RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


suzeto -> RE: Стерилитет кај мажот? (16.12.2010 22:58:50)

ne mora da mu kazis ako mislis deka nema da se slozi,pravise deka ne znaes,znam deka ne e pravilno no za [sm=duda.gif]neli sve bi napravile...sigurno ne e polesno so operacija




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (16.12.2010 23:07:30)

jas odam kaj dr iskra bitoska na klinikata za endokrinologija i sum mnogu zadovolna od nea sega za sega 




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.12.2010 12:23:05)

sesilija 60 milioni e dobra koncentracija , no sega gledam deka imate 60 % mrtvi, a treba da bidat minimum 60 % zivi. ne e beznadezen spermogramov, no sepak treba konsultacija so urolog, da vidat kolkava e varikocelata kaj soprugot i dali treba da se resi oparativno ili ne. isto taka zemete si i vitamini, toa moze da vi go podobri malku spermogramot. eve nie utre odime so mm na eho so dopler kaj urolog da vidat kolkava e varikocelata kaj nego, pa ke ti pisam sto ni kazale. pozdrav




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.12.2010 12:24:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

sesilija so toj procent 30% progresivno podvizni definitivno mozes da zabremenis po priroden pat, voopsto ne e los procentot, nad 25% procenti e normalno. ne znam kolkava mu e koncentracijata na spermatozoidi bidejki i toa e najvazno da ne recam. zosto ako ima golema koncentracija, koga ke go presmetas so procentot sepak mozes da dobies dobar broj na spermatozoidi. se ti e toa matematika.neka bide maz ti na zdrav nacin na ishrana i dodatni vitamini. a ti sekako ako ne ti uspee ovaa tura na klomifen proveri si proodnost. voopsto ne e toa strasno za da se odlozuva. za 5 min ke znaes kakva e sostojbata i sto ponatamu. 




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.12.2010 12:26:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

ok veckasr, ne sakam da se pravam pametna ama malku sum istrazuvala na temava so plivacive, znaci sum zborela i so mojot doktor, lazarevski koj sto go pocituvam mnogu a i so biolozi i androlozi sto ja obrabotuvaat spermata za inseminacii i invitro. znaci spermogramot ti e edna visa matematika. dokolku ima golema koncentracija i da e pomal procentot na podviznosta sepak ke ima dovolno dobar broj na spermatozoidi koj mozat da ja oplodat jajce kletkata po priroden pat ili vo najlos slucaj so inseminacija. i kako sto rekov 30% so na primer 80 ili 100 milioni koncentracija ili pak i pod 80 milioni ne e voopsto loso. zatoa ja prasav sesilija da kaze kolku e koncentracijata za da ne ja panicite devojkata odma, ne mozes so 30 % da zabremenis po priroden pat. na krajot na kraistata s ti e dobar tajming, ako na nekoj mu bilo vreme da zabremeni i so mn polos spermogram od 30 % podvizni ke zabremeni. eve i dokaz za toa sto go zboram. ako razbirate angliski ok, ako ne i ke go prevedam.
Motility The motility of the sperm is evaluated. WebMD defines normal motility as 60% of observed sperm, or at least 8 million per millilitre, showing good forward movement.[2] The World Health Organization has a similar value of 50% and this must be measured within 60 minutes of collection. WHO also has a parameter of vitality, with a lower reference limit of 60% live spermatozoa.[8] A man can have a total number of sperm far over the limit of 20 million sperm cells per milliliter, but still have bad quality because too few of them are motile. However, if the sperm count is very high, then a low motility (for example, less than 60%) might not matter, because the fraction might still be more than 8 million per millilitre. The other way around, a man can have a sperm count far less than 20 million sperm cells per millilitre and still have good motility, if more than 60% of those observed sperm cells show good forward movement.



quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

PREVOD:

Podviznost na spermata:

Podviznosta na spermata e istrazuvana.Spored WebMD se smeta deka 60% od vkupnata koncentracija na spermata treba da bide podvizna ili 8 millioni na mililitar da pokazuvaat dobra podviznost.Spored WHO imaat slicna vrednost ili 50 % od spermata da bide progresivno podvizna vo rok od 60 minuti.No na primer mazot moze da ima koncentracija na spermatozoidi poveke od minamalnata granica 20 milioni no sepak da ima mala podviznost. kako i da e, kolku e pogolema koncentracijata na spermata tolku losata podviznost moze da ne e vazna bidejki po presmetkata sepak moze da ima poveke od 8 milioni progresivno podvizni spermatozoidi. A obratno pak, mazot moze da ima koncentracija na spermatozoidi pomalku od 20 milioni na mililitar, no so dobra podviznost, mozebi i poveke od 60 %  i toa sepak ke bide dobra brojka.


ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

i uste ova sakam da go dodadam, nasata rr none, ako i gi procitas nazad postovite maz i imase 25 % progresivno podvizni pa ona so toj spermogram zabremeni na 38 god. taka da tebe ako ti rekle deka 50 % bile malku kaj vas, togas moze bila poslaba koncentracijata, no nemojte taka da go panicite devojcete deka 30 % se malku. ne i ja znaete celosnata slika na spermogramot. pozdrav




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.12.2010 12:27:05)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sesilija

fala iki82 spermogramot e vakov
koncentracija 60 mil
60 proc mrtvi i nepodvizni
30 proc progresivno podvizni
obostrana varikocela




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (20.12.2010 7:48:37)

na nas taka ni kazaa deka pod 50% progresivno podvizni ne pravat inseminacija oti toa e slab spermogram inaku i jas se soglasuvam so toa deka i so poslab spermogram moze da ostane bremena po priroden pat no sepak treba da si bara lek neli da bideme realni oti toj procent na bremenosti sto se slucile so poslab  spermogram e mnogu pomal od tie sto se slucile so normalen spermogram zboruvam za bremenostite sto nastanale po priroden pat




ana bebe -> RE: Стерилитет кај мажот? (22.12.2010 12:48:56)

dali nekoj ima iskustvo so astenospermia... imame samo 5% brzo podvizni...




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (22.12.2010 13:07:08)

procitaj gi postovite pogore na istata strana




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (29.12.2010 14:19:57)

денес бевме за Скопје во државна кај др.Чедо и некако ни се чудеше на сите тие терапии што ги примал мм а никој не го побарал проблемот, која е причината за слабиот спермограм...му реков дека урологот цело време ми тврдеше дека проблемот е банален али освен спермограм кај мм не побара друго да испита...затоа денес др.Чедо не прати мм да испита некои хормони и здравје другата недела треба да прави и спермограм...а за понатаму ни рече ќе видиме како ќе биде...исто така му беше чудно како тоа сум имала 4 неуспешни инвитра...што ќе излезе на крај ќе видиме...јас се надевам дека полека се ќе се среди само треба време...




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (29.12.2010 15:22:18)

jas ti kazav bogdancanka so pravat tie bratot i sestrata kosevi nema sto da mu e cudno na cedo on go znae toa zanivsto pravat




cece81 -> RE: Стерилитет кај мажот? (29.12.2010 23:45:45)

Bogdancanke me zacudi mila kako ste ostavile tvojot soprug da ne ja znae pricinata za losiot spermogram [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image],. Vi posakuvam od srce da mu se podobri sostojbata so soodvetna terapija i slednovo IVF da vi bide posledno so uspeh od [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]- naednas . Pozdrav!
Kaj nas e jasna dijagnozata !




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (31.12.2010 0:07:15)

i jas se cudam kako do sega ne ste pobarale i drugo mislenje od drug urolog 




lilicka -> RE: Стерилитет кај мажот? (31.12.2010 0:36:04)

Богданчанка со др.Чедо ќе успеете многу човекот е специјалист за стерелитет кај мажот за многу каратко време ќе го најде вистинскиот проблем кај твојот сопруг ова од искуство го знам,ти посакувам многу среќа на тебе и твојот сопруг!!![sm=smiley1.gif]




Olivia -> RE: Стерилитет кај мажот? (5.1.2011 0:19:24)

Jas se cudam samata na sebesi kako ne pobaravme mislenje od drug urolog ili endokrinolognie mm e so dijagnoza oligoastenozoospermia, i zad nas se dve neuspesni IVF,kako da se stigne do drCedo neznam bidejki raboti vo Drzavna bolnica a nie site pregledi gi pravevme privatno bidejki ne sme prijaveni vo zavod, dali nekoj znae koi vitamini i lekarstva voobicaeno se preporacuvaat za ovaa terapija, jas ne sum zadovolna od odgovorot koi mu bese soopsten na mm deka lek naucno ne bil dokazan za podobruvanje na spermata vo sto jas licno ne veruvam!




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (5.1.2011 23:01:40)

sega na mm mu pratija proxeed od italija ama gi ima i vo srbija tuka gi nema ako ne mozete da nabavite neka pie L-karnitin,zink, vit E,folna kiselina,C-vit,i neka jade semki lesnici orevi i bademi.mm pie i spimen seuste ne sme go povtorile spermogramot ama pocnavme so toe i jas so klomifen pa zdravje
jas mnogu se somnevam ama za sega odime taka ako nema efekt ke pocneme poseriozno da barame care




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (5.1.2011 23:09:47)

Оливиа иста дијагноза и кај мм и слична приказна...и ние сега побаравме мислење од ендокринолог засега сеуште немаме никаква терапија од др.Чедо негово мислење беше дека терапија не се дава додека не се открие причината за слабиот спермограм...а мм незнам уште што се нема пиено...нашиот уролог цело време ни тврдеше дека кај мм проблемот е банален и му трупаше терапии а никако не го откри проблемот...сега се надевам дека др.Чедо конечно ќе ја најде причината за слабиот спермограм....сега мм непие ништо само внимаваме на исхраната повеќе зеленчук, овошје,кикирики,семки,бадеми...




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (5.1.2011 23:12:39)

bogdancanka dali proverivte so eho na testisi da nema varikokela moze toa da bide edna od pricinite




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (5.1.2011 23:18:38)

не сеуште не сме стигнале до тоа одкако почнавме кај др.Чедо, инаку уролог го има прегледано мм и рече нека нема проблем...сега тука одиме чекор по чекор не брзам засега испитавме хормони,требаше и спермограм али за спермограмот ја утнавме на погрешно место го направивме не требало таму,али тоа ни е тетките од шалтер многу,многу не објаснуваат па сеа ако ги сватиш добро ако не ќе утниш како нас...здравје другиот месец




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (5.1.2011 23:47:22)

bogdancankada te popravam gresis  cedo nee urolog cedo e endokrinolog androlog inace koga planirate da odite kak nego pak jas ke odam vo vtornik na endokrinologija  sesilija  ne cekaj stom si 34 godini odi pravo na inseminacija oti posle 35tata  godina se namaluva kvalitetot na jajcekletkite  jas na moite 26 godini ja napraviv prvata inseminacija ne cekav  i sega pravam pauza dodeka se sredat hormonite  za nekolku meseci i pak ke odam na vtora  inseminacija 




cleo -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.1.2011 11:44:47)

Olivia mila, i jas bas vcera se zamisliv kako nikoj do sega ne ni kaza nekoja terapija za mazot mi. Kaj nego pak e Tetratozoospermia dijagnozata. Edinstveno posle invitroto doktorot ni gi preporaca edni vitamini, t.e. kombinacija na vitamini, i toa po moe insistiranje, kako eve aj neka proba. A najmnogu od se se iznervirav koga mi tekna na poslednava inseminacija. Ja pravev preku maticniot, ama posto toj ja nema potrebnata aparatura za promivanje na spermata, ne preprati vo Ultramedika (sproti ABC teniskoto) kaj d-r Emilija, vsusnost toa e edna od ustanovite koi pravat ivf vo drzavata so dozvola od fondot. Samo se prasuvam kolkav i e uspehot na taa ustanova, iskreno nikade nemam slusnato nekoja da ostanala trudna so ivf kaj nejze. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Nema veze...doagame nie pola saat otkako ostavivme materijal, ni vika ne cini spermata ic - astenicni ti se spermatozoidite. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Neznaes kolku loso se pocustvuvavme. Mene iskreno ne mi se legnuvase na box-ot za inseminacija, ama aj si velam imav dobri folikuli barem da gi iskoristime niv, pa nikad ne se znae, neli. Otkako pomina se vcera si ramisluvam zosto koga veke ni kaza doticnata doktorka deka spermata ne cini, sepak ni napravi inseminacija??? Ili samo da ni gi zeme parite?? Kolku sto jas znam treba da ima minimum 30% podvizni za da so prmivanje pred inseminacija se dobie dobar broj i kvalitet. A sto ako na maz mi ne mu bile 30% podvizni, a taa i samata potvrdi deka ne cini???? Ili doktorive mislat deka sme nie samo zamorcinja so nervi kako sajli i dusa kako kamen. pa sekoj mesec ,moze da ne stavaat vo agonijata narecena beskrajno dolgi 2 nedeli cekanje na rezultat koj odnapred e osuden na propast???? Se izvinuvam na dolgiov post ama mnogu sum revoltirana i mnogu mi e tesko, zasto pokraj set_a maka sto ja imame uste i neserioznosta i lakomosta na doktorive ne mozam veke da ja trpam...




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.1.2011 13:39:39)

cleo srcka zal mi e za inseminacijata. znaes deka sme vo slicna situacija. gledam vi kazale deka ne e dobra spermata, no vi kazaa li kolkav e brojot posle prerabotkata. toa e mn vazno. posto oni treba da gi prerabotat i da ostanat samo najdobrite, odnosno tie sto se najmnogu podvizni. i da te prasam , moze sum te prasala ednas izvini ama eve pak :) bil li tvojot soprug na eho na testisi, da vidat da ne ima varikocela. ako e se toa vo red, hormoni, nema varikocela togas ne znam sto bi mozel da bide problemot. a za doktorive nasi nemam komenta, koga si trgnal po tie vrati, tesko na nas, samo psihicki da izdrzime ne znam sto drugo da kazam. Ajde ubavo da si pomines za praznicive i te guskam.




cleo -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.1.2011 14:06:22)

Ne Iki, nikoj nisto ne ni kaza kolkav e brojot posle prerabotkata. A sega veke ne e ni vazno. Samo pamet za sledniot pat koga bi se resile za inseminacija ke si prasam bukvalno se sto me interesira. Sto se odnesuva do ispituvanja kaj maz mi ima napraveno samo spermogram i spermokultura, nitu hormoni nitu eho...dosega nikoj toa ne ni go preporacal a sme bile na milion doktori. Znaes, koga ke slusnat deka jas sum pco site se orientiraat da me tretiraat mene, sto e mnogu pogresno, zasto kaj mene problemot e mnoooogu lesno resliv. A nikoj do sega ne mu tekna da go tretira maz mi cija dijagnoza e mozebi najgolemata pricina za sto ne ostanuvam bremena. Pozdrav




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.1.2011 15:05:29)

cleo i nas ne ne prakaa lekarive na urolog, no jas od sto citam znaev deka mora da odi. zosto ginekolozive se zanimavaat poveke so zenive i gi tretiraat nasive problemi, nikoj ne obrnuva vnimanie na mazite. odete si na urolog, neka mu napravat pregled na testisi, neka mu zemat brisevi i neka ispita hormoni. i ke si ja znaete pricinata. ako e varikocela taa se leci, odnosno se operira so mal hiruski zafat i moze ke ima podobruvanje. jas ke pravam uste edna inseminacija i ako ne bide mm ke operira varikocela kaj da e. a ova pcos znaes deka se leci so tabletki samo, taka da mora da go proveris nego ubavo. ajde te pozdravuvam pa se citame.




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.1.2011 15:43:12)

cleo kako taka da ne ti kaze kolkav broj na zdravi spermatozoidi  e izdvoila doktorkata pod 5 milioni ona ne treba  da prave inseminacija ona e gledala samo pari da zeme i nisto drugone ja interesiralo izleda kako mojata isto




Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>