RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (9.12.2010 0:14:53)

kaj koj dr urolog ke odite sesilija 




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (9.12.2010 11:42:24)

Eve kako sto vi vetiv vi ja pisuvam spermogramata i terapijata se nadevam deka na nekoj ke pomognam
Obem 2ml
ph 7.8
Koncentracija na spermatozoidi 85
podviznos za 60 minuti (a+b) 51
Brzo podviznost      a           14
bavna podviznost    b           37
nepodvizni spermatozoidi 42
normalni spermatozoidi 12%
patologiceski 88%

Eve ja i terapijata
Permison  160 mg  2 pati vo den po edna tableta    15 dena
Cink           50mg                                                 20dena
Vitamin E  400mg ednas dnevno                            20 dena
selen          50mg     
Tribestan
2 tableti 3 pati dnevno   10 dena
1                                 30 dena
1          2 pati dnevno    10
1          1 dnevno          10 dena
Ova e spermograma koja bese pred terapijata
Posle terapijata nemozev da ja najdam spermogramata no ke ja pobaram ako ja najdam ke vi ja napisam
Vtoriot pat koga zabremeniv neprimase mm nikakva terapija




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (9.12.2010 12:29:30)

arh-diz ti blagodaram mnogu za informacijata. nasiot spermogram e bukvalno ist kako vasiot so mali variacii vo brojkite. maz mi pie vitamini ovie sto si gi nabroila i plus uste nekoi. e sega sakav da te prasam za tribestanot, nie go kupivmme od bugarija, no ne znam dali da go pie i taka ni sedi po doma, zosto pisuva deka go zgolemuva testosteronot kaj mazite , a na mm site hormoni mi se vo red, kako i testosteronot. on piese nekoe vreme cetvrtina apce klomifen koe isto ima za zadaca da go zgolemi testosteronot i samo poveke mu go vlosi spermogramot pa go prekinavme. kazi mi dali maz ti imase normalni hormoni ili ne? i sto e ova permison? za toa nemam slusnato, ako mozes da mi kazes. i kazi mi mila kolku vreme vi trebase se na se da zabremenite prviot pat? posto nas ni vikaat ne e bas najdobar spermogramot no ne e ni ocaen. fala ti uste ednas :)




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (9.12.2010 12:38:59)

permikson (permixon )sum goltnala bukva kako sekogas
Hormonite mu bea vo red.Tribestanot se pocnuva da se pie stom ke dobies ti.
Na nas ni trebase okolu 6 meseci .Mm ispituvase bubrezi, prostata eho i dopler, hormoni , urina, urinokontrola,biohemija na krv, opsta analiza na krv




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (9.12.2010 14:35:50)

ok arh-diz fala na odgovorot. ke vidime sto ke pravime, posto kaj mm vikaat deka varikocela moze da go pravi ovoj problem (prosirena vena na testisot). no toa pak od edna strana e mn cesta pojava kaj mazite , pa sepak nekoi imaat super spermogram. te molam pisi mi ako go najdes i spermogramot posle terapijata, mnogu bi mi znacelo. fala i pozdrav




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (11.12.2010 23:12:53)

vecka sr bevme na urolog vo remedika kaj novakovski profesor e i raboti vo germanija ama kako da go resis sterilitetot ne ti kazuva pravese eho i site drugi ispituvanja so manuelen pregled i gi proveri hormonite kaj maz mi sega te molam kazi mi dobra doktorka ginekolog vo sr da odam na eho na folikuli ovaa nedela oti mojata maticna samo na sabota raboti so vaginalno eho[sm=zmeden.gif][sm=smiley19.gif]




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (11.12.2010 23:57:13)

jas vo sr odam kaj nikolov na eho  i kaj trivudaliev mene ne mi e bitno dali ke bide maz ili zena ginekolog bitno mi da me izlece kaj trivudalievite imam maticen lekar a  nikolov mi e maticen ginekolog a vo skopje odev kaj dr jadranka vo gak no sega veke ne 




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.12.2010 0:00:36)

trivudaliev go otkri mojot problem so visok prolactin taka da jas bi ti go preporacala nego kakoginekolog vo remedika kolku pari vi zemaa za pregled 




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.12.2010 10:54:14)

Сесилија мила што ви рече урологот на испитувањата што ги направивте,се е во ред или?




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.12.2010 17:38:29)

ni kaza bilateralna varikocela i testosteron na najniska granica
voGermanija veke ne se operirale varikocelite oti ne davale zadovolitelen rezultat a za testosteronot da kazel endokrinolog dali da se pie ne znam veke na sto da se fokusiram
oti sums stimulirana so klomifen edniot folikul prsnal jas si znaev po bazalnata temperatura ama ne se fati
imam uste sto rastat ama sum deprimirana i mislam oti ke mora da odime na inseminacija
treba da najdam sila




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.12.2010 17:57:15)

inaku plativme 100 evra za pregled eho i 4 hormoni vo sr se ispituvaat li hormoni




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.12.2010 18:28:57)

sesilija i mm ima varikocela, no ne bilateralna tuku samo na leviot testis. kako i da e mu vlijae na podviznosta i na morfologijata. nego testosteronot mu e vo red. a na maz  ti stom mu e nizok moze ke mu dadat terapija, posto znam kaj nekoi sto imaat nizok testosteron posle terapija se podobruva spermogramot. i nie ne znaeme sto da pravime dali da pravime operacija ili ne? 




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.12.2010 7:43:58)

da sesilija i vo sr se ispituvat hormoni vo drzavnata bolnica vo strumica 




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.12.2010 7:56:02)

sesilija cedo e endokrinolog androlog specijalist za maski sterilitet




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.12.2010 22:07:25)

vecka sr za vo strumica li raboti toj cedo ednasmi pisa ama zaboraviv
inaku dali znaes na koj den od klomifenot treba da prsnat folikulite




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.12.2010 22:13:14)

cedo ne rabote vo strumica cedo e direktor na klinikata za endokrinologija vo skopje  folikulite posle klomifenot  pukat od 11 do 13 den od ciklusot  barem kaj mene besetaka 




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.12.2010 22:15:19)

kaj cedo se zakazuva pregledot




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.12.2010 15:31:14)

a kako se zakazuva na koj broj




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.12.2010 16:00:10)

ти пратив број ќе се јавиш одсабајле и ќе ти кажат дали може овој месец ако не здравје другиот месец ќе ти закажат...јас треба да одам на 29 овој месец




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.12.2010 16:09:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

sesilija i mm ima varikocela, no ne bilateralna tuku samo na leviot testis. kako i da e mu vlijae na podviznosta i na morfologijata. nego testosteronot mu e vo red. a na maz  ti stom mu e nizok moze ke mu dadat terapija, posto znam kaj nekoi sto imaat nizok testosteron posle terapija se podobruva spermogramot. i nie ne znaeme sto da pravime dali da pravime operacija ili ne? 

Gledam deka ovoj problem go imaat mnogumina , zosto neprobate so hirudoterapija , jas imav trmboza so hirudoterapija se podobruva cirkulacijata na mene mnogu mi pomogna.




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.12.2010 16:18:11)

a sto e hirudoteraija mozes li da mi objasnis i kade se pravi




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (15.12.2010 22:47:39)

sesilija zakazavte li kaj dr cedo 




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (16.12.2010 8:54:31)

se javiv na toj broj i mi rekoa da SE JAVAM POSLE NOVA GODINA sega sum na klomifen ako mi dojde ke pocnam da gi ispituvam moite hormoni vo sr na 3 5 i ne nzam uste na koj den pa mozebi ako ne mozamtamu da dobijam termin ke odime vo remedika nekoja zena endokrinolog da ne ja znaete




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (16.12.2010 8:56:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sesilija

a sto e hirudoteraija mozes li da mi objasnis i kade se pravi

Hirudoterapija e terapija so pijavici




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (16.12.2010 9:03:38)

haha samo da mu kazam na maz mi ke me napravi ulava e duri toa nema da saka da go napravi se slozuva na operacija ama prvo drugi analizi




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>