RE: Стерилитет кај мажот? (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (30.3.2015 15:38:14)

Vi blagodaram mnoguuuu. Sakam od moeto iskustvo da proverite na nekolku f
doktori i da ne se razocaruvate. Mene koga mi kaza deka e varikocela malku se opustiv ama koga mi kaza za cena slok me udri hehe ama toa e .... fala za vasata preporaka uste poveke mi olesna hehe




SOLE -> RE: Стерилитет кај мажот? (30.3.2015 16:10:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@

Dragi moi imam edno prasanje :na internet procitav za tableti od nature essential peruanska maka 1000 mg. deka sodrzat mnogu vitamini,aminokiselini,minerali,steroli koi pomagaat za maska neplodnost.Bi sakala da znam dali nekoj gi ima koristeno ovie tableti,po kolku dnevno i kolku vreme.Fala i pozdrav.


kik@ mas mi ima pieno peruvianska maka tableti i toa sega skoro gi zavrsi, gi poracav preku ALOE VERA pisuva FOREVER MAKA, gi pisuva kako mnogu dobri za podobruvanje na spermata pa ke vidime dali ke ima nekoe fajde [sm=smiley1.gif]




ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2015 9:33:32)

Zdravo ... me interesira ako ima nekoj da mi kaze nekoe vase iskustvo za VArikocela.... ni zakaza operacija pa ako moze nekoj da mi kaze negovo iskustvo i se sto ne ocekuva da znam..




jana81 -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2015 10:44:36)

I jas poracav za mm peruanska maka od FLP plus aloe gelot, ke go pieme dvajcata. Vo cetvrtok ke pravi spermogram i so rezultatot sakame da otideme na endokrinolog da vidime sto ke ni kaze. Preporacajte mi dobar doktor za maski sterilitet, neznam kaj da zakazeme. Nazad na temava citav dr. Dimitrovski ( sega e vo sistina) bil dobar ama sigurno pregled i hormoni bi kostale poveke od 6000 den, skapo, ama ako vredi bi otisle




ooooo -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2015 11:52:43)

E vaka da ti kazam ja imam nekoe iskustvo ako sakate poslusajte me ako ne vase e toa.... nie pravevme na privatno hormoni i spermo kultura i ne fati nekade okolu 4500d potoa ni dadoa pak da ispituvame jas si bev do specijalist i si zedov upat i na drzavna e 350d pa zatoa to kazuvam idi vo drzavna da ne davas tolku pari a rez bea isti..... a bevme i kaj dimitrievski samo ni kaza da odime kaj dr urolog sto e vo sestina da go pregleda soprugot ne ni dade bas nisto ni kaza deka nema nekoj lek a urologot tamu ni kaza sto treba t.s 2000e hehe operacija :( aha i ova na i ova toj ni zema za pregled 2200d a ni rekoa i deka kaj urologot e tolku pa koga izlegovme da platime ni naplatija 4400den i zaedno izleze 100e




SOLE -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2015 14:45:25)

Jana81 i kik@ mas mi skoro pravese proverka na spermogram i mu izleze dosta podobren vo odnos na predhodnite a posledno sto imase pieno e kako sto imam pisano pogore Forever maka od FLP, i plus si pie cink, selen, vitamin E i C, e sega neznam dali e do toa ili e period...




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.4.2015 15:05:15)

SOLE, ти префрлив дел од постот во Инсеминација.




pepapa -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.5.2015 19:01:24)

So meseci maz mi ima bakterii vo ureta i sperma, pie terapija i caevi, kaj mene se e ok na bris i pak isti naodi, mozno li e da gi prepisuvaat rezultatite bidejki sekogas na mikrobiologija vo drazna ispituvame




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.5.2015 12:42:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

RR-ki denes bev kaj Dr.Petanovski........ mm ima oligoastenoteratospermija i mu dade da gi pie vitaminite cink,selen,a,c,d i spermotrend no sega vo juni da napravi kaj niv spremnogram uste eden da bil los za da ni dozvolat vaucer[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif] se molam za pomosh ,mislenje i sugesija





SOLE -> RE: Стерилитет кај мажот? (4.6.2015 20:25:05)

Devojki dali gi znaete PROFERTIL apcinja za mazi? mnogu pomagale za podobruvanje na spermata... ako ima nekoj iskustvo neka pise




kapina -> RE: Стерилитет кај мажот? (4.6.2015 21:59:29)

Da okolu 120 evra se i mnogu se efikasni mm gi piese od avstrija mu gi poracaa edni moi bliski rodnini i od spermogram za koj nasite lekari togas vikaa oti e za ivf stana odlicen




bibi ribi -> RE: Стерилитет кај мажот? (3.7.2015 10:27:11)

Zdravo devojki
Denes gi dobivme rezultatite od spermogramot - dijagnozata e normozoospermia, i kako sto citam na net toa e normalen naod.
E sega ne znam dali so rezultatot treba da odime nekade, kaj urolog, ili endokrinolog... sto mislite vie?
Fala vi i pozdrav [sm=smiley1.gif]




SOLE -> RE: Стерилитет кај мажот? (4.7.2015 18:01:32)

Мое мислење ти е да не се замарате воопшто за тоа штом спермограмот е нормален и да се фрлите во акција [sm=smiley36.gif] Со срека [sm=bravo.gif]




bibi ribi -> RE: Стерилитет кај мажот? (6.7.2015 0:17:35)

I maz mi vika taka :)
Pa ke vidime sto ke ispadne, se nadevame na [sm=duda.gif] [sm=smiley1.gif]




pepapa -> RE: Стерилитет кај мажот? (8.7.2015 23:15:24)

devojki denes bevme na urolog bidejki podolgo vreme mm ima bakterija eserihija, d-r ni dade upat za nekoe ispituvanje sto se pravelo na radiologija za da se vidi dlabinski nekade da ne ima bakterija... dali ste zapoznaeni za sto stanuva zbor, d-r nisto ne ni kaza...




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (14.7.2015 12:25:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE
....... инаку она што ме загрижува сега е тоа што спермограмот за разлика од првиот пат кога беше само 1 милион и заради тоа со само 2 инсеминации ни одобрија ваучер сега е 18 милиони и ми е страв да не не одбијат, во мегувреме што ја правевме и третата инсеминација сега приложив документи и од неа па дај боже да биде се во ред и наскоро да ми пратат позитивно известивање.


првиот пат спермограмот само 1 милион...а сега 18 милиони...леле дај кажи како го постигнавте тоа...примаше ли сопругот некаква терапија?????


весник, мислам дека е ова тоа што те интересира, но ајде ќе ја чекаме СОЛЕ да одговори:

ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE 30.03.2015

......mas mi ima pieno peruvianska maka tableti i toa sega skoro gi zavrsi, gi poracav preku ALOE VERA pisuva FOREVER MAKA, gi pisuva kako mnogu dobri za podobruvanje na spermata pa ke vidime dali ke ima nekoe fajde [sm=smiley1.gif]





SOLE -> RE: Стерилитет кај мажот? (27.7.2015 16:25:33)

Девојки ке ми извините, дури сега ја отворив оваа тема и видоов сте ме прашувале за спермограмот, лани на инсеминациите имаше само 1 милион а сега 18 милиони, инаку да, пиеше MACA ама плус подолг временски период си пие витамин Ц, цинк и селен, лани летото пиеше една доза трибестан па ако и тоа нешто влијаело незнам... ама утврдивме дека спермограмот кај него многу варира, кога и да проверува секогаш е различен




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.7.2015 10:06:28)

Женски, дали знаете како е со термини на Хистологија за спермограм, дали пак се чека многу или дека се одмори има место?[sm=smiley1.gif]




bibi ribi -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.7.2015 11:40:54)

LoveableMe, погледнав на сајтот на мој термин, таму покажува дека има слободни термини за оваа недела 29ти, 30ти и 31ви, и за следната недела за 5ти, 6ти и 7ми.
А после тоа за од втората недела на Август па натаму, сеуште немаат наведено. Мислам дека се точни информациите од сајтов.
Ние правевме во Букурешт, таму ти е слободно се дури до 27ми Август :)




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.7.2015 11:49:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

LoveableMe, погледнав на сајтот на мој термин, таму покажува дека има слободни термини за оваа недела 29ти, 30ти и 31ви, и за следната недела за 5ти, 6ти и 7ми. А после тоа за од втората недела на Август па натаму, сеуште немаат наведено. Мислам дека се точни информациите од сајтов. Ние правевме во Букурешт, таму ти е слободно се дури до 27ми Август :)


Супер, фала што ми кажа, се промениле работиве, значи почнале со мој термин веќе, порано беше на телефон закажување. Ок да знам, да одиме кај матичниот по упат, позз




bibi ribi -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.7.2015 11:57:38)

Ама сега гледам... терминиве ги дава за Спермограм на ЈЗУ УК за гинекологија и акушерство.
Тоа не е на Хистологија.... хммм ме замисли сега ова [sm=zmeden.gif]




LoveableMe RR -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.7.2015 12:00:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bibi ribi

Ама сега гледам... терминиве ги дава за Спермограм на ЈЗУ УК за гинекологија и акушерство.Тоа не е на Хистологија.... хммм ме замисли сега ова [sm=zmeden.gif]


Прават и таму спермограм? Ова е ново? А во Букурешт закажавте преку мој термин и со упат завршивте работа- резултати истиот ден?




bibi ribi -> RE: Стерилитет кај мажот? (28.7.2015 12:11:10)

Да, со упат преку мој термин закажавме, резултати следниот ден сабајле. Др. Светлана Пандиловска го работи ова, дава нејзин службен мобилен за ако ти треба нешто да ја прашаш.
Не знам како е во државна, во Букурешт примерокот се зема дома, и треба да се однесе таму за максимум 30-40 мин, притоа да се држи блиску до телото на температура од околу 37 степени.
Е сега ние се мислевме дали се порелевантни резултатите од државна, но кога правевме за државна немаше термин во наредни 3 месеци [sm=smiley1.gif]




Strela -> RE: Стерилитет кај мажот? (16.8.2015 20:54:11)

Сакав само да го споделам моето искуство ..
На мм му открија азооспернија пред една година , направи неколку спермограми на кои немаше воопшто подвижни сперматозоиди. Бевме кај урологот Пендовски во Ремедика и тој ни кажа дека ако сакаме можеме да продолжиме со испитувања, лекувања но за тоа може да помине многу време и не се знае исходот за природно забременување. Ни предложи биопсија на тестиси, и да направиме ин витро , да не губиме нерви и време по болници... ММ направи биопсија, му најдоа матерјал кој беше замрзнат, после ова јас средив со документите за ваучер од ФЗО , го направив IVF и сега сум [sm=nosecka.gif] .. Можеби би било добро да се консултирате за оваа опција... можеби е малку скапо (40,000-50,00), но барем си знаеш има или нема ...[sm=zmeden.gif]




sasaiciko -> RE: Стерилитет кај мажот? (24.8.2015 19:01:43)

moi RR sakam da ve prasam potocno tie sto imale iskustvo so tribestanot-mojot soprug ima mal broj na spermatozoidi i mnogu mu se mrzlive a se spremame za invitro e sega sakam da prasam kako e podobro da se pijat 3*1 na den ili 2*2 na den?




Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>