RE: Во која градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


topce -> RE: Во која градинка? (28.10.2011 11:50:36)

мислам дека треба да си викнеш инспекција без разлика што и како е бидејќи таа служи за тоа да се подобрат условите, а не вака навистина жално и срамота. јас би го направила тоа веднаш и тоа со дијагноза да им се достави за да можат подетално да проверат што и како.
јас со воспитачките не сум имала проблем меѓутоа имам викнато инспекција кога малото за 1 месец фати два пати бактерија, крива беше докторката на која и покрај тоа што и кажував што и како се случува одговорот и беше е добро де сега сте здрави, а носеа болни деца во градинка нејзина должност беше тоа да го спречи. дури и ме викнаа на муабет во градинката зошто тоа сум го направила, бидејќи јас на инспекцијата и кажав име и презиме на детето не одевме анонимно. потоа се се среди и сега а се појави бактерија одма ни се јавуваат на родителите да донесеме брисеви за да се расчисти работата тоест да се изолираат сите болни деца. од тогаш фала богу не сме имале проблеми.




milijana -> RE: Во која градинка? (25.11.2011 11:03:10)

Majki na site golem pozz.Jas ne sum od Skopje , ke zboruvam za gradinkite vo mojot grad(anonimno) no, sepak so edno prasanje:DO KOGA?????Ve molam..vospitacki ima vistinski majki..i makei(da gi narecam)Moeto since propati.Bese doma nosen izgreban, so modrici po nozete, pod oko grebnat, dzumka na glava itn.No, eden den moeto dve god since mi vika ,,mama teta udri muckata,, e toa mi ja prelea casata. Kulturno ja prasav,a taa mi odgovori deka moeto dete e agresivno, loso, nevospitano..itn pogrdni zvorovi.Jas stojam so maliot,a taa usta ne zatvora.Si zaminav.Drugiot den mi doaga pola uvo modro.Se zalese na uvo, pa go nosev na lekar.Uzas pominav. Go premistiv maliot vo druga gradinka. Site na koi se zalev od gradot mi rekoa ,,eeee,pa ti ..pa, taka e so godini vo gradinkite, samo ti li si majka, ne gi gledaat..toa e !,, Mislev do premierot da pisuvam pismo.neka izbrkaat nekolku (nevospitacki) za da mozam da ziveam mirno,.Inaku srceto me boli. Plus sto mu zboruvala na detevo,,neznaes da zboruvas, ti si los, nemas pojma,, se zboruva li toa na dete od 2godini?????Ve molam za podrska i peticija.Ova mora da se rascue.Neka rabotat odgovorno-ili neka si odat.Has potpisav zalba, se zalev i kaj direktorkata, no doticnata (ne e kazneta)zosto???Zosto ova e Makedonija!!!..e, bogami , ne trpam poveke..deteto e najvazno...a i na koja majka deteto ne i e najvazno!!???Pozz majki!!




Sandric -> RE: Во која градинка? (25.11.2011 11:10:57)

Mislam deka nema potrebna da bides anonimna vo vrska so gradinkata i imeto na ucitelkata, posebno ako sakas problemot da pocne da se resava mora da bides glasna i otvorena a ne nekogo da prikrivas




Fiao -> RE: Во која градинка? (25.11.2011 11:13:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: milijana

Majki na site golem pozz.Jas ne sum od Skopje , ke zboruvam za gradinkite vo mojot grad(anonimno) no, sepak so edno prasanje:DO KOGA?????Ve molam..vospitacki ima vistinski majki..i makei(da gi narecam)Moeto since propati.Bese doma nosen izgreban, so modrici po nozete, pod oko grebnat, dzumka na glava itn.No, eden den moeto dve god since mi vika ,,mama teta udri muckata,, e toa mi ja prelea casata. Kulturno ja prasav,a taa mi odgovori deka moeto dete e agresivno, loso, nevospitano..itn pogrdni zvorovi.Jas stojam so maliot,a taa usta ne zatvora.Si zaminav.Drugiot den mi doaga pola uvo modro.Se zalese na uvo, pa go nosev na lekar.Uzas pominav. Go premistiv maliot vo druga gradinka. Site na koi se zalev od gradot mi rekoa ,,eeee,pa ti ..pa, taka e so godini vo gradinkite, samo ti li si majka, ne gi gledaat..toa e !,, Mislev do premierot da pisuvam pismo.neka izbrkaat nekolku (nevospitacki) za da mozam da ziveam mirno,.Inaku srceto me boli. Plus sto mu zboruvala na detevo,,neznaes da zboruvas, ti si los, nemas pojma,, se zboruva li toa na dete od 2godini?????Ve molam za podrska i peticija.Ova mora da se rascue.Neka rabotat odgovorno-ili neka si odat.Has potpisav zalba, se zalev i kaj direktorkata, no doticnata (ne e kazneta)zosto???Zosto ova e Makedonija!!!..e, bogami , ne trpam poveke..deteto e najvazno...a i na koja majka deteto ne i e najvazno!!???Pozz majki!!


Milijana, a zosto ja zastituvate nepravednosta i zboruvate anonimno za slucajot? Slobodno kazete za kogo se raboti, ovie lugje se za osuduvanje. Jas vednas bi go prijavila slucajot i vo policija i vo nevladinite organizacii koi se zanimavaat so detskite prava od tipot na Megjashi i sl. Dete so simptomi na fizicko nasilstvo e krivicno delo!
P.S. Pa neka dojde taa kozata i neka mi kaze deka 2 godisno dete moze da bide tolku agresivno sto ona trebala da go pomodri... ovie raboti definitivno ne treba da se premolcuvaat, vakvite raboti treba i javno da se iznesat preku mediumi i sl. Site sto imate vakvo iskustvo ne go premolcuvajte!




miana -> RE: Во која градинка? (25.11.2011 11:17:10)

I jas mislam kako Fiao..nemozes da resis problem ako kries iminja...Obrati se vo nekoja od ustanovite kade se zastiteni pravata na dec ata i mislam deka  si trebala na direktorkata da i reces ako taa ne prevzeme nesto a ti ke odis na povisoko nivo,deka ke ja prijavis gradinkata  i deka ke gi pisuva po vesnici ( ova so vesnicive - mnogu pali ) ke gi izvadis od pamet i ke bidat primorani da ja kaznat taa Nevospitacka....




dostickage -> RE: Во која градинка? (25.11.2011 11:22:09)

nikako krienje.100% te poddrzuvam.
lom da gi napravis,javi se na inspekcija ili nesto napravi.seedno nema smisla da ostanat nekzneti.

i jas se napativ od gradinka.i sea neka mu se pazat , auuu sto im spremam.nema da znaat kaj im e [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley35.gif[/image] a kaj glavata




Elce -> RE: Во која градинка? (5.1.2012 12:19:31)

Од март месец треба да почнам на работа,Сара ќе има само 8 месеци,а треба да ја носам во градинка,ме фаќа страв искрено,ве молам мамички ако имате искуство позитивно или негативно да ми пишете конкретно за градинката во Карпош 3 мислам дека се вика Орце Николов,како ги гледаат децата што им даваат за јадење,дали се пресоблечени,што со тоа што таа не пие кравјо млеко сеуште,незнам милион прашања имам,а друга работа е што цело време до сега е само со мене нон стоп.Таа градинка ми е најблиску до дома,а не сум сигурна дали ке ја примат.Јас работам дури во Пинтија имам 2 часа возење напред назад по гужви и плус 9 работни часа на работа,а само на доење сме до сега,не сака да пие АД и тоа незнам како да ја научам уффф




Luci -> RE: Во која градинка? (5.1.2012 15:12:05)

Elce мораш одма да почнеш со дохрана зошто во градинка течност(мислам на сокче млеко чајче) им даваат само како ужинка. Млеко даваат кравјо АД не, даваат месо тестенини, јајца, буквално све. Еве ти линк од градинката кај што оди син ми (стагнираме периодов месец и пол зошто закачи бактерија) gradinkabubamara.org.mk, оди во листа на јадење и одбери за деца од јасли. За градинката Орце Николов не сум слушнала ништо конкретно, ако има некоја РР-ка нека пише
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Од март месец треба да почнам на работа,Сара ќе има само 8 месеци,а треба да ја носам во градинка,ме фаќа страв искрено,ве молам мамички ако имате искуство позитивно или негативно да ми пишете конкретно за градинката во Карпош 3 мислам дека се вика Орце Николов,како ги гледаат децата што им даваат за јадење,дали се пресоблечени,што со тоа што таа не пие кравјо млеко сеуште,незнам милион прашања имам,а друга работа е што цело време до сега е само со мене нон стоп.Таа градинка ми е најблиску до дома,а не сум сигурна дали ке ја примат.Јас работам дури во Пинтија имам 2 часа возење напред назад по гужви и плус 9 работни часа на работа,а само на доење сме до сега,не сака да пие АД и тоа незнам како да ја научам уффф




blue_blue -> RE: Во која градинка? (5.1.2012 22:40:05)

Na Viktori decata odele vo taa gradinka i mislam deka e zadovolna pa ona neka ti pise. Jas gi odnesov moite deca tamu prvo i ostanaa 1 saat poradi site skandali koi mi gi priredija ucitelkite. No, po ona sto nas ni se sluci pred nepoln mesec vo gradinka samo mozam da kazam deka celiot drzaven gradinka sistem e skroz raspad i e ogledalo na trulovo opstestvo vo koe za zal ziveeme. Kako roditeli sfativ deka nemame izbor ni moznosti ni mehanizmi za poplaki i zalbi. Se osekam nemokno...eve videte sto kako roditel imate na raspolaganje. Da ne rabotite i da prosite po kuki oti vo MK ne se zivee so edna plata, da go nosite deteto u druga drzavna gradinka, isto sranje ili moze beter ili da vi go cuvaat babi so koi ke gleda turski serii. So much za vladinive kampanji izberi zivot i mnogudetno semejstvo. Za tie ima pari ama nema budzet za vrabotuvanje soodveten kadar vo gradinka. Ako ima roditeli koi bi sakale da se.organizirame i da smislime nekoj nacin kako zdruzeno da dejstvuvame neka pisat pa nekoj od administratorive nek otvori tema i nek zakaze sredba na koja bi pocnale so diskusija sto i kako mozeme da pravime




Elce -> RE: Во која градинка? (6.1.2012 11:14:00)

Разговараме за градинката во Карпош 3 кај Лептокарија,за да нема забуна.Jas gi odnesov moite deca tamu prvo i ostanaa 1 saat poradi site skandali koi mi gi priredija ucitelkite. те молам пиши ми подетално за ова,зошто!!!што да очекувам ме замисли малку.Виктори ако можеш пиши ми.Немам сеуште искуство со градинки,но би се вклучила во тоа што го предлагаш.




Viktori -> RE: Во која градинка? (6.1.2012 11:36:05)

Елче, за бебе е супер градинката. Учителките што се во јасли се срцки, ти гарантирам. Моите деца кога беа малечки во баби, ги набројуваа и тие 2 учители, баба Данче беше едната.

Ќерка ми секогаш плачеше на прием и јас секое сабајле ја барав бабата да излезе за да не плаче, жената секогаш доаѓаше насмеана и ја земаше без проблем.

Не памтам некогаш да биле зацрвенети или нешто екстремно извалкани, ама да ти кажам искрено никогаш не сум се замарала дали им се извалкани алиштата или не.

Во врска со храната, градинката е топ. За тоа гарантирам. Морав дома храната да ја правам исто како во градинка, инаку не ја јадеа.

Мислам си има црни бисери градинката, подлизурки ама има и прекрасни учителки кои прават баланс. Имаше наставнички од еден друг систем, па мислат дека таму се децата за нив, а не обратно. Се дерат, си дозволуваат да скубнат, плеснат, ама не е точно дека нема кај да се жалиш. Само никако да им се стави во тоа главите дека они се таму за децата, а не обратно.

Инаку секаде е исто. Во која градинка и да одлучиш не верувам дека ќе биде се најнај.




Viktori -> RE: Во која градинка? (6.1.2012 11:44:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: milijana

Majki na site golem pozz.Jas ne sum od Skopje , ke zboruvam za gradinkite vo mojot grad(anonimno) no, sepak so edno prasanje:DO KOGA?????Ve molam..vospitacki ima vistinski majki..i makei(da gi narecam)Moeto since propati.Bese doma nosen izgreban, so modrici po nozete, pod oko grebnat, dzumka na glava itn.No, eden den moeto dve god since mi vika ,,mama teta udri muckata,, e toa mi ja prelea casata. Kulturno ja prasav,a taa mi odgovori deka moeto dete e agresivno, loso, nevospitano..itn pogrdni zvorovi.Jas stojam so maliot,a taa usta ne zatvora.Si zaminav.Drugiot den mi doaga pola uvo modro.Se zalese na uvo, pa go nosev na lekar.Uzas pominav. Go premistiv maliot vo druga gradinka. Site na koi se zalev od gradot mi rekoa ,,eeee,pa ti ..pa, taka e so godini vo gradinkite, samo ti li si majka, ne gi gledaat..toa e !,, Mislev do premierot da pisuvam pismo.neka izbrkaat nekolku (nevospitacki) za da mozam da ziveam mirno,.Inaku srceto me boli. Plus sto mu zboruvala na detevo,,neznaes da zboruvas, ti si los, nemas pojma,, se zboruva li toa na dete od 2godini?????Ve molam za podrska i peticija.Ova mora da se rascue.Neka rabotat odgovorno-ili neka si odat.Has potpisav zalba, se zalev i kaj direktorkata, no doticnata (ne e kazneta)zosto???Zosto ova e Makedonija!!!..e, bogami , ne trpam poveke..deteto e najvazno...a i na koja majka deteto ne i e najvazno!!???Pozz majki!!


Милијана, прво во министерство за труд и социјала да пријавиш, затоа што градинките се под тоа министерство, почекај за одговор неколку дена, а потоа кај народен правобранител, посебно се чувствителни кога се детски права во прашање, гарант веднаш ќе ти се јават. Не мора ни да одиш до таму, имаат онлајн претставки и веднаш реагираат.

Тек сега го прочитав постот твој, ама последен муабет што го имав со една новокомпонована учителка беше знаете што???
- па децата лажат...
------
Гуски глупави.... Пола од нив се случаи за на посматрање.

И искрено кога последен пат видов каква личност се вработи во градинка - добив нагон за повраќање.






Felly RR -> RE: Во која градинка? (6.1.2012 14:40:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Elce мораш одма да почнеш со дохрана зошто во градинка течност(мислам на сокче млеко чајче) им даваат само како ужинка. Млеко даваат кравјо АД не, даваат месо тестенини, јајца, буквално све. Еве ти линк од градинката кај што оди син ми (стагнираме периодов месец и пол зошто закачи бактерија), оди во листа на јадење и одбери за деца од јасли.

luci линкот го избришав,зошто не е дозволено поставување на надворешни линкови, а еве Елче за да види што отприлика им даваат на дечињата во јасли
Појадок   Пасирани шпагети со сирење/ Гриз со млеко и жолчка / тарана со сирење / мелен ориз со млеко Ужина 1   Чај / Сок/ Ручек       Пасирана леќа со зеленчук и варено јајце / Пасиран компир со мелено и зеленчук / пасирана полнета пиперка со мелено месо/ пасиран грашак (значи се е пасирано)
Ужина 2   Банана / бело пециво / кекс / рипчиња.
Елче, до март месец точно имате време да се навикнете на пасирана храна, а за млеко во некои градинки воопшто не им даваат млеко, а пак некаде дозволуваат да си носиш (ако и даваш АД).  И не се секирај, ако си решила да ја носиш во градинка, ќе се навикне.  А туѓите искуства може да бидат и различни.





Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (7.1.2012 20:43:37)

Dali ima nekoj deca sto odat vo Montessori ili vo Francuskata sto e locirana vo skoloto Braka Ribar?




Natasa981 -> RE: Во која градинка? (7.1.2012 21:14:36)

Ne poznavam detence sto odi tamu, ama znam deka e ekstra gradinka, i uzasno skapa:)




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (9.1.2012 10:30:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dali ima nekoj deca sto odat vo Montessori ili vo Francuskata sto e locirana vo skoloto Braka Ribar?


Aj jas pak da si go postavam prasanjeto, praznici bea pa da ne ne ste otvorile, da ne ne ste videle:
Dali nekoj od vas ima deca sto odat vo Montessori ili vo Francuskata sto e locirana vo skoloto Braka Ribar?




blue_blue -> RE: Во која градинка? (9.1.2012 10:42:32)

Јас немам деца во ниедна од тие, ама за Монтесори имам слушнато само позитивни коментари од родители кои имаат деца таму. По лани таму идеа многу деца од Т-мобиле пошто беа спонзори на градинката па вработените во Т-Мобиле плаќаа за таа градинка иста цена како за државна. За жал, од лани веќе не се, ама знам луѓе кои од што беа задоволни од сопственичката Божена си ги оставија таму децата и си ја плаќаат комерцијалната цена која мислам дека е 9000 денари. Инаку мои две блиски пријателки ги носеа децата таму - ги извадија од државна градинка оти не беа задоволни од воспитувањето - машки деца се - па пцуеле, се тепале итд...Во Монтесори - изворче децата имаа скроз друго однесување - напредуваа многу едукативно и во секој друг поглед. Предност на таа градинка е што децата имаат нон -стоп едукативна програма и што и ако ги  земеш во 18:00 они таму не се досадуваат. Во исто време, нема некој ред од аспект на стекнување навики како што има вод ржавна градинка - на пример ако не им се спие - не спијат - ако не им се јаде не јадат...Најголем проблем е што од ваков еден креативен и поттикнувачки систем на едукација детето после иде во прво одделение во државно училиште и тоа е тотален чок за него - одма назадува и реагира бурно...вакво беше искуството на овие мои пријателки - едната мораше и да му го менува училиштето... 




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (9.1.2012 11:08:22)

Tokmu zatoa sakam da se konsultiram so roditeli cii deca odat vo ovie gradinki. Edinstvenata dilema mi e: sto ponatamu? Koi se opciite za prodolzuvanje vo prvo oddelenie? Edukativniot proces bi trebalo da sledi odreden razvoj, greota e dete od Montessori da go pratis vo drzavno uciliste.




blue_blue -> RE: Во која градинка? (9.1.2012 11:17:38)

абе во државно училиште може да си сигурна дека нема да го следи, т.е. дека ќе назадува...Ако имаш финансии да ги школуваш децата во приватно училиште тогаш според мене тоа е најдобра инвестиција. Имаш во Јаја Кемал од прво одделение па се до 18 години школување и во Нова - покрај гимназијата имаат и основно. Законот веќе дозволува детето да ти оди во приватно основно...Во државни училишта слушам само хорор филмови - ај што не ги едуцираат, него и учат работи кои се јас дома никогаш не би ги негувала - сите вредности се наопаку, а наставничките, најчесто, се тотално некомпетентни, поставени со партицки книшки и гајле им е за се...А да, и платите им се мали!




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (9.1.2012 13:45:36)

Da, znam za Jahja Kemal i za Nova. Po toa sto go vidov na internet Jahja Kemal e mnooogu poeftino od Nova, no sepak kako vkupen trosok za skoluvanje na edno dete za nasi standardi e mnogu. Baska ne e edno dete, sega se dve, a se nadevam da bidat i tri. I ako se pocne so privatna gradinka, pa privatno osnovno... pa se toa si vlece i drugi trosoci. [sm=zmeden.gif]
Sepak, mnogu sum razocarana od nasive gradinki, ne od zdravstven aspekt (iako i toa e bitno), tuku od aspekt na vospituvanje. Po toa sto jas go gledam, voopsto ne gi vospituvaat decata, tuku samo gi cuvaat dodeka roditelite se na rabota. Koga jas bev doma, kerka mi na sekoj sto ke go sretnese mu podavase raka, dobar den, kako ste, prijatno, za se vikase blagodaram, povelete, i slicno. Sekogas bese mnogu kulturno i vospitano devojce i site i se divea. Otkoga trgna vo gradinka pocna da grize (sto nikogas ne pravela), se tepa, pcue, se rasprava kako stara tetka, koga znae deka e losa sama na sebe si vika Sofioooo! (a nie doma nikogas ne sme i rekle taka). Mnogu se nerviram sto mojot 2 godisen trud padna vo voda za 2 meseci.




blue_blue -> RE: Во која градинка? (9.1.2012 14:26:54)

Yummy Mummy, ти пратив ПП




Natuska85 -> RE: Во која градинка? (16.1.2012 12:36:34)

Женски да ве прашам дали некој има искуство со градинката Росица,објект Калинка во Хром или Пролет во Влае???Секое искуство ми е добредојдено.И уште нешто сакав ако може некој поискусна мамичка да ми каже што треба да внимавам кога ќе го запишувам [sm=duda.gif] во градинка, мислам на услови,двор дали има градинката или незнам што уште..............Би требало кога ќе отидеме во градинката да ми дозволат да видам кај ќе престојува моето дете или не[sm=zmeden.gif]...




AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (16.1.2012 12:43:29)

За тие градинки не знам какви се, ама еве на што да внимаваш при изборот.
Нормално, на прво место е хигиената. Побарај да те пуштат да разгледаш, мене ме внесоа и убаво видов каде е занималната, тоалетите, каде ги пресоблекуваат децата...
Потоа важно е и да има двор, ама сега сите градинки имаат дворови. Разговарај со учителките од јасли, ќе добиеш прв впечаток за нив.
Ние откако го запишавме Филип за дефинитивно во неговата градинка, еден ден ненајавено отидов и побарав да влезам во занимална да видам како е таму (учителката што ме внесе не знаеше дека веќе сум била). Ме однесе и кога влегов во собата дечињата си играа, а воспитувачките седеа до нив и ги гледаа, некои деца се гушкаа со воспитувачките...

Од сето тоа ќе добиеш една генерална слика.




blue_blue -> RE: Во која градинка? (16.1.2012 13:04:32)

Мој совет, ако може да си најдеш некоја врска, т.е. да одиш во градинката со препорака. Инаку треба да побараш да одиш внатре во занималните, да видиш што има како има, што прават внатре. Двор- до 3 години не ги носат децата во двор, освен ако не е некоја мала градинка па има една - две групи. Мислам дека најважно од се се учителките. Како се однесуваат со детето, дали сакаат да чуваат деца или се таму само за плата, дали им посветуваат внимание или пијат кафе и на пауза се и дали нешто едукативно се учи таму, или децата по цел ден се тепаат. Ние од нашата сме ептен задоволни од едукативните работи - учат, цртаат, ги учат на ред и навики - диплат блузи, оставаат јакни у шкафче итд...ама од хигиената не сум баш задоволна, а и од методите на еднаат учителка која ги плаши со полиција, подруми и сл, мада моите деца на тоа не реагираат пошто дома не ги учиме така...И сето ова плашење е дека нејќеле да спијат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] мислам дека идеална градинка нема да најдеш, ама важно е учителките да покажуваат основна грижа за децата и да не ги занемаруваат...тоа че го дознаеш или од детето (кога ќе знае да ти каже) или од некој познат кој што знае како што се прави во градинката




Pepelaska * -> RE: Во која градинка? (16.1.2012 13:35:44)

Во мојот град е една градинка, нема избор.Не знам како е таму ама досега никој се нема пожалено.
А инаку искрено кога би имала пари да одвојам би ги одвоила за најдоброто значи би го пуштила во приватна а особено центар како Монтесори каде знам дека ќе се развива неговото мозоче.И жалосно е што кај нас во државните вработуваат луѓе кои немаат поим како се работи со деца, кои воопшто не им го поттикнуваат интелектуалниот развој , а за тоа не треба многу, не треба да си некој голем стручњак да измислиш некоја едукативна игра треба само желба.




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>