RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (4.12.2010 14:28:35)

vecka sr te molam kazi mi od koja laboratorija e taa dr froska da go prasam mazot mi kaj go pravese spermogramot




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (4.12.2010 14:29:18)

jas pijam klomifen mi gi dade doktorkata ama ne mi napravi proverka na kanalite me gledase samo so vaginalno eho i mi rece deka se e vo red dali trebase da napravam i proodnost na kanalite sega me grize sovest




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (4.12.2010 14:43:54)

ne na maz mi ne mu pravea drug spermogram mi gi priznaa tie sto gi imav...sesilija obicno koga ke se utvrdi problemot kaj mazot ne pravat proodnost na kanalite barem taka bese kaj nas,zatoa so samo obicen pregled ti kazale deka e vo red,ne se sekiraj tolku mnogu sega prodolzi kako sto ti kazala doktorkata i ako nema uspeh pobaraj i da te upati za da proveruvas proodnost na kanalite poz




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (4.12.2010 20:56:03)

na mojot mm mu go iskinaa vo gak toj spermogram  od froska i mu rekoa toa ne bilo spermogram i go nateraatamu da go napravi spermogramot      bidejki oni pravele najtocen najprecizen spermogram taka da najdobro e naredniot  pat koga ke go pravete spermogramot pak da si go napravete vo skopje vo gak na mm so kartonce  mu zemaa 250 denari inace sesilija dr froska rabote vo drzavnata bolnica vo strumica 




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 13:50:22)

јас денес закажав кај др.Чедо Димитровски да го искористиме времето додека чекаме да аплицираме повторно за инвитро...можеби докторот ќе помогне нешто за подобрување на спермограмот кај мм....мислам дека вреди да се проба се а и плус тоа  мојот матичен мислам дека не се труди доволно да помогне....ми беше речено дека на мм косата му паднала од вишок хормони а не од недостаток али никој не немаше пратено да испитаме хормони можеби има некој проблем можеби навистина проблемот е банален како што ни рече урологот од Струмица...како и да е продолжуваме со ипитувања да бидеме сигурни дека се е проверено...така ќе ни биде многу полесно




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 14:02:58)

super sto ste zakazale, veruvam deka ke pomogne nesto doktorot. so dobar tretman mora da ima rezultati. izvestuvaj ne kako ste pominale [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 14:12:27)

Samo napred Bogdancanka. Minatata godina zapoznav edna devojka koja posle 3 mislam neuspesni invitra zabremenila prirodno .




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 14:40:54)

само здравје се надевам дека докторот ќе ни помогне,како и да е вреди да се проба и така ништо не губиме....инаку тука од богданци имаше еден пар кој се спремаа за инвитро и додека да ги соберат потребните документи жената останала бремена....за мене беше тоа прекрасна вест и навистина беше за охрабрување бидејки кога најмалку очекуваа после 4 или 5 неуспешни инсиминации и спремање за инвитро жената остана бремена...значи никогаш не се знае само трпение ќе успееме сите





Olivia -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 14:48:26)

Bogdancanka ste probale li so 'speman'..mm gi piese 3 meseci i eve sega od koga mi se sluci ova pak napravi spermogram ima enormno podobruvanje i podviznost i koncentracija moze ke ima sansa za uste podobruvanje pa i nie so srekata da probame prirodno ponatamu...
'speman' se tableti na prirodna baza i se pokazaa mnogu efikasni...
pozz




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 14:52:34)

Оливиа имаме пробано мм ги пиеше подолго време ама немаше баш некој голем резултат затоа сакам да одиме кај др.Димитровски поззззз




Olivia -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 15:10:27)

Ako mila odete i probajte da se podobri spermogramot, kaj nas ni rekoa deka ficicki t.e. bioloski predizvikuvac nema tuku samo nadvoresnoto vlijanie cigari alkohol hrana i ritamot na ziveenje koj dosta e stresen za mm, megutoa eve so spemanot vo kombinacija na multi vitamini imase podobruvanje, ajde daj boze da se sredi i toa pobrzo i kaj nas i kaj vas..pozz




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 15:28:16)

мое мислење е дека кај мм најголем проблем е психата и никако неможе да се опушти...имав пишувано како пред едно 6,5 години кога прв пат се соочиме со проблемот и беше доста потресно за него...докторот (мојот прв матичен гинеколог)му ја соопшти веста на мм со зборови ТИ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕШ ТАТКО тоа беше таков удар за мм што мислам дека никогаш нема да го извади од глава и потоа му даде некоја терапија ја примаше правеше  нов спермограм кој беше уште полош од првиот...потоа го сменивме докторот и мислам дека му влеа малку надеж на мм иако сум сигурна дека таа вест од пред неколку години многу го потресе и имаше големо влијание на спермограмот...за разлика од тогаш сега спермограмот е многу подобар али не е доволно за природно за забременам...




sandrin -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 18:57:34)

ke ve zamolam za edna informacija?
kade se pravi spermogram i spermokultura?
ako ima po privatnive kliniki/laboratorii uste podobro, zaradi toa sto sakam da proverime i toa, a nemame mnogu vreme
mojot doktor rece deka nemalo potreba od proveruvanje na partnerot, ama jas poveke veruvam na iskustvata otkolku na teorijata, a i sto moze da steti edna proverka?!




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 19:10:22)

Сандрин мила спермограм и спермокултура може и во било кој клиника да направите,досега немате правено спермограм?поззз мила




sandrin -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 19:16:30)

do sega, ne!
prviot pat ostanav bremena za 5-6 meseci, no za zal morav da abortiram(bebeto ne bese vo red)
sega, povtorno sme na temata, ama jas sakam da gi napravam barem osnovnite proverki, iako doktorot na nekolku pati ne ubeduvase deka nemalo potreba?!




sandrin -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 19:19:17)

ili toa, ili da go menuvame doktorot!
prvo, nemalo potreba od ispituvanja kaj soprugot
vtoro, od ureaplazma me leci samo mene (soprugot, ne!)
sto ke e sledno???




Olivia -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 19:23:09)

kvalitetot na spermata e isto taka mnogu biten faktor zatoa Sandrin dobra ti e idejata za pravenje na spermogram i spermokultura,, mozes da gi napravis vo bilo koja klinika, jas na primer za mojot soprug gi pravevme na privatna klinika i rezultatite gi imavme vo raka za nepolni dva casa...zal mi e sto ti se slucilo so prvata bremenost zatoa sega so novi sili za edno bebence pobrzo da se raduvame tuka..pozdrav




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 22:42:43)

Bogdancanka odi sekade kade sto ke ti fati pametot i ne zali ne se znae kade ke upali a negde mooora da upali jas veruvam vo toa samo napred




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (7.12.2010 22:43:47)

Olivija ti si cekor poblizu samo itaj nie ideme po tebe




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.12.2010 0:17:12)

bogdancanka i mm bese  kaj dr cedodimitrievski on e androlog endokrinolog tamu go pravese spermogramot minatatagodina i izleze super jas denes bev na endokrina i mi zemaa krv vo vtornik ke odam da si gi zemam rezultatite od hormonite vie koga planirate da odite kaj dr cedo bidejki tamu se zakazuva i se ceka 1- 2 meseci od koga  ke se zakaze 




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.12.2010 10:10:58)

koj e toj doktor cedo i kade ordinira




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.12.2010 10:18:28)

Вецкаср мене вчера ми закажаа за 29-ти овој месец...Сесилија др.Чедо работи на ендокринологија во државна болница имам слушнато дека е експерт за машки стерилитет позз




lilicka -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.12.2010 10:25:24)

Dr. Cedo Dimitrovski e specijalist za maski sterelitet covekot e super od iskustvo....pozzz




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.12.2010 12:05:19)

da doktor cedo e super doktor nemam zborovi za nego one direktor na endokrinologija i vo klinikata ima mnogu dobar red na se si odes si zemas brojce i si cekas red kaj dr nema vleguvanje preku red za nikoj




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.12.2010 15:41:55)

mi se dopaga ova za dr cedo nieutre odime na urolog da vidime on sto ke kaze pa ako ima potreba ke barame care i kaj cedo fala na informaciite vsusnot od ovoj sajt mnogu naucivkaj da se obratam i po koj redosled da odam poz




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>