RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kik@ -> RE: Стерилитет кај мажот? (18.11.2010 22:20:49)

babyhope bi te prasala za profertilot jas sakam da gi poracam od germanija ama mi baraat da im kazam od kolku miligrami se,od koja firma i kolku apcinja zasto vo germanija gi imalo od najmalku 100 razlicni firmi.Pozdrav mila i pisi mi pobrzo za da gi poracam i jas.




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (18.11.2010 22:39:32)

profertil se poracuvat od avstrija od viena otvori gi ima na internet ke napises PROfertil od 100g




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.11.2010 8:54:16)

Moj sovet e ne zemajte lekarstva na svoja raka.Nekogas mislejki deka si pomagame nie poloso si pravime




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.11.2010 23:06:42)

tie se vitamini i ne se stetni voopsto nemat nesakani dejstva




cece81 -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.11.2010 23:13:55)

veckasr jas sakav da gi poracam Profertilot , koga ja otvoriv stranicata na Srbija i koga go vidov sostavot na apcinjata vo ista kolicina mojot soprug gi pie site vitamini sto gi sodrzi i Profertilot. Koga ke gi ispie duri po 3 meseci togas ke poracam.  




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (19.11.2010 23:19:35)

najdobro e da se poracaat od avstrija od viena bidejki tamu se proizveduvaat tie apcinja 




babyhope -> RE: Стерилитет кај мажот? (22.11.2010 10:05:46)

девојки извинете што не можев да одговорам толку брзо , но kik@ гледам дека veckasr одговорила на прашањето на начин на кој би  одговорила и јас. Имено, мислам дека постојат многу суплементи во исхраната за подобрување на спермограмот, но од тие што ние сме ги користеле до сега немаше некои позначајни резултати. Со оглед дека PROfertil е клинички тестиран а и на српскиот форум на рингераја има доста позитивни искуства од него ние се одлучивме да го земеме токму него. Kik"најдобро е да си го порачаш дирекно од Австрија или од Србија. Јас најдов дека го има во една аптека во Врање, па со оглед дека тоа е близу до наша граница може човек и лично да си отиде да си го купи.





arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (22.11.2010 11:58:08)


ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

tie se vitamini i ne se stetni voopsto nemat nesakani dejstva


Nekogas vitaminite mozat da bidat postetni od tabletite od licno iskustvo vi go kazuvam toa a vie kako sakate




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (22.11.2010 12:03:42)

pred nekoj den gledav emisija za toa kako nie samite zemame tableti na svoja raka,jasno bese kazano deka duri i vitamini da se moze da nastetat zatoa bese preporacano ako sakame da konzumirame vitamini najdobro bi bilo da jademe ovosje ili pak koga veke planirame da kupime vitamini najdobro bi bilo da se konsultirame so lekar 




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.11.2010 0:49:17)

pa tie apcinja se testirani oti nemat nesakani dejstva sega toa si e vase dali ke gi poracate ili ne




iki82 -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.11.2010 12:17:29)

ne znam dali moze da se stetni vitaminite za sterilitet kaj mazot zosto bas gi preporacuvaat. nas i urologot i lazarevski ni kaza da zema mm vitamini. taka da toj zema: C, E, folna, b6, selen, zinc i ne znam moze uste nekoi vitamini. posleden pat koga pravese imase 100 milioni koncentracija, so pomala podviznost i morfologija no lazarevski vika deka brojot go vadi i deka e ok. taka da vitaminite ne stetat, a sekako i vnimavanie na ishranata. poveke ovosje i zelencuk i bez brza hrana




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (29.11.2010 1:22:38)

jas ne veruvamdeka vitaminite moze da se stetni za sterilitet kaj mazot posebno ako se prepisani od lekar vitaminite moze da se stetni samo ako se zemat vo pogolemi dozi  i ako se zemat na svoja raka taka da najdobro e pred da se zemat profertil apcinjata i ako nemat nikakvi nesakani dejstva da  se konsultirate so vasiot urolog da vi dade dozvola zakoristenje na tie apcinja 




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.12.2010 0:49:39)

jas sum nova na ovoj forum za sterilitet kajmazi.Dosega jas se ispituvav i se bese vo red i se cudev uste sto da napravam sespremam za klomifen a sega izleze deka maz mi ima 30 procenti progresivno podvizni spermatozoidi dali da go pijam klomifenot imam li sansi za bremenost so takov spermogram molam za odgovor




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.12.2010 21:53:42)

Сесилија мила за тоа дали треба да започнеш со кломифенот најдобро е да си се консултираш со докторот,јас нема искуство со кломифен и нашиот спермограм е многу послаб така да ако ти е од помош еве некоја информација за нормалната вредност на спермограмот

НОРМАЛНИ ВРЕДНОСТИ НА СПЕРМОГРАМОТ
  • Волуменот треба да биде поголем од 2 мл. Нормалните вредности за волуменот се од 2-6 мл.
  • Нормалната вредност на pH е од 7.2 до 8. Ејакулатот е со базична pH вредност за да ги заштити сперматозоидите од киселата средина во вагината на жената.
  • Концентрацијата на сперматозоидите треба да биде поголема од 20 000 000 во 1 мл. Иако овие вредности по препорака на СЗО во последно време се покачени на 40 000 000, сепак и кај мажи со помалку од 20 000 000 милиони сперматозоиди во 1 мл ејакулат може да дојде до природно зачнување. Врз ова секако влијае дали се добри другите фактори, односно морфологијата, подвижноста и сл. Мажите со концентрација на сперматозоидите од 10-20 000 000 се смета дека се со намалена плодност, а оние со помалку од 5 000 000 се сметаат за неплодни.
  • Подвижноста на сперматозоидите треба да биде поголема од 50%.
  • Виталитетот исто така треба да биде поголем од 50%.
  • Морфологијата: треба да има над 60% сперматозоиди со нормална градба.
  • Ликвефакција треба да настапи за 10-30 минути. Кога спермата ќе се најде на собна температура се згустува. Времето на ликвефакцијата е времето што поминува додека спермата повторно не дојде во течна состојба. Ако времето е продолжено може да ја намали плодноста.
  • Прусуството на леукоците треба да биде помало од 1 000 000. Зголемениот број на леукоцити укажуваат на некоја инфекција.
Каква е дијагнозата кај мт?позззз мила




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.12.2010 22:18:19)

mnogu blagodaram na odgovorot edvaj cekav nekoj da mi odgovori
60proc nepodvizni
64 milioni vkupno
30 proc progresivno podvizni
morfologija nema praveno
ginekolog mi kaza deka i so toj rezultat i soklomifen jas da pijam ima sansi ama sega sum vo period na probanje




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.12.2010 22:19:23)

jas se mislam dali ke ima efekt ili dzabe ke pijam i mi e strav sto sledi ponatamu dali ke ima sila za ponatamu ako ova ne uspee




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.12.2010 22:48:55)

sesilija bevte li i na urolog za spermogramot  treba urolog da go vide on go lekuva maskiot sterilitet a ne ginekologot  




Bogdancanka -> RE: Стерилитет кај мажот? (1.12.2010 22:51:26)

ajde mila ne se razocaruvaj ako ti dal nadez doktorot ti bidi uste pohrabra ne se razocaruvaj tolku lesno ke bide,kako za site taka i za nas eve jas doziveav 4 to neuspesno invitro pa ne se plasam sto ponatamu,koga se raboti za[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]na se sme spremni...ne se sekiraj mila samo pozitivno i ke bide ke si gi vidis [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozacrtici.gif[/image]crtki pozzzzz mila so tebe sme[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.12.2010 11:48:41)

mnooogu fi fala mamicki a dali ima nekoi postrasni simtomi od klomifenot koi treba da gi ocekuvam inaku maz mi sekoj den go teram da odi na urolog i malku tesko mi odi ama ke go nateram kaj da e pozic




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.12.2010 12:16:25)

sesilija dali imas napraveno proodnost na kanalite.Te prasuvam bidejki sakas da zemes klomifen.Maskite nesakaat da odat po lekari no pocekaj ne go teraj na sila ke vidis deka toj sam ke posaka da otide




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (2.12.2010 13:19:50)

zasto ti da pies apcinja a vo nego e problemot sto e nesaka li da ima deca pa nejke da ode na lekar jas pravo da si kazam  so mojot nemav takov problem odese sekade kade sto treba gi napravi site ispituvanja sto treba 




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (3.12.2010 9:00:00)

nemam napraveno proodnost na kanalite a da pijam klomifen e preporaka na ginekologot oti so toj spermogram mozeli da se sluci bremenost mm odi na doktor ama nasite doktori si rabotat koga sakat i so skrateno rabotno vreme i ne moze da gi najde pa mu se smacuva i zatoa tesko odiginekologot ne mi kaza deka mi se zapuseni kanalite pa pretpostavuvam deka ne mi se vo sekoj slucaj ke prasam jas pijam klomifen oti s nadevam deka taka ke se zavrsi rabotata ama kako sto citam od drugi takov spermogram ili tesko ili ne se nekuva ne znam sto ke bide i ne znam dali ke imam sila za poinvaziven tretman mnogu se plasam i mi doaga kako stres vi blafodaram na odgovorite




arh_diz -> RE: Стерилитет кај мажот? (3.12.2010 9:00:00)

sesilija moj sovet ti e napravi so proodnost na kanalite pa posle zemaj terapija.Ginekologot nemoze da vidi dali se proodni kanalite.I opusti se bez nervozi.




veckasr -> RE: Стерилитет кај мажот? (3.12.2010 12:07:19)

napravi si hsg pa posle pij klo,ifen oti ako ne ti se proodni kanlaite dzabe ke pies klomifen  pak ke nemozes da zabremenes  a i so toj spermogram tesko oti ke ostanes bremena so 30% progresivno podvizni i maz ti ke treba da pie apcinja 




sesilija -> RE: Стерилитет кај мажот? (3.12.2010 14:22:35)

e ubavo si kazuvate ama jas veke pocnav so klomifen veruvajki i na doktorkata ne znam dali zgresiv ama veke pocnav i mm bese kaj urolog i mu rekol deka ima varikozna vena na edniot testis sto go zagreva premnogu gi kupiv site vitamini sto gi procitav na forumov za nego pa ke prodolzime vaka ako ne postigneme nisto ke odi na operacija mamicki ne bilo lesno se cuvstvuvam kako da pijam apcinja za nekoja bolest




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>