RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


scared RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (16.1.2015 21:08:20)

[sm=bravo.gif] алал да ти е само ќе кажам, таква посветеност, таква принципиелност јас не сум сретнала до сега кај машка особа. особено што сам си отишол да си направиш спермограм. На повеќето мажи треба да им ги буташ витамините во уста, денес пијат утре не [sm=smiley36.gif]
Не се секирајте како и да е, 4-5 месеца е многу мал период [sm=smiley1.gif]




Марта -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.2.2015 23:33:46)

За стерилитет кај мажи Ехинацеа или Бабин заб, а кај жените требате да пробате со Црвен Здравец, Вркута, Мечкина шепа, Очајница. Сите овие билки дечки се за зачнување, вреди да се проба




Марта -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.2.2015 23:38:42)

Трибулус го имате и како чај и капки во билна аптека




kik@ -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 19:49:43)

Zdravo moi rr.I nie imame problem so spermogramite pa me interesira dali vitaminite cink selen vit a e I c se site vo edna sumliva tabletka ili sekoja posebno se kupuva ili se tabletki obicni sekoja posebno i kolku pati na den se koristat?Fala i se citkame [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 20:21:07)

vo edna tableta sumliva gi ima vit a c e cink i selen na amos vital se najdobri na nas oni ni pomognaa gi kupuvame od zegin




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 20:22:19)

Јaс не би ти препoрaчaлa шумливи тaблети, туку клaсични тaблети, пoбaрaј вo aптекa и нa нив пишувa кoјa е препoрaчaнa дoзa дневнo, тaкa ќе ги земaте и тoa некoлку месеци, бaрем двa месеци зa дa имa резултaт.




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 20:31:50)

e kaj nas za dva meseci ima rezultati bas od niv




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 20:33:34)

neznam zosto tolku ne im veruva at ni doktorite ni lugeto oti i sumlivite tableti pomagat tie se bas za plodnosta jas sto gi napisav sto tolku tableti pak tableti




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 20:35:59)

Kapina, мoже ви пoмoгнaле, нo не се дoбри зa бубрезите шумливите тaблети, препoрaчливo е сaмo крaткo зa нaстинкa и сл, нo не кaкo oвие кoи требa дa се пијaт пoдoлгo време. Впрoчем, aкo беa тoлку дoбри, немaше пoзнaтите светски кoмпaнии дa прaвaт тaблети, туку ќе прaвеa витaмини шумливи.




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 20:36:31)

mm imase 25 posto progresivno podvizni a sega na posledniot spermogram imase 60 posto i na samoto pakuvanje si pisese odnapred oti se za plodnost oni sodrzat a c e cink selen i folna kiselina




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (10.2.2015 20:41:21)

abe dobro toa da da ne se preteruva no 2 meseci i ne mnogu poveke i doktorite ne preporacuvaat nas ni gi preporaca farmacevtka zena so dolgogodisno iskustvo vo taa rabota a i vprocem jas non stop si pijam sumlivi bilo kakvi no ne poveke od edna dnevna na toa ne treba da se preteruva so niv od iskustvo go kazuvam a i na samite niv si pise oti po edna dnevno na mene na primer sumlivite od magnezium poveke mi pomagat odosto tabletite no sepak sovet najprvo za se so doktor




kik@ -> RE: Стерилитет кај мажот? (11.2.2015 10:27:51)

Vi blagodaram mnogu nie imame koristeno sumlivi tableti 3 meseci i nikoj ne mi kazal deka se stetni za bilo sto.Dr.Tase mu gi prepisa i gi piese i nautro i navecer po 1 sumliva tableta samo nemase podobruvanje pa sega da vidime da probame so ovie sumlivi tableti,bas ke prasam doktor dali se stetni i kolku vreme smee da gi pie.




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (11.2.2015 10:37:43)

Ne se stetni samo po edna dnevno neka pie




Hopeful RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (11.2.2015 10:47:06)

kik@, и јас не сум за шумливи, навистина се штетни заради присуството на сол/натриум. Не знам ни зошто пак би пробале со такви кога од една тура од дури 3 месеци не ви помогнало...
За подобрување на спермограмот, подобро пробајте со Сексовит или Спермотренд, кои се обични мултивитамински таблетки, а никако со шумливи. Покрај тоа, битно е да се смени исхрана и општ начин на живот - што помалку алкохол, мрсна храна и слично, а што повеќе овошје, зеленчук и јаткасти ореви.




gina -> RE: Стерилитет кај мажот? (11.2.2015 11:34:43)

kik@ moze da pie i proxedplus prasak koj se rastvora vo voda i gi ima site vitamini a na mnogu im ima pomognata mm porano gi piese




kik@ -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.2.2015 14:12:03)

gina a kolku vreme treba da se pie proxedplus prasakot i po kolku?




gina -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.2.2015 16:34:54)

lele kik@ imam zaboraveno no mislam 1 na den no prasaj i vo apteka




Milicka 30 -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.2.2015 17:46:30)

Kik@ прелистај по темата имаме пишувано, за подобрување на спермограмот треба да се користи цинк и селен во таблети, во комбинација со мед со матичен млеч, ореви,лешници, овошје,зеленчук и пешачење. Како што ти пиша и Хопефул требада се смени режимот на исхрана, избегнување на алкохол, треба да се носат боксерки итн. Поз




kik@ -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.2.2015 18:34:38)

Milicka 30 jas imam prelistano po site stranici i poveketo raboti gi imam probano samo sto kaj sekoj razlicno deluvaat site tie tableti.Ti blagodaram gina ke se rasprasam.Jas sega sakam da probam i so spermotrend suplementite ama samo soL-arginin i L- karnitin,dali imate nekoj koristeno od ovie suplementi.Vi blagodaram.




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.2.2015 21:55:10)

a zosto ne gi poracate od avstrija profertil vo niv gi ima l arginin i l kartin i drugi vitamini i minerali za mazite mm gi piese prethodno pred nekolku godini i mu go sredija spermogramot megutoa posle otkako gi prekina pak mu se vlosi a ne e trebalo da gi prekine i za tri godini pak se vlosi pocna da pie sumlivi tableti no i maticen mlec i jadese i domati neprskani i jatki indiskiot orev e najdobar za mazite profertilot se okolu 120 evra




gina -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.2.2015 22:32:48)

mm piese L-karnitin ama nas ne ni pomogna i spermotrend i mnogu mnogu drugi no kaj nas se rabotese za totalno otsustvo na spermatozoidi sto ne znaci deka kaj vas nema da pomogne i pronajdi niz temava od porano imav pisano za Proxedplus i za drugo sto sme koristele oti imam zaboraveno




Kvisko -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.2.2015 10:12:10)

MM пие спермотренд заради олигоспермија и нема некое видно подобрување. Јаде и мед со јаткасти плодови и кога тоа почна да го јаде имаше напредок но сега пак се врати на старо.




Hopeful RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.2.2015 10:40:38)

kika@, сега ми текна - дали имате пробано со трибулус? Ако не, побарај го од билдерските продавници, бидејќи тој е поквалитетен, и поинтензивен. Додуша, билдерските суплементи се слични на обичните, само поконцентрирани, а поевтини, така што вреди да се провери. За трибулусот муабетот ми беше, мм го пиеше едно време, и ми се чини дека имаше подобрување.

Медот со јатки не му направи никаква разлика, дури и докторот ни рече дека тоа е само за дебелеење, а реално дека помага Сексовит, што и се покажа како точно. Во секој случај, кај мм најголема разлика направи промената на начин на живот - престана да пуши, спортува поинтензивно, ослабе, смени исхрана, намали алкохол... Нека внесува повеќе житарки, интегрални јадења, нека намали глутен...




kik@ -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.2.2015 15:02:40)

Mili moi maz mi e slab(duri i preslab) a visok,po 12 cati e na rabota,se hranime prirodno,ama cigarite ne gi ostava.Drugo koga mi se rodi detevo (so invitro) gi nabavivme profertilot i gi piese 3 meseci ama ne napravivme spermogram ne se nadevavme deka ke imame moznost i za vtoro dete preku fondov.Sega planirame za vtoro ama morame prvo da ispitame spermogram a vo meguvreme i da pieme nesto.Zatoa vi blagodaram sekoja informacija mi e korisna.ve guskam site[sm=smiley31.gif]




Hopeful RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.2.2015 15:27:36)

kika@, сега се вратив наназад и мислам да ја пробате терапијата што машки_стерилитет ја има опишано и пробано. Мислам дека подетално и попосветено никој нема напишано, и навистина, секоја чест. За цигарите - не знам што да кажам, секако е подобро да ги остави, но не можам да се мешам во тоа. Кај мм имаше огромна разлика, а и еден наш пријател ги остави од истата причина, сепак бебе е приоритет. Со среќа [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>