RE: Во која градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (26.8.2011 11:35:49)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

5. Брис од грло и нос за родителот кој ќе седи на адаптација




Зарем пуштаат и родител за адаптација? Ваму во 13 ноември не пуштаа!!! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley7.gif[/image]




Felly RR -> RE: Во која градинка? (26.8.2011 13:16:15)

Јас бев денес во градинкава за да се распрашам, ама немаше никој. Од кај матичната зедов потврда, и бевме на брис, па сега во понеделник ќе одам пак, да видам, ако начекам некого.




mami2 -> RE: Во која градинка? (26.8.2011 13:34:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR
Зарем пуштаат и родител за адаптација?

Задолжително е присуство на родител или член на семејството во првите денови на престој. Со првото дете седев само еден ден. Сега ќе оди мм на адаптација, колку време ќе видиме, зависи од малата госпоѓица. Затоа е обавезен и брисот за родителот.
Ова е во градинката Осми Март во К.Вода




dostickage -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 11:58:04)

aman vise od taa gradinka,dusata ni ja izvadija.

pred nekoe vreme piav ni snema pantaloni i ne sakaa da gi najdat.posle malce r'zenje i pokazuvanje zabi gi najdoa.
posle na sred leto go ostavile deteto pod klima mi go vratija oteceno zaso dremelo pod klima.40 temperatura zavrsivme 10 dena so antibiotik.
vcera najnovo na deteto mu gi snema patikite.po ladnoto i po dozdot moravme da go vratime doma boso.
Ponedelnikot i vtornikot ni go vratija cel den nepresoblecen.Pelenata do kolenici bese tovarena so mocki.Mislam ja stvarno ne znam do kaj ke odat sp glupostive.I sve so cel da ne gi nosime decata,mnogu im bile.
i sto e najtragicno vo site situacii ne rekoa ni izvinete ke se obideme da se koregirame, da najdeme ona sto e izgubeno.
Znaci detetvo ne deli skafce so nikogo sam e,si pisuva na nego ima i prezime a tipkata so go cuva mu vika vcera na mm jas gi staviv vo pogresno skafce.mislam come on.koga ke zastanes pred skafcinjata,skafceto na Viktor e vo celo so napisano ime i prezime na nego.Ne mozes da go utnes i da sakas.Uste malce ke ne istepase zasto sme se javile da gi barame patikite,ona bila doma,Bog da cuva.I sega gi nasle patikite i ne da se javat da kazat nego nie se javivme da prasame,a telefonite im  se sluzbeni za toa im sluzat.i da ne se neka titne jas ke i se javam.Kraen neprofesionalizam , kako kuce da ostavas a ne dete tamu.
E so bila fintava pa umorna bila neguvatelkata,imala doma 3 vnucinja.Pa sto mi e mene gajle.neka i se zivi i zdravi vnucinjata ama ona si gi zema vcera za race dvajcata i si otidoa doma a moeto dete bese boso po dozdot.Ako ne i se svigja moze slobodno da si ide u penzija i onaka ima jace od 60 godini.

Sorry ako sum of topic ama morav da se isturam nekako,a kade ako ne na ringeraja , jadna ona [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




miana -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 12:09:33)

Jas vcera vo ranceto na kerkami najdov nepoznati sorcevi i denes vednas gi vrativ im kazav deka pogresile..Inaku odime vo Goce Delcev vo Ilinden i moram da kazam deka sum PREZADOVOLNA i od odnosot na ucitelkitye i grizata za decata i od cistotata i od sredenosta na gradinkata...Mala e ,imaat mali grupi po 16 deca i zatoa imaat vreme na site da im posvetat vnimanie>..koga otidov na roditelksa na site ni dadoa navlaki na nozete i ja drzevme roditelskata vo prostorijata za spienje( ne spijat vo zanimalna tuku posebna prostorija ) i nemaat onakvi krevetcinja na rasklopuvanje tuku fiksni mali krevetcinja so ubavi sliki na niv...Mnogu sum zadovolna...




dostickage -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 12:14:16)

bravo bas se voshituvam




AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 12:15:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage


Pelenata do kolenici bese tovarena so mocki.Mislam ja stvarno ne znam do kaj ke odat sp glupostive.I sve so cel da ne gi nosime decata,mnogu im bile.




Мене 4 од вкупно 5 дена неделно ми го враќаат Филип со валкани алишта, со пелена полна со мочки и лице со остатоци од храна, а да не зборувам колку е жеден! Штом го земам вреска по шишето и често се случува да испие полно шише сок или вода на екс.
А има полн ранец резервна облека, влажни марамчиња, течен сапун, пелени...
Милион пати им имам речено да го пресоблекуваат, да му даваат почесто да пие нешто. Секогаш ми одговараат Добро, ќе го пресоблекуваме или Добро, ќе му даваме почесто да пие, ама секој ден иста приказна! Го носам дома како скитник валкан и жеден! Греота! Не знам дали е до градинката (13 ноември кај кружен тек) или така прават секаде.
Некои мајки ми рекоа дека не им даваат да пијат многу течности за да не им мочаат, па да им менуваат пелени на секое!
Хелооооооу!




dostickage -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 12:21:47)

I toa zaboraviv da go napisam.Zeden mislis ne se napil voda sto godini.

Jas zboram za Korcagin kaj Gradska Bolnica.

Krs e gradinkata,od septemvri ne go nosam vise,sega za zal nemam moznost da bide doma

mi se place vise , kolku mi e nervozno deteto da ne zboram[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




miana -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 12:35:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

bravo bas se voshituvam


Koga gi citam vasite postovi za gradinkive i koga ke se setam deka jas nesakav kaj nas da ja zapisam karkami - si vikam - lele budala sto ke sum napravela..pa zamislete sekoj den ucitelkata lezi do kerkami i i dava raka da ja gali za taa da zaspie..pa kaj go ima toa? Pa gi sminkala ucitelkite,im pravela frizuri...Pa navistina nemam zborovi...I deteto samo vika : mojata ucitelka e najubava...Verojatno maliot broj na deca si go pravi svoeto ..maliot broj ne e deka nema zainteeresirani deca tuku deka e tolkav kapacitetot na gradinkata  - mala e i seuste e nova ....Vcera bas mi ja dadoa presoblecena- bila sama vo wc i se podmockala i odma ja presoblekle..E sega i oni znaat da zgresat ponekogas ama nema veze..Vcera i gi oblekle patikiite na golo bez corapi i koga svekrvami prasala - zosto e bosa? I rekla - pa nema corapi...A ima i ne gi videlle..Sekogas prakam corapi i gaki i komplet obleka ...




riba79 -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 12:36:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

aman vise od taa gradinka,dusata ni ja izvadija.

pred nekoe vreme piav ni snema pantaloni i ne sakaa da gi najdat.posle malce r'zenje i pokazuvanje zabi gi najdoa.
posle na sred leto go ostavile deteto pod klima mi go vratija oteceno zaso dremelo pod klima.40 temperatura zavrsivme 10 dena so antibiotik.
vcera najnovo na deteto mu gi snema patikite.po ladnoto i po dozdot moravme da go vratime doma boso.
Ponedelnikot i vtornikot ni go vratija cel den nepresoblecen.Pelenata do kolenici bese tovarena so mocki.Mislam ja stvarno ne znam do kaj ke odat sp glupostive.I sve so cel da ne gi nosime decata,mnogu im bile.
i sto e najtragicno vo site situacii ne rekoa ni izvinete ke se obideme da se koregirame, da najdeme ona sto e izgubeno.
Znaci detetvo ne deli skafce so nikogo sam e,si pisuva na nego ima i prezime a tipkata so go cuva mu vika vcera na mm jas gi staviv vo pogresno skafce.mislam come on.koga ke zastanes pred skafcinjata,skafceto na Viktor e vo celo so napisano ime i prezime na nego.Ne mozes da go utnes i da sakas.Uste malce ke ne istepase zasto sme se javile da gi barame patikite,ona bila doma,Bog da cuva.I sega gi nasle patikite i ne da se javat da kazat nego nie se javivme da prasame,a telefonite im  se sluzbeni za toa im sluzat.i da ne se neka titne jas ke i se javam.Kraen neprofesionalizam , kako kuce da ostavas a ne dete tamu.
E so bila fintava pa umorna bila neguvatelkata,imala doma 3 vnucinja.Pa sto mi e mene gajle.neka i se zivi i zdravi vnucinjata ama ona si gi zema vcera za race dvajcata i si otidoa doma a moeto dete bese boso po dozdot.Ako ne i se svigja moze slobodno da si ide u penzija i onaka ima jace od 60 godini.

Sorry ako sum of topic ama morav da se isturam nekako,a kade ako ne na ringeraja , jadna ona [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

dobro dostickage,ima li taa gradinka direktor?zosto ne odis da se pozalis kaj direktoror?vo krajna linija daj snimi ja taa vaspitacka na telefon pa da cue d-rektor kako taa e imorna itn itn.
jas bev zadovolna od gradinkata srnicka i koga ke naidevme na problem so roditelite od strana na vaspitackite vednas grupno otidovme kaj seficata i problemot bese resen...




vesna1 -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 12:52:37)

Nie trgnavme vo gradinka Korcagin kaj Socijalno. Prv vpecatok, po sredeni prostorii, mnogu novi igracki, hrana podobra od gradinkata vo Lisice, negovatelkite taka taka. Ne mi ja vratile, prljava, izmocana ama mojava veke kazuva sama za mockanje,i saka sama da jade pa kolku jade tamu neznam. Inace i kaj nas se menuvaat i koga ja zimam vo 16.10 e stavena vo golemata grupa so nepoznati ucitelki.
I nie najdovme vo ranec edni gakicki, neznam civi se 10 pati im kazav ne se nasi, prasajte civi se i samo  gi setam vo ranecot. Toa menuvanje stvari e normalna pojava, oni za 25 deca nemozat da zapamtat koe civo e, mada treba da se potrudat. Kaj nas ne mi se dopaga napravile edno golemo skavce na 10 deca i posle normalno da gi izmesaat stvarite.
Pva e vpecatok za 10 dena pa ke vidime.
Mnogu mi e pozitivno sto ucat pesnicki, pa doma mi pee. I spored mene nema i jare i pare ili ke gi cuva baba i zena i ke sedi doma i nema da se druzi so deca i nie roditelite ke si davame pari po zeni, ili poeftina varijanta gradinka so mesanje stvari, razboluvanje ama i mnogu druzenje i ucenje epten pozitivni raboti.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




miana -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 13:00:50)

Mene ucitelkata mi potencirase do 15h da ja zimam deka ona e tamu vo 15h za da ne odi kaj pogolemkite deca pa da i stvorat odbivnost ( da n ei dadat igracka,da ja udratt i sl) i nie sekoj den vo 15 do 15h ja zimame...Kaj nas imaat edno skafce - dve deca ( taka primetiv ) na sekoe skafce  ima dve iminja i preziminja ..abe mnogu slatko....Ne e strasno i da se zametkat ama strasno e ako nekoj roditel zeme taka paticnija ili nesto svesno znaejki deka ne se negovi,..Znam i takov slucaj i toa e strasno mnogu.I ne se krivi ucitelkite ako ima golem skaaf nemozat da pamtat za 30 deca




dostickage -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 13:05:42)

abe znaes kako,jas sum svesna deka ne e tamu samo moeto dete.ama imaat 10 deca maksimum i dve ucitelki.sekoe dete ima svoe skafce i ne go deli so nikogo.na sekoe skafce si ima ime i prezime a naseto e na celo.i ona mi vika gi staviv vo drugo nekoe na sredina,znaci stom taka vika znaci ne e slucajno tuku znae kade stavila.sto ako utre zavrne sneg i mu gi izguci cizmite i po sneg li boso da go nosam.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

vo nitu eden moment ne bea barem malku ljubezni,barem edno isvini da kazea , greska ili ne znam so a ne so baras ti da mi se javis  so ako si odi boso deteto.nejzinite da odat bosi da vidam kako ke i bide.

koga delevme skafce proletva so edno detence nitu ednas ne se sluci da se ima pomesano nitu edno partalce ama lugeto bea izuzetno fini i kulturni.
pa se desi toa so pantolonite i ajde demek go odvoija skafceto pa ucitelkava si prizna deka ona napraila havarija.

znaci ne e do nisto nego deka ona si prai haos samata.

mislam znam deka sum malce poise ljuta ama karajte me koga ke mislite deka ke preteram :) 




dostickage -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 13:11:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

dobro dostickage,ima li taa gradinka direktor?zosto ne odis da se pozalis kaj direktoror?vo krajna linija daj snimi ja taa vaspitacka na telefon pa da cue d-rektor kako taa e imorna itn itn.
jas bev zadovolna od gradinkata srnicka i koga ke naidevme na problem so roditelite od strana na vaspitackite vednas grupno otidovme kaj seficata i problemot bese resen...


Utre ke odime ,denes ne bila tuka direktorkata.ne daj boze da ima nareden pat ama ke snimam so vikas.
zavcera imase uste eden roditel i bese epten lut isto vikase ama ne po ovie ucitelki.i on se zalese za nesto izgubeno i sabajleto koga nosevme i popladneto koga zemavme.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




anedespo -> RE: Во која градинка? (22.9.2011 13:24:24)

Kaj nas u gradinka, se slucuva nekogas mesanica. Megjutoa do sega site roditeli vrakale ako vidat deka nesto ne e nivno. I go zakacuvaat vo kesicki vo blizina na vleznata vrata(ima zakacalki), za na nekoj ako mu fali, da si go najde. E sega letovo site bea zaedno na kup, od site grupi, i se bese izmesano. Bese se na eden kup staveno, pa odev i si gi barav rabotite. 




dostickage -> RE: Во која градинка? (23.9.2011 9:08:37)

pak jas da pozamaram...

vcera bevme da go zememe Viktor od gradinka i ni go dava neguvatelkata sto se ponasase taka bez veze i mi go frla deteto kako partal i bega so brzina na svetlinata.otide da donese drugo dete dodeka sum jas seuste tamu i oblekuvam paticinja.ide so drugoto dete nasmeana od uvo do uvo i sbori so tatkovo na detevo do nemaj kade , top .... ideme posle nakaj kola i ja gleam kerka i so nekoj tip nadvor ceka i ne gleda so mm.iskreno se izvadiv od pamet.pa zar mislele deka nesto ke i se sluci,Bog da cuva[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] nikogas ni vo ludilo ne bi  mu nastetila taka na nekogo.ako mm rece deka ke odi kaj direktorkata na razgovor ne znaci deka sum dosla da tepam nekogo,leleeeeeee
i denes sabajlevo idam da go dadam deteto i na priem bese drugata negovatelka koja btw ne e ni kriva ni duzna vo slucajov.i ja nasmeana go davam deteto i ona mi kreva raka u stil ne mi se obrakjaj i mi zatvara vrata pred lice.auuuuu
u megjuvreme izlaguvajki nadvor gi gledam drugite negovatelki so gi poznavam i namseana im vikam zdravo a oni kuklite mi prevrtuvaat oci,come on.
inace deteto vcera bese zatnato koga go zedovme od gradinka.cela nok ne mozese da spie.ne sakam ni da pomislam ni da veruvam deka se slucuva ona sto go vikaat deka namerno gi razboluvaat decata[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
e sea definitivno ke idam kaj direktorkata.ne da se karam daleku od toa samo sakam da se najde najdobro resenie za deteto.ne sum jas centarot na svetot treba deteto da bide kako sto treba i da dobie nega.ke vidime sto ke predlozi direktorkata dali da ide u drug klon ili nesto a nie ke si barame druga gradinka,ova navistina mi nema smisla.ovie ovde negovatelkive site se poddrzuvaat so nje vikam deka ne e ok ama ne mi e sigurno i da mi go smenat deteto vo druga grupa...aman vise raat da ne se bide eden den
 




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (23.9.2011 9:41:09)

Dostickage, jas da sum na tvoe mesto ne bi go pustala povtorno deteto vo istata grupa ili vo istata gradinka. Mozebi ke ti trebaat den dva da se organiziras i da najdes zamena, ama vo taa grpa tvoeto dete ne e bezbedno. Ako ti kako roditel si imas problem so ucitelkite, sigurna sum deka tvoeto dete e zanemareno od nivna strana zatoa sto oni na nekoj nacin samo preku nego mozat tebe da "ti vratat". Ako me razbiras na sto mislam... Normalno deka tie roditeli sto im se ligavat i im pravat muabeti na vrata, normalno deka nivnite deca se podobro gledani. Smesti go sin ti vo grupa ili gradinka kade so ucitelkite ke si imas ubav muabet, ne mora prvi drugarki da bidete, megutoa da imate eden kulturen pristap i da te pocituvaat, samo taka ke go pocituvaat i tvoeto dete.
Jas imav mal incident prvite denovi koga kerka mi trgase vo gradinka, ne so ucitelkata tuku so taa sto gi pravi rasporedite, da ne objasnuvam mnogu sto kako, otkoga se pozaliv kaj direktorkata i go dobiv toa sto go sakav, utredenta site vo gradinkata me znaeja i mene i kerka mi, duri i komsikata koga ja ostavala nejzninataja prasale dali ona e jas, a kerka i kerka mi [sm=smiley36.gif]znaci taa nenormalnata sto se karase so mene po hodnici odela niz cela gradinka i me laela. Uste naredniot den im kupiv polni kesi maramici, toalet, brisaci, plasticni casi, sapun, se sto koristat i cela nasmeana im gi dadov na novite ucitelki (jas sama so sebe si se smeev deka moram malku da gi kupam za da mi go cuvaat deteto) i koga vidoa jas sum non stop nasmeana, kulturna, deka sum zadovolnaod nivnata rabota, sfatija deka ne sum jas losata vesterka sto dosla da gi cinkari kaj direktorkata. I sega sum prezadovolna da ti kazam, i jas i kerka mi.




vesna1 -> RE: Во која градинка? (23.9.2011 10:52:33)

Deneska mnogu prijatno se iznenadivme,na golem plakat vo gradinkata i napisale Sreken Rodenden Marta a nie odnesovme da pocastime. Utre ni e rodenden i polnime dve godinki, a ona sirota nisto ne razbira deka plakatot go stavile za nea.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




dostickage -> RE: Во која градинка? (23.9.2011 11:01:45)

sega samo sto se vrativ od kaj direktorkata.i so e najsmesno i dvete ne vidoa koga ja cekavme da dojde.
ona rece vo stilot deka sme vo pravo i so pravo sme dosle.
napravivme fin muabet so dogovor deka ke ima od dvete strani korekcja.vo smisla jas patikite , dukserkata i takvi nekoi raboti so se gubat ke si gi nosam jas so mene da nema incidenti.a za so niv ona ke razgovara.
se razbravme i deka ne ni e ideata da se tepame ili karame tuku samo da se dobie najdobroto za deteto.
od druga strana pa deteto gi saka [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image].citaat , educirani se epa jbg[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley35.gif[/image]
direktorkata  vika navednale glavi zasto se krivi i zatoa begaat ako se vo pravo ke dojdat i ke se ispravat pred tebe neli ....
se na se ke vidime kako ke bide od posle i utre. ako dojde do tamu pa ke go selime so da praime

toa e i neiskustvo,prvo dete ...ne znam so da kazam




dostickage -> RE: Во која градинка? (23.9.2011 11:03:06)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Deneska mnogu prijatno se iznenadivme,na golem plakat vo gradinkata i napisale Sreken Rodenden Marta a nie odnesovme da pocastime. Utre ni e rodenden i polnime dve godinki, a ona sirota nisto ne razbira deka plakatot go stavile za nea.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]



zlato,da e ziva i zdrava golema da raste




vesna1 -> RE: Во која градинка? (23.9.2011 12:01:12)

Dostickage, stalno te citam za problemite vo gradinkata. Moe mislenje probaj da ja prefrlis vo druga gradinka, ako idete vo Korcagin zbori so dirktorkata prefrlija ili vo trgovski ili kaj socijalno.
Tie ucitelki cim doslo do ovoj stepen da se zamerite ke mu se svetat na deteto, ne vo klasicen smisol tuku nema da se grizat dobro za nego. Nemoj da se lutis no nekogas mora da premines i preku tie raboti, se izgubilo, se izgubilo toa veruvaj mi ke se slucuva vo sekoja gradinka. I kaj nas nekna gi zamenija patikite, dosla baba-ta na ednoto dete neznaela koj patiki i gi oblekla  patikite na drugoto dete(inace nase komsivce) pa majka i mi kazuvase se javile kaj roditelite doma i otisle doma kaj niv da si gi zemat nazad patikite.
Nemozes da ocekuvas oni za 25 deca da se grizat kako sto bi se grizele vo privatna gradinka kade ima na edna ucitelka 2-3 deca. Toa e toa kolku pari tolku muzika.
I mene vcera mi ja vratija vo bluzata ispoflekana od cokolado jadela kroasan i cela umackana, pa ja brisev pred da ja iznesam na ulica. Ova zboram vo 16.10 koga otidov da ja zemam bese kaj drugi ucitelki.
Ajde neka vi e so sreka se nadevam ke se promeni situacijata na podobro, i fala za cestitkite.




Felly RR -> RE: Во која градинка? (24.9.2011 11:51:27)

ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

ZADOVOLNI LI STE KAKO GI CUVAAT TOPLO LI MU E NAJADENI OD KOLKU POCNAVTE DA GI OSTAVATE OD KOLKU MESECI?


ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

OD KOLKU DO KOLKU CASOT RABOTAT



Сите градинки работат од 6 до 18 часот. За Тризла градинката, ние одевме само 2 дена досега, и затоа многу не можам да кажам. Други мајки со поголеми дечиња што познавам се задоволни.
Ајде другите мајки од прилеп нека пишат во која градинка одат и како се задоволни, за да и помогнеме на мајмунче во одлуката.




tikva -> RE: Во која градинка? (28.10.2011 10:29:07)

Ве молам за совет-планнирам да го запишам моето синче од наредната година (ќе има 3 години тогаш),ама многу сум скептик,посебно после вашите муаберти.Сега го чува зена,што значи дека ќе нема кој да го зема порано од 16 ч.Препорачајте ми некоја во околината на Рампа-Кисела Вода,каде што ќе водат сметка посебно да не примаат болни деца, хигиената и сл. Од претходните муабети добив впечаток дека Корчагин кај социјално е солидна,ајдеее мајки со искуство пишете,спасете ме од макиве![sm=smiley36.gif]




dostickage -> RE: Во која градинка? (28.10.2011 10:53:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Dostickage, stalno te citam za problemite vo gradinkata. Moe mislenje probaj da ja prefrlis vo druga gradinka, ako idete vo Korcagin zbori so dirktorkata prefrlija ili vo trgovski ili kaj socijalno.
Tie ucitelki cim doslo do ovoj stepen da se zamerite ke mu se svetat na deteto, ne vo klasicen smisol tuku nema da se grizat dobro za nego. Nemoj da se lutis no nekogas mora da premines i preku tie raboti, se izgubilo, se izgubilo toa veruvaj mi ke se slucuva vo sekoja gradinka. I kaj nas nekna gi zamenija patikite, dosla baba-ta na ednoto dete neznaela koj patiki i gi oblekla  patikite na drugoto dete(inace nase komsivce) pa majka i mi kazuvase se javile kaj roditelite doma i otisle doma kaj niv da si gi zemat nazad patikite.
Nemozes da ocekuvas oni za 25 deca da se grizat kako sto bi se grizele vo privatna gradinka kade ima na edna ucitelka 2-3 deca. Toa e toa kolku pari tolku muzika.
I mene vcera mi ja vratija vo bluzata ispoflekana od cokolado jadela kroasan i cela umackana, pa ja brisev pred da ja iznesam na ulica. Ova zboram vo 16.10 koga otidov da ja zemam bese kaj drugi ucitelki.
Ajde neka vi e so sreka se nadevam ke se promeni situacijata na podobro, i fala za cestitkite.


se osvetija i toa kako.koga me vidoa kaj direktorkata na razgovor istiot den alistata vo ranceto mu bea utop mokri a pelenata do kolenici.zavrsivme vo kozle posle dva dena so dijagnoza so nekes da ja znaes.
direktorkata placese koga i kazavme posle sto se sluci,molese da ne prijavuvame inspekcija.
se izvinuvase ,molese da ne se narusel rejtingot na gradinkata zaso taa kokoskata so go ostavila mokar priznala pred maz mi demek so ako bil mokar go soblekov pre da si odam.
mokar bese gnil hulahopki,bodi , alista.ne me ubeduva nikoj  ziv na svetov deka se ispotil ili sam se poturil so nesto.
deteto e ispisano od gradinka , se lecime doma seuste vo karantin[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]

a oni ke si go dobijat.samo koga ke podzaboravat , ke gi stresam da znaat so kogo si imaat rabota.




ketrin 77 -> RE: Во која градинка? (28.10.2011 11:15:46)

Моето малецко има 3 години и оди во градинката во Аеродром кај поликлиниката Јане Сандански,не можам да се пожалам штом не плаче кога ја носиме и нема одбивност значи добро ги чуваат,само ме нервира што на родителски зборуваат само за пари и не тераат да собереме пари за да им купиме телевизир да гледале децата,па јас не ја праќам таму за да им пуштаат серии туку да си игра да научи песнички,да се едуцира колку толку.И фломастери што треба да се купат требало да бидат некои италијански да не сме ги двоеле децата демек тие биле најквалитетни,како бошем да знаат на 3 години кои фломастери се најскапи и каиква марка се,и сега да жетам низ градов за да ги барам тие фломастери,глупости невидени.[sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>