RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.3.2015 15:43:22)

ZDRAVO ME INTERESIRA VASETO ISKUSTVO DA MI KAZETE STO ZNACI ZGOLEMEN HORMON FSH DALI IMA SANSI DA IMAME DETE




Kvisko -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.3.2015 16:42:14)

Оооо прво ќе треба да откриете зошто е покачен ФСХ па потоа да се третира. Веројатно има начин како да се спушти ама мора под контрола на лекар се да се прави. Знам дека кај жени е потешко спуштањето ама кај мажи е веројатно друга процедурата. Без паника од одма туку најдете добар лекар ендокринолог за машка неплодност и ќе дојдете до некакво решение.

Pinky30 ако сте се консултирале со повеќе лекари и сте пробале различни работи веројатно тоа е што е. Некогаш и со слаби спермограми се доаѓа до бременост, ама ако кај жената е се перфектно во ред. Ако има комбиниран проблем тогаш е потешко ама затоа има асистирани постапки (инсеминации, ИВФ). Ќе дојде и вашиот ден не се секирај.




Pinky30 -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.3.2015 16:57:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Оооо прво ќе треба да откриете зошто е покачен ФСХ па потоа да се третира. Веројатно има начин како да се спушти ама мора под контрола на лекар се да се прави. Знам дека кај жени е потешко спуштањето ама кај мажи е веројатно друга процедурата. Без паника од одма туку најдете добар лекар ендокринолог за машка неплодност и ќе дојдете до некакво решение.

Pinky30 ако сте се консултирале со повеќе лекари и сте пробале различни работи веројатно тоа е што е. Некогаш и со слаби спермограми се доаѓа до бременост, ама ако кај жената е се перфектно во ред. Ако има комбиниран проблем тогаш е потешко ама затоа има асистирани постапки (инсеминации, ИВФ). Ќе дојде и вашиот ден не се секирај.


Se e vo red so mene uredna matna,kanali,hormoni samo sto imam policisticni jajnici no mi rekoa toa ne e problem deka mozam bremena da ostanam samo so stimulacii da se vnimava za da ne dojde do hiperstimulacija kako sto vo moeto prvo ivf ne vnimavase tofoski mi gi poduva jajnicite mi se doblizija eden do drug od otok i polni bea so j.k no nezdravi i nekvalitetni za zal izvadija 25 j.k no edna se oplodi i edna mi vratija blastocisticna ne e mozno duri ni mm da imal samo eden zdrav spermatozuid no zatoa ovoj pat odam na konsultacii kaj petanovski i lazarevski pa ke odlucam za kaj koj ke pravam vo septemvri zdravje...sakavme da go podobrime nekako spermogramot pa zatoa samo baram pomos...sega pie spermotrend pa za 3 meseci da napravi kontrola da vidime dali mrdnalo nesto...a mozno li e da e problem do genetikata negova lajk sum vo toj del pa nekoj ako znae da mi pise




ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.3.2015 18:32:16)

na mojot soprug mu e pokacen fsh i vo drzavnata bolnica sao ni pisaa deka treba kontrola posle 6 m drugo nisto , mislam deka nasive doktori se mizerija ni treapija ni nisto nz sto da kazam tolku sum razocarana nz sto da pravam si igraat so lujeto doktorite




ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.3.2015 22:19:18)

заборавив да писам дека освен фсх и лх му е покацено доктор ни терапиа ни нисто сто да пие несто нисто не му каза само кнтрола за 6месеци




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (12.3.2015 22:55:41)

Одете во Андролошкиот кабинет во Букурешт, а секако да подобри исхрана, земете матичен мле со мед, плус јаткасти плодови од овие апчињава за подобрување на спермограм, па за неколку месеци може да има подобрување. Пуши ли сопругот?




ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (13.3.2015 16:46:50)

soprugot ne e pusac... a koi se apcinja i sto posebno vo ishrana treba da isfrli ... mene ne mi e jasno kako samo rab ovie nasi doktori ova e cudo .... ke odime vo privatni kliniki pa ke vidime sto ke ni kazat tamu na spermogramot imase azoospermija i sega na hormoni poacen fsh lh i testostern malku bese namalen




Kvisko -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.3.2015 12:14:08)

Oooo повеќе различни препарати (апчиња) како на пример Спермотренд, Сексовит, Трибестан, Проксид и слично. Во нив има мешавина на витамини. Ако не одите со преапарат добро е да се зема витамин Ц, селен, цинк, и аминокиселини како л-Аргинин, л-Карнитин. Сите може да се купуваат и посебно. Од исхрана да се внимава да се внесува повеќе овошје, зеленчук, јаткасти плодови. Исто така е добро да се ифрлат газирани пијалоци и вештачки сокови. Има и еден рецепт прочепкај малку поназад на темава со мед и јаткасти плодови за подобрување на спермограм.
Сепак мислам дека кај вас тоа нема да помогне додека не се реши проблемот со хорномите. Најдобро е консултација со лекар па да видите што понатаму.




ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.3.2015 15:40:45)

Ke moze li da mi kazete koj e podobar dali ilievski ili dimitrievski nz kaj da odime dimitrievskai znam deka e vo sestina a ilievski kade e ako moze da mi kazete, na nas isto ni otkrija azoospermija i zgolememn fsh i lh ama vo drzavanisto ne dadoa lekarstav samo kontrola za meseci ke ve molam vase iskustvo




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (15.3.2015 9:17:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: ooooo

izvinite nova sum na forumov od zor pa se zacleniv i bas sum zadovolana od vasite iskustva sto citam da ne se tolku obeshrabuvam,,,,, imame problem mazmi azoospremija sega ima zgolemen fsh i lh a namalen malku testosteron i ni rekoa deka tesko po pridoredn pat a i tesko so invotro ke moze li ako bar ima sns so invitro koja e postapka po koi se lekari da odime



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas mislam oti ke ima najdobar spec za maski sterilitet e dr cedo dimitrovski sega rabote vo sistina prethodno rabotese na klinikata za endokrinologija a endokrinolozite se specijalisti za hormoni 0000 ne se sekiraj bidi pozitivna



ИЗВОРНА ПОРАКА: ooooo

i jas imam slusnato za doktor cedo ke odime tamu na drzavna nis ne ni kaza ni terapija ni nisto bar da kazea sto da pravi taman nis. znaci nasive lekari se mizerija zn za sto zimaat pari , bar da mi kazaa dali ima sansi nesto ili ne nisto bukvalo nisto , a pak mojot ginekolog mi pak kaza deka pak nema nikavi sansi da ostanam bremena





Pinky30 -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.3.2015 16:51:04)

Sto mislite za Dr.Cedo Dimitrovski vo Sistina za maski sterilitet bil dobar...mu go predlozi profesorot na rabota kaj mm dali nekoja od vas bila zaradi soprugot za maski sterilitet? Ve molam pisete mi dali ste imale nekoe iskustvo so toj doktor?




kokicekokice -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.3.2015 21:01:02)

Ich da ne se mislish.Najdobar endokrinolog za mashki problemi




gina -> RE: Стерилитет кај мажот? (21.3.2015 23:13:41)

Pinky30 ic da ne se dvoumis za Cedo Dimitroski nie so mm odevme kaj nego uste koga rabotese vo drzavna covekot e mnogu ucen i ima golemo znaenje nie koga odevme tesko se stignuvase do nego sega e vo sistina




весник -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.3.2015 17:51:11)

девојки ај сега помагајте...како да не сум доволна јас по болницине па сега и сопругот...спремајќи документи за нов ваучер за ивф,маж ми правеше спермокултура и испадна бактерија enteroccocus...испи антибиотик пет дена сензитивен на таа бактерија...после пиењето на антибиотикот поминаа два дена и пак направи и сега има нова бактерија stafilokoka aureus ...од кај се најде сега незнам...и зошто на анализата пред една недела кога имаше enteroccocus не се покажа не ми е јасно....односи немаме откако му најдоа бактерија..претпазливи сме...а моите вагинални брисеви,кламидија и пап тест е исто така сега прегледувано и се ми е чисто и во ред....имате ли вакво искуство...уште ова ми требаше...




весник -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.3.2015 18:04:26)

заборавив да ви кажам..на 17 март правеше спермограм на гак и кај леукоцити му пишува ретко а кај аглутинација означено е не....ph вредноста секогаш на анализите му е 7,8...пак му е дијагнозата oligoasthenozoospermia...но веќе тоа е друга приказна...пишете доколку имате некое искуство...




scared RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.3.2015 18:10:12)

Весник мене вакви работи ми искачале со брисеви, објаснувањето беше дека понекогаш некоја бактерија може да прикрие друга но и можна е лабораториска грешка.Каде ја правевте спермокултурата? И друг пат кога ќе испитувате контрола се прави после 7-10 дена од испиениот антибиотик, не само за спермокултура и за брисеви, урина важи ова.




весник -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.3.2015 18:26:27)

тука во микробиологија во Прилеп...навистина немам сили...само излегуваат некои проблеми...досега неколку пати има правено и секогаш му беше чиста без бактерии ...а и оваа стафилококава тешко се отстранува...подолго треба да се третира...




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.3.2015 18:41:06)

Jas za enterkokus piev zinnat antibiotici i cekav nekoe vreme da gi povtoram brisevite i posle se bese ok za astenozoospermija imam pisuvano kako nie so mm go resivme ovoj problem na temata sterilitet kaj mazot ubavo se sekavam oti za brisevite cekav da se povtorat po dve nedeli da deluva antibiotikot taka mi rece maticniot gin




Pinky30 -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.3.2015 23:40:59)

Mm koga ja pravese vtorata spermokultura mu najdoa Eserihija coli piese antibiotik soodveten i za dve nedeli pravi pak i nemase nisto...e posle tri meseci povtorno pravi i pak mu ja naogaat i toa na microbiologija vo skopje pravese nonstop...i zemavme maslo od divo origano od Bio kult 960 den sisence i piese po tri kapki vo lazice med sabajle navecer...e sega moram da napomenam...mnogu luti i e grozno no mm kako sto e zimrija i se faci pravi no resi da se izleci vaka...i posle tri meseci po red pravese i nemase voopsto nistooooo i pak pred ivfto pravevme.i nemase...muabetot mi e deka masloto gi leci site bakterii ne samo eserihijacoli procitajte razgledajte ama od buo kult a ne od zegin poeftino e 200 den no za toa nemozam da vetuvam...aaa i majka mu imase cistit i nekoja baketrija zaboraviv koja i taa go piese i eve ja sega ne i se ima pojaveni...i nie bevme vo sok i pri antibiotici jaki pak mu se povtoruvase eve go 7 meseci unazad nema nisto...toplo go preporacuvam luti mn no ke stisni zabi i nora se peavime za bebe taka da moraat i mazite kako.i nie sto se bockame i itn ;-)




scared RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.3.2015 23:55:20)

оф а мене па ич не ми помогна маслото од диво оригано [sm=smiley13.gif] мислам погадно нешто немам пиено, јас со маслиново масло го пиев и немаше ефект ама сепак може да се проба.
Весник мој совет е да ја проверите уште еднаш спермокултурата, да не е грепка некоја.




gina -> RE: Стерилитет кај мажот? (25.3.2015 0:08:36)

i mm so godini e ima Eserihija coli ne mu pomagaa antibiotii odevme i vo voena na urolog mi davase infuzii da prima i ne sakase da se iskoreni i caevi piese i nisto ako e snemase drugiot mesec pak e imasee se otru od lekarstva i poveke ne mu deluvaa antibioticite i maticnata mu predlozi pauza i 3 meseci da pie vitamin A i E i da pie caj od siski od visni i koga pravevme kontrola e nemase pa posle zakacil nekoja druga pa pak treba da proveri da ne ima




машки_стерилитет -> RE: Стерилитет кај мажот? (26.3.2015 5:31:09)

Драги дами, каде ви се мажите да дебатираат на овие теми? Излегува дека само вие сакате потомство :)
Сите што имате проблеми со хормони одете кај Д-р Чедо зашто тој е единствен специјалист андролог во Македонија.
Секоја инфекција во урогенитален систем мора да се излечи зашто ја засега плодноста на еден или друг начин. Докажано е дека хламидија и ентерококите прават тератоспермија, а ешерихија коли може да предизвика намалена подвижност на сперматозоидите. Ешерихијата лесно преоѓа од акутна во хронична инфекција и мноогу тешко се лекува. Хроничните инфекции се лекуваат со антибиотска терапија(најдобро флуорокинолони) во времетрање од 4 до 12 недели. Се разбира дека помагаат и други додатоци како што се увин чај, чај од брусница, масло од диво оригано ама главниот ефект се очекува од антибиотиците. Бактериите се вселуваат во простатата и антибиотиците многу тешко продираат во ткивото и затоа е потребна долготрајна терапија. Сепак, за СЕКОЈА терапија треба да се консултирате со уролог, а не да пробувате се што ќе прочитате овде :) иако јас знам што зборувам и имам искуство со овие работи.
Најдобри анализи се прават на Институтот по микробиологија на Медицински факултет и ве советувам да одите таму. Повторна спермокултура се прави после 3-5 дена од последната таблета, а не по 2 дена. Мора да се остави време за да се исфрли антибиотикот и да престане неговото дејство и дури после тоа да се види дали бактеријата е присутна. Јас би им советувал на вашите мажи да прават анализи после една недела зашто и онака тие работат само од понеделник до петок.
Не би сакал да прејудицирам нешто ама ако се појавуваат различни бактерии при секоја контрола, тоа многу веројатно значи само едно, нели? Повторна инфекција што не мора да дојде од друг сексуален партнер ама сепак, треба да се внимава на сето тоа.
Повторно ќе ве советувам да не се потпирате на се што ќе прочитате овде туку да одите на редовни прегледи и да ги прашувате лекарите за најдобрата терапија за вас.Знам дека многу од нив не се ни заинтересирани нити добри во тоа што го прават ама сепак, има по некој стручњак во државава.
Голем поздрав до вас и со среќа




kik@ -> RE: Стерилитет кај мажот? (30.3.2015 14:46:18)

Dragi moi imam edno prasanje :na internet procitav za tableti od nature essential peruanska maka 1000 mg. deka sodrzat mnogu vitamini,aminokiselini,minerali,steroli koi pomagaat za maska neplodnost.Bi sakala da znam dali nekoj gi ima koristeno ovie tableti,po kolku dnevno i kolku vreme.Fala i pozdrav.




ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (30.3.2015 15:26:59)

zdravo. Prvo sakam da vi kazam za moeto ikustvo kaj doktorot CEDO DIMITRIEVSKI bevme so sopruot i ni posebno ne ni kaza ne preprati kaj doktorot mickovski i togas toj ni otki deka ima mojot oprug varikocela a vo dr klinika to bezme dok ni ne ni kaza deka e mozno zbo toa da ima azoospermija tamu ni kaza deka poradi varikocela nemozeme da imame deca e sga i ja nz sto da pravime dali da pravime operacija koja cini 2000evra ili sto deka ednen doktor vide dr ne dali e do pari ili Sto e nz . sega ke odime i kaj 3 doktor pa da vidime sto ke kaze ...... ako odite spremite si okolo 6000den za pregledi ako plus ve prata kaj urologot kazat edna cena podocan iskoci dr bozem 22ooden izleze 6000.... DALI IMA NEKOJ IKUTVO SO VARIKOCELA PA AKO MOZE NEKA NI KAZE STO DA PRAVIME NZ NI JAS VECE TO PARA PRAVIME NA DRZAVNA NE NI NE NI POGLEDAN KAZA ZA 6 MESECI NA KONTROLA NI DR




SOLE -> RE: Стерилитет кај мажот? (30.3.2015 15:35:04)

zdravo oooooo na edna moja prijatelka mzot I operirase varikocela I posle godina ipol ostana bremena a predhodno 6-7 godini se macea so sterilitet, taka da moj sovet stom se videlo varokicela da ne cekate ne si go gubete vremeto za dzabe, [sm=bravo.gif] vi posakuvam sreka I uspeh




Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>