RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.6.2014 22:11:56)

Ne mu se sekiraj na mm leukocitite prviot pat bea dvojno kaceni pa ni odobrija e sega za leukocitite negovite na mm cel zivot mi kazaa ke bidat pokaceni oti ima prelezano zauski drugo sto sakav da kazam za folnata kiselina koga se pie dobro bilo da se pie I vitamin c za da moze da se apsorbira polesmo jas vcera ispitav krvna slika I krvta mi e mnogu jaka




Melanija RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.6.2014 22:18:51)

Се навратив на темата Антиспермални антитела (ASA) токму поради тоа зголемени леукоцити па поради тоа се прави и спермокултура,НО и да ве потсетам да видите во резултатите од спермограмот во делот аглутинација.Ако има забележано тогаш се прави ASA испитувањето.




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.6.2014 22:59:01)

Kaj nas bese vo red spermokulturata pa pak. bea pokacenileukociite nemora da znaci oti ima nekoja infekcija moze i od toa da e sto napisav pogore aglumentacijata bese vo red i brisot od uretra isto




Libra88 -> RE: Стерилитет кај мажот? (25.6.2014 17:05:26)

Spermogramot go pravevme vo maj, ni izleze 27mil/mil. no samo 15% progresivno podvizni. Doktorot ni kaza da napravime urinokultura i spermokultura. Prvo ja napravivme urinokulturata bidejki mm imase problem so mocnite patista, izleze enterococcus. Dali mozebi ovaa bakterija moze da gi umrtvuva i go namaluva dvizenjeto na spermatozoidite?
Inaku posle 2 nedeli lecenje so antibiotici povtorno ja povtori urinokulutrata, izleze cisto, a napravi i spermokultura i taa isto taka izleze cisto. Ve molam za odgovor.




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (26.6.2014 9:12:43)

Либра, сигурно штом е чисто ќе има подобрување, земајте витамини Б,Ц, цинк селен, витамин Е и јаткасто овошје (бадеми,ореви,лешници, ф'стаци) и за некој месец ќе покаже подобрување, позз




Libra88 -> RE: Стерилитет кај мажот? (26.6.2014 13:01:58)

Пие вит.ц, цинк, селен, биоастин, спимен, спирулина, витамини од а-з, матичен млеч во капсули, мед секој ден, а од јаткастото овошје јаде ама по малку, незнам како може да не ги сака. Здравје во август ке го повториме спермограмот па ке видиме на што сме.




Milicka 30 -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.6.2014 21:49:15)

Либра ке имате резултати ке видиш,терај го сопругот на пешачи, и најбитно цинк и селен да зима и насабајле и навечер, кај нас имаше резултати по неколку месеци. Само бидете упорни,поздрав!




Felly RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (26.7.2014 17:51:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Neznam dali e soodvetna tema no moram da prasam nesto.Zosto dusata mi izeze niz nosot...Mm koga svrsi namesto sperma da izleze izleze krv se uplasivme so i normalno odma trk na lekar upat i pravo na bolnica kade dokrotor rece deka nema nisto mozelo da e kapilar go prasa dali nesto tesko kreva i kreva toa i mu e rabota ....Pa ni dade dijagnoza N41 i na izvestajot pisi upatstvo za natamosno lecenje DG;Prostatitits chr CHEMATOSPERMIA HTA ne ubedi deka ne e nisto strasno i mu dade antibiotik.Pa sega ponedelnik odime na ginekolog ni rekoja za proverka na spermogram i sl dali nekoj ima nekoe vakvo iskustvo da mi kaze mislenje? pozz





LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.7.2014 15:49:03)

СандраРо, ако има бактериска инфекција, добро што пие антибиотик, зошто тоа може да биде причина за неплодност/спонтан абортус. Ќе се среди, пиши како помина спермограмот, позз




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.7.2014 18:43:58)

Sandra to moj sovet ti e da ode na urolog oni se strucnaci za maski sterilitet ne ginekolozite toa ti go kazuvam od iskustvo kaj nas spermogramot bese los I gin ekolozite ne isprakaa na urolog




Hopeful RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.7.2014 20:19:59)

Sandra Ro, се слагам со kapina, одете на уролог, не знам колку ќе биде доволно гинеколог да даде мислење. Во секој случај, добро е што пие антибиотици, за секој случај. Пиши ни што ќе ви кажат!




Libra88 -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.8.2014 22:21:41)

Денеска е убав ден за мене :)

Имаме подобрување во спермограмот, претходниот ни беше со 1мл. ејакулат, вк.количина од 27мил/мл и 15% подвижни.
Денес имавме 2,1 мл.ејакулат, 38,4 милиони во мл., вкупно 80мил./мл но прогресивно подвижни 25% и споро подвижни 10%, .
Спермограмот го правевме во авицена, е сега во графата кај што им ги пишува референтните вредности во делот за подвижност им пишува дека за нормално се смета >32% вкупно брзи и бавно подвижни.
Како што знам јас за нормално се смета >50%.

Исто така има и зголемено присустство на леукоцити 3,6 од нормално до 2




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.8.2014 22:31:41)

Libra mt ima li napraveno spermokultura oti leukocititi obicno se pokaceni od nekoja infekcija ili ako ima prelezano zauski od niv sekogas ke bidat pokaceni nie podviznosta ja sredivme so pienje na sumlivi tableti na amos vital sto sodrzat vit a c e i cink i selen gi ima vo zegin 136 den mm prviot pat gi piese dva meseci i od 25 posto podvizni se pokaciija na 60 posto i. napravi pauza edno4 meseci i sega pak gi pie i ke gi pie sega znaci 3 meseci vkupno a pie i maticen mlec i jade jatki oti od sept pocnuvame so ivf




Libra88 -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.8.2014 22:59:54)

MM pie tableti cink, vit c, selen, + vitamini od A-Z, Spimen i bioastin. Sega ke pocne i so tribestan pa ke vidime.
Pred 4-5 meseci imase enterococus ama so antibiotici ja izleci.

Vie zosto na in vitro? Kolku vreme se obiduvate?




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.8.2014 23:28:00)

nie predsamoto spremanje na dokumentite probavme da go sredime spermogramot i se sredizemajte gi i ovie vitamini tie se germanski i kaj nas odlicno deluvaa jas imav streptokokus faecalis ili enterococus no pokraj mene i mm piese zinnat antibiotici na ivf pocnavme da se spremame zarad i losiot spermogram prviot pat prvoto invitro zavrsi so spontan no od drugi pricini sega koga pocnavme so vtoroto spremanje dokumenti mm gi piese kako sto kazav ovie vitamini i maticen mlec i domati neprskani so nisto jadese sekojden oti rabote vo oranzerii i indiski orev jade odvreme navreme on e najdobar za spermogramot oti sodrze najmnogu cink i lekarite go preporacuvaat a i neka naprave maz ti pak spermokultura ako nema vo skoro vreme napraveno dane ima pak infekcija




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (18.8.2014 11:57:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: nela82

zdr andrijana
i nie so mm imame problem so podviznosta na spermatozoidite(samo 10 % se zdravi i podvizni a60% se zdravi ama ne podvizni)mu dadoa 2 terapii po 3 mes i hormonskata terapija i caevi
kolkav treba da e procentot na zdravi spermatozidi za zabremenuvanje po priroden pat?
doktorkata ni pedlozi da spremame dokumenti za invitro...pomos


ИЗВОРНА ПОРАКА: nela82

Zdr biba983
i nie imame sl problem.Doktorkata vika kaj mene se e vo red, a kaj soprugot samo 10%zdarvi i podvizni spermatozoidi,a 60 %zdravi ama ne podvizni.Mu dade 2 terapii od po 3 mes so nekolku vrsti apcinja , hormonska terapija i caevi....Mene mi veli za in vitro...kolkav treba da e % na zdravi spermatozidi za zabremenuvane po priroden pat ....nekoj sovet\
Pozzz



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

nad 50 posto progresivno podvizni treba da se za prirodno zabremenuvanje


ИЗВОРНА ПОРАКА: nela82

Zdravo
Napraviv Spermogram pred nekoj den i rezultatot izleze deka imam samo 10%zdravi i podvizni spermatozoidi i deka okolu 60% imam zdravi no nepodvizni spermatozoidi.
Bev kaj doktorkta i mi dade 2 terapii prvata e 3 meseci pa potoa vtorata i taa e 3 meseci i nekoi prirodni lekarstva, caevi od majcina dusica i prirodni
Doktorkata mi kaza deka tie 60% nepodvizni bile poradi rabotnoto mesto(vibracijata na masinata so koja rabotam) Me interesira vaseto mislenje Doktore i sekako od site ostanati dali ima moznost da mi se podobri procentot na zdravi i podvizni spermatozoidi so terapiite ?Kade da napravam dr spermatogram?






LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (18.8.2014 12:03:16)

nela82, најдобро е да појачаш витамини и апчиња за подобрување на спермограмот, јаткасто овошје, витамин Б,Ц, Е, цинк и селен, да избегнуваш мобилни лап-топови во близина на меѓуножјето, движење пешачење обавезно, цигари намалување или престануваше со пушење.

најдобар спермограм прават на Институт за хистологија и ембриологија на Клиника, но имаш и во приватниве клиники Систина, Ремедика итн.Позз




pepapa -> RE: Стерилитет кај мажот? (26.8.2014 11:59:49)

Zdravo, na posledniot spermogram ni pisuvase. oligozoospermija i potrebno da se napravi mikrobioloski i hormomalni ispitivanja, kazete mi od kade treba da se zeme upat za ovie ispituvanja, od opst maticen lekar ili od mojot ginekolog?




lolla RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (26.8.2014 13:08:53)

пепапа, за мажите за било што, сега се зема упат од нивниот општ матичен лекат. Среќно!




sanjaaaa! -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.8.2014 8:52:08)

Во петокот мм ќе испитува спермограм на клиниката, дали резултатите ги даваат истиот ден или треба покасно да се земат? И колку се плаќа за спермограм на ГАК? Фала однапред




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.8.2014 13:16:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sanjaaaa!

Во петокот мм ќе испитува спермограм на клиниката, дали резултатите ги даваат истиот ден или треба покасно да се земат? И колку се плаќа за спермограм на ГАК? Фала однапред


Sanjaaa, ние испитувaвме нa хистoлoгијa, 150 денaри чинеше и истиoт ден гo земaвме резултaтoт. Пoзз




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.9.2014 16:15:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Moram da bidam anonimna zaradi opravdani pricini.Imam edno prasanje neznam dali e ova soodvetna tema no slobodno neka se prefrli prasanjeto.Znaci doznav.e sto e problemot sto nemozeme da imame deca a toa e mal broj na spermatozoidite zatoa bilo potesko da se zabremeni.Treba povtorno da posetime doktor da se proveri pak sto e i kako e. Nekakva pomos sovet i sl.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Treba da odete na urolog da napravete I spermokultura.


Не е секогаш правило дека со мал број сперматозоиди не може да се забремени. Зависи од диајгнозата. Треба да се направи спермограм, со упат од матичен на Институт за хистологија и емрбиологија, исто и спермокултура со упат од матичен на Институт за јавно здравје или на друго место и потоа да се утврди дали треба подетална анализа и стручна лекарска помош.




Anonimen -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.9.2014 18:48:07)

Znaci bevme na urolog pregled izvrsi i toa detalen i problemot bil vo toa sto imal mali testisi a so toa i mnogu pomalku spermatozoidi zatoa i bilo potesko za zabtemenuvanje i ni predlozi vo septemvri da se vratime pak pa da se proveri spermata t.e da se napravi spermogram pa Gospod e golem sto ke bide pozz




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (9.10.2014 12:40:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadesh

Zdravo na site [sm=smiley1.gif] nova sum na forumot no ve sledam poveke vreme .Od vas nauciv mnogu raboti .Se borime so neplodnost odnosno azospermija napravivme i biopsija na testisite no nula [sm=smiley13.gif],ke odime so donor.Vo plodnost na eho denes koga bev na pregled mi vide doktor Tase polip mi prepisa primulot nor pa ke vidime kako ke bidi.Vo meguvreme mi stigna izvestuvanje od fondot deka treba da napravam 3d/4d ili hsc ,prasanjeto mi e ako znae nekoj dali mozi da napravam 4d eho ili moram da cekam da se sredi so polipot.Pozzzz do site clenki i mnogu uspeh so ovaa borba [sm=smiley1.gif]



nadesh i nie se borime so azoospermija i jas bi ti preporacala da se konsultiras so poveke doktori i nie praveveme biopsija i kaj nas najdeni se spermatozoidi, i dijagnozata ni e potvrdija nekolku urolozi prviot pat bevme na klinika prvo kaj endokrinolog Cedo Dimitrov potoa toj ne prati kaj urolog Oliver na lkinika i tie ni e kazaa dijagnozata, potoa vo Voena bolnica ni potvrdija deka se raboti za azoospermija, i potoa vo sistina ni napravija biopsija i vo plodnost so sto se najdeni spermatozoidi. No sekoja cest za hrabrosta ako ne se najde nitu eden spermatozoid togas resenie e donor ti posakuvam uspeh ...i mene mi bara samo 4D no sepak konsultiraj se so doktor dali treba da se sredi ili javi se vo fond i prasaj si tamu [sm=smiley1.gif]





nadesh -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.10.2014 22:44:28)

Ah taa azospermija dr.Cedo e najdobar za maski sterilitet kako so znam jas,no nie ne bevme kaj nego .Mm ima azospermija so visok fsh 42.Dr.Tase uste koga ja vide vrednosta na fsh znaese deka dzabe e se.Ama pak nie napravivme i biopsija i kako so kazav ne ye najde nisto[sm=smiley19.gif].Inace i cigarite gi ostavi veke godini ne pusi i so vitamini imame probano ima pieno menevit i dr.vitamini ama nisto.Zatoa edinstvena sansa ni e donor.Daj boze da uspeeme nie i site koj se borat za bebe.Ke se javam vo fondot ke vidam so ke mi recat pa me vidime ,kako i da e ke ve izvestam so ke bidi se nadevam na najdobro [sm=smiley1.gif]Ako mi treba sovet ke ve baram .Gospod da ni pomozi na site[sm=smiley36.gif]






Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>