tradicionalni iminja, svekravata se vika Ljubica (lj - ubica) a majka mi bese Mila.
Jas tipuvam na Ljudmila, mm veli rusko e premnogu...
Bebeto treba da se rodi okolu Sv. Jovan (Jovana, Ivana). Kumata mi se vika Ivona...
Od sekogas mi se dopagjale Beata, Marija, pa duri i Soraja... (mm pak so komentar - muslimansko)





Yummy Mammy -> RE: Името на Вашето бебе (1.7.2012 10:29:38)

Pogolemata kerka se vika Sofia na obostrano zadovolsto, a mene mnogu mi se dopagase Bela za vtorava kerka, ama nekako ne go prifativme zatoa sto kuceto ni se vikase Bela, a i imame mnogu makedonsko prezime pa samo tradicionalnite makedonski iminja vlegoa vo potesen izbor.
No, Bela Sofia mi e prekrasna kombinacija! Kako ne mi tekna porano!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: MacenceEna

Naseto Bella Sofija [sm=smiley36.gif] prvicno ke bese Sofija bella ama posle smenivme
Inace si go smislivme imeto sami so soprugot
I bas sum srekjna sto e specificno imeto i ne se srekjava voopsto [sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]





Bufce -> RE: Името на Вашето бебе (7.7.2012 16:52:51)

Моето синче се вика Давид , по договор со сопругот, а кумот прифати. И мислам дека не е толку често името




mamicki -> RE: Името на Вашето бебе (7.7.2012 22:45:53)

Постариот син се вика Филип, по желба на мм, а малото е Климент (засега Кими [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]), бидејќи св. Климент ни е и куќна слава, поради причини кои е предолго да ги објаснувам.




mama kate -> RE: Името на Вашето бебе (8.8.2012 23:20:41)

Mojot sin se vika KRISTIJAN [sm=lev.gif] toa e imeto sto go saka mojot soprug




Yummy Mammy -> RE: Името на Вашето бебе (9.8.2012 10:49:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Постариот син се вика Филип, по желба на мм, а малото е Климент (засега Кими [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ), бидејќи св. Климент ни е и куќна слава, поради причини кои е предолго да ги објаснувам.


I Loooove Kimi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




vanessa30 -> RE: Името на Вашето бебе (9.8.2012 11:05:42)

Bufce, cesto e veruvaj mi, i mojot e bebusko se vika David, a na forumov ima uste nekolku mamicki so sin David.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




V for Veronika -> RE: Името на Вашето бебе (26.8.2012 21:47:37)

Нашето сонценце се вика Вероника. Се мислевме за две имиња - Софија и Вероника. Софија ми е многу убаво име и ке си ја викав мојата мала мудрица [sm=smiley36.gif], плус што и мојта омилена баба и омилената баба на мм беа Софии. ММ остави јас да одлучам и баш поради тоа избрав Вероника зошто свекрва ми се вика Вера. Среќна сум што има именден (јас и мм немаме), Св. Вероника што се слави на 25 Јули. Башка како што минува времето гледам дека е и многу универзално [sm=smiley36.gif]. Еве на олимпијадата имаше една кубанка Вероника, а го имаме сретнато и во филмови. Има и книга Вероника реши да умре, знам насловот е малку морбиден, но книгата е прекрасна (автор Паоло Коелјо). Се на се мислам дека направивме добар избор, а живи и здрави ако даде Господ уште една ќерка, тогаш ќе и дојде ред и на Софија [sm=smiley36.gif].




Barbicki2 -> RE: Името на Вашето бебе (26.8.2012 21:59:27)

mojata pogolemata se rodi na sv. Sofija,Vera,Nada i LJuba,a i plus majka mi e ljubica,svekor mi ljupco,ama tolku mi licese na mm koga se rodi,i resiv da se vika Deana na tatko i Dejan. A drugata barav nesto na d,i se resivme za Daria. A ako imam masko treto :),ke bide Ivo na majka mu Ivana




cleo -> RE: Името на Вашето бебе (26.8.2012 23:57:48)

Moeto sonce se vika Mihaela. Mnogu odamna go imavme odbrano ova imence so soprugot. Znaci Dar od Boga, a i navistina e toa :)




AnnaMolly RR -> RE: Името на Вашето бебе (27.8.2012 8:57:45)

Сите имиња се одлични! Многу ми се допаѓа Деана (и мм се вика Дејан, можеби затоа [sm=jezicek.gif]).

Јас за женско имав смислено име уште пред да дознаам каков пол е бебето, па кога излезе машко малку „не зезна“ :)))
Следното ако е женско ќе се вика Јана, освен ако Филип не предложи некое поубаво име, па да му ја исполниме желбата.

Инаку, во последно време многу ми се допаѓаат овие имиња: Ивана (по сестра ми), Јана, Ема, Дарија, Софија, Лена, Михаела, Сара... А за машко Стефан, Петар, Никола, Ангел, Виктор, Димитар...




Bilence2 -> RE: Името на Вашето бебе (27.8.2012 11:04:05)

Prviot sin (6) se vika David, koj mu dade ime na vtoriot sin koj se vika Maksim(1mesec). Imase drugarce vo gradinka koe se vikase Maksim i mnogu se druzea pa po nego si go krsti i bratceto[sm=smiley1.gif].




Yummy Mammy -> RE: Името на Вашето бебе (27.8.2012 11:07:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Moeto sonce se vika Mihaela. Mnogu odamna go imavme odbrano ova imence so soprugot. Znaci Dar od Boga, a i navistina e toa :)



Mihaela znaci - who is like God, sto vo prevod bi trebalo da znaci - nekoj slicen na Boga

Michaela \m(i)-chae-la\ as a girl''''s name is pronounced mih-KAY-lah. It is of Hebrew origin, and the meaning of Michaela is "who resembles God?". Feminine form of Michael.




crvce^ -> RE: Името на Вашето бебе (18.9.2012 18:42:01)

Ringerajki ve molam za pomos,ne mozeme da se odlucime Vasilij ili Vladimir .
Koe ime vi se dopaga poveke.pozz




deluxe -> RE: Името на Вашето бебе (18.9.2012 18:48:10)

Mene poveke Vladimir mi se dopaga sepak odlucete si sami najubavo pozzzzz[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




kikicka -> RE: Името на Вашето бебе (19.9.2012 0:19:12)

јас секогаш велам, прво погледни си во мешето и кое име ти доаѓа да го изговориш тоа нека биде. инаку мене лично Василиј ми е посимпатично!




mama toci -> RE: Името на Вашето бебе (19.9.2012 8:59:37)

I mene Vasilij poubavo mi zvuci (mozebi zatoa sto svekor mi se vika Vladimir[sm=jezicek.gif])




kremco -> RE: Името на Вашето бебе (19.9.2012 11:55:49)

Mojata kjerka se vika Dalia a sin mi Emin i dvete se muslimanski iminja...Ednoto znaci cvet,nezna a drugoto vistinski,veren..




elenak -> RE: Името на Вашето бебе (19.9.2012 12:27:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: V for Veronika

Нашето сонценце се вика Вероника. Се мислевме за две имиња - Софија и Вероника. Софија ми е многу убаво име и ке си ја викав мојата мала мудрица [sm=smiley36.gif] , плус што и мојта омилена баба и омилената баба на мм беа Софии. ММ остави јас да одлучам и баш поради тоа избрав Вероника зошто свекрва ми се вика Вера. Среќна сум што има именден (јас и мм немаме), Св. Вероника што се слави на 25 Јули. Башка како што минува времето гледам дека е и многу универзално [sm=smiley36.gif] . Еве на олимпијадата имаше една кубанка Вероника, а го имаме сретнато и во филмови. Има и книга Вероника реши да умре, знам насловот е малку морбиден, но книгата е прекрасна (автор Паоло Коелјо). Се на се мислам дека направивме добар избор, а живи и здрави ако даде Господ уште една ќерка, тогаш ќе и дојде ред и на Софија [sm=smiley36.gif] .

Ама Вероника не умре, нели [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Во секој случај браво за изборот на името, убаво е и ретко, јас баш сакам такви имиња ама ќерка ми се вика Јована по желба на мм. Името не е ретко ама мене сега ми е најубаво[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Здравје за второ бирам јас па ќе видиме што ќе ми падне на ум[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>